რომელი ჰიბრიდი შევარჩიოთ: Toyota Prius Prime თუ Honda Clarity?
იმ დროს, როდესაც ჩვეულებრივი ავტომობილის შეძენისას მყიდველების უმეტესობას არ უჩნდება პრობლემები, ექსპლუატაციაში მყოფი ჰიბრიდის შემთხვევაში ყველაფერი არც ისე მარტივია. ვცადოთ ორი PHEV-ის მაგალითზე განვიხილოთ ასეთი მანქანების შეძენის დეტალები.
შედარებისთვის ავიღოთ ხუთწლიანი ავტომობილები  Toyota Prius Prime (2017–2022 გამოშვების წლის) და Honda Clarity (2018–2021). ეს ჰიბრიდული მოდელები არიან პირდაპირი კონკურენტები როგორც პირველად, აგრეთვე მეორეულ ბაზარზე.
ორივე ავტომობილი წინაამძრავიანია, აღჭურვილია  4-ცილინდრიანი ბენზინის ძრავით და დამატებითი ელექტროძრავით, რომელიც იძლევა საწვავის მნიშვნელოვნად დაზოგვის შესაძლებლობას. ყოველდღიური ღამის დამუხტვის შემდეგ მანქანა გაძლევთ სამსახურამდე და სამსახურიდან წამოსვლის და აგრეთვე წვრილმან საქმეებზე მხოლოდ ელექტრო წევაზე გადაადგილების შესაძლებლობას.
Toyota Prius Prime (2017 – 2022)
• ბენზინის ძრავის მოცულობა: 1,8 ლ
• ძალური დანადგარის სიმძლავრე: 121 ცხ.ძ.
• ადგილების რაოდენობა: 4
• საწვავის ხარჯი: 1,8 ლ/100 კმ
• გარბენის მანძილი ელექტროწევაზე: 40 კმ
• კომპლექტაციების რაოდენობა: 3
с 2017 სამოდელო წლიდან წარმოებაში არსებულ Toyota Prius Prime-ს შეუძლია 1000 კმ-ზე მეტის გავლა შერეულ ციკლში გზატკეცილი/ქალაქი, საწვავის ავსებული ავზითა და სრულად დამუხტული აკუმულატორით  (ამ უკანასკნელის დამუხტვა ორ საათზე ოდნავ მეტს იკავებს).
ავტომობილის ჰიბრიდული ტრანსმისია შედგენა 1,8-ლიტრიანი ბენზინის ძრავისა და 121 ცხ. ძ.  საერთო სიმძლავრის ორი ელექტრო ძრავისგან, რომლებიც მუშაობენ ჩვეულებრივ ვარიატორთან წყვილში.
გაითვალისწინეთ, რომ Prius Prime არის უფრო ადრეული მიერთებული PHEV (Plug-in Hybrid Electro Vechicle) Prius-ის მემკვიდრე, რომელიც შექმნილია 2012 წელს ამავე სახელწოდების ბენზინის მოდელის ბაზაზე. Prime დაბოლოების მქონე ჰიბრიდის მეორე თაობისათვის განაახლეს არამხოლოდ ექსტერიერი და ინტერიერი, არამედ ძალური დანადგარი აკუმულატორით. ამან გავლენა მოახდინა მანქანის სვლის მარაგზე. მაშინ, როდესაც ჰიბრიდის პირველ თაობას შეეძლო გაევლო ელექტრო წევაზე მხოლოდ 25 კმ (Toyota-ს კვლევებმა აჩვენა, რომ ქალაქის მაცხოვრებლები მგზავრობის 90% შეადენს სწორედ ასეთი მანძილი) არაუმეტეს 80 კმ/სთ სიჩქარით, მეორეს ეს მაჩვენებელი 35-40 კილომეტრით უფრო მარალი ჰქონდა. ამავდროულად მანქანის სიჩქარე გაიზარდა 135 კმ/სთ-მდე.
იმ შემთხვევაშიც კი, თუ Prius Prime ხარჯავს მხოლოდ ბენზინს, მას აქვს საწვავის ხარჯვის ფენომენალური მაჩვენებელი  – სულ რაღაც 4,4 ლ/100 კმ!
ავტომობილის პლიუსები: განსაკუთრებული ეკონომიურობა, უამრავი უსაფრთხოების სისტემა, ხარისხიანად მოპირკეთებული სალონი.
ავტომობილის მინუსები: ცუდი, განსაკუთრებით გზატკეცილზე, დინამიკა, საინფორმაციო-გასართობი სისტემის მოცულობითი დისპლეი.
Honda Clarity (2018 – 2022)
• ბენზინის ძრავის მოცულობა: 1,5 ლ
• ძალური დანადგარის სიმძლავრე: 212 ცხ.ძ.
• საწვავის ხარჯი: 2,1 ლ/100 კმ
• გარბენის მანძილი ელექტროწევაზე: 75 კმ
• კომპლექტაციების რაოდენობა: 2
Honda Clarity-ს დებიუტი შედგა Prius Prime-ზე ერთი წლით მოგვიანებით –2018სამოდელო წელს და არის ყველაზე დიდი და მძლავრი ავტომობილი Toyota-ს Prius-თან შედარებით. თუმცა Honda-ს ბენზინის ძრავი უფრო მოკრძალებულია მუსა მოცულობის მიხედვით (1,5 ლ Prime-ის1,8 ლ შედარებით), საერთო ძალური დანადგარის სიმძლავრე თითქმის ორჯერ უფრო მაღალია – 212 ცხ.ძ.
მანქანა აჩვენებს კარგ დინამიკას. ამასთანავე მისი საწვავის ხარჯი თუნდაც უმნიშვნელოდ, მაგრა უფრო მაღალია კონკურენტთან შედარებით – 2,1 ლ/100 კმ შერეულ რეჟიმში (და 5,6 ლ/100 კმ მხოლოდ ბენზინზე გადაადგილებისას). უფრო ზუსტად რომ ვთქვათ, ქალაქში სიარულისას ხარჯი შეადგენს 1,9 ლ; გზატკეცილზე ის იზრდება 2,3 ლ/100 კმ-მდე.
Honda Clarity-ს ძრავი და ელექტრო ძრავი ასევე, როგორც Prius-ის შემთხვევაში აგრეგირებულია ჩვეულებრივ ვარიატორთან. ამასთანავე Clarity-ს გააჩნია სვლის უფრო მნიშვნელოვანი მარაგი ვიდრე Prime-ის შემთხვევაში. ავტომობილის სრულად დამუხტული ბატარეა (220-ვოლტიანი დენცქვიტიდან დამუხტვის დრო შეადგენს 3 საათამდე) უზრუნველყოფს ერთ აკუმულატორზე 75 კმ მეტი მანძილის გავლას. ეს მეტია, ვიდრე Toyota-ს და ჩრდილოეთ ამერიკულ ბაზარზე წარმოდგენილ  PHEV-ის უმეტესი სხვა მოდელების შემთხვევაში. გამონაკლისს შეადგენს ალბათ მხოლოდ ჰიბრიდი Chevrolet Volt – 85 კმ.
Clarity სჯობნის Prius-ს გაბარიტებშიც: ეს არის სრულფასოვანი საშუალო ზომის სედანი, მაშინ, როდესაც Prime ითვლება მცირელიტრაჟიანი ავტომობილად. შესაბამისად, მასში ნაკლები ადგილია - როგორც სალონში, აგრეთვე საბარგულში.
ავტომობილის პლიუსები: ეკონომიური ძალური დანადგარი, კომფორტული საკისარი, ფართო სალონი და საბარგული, ინტერიერის ხარისხიანი მოპირკეთება.
ავტომობილის მინუსები: საშუალო მანევრულობა, არა ინფორმატიული საჭის მართვა, მოუხერხებელი და «ნელი»საინფორმაციო-გასართობი სისტემა HondaLink.
როგორ შევამოწმოთ PHEV: 5 აუცილებელი ნაბიჯი
აშშ-ში გარბენიანი მიერთებადი ჰიბრიდის შეძენამდე დარწმუნდით, რომ გაქვთ შემდეგი მოქმედებების შესრულების შესაძლებლობა.
ნაბიჯი №1
• ავტომობილის გაყიდვის წინა ინსპექტირების გავლა (PPI) ტექნიკური მომსახურების სადგურზე (იდეალურ შემთხვევაში – დილერის) PHEV-ს სპეციალისტებთან. ამ ბოლო დროს ასეთ შემოწმებას, კერძოდ, ბატარეის მდგომარეობის შემოწმებას აწარმოებს რიგი მსხვილი საავტომობილო აუქციონი. ის შეიძლება ღირდეს $150-დან $250-მდე, მაგრამ დაგეხმარებათ თქვენი ჯიბის დაცვაში მანქანის დაუგეგმავი შეკეთებისთვის უფრო მსხვილი ხარჯებისაგან.
ნაბიჯი №2
• გააკონტროლეთ მანქანის რეგულარული ტექნიკური მომსახურების არსებობა სერვისის წიგნაკში არსებული ჩანაწერების მიხედვით (ორივე მოდელში ის წარმოადგენს მომხმარებლის სახელმძღვანელოს დანართს). ჰიბრიდზე ტექნიკური მომსახურების გაჭიანურებამ შესაძლოა ნეგატიური შედეგები გამოიწვიოს. მაგალითად, ისეთი ოპერაციების, როგორიცაა მაღალი ძაბვის ბატარეის ფილტრის გაქრევის/გამოცვლის (ტარდება სულ მცირე 30 ათ. კმ. ერთხელ) გამოტოვებამ შეიძლება გამოიწვიოს მოკლე ჩართვა აკუმულატორში და გაფრთხილება «მაღალი ძაბვის იზოლაციის გარღვევა» შემდგომი ძვირადღირებული შეკეთებით.
ნაბიჯი №3
• შეფასდეს ავტომობილთან კომპლექტში მიწოდებული დამუხტვის სადენის ან გზის დასამუხტი მოწყობილობის მდგომარეობა. იზოლაციის ჩამოტეხა ან გაგლეჯვა, დაზიანებული კონტაქტები, მიწვის ან დნობის ხილული კვალი არის იმის მანიშნებელი, რომ საჭიროა სადენის გამოცვლა. შეგახსენებთ, რომ დაზიანებული დასამუხტი მოწყობილობის გამოყენებამ შეიძლება გამოიწვიოს ავტომობილის ელექტრონული სისტემების მწყობრიდან გამოსვლა.
• შემოწმდეს ავტომობილის დასამუხტი პორტის მუშაობის სისწორე. დარწმუნდით, რომ იგი სათანადოდ იხურება, სადები უპრობლემოდ თავსდება დასაჯდომ ადგილზე, ყველა საკეტი ნორმალურად მუშაობს.
• სასურველია ბატარეის სრული დამუხტვის ჩატარება საშტატო დასამუხტი მოწყობილობის დახმარებით და კრიტიკული შეცდომების თაობაზე ხელსაწყოების პანელზე შეტყობინების არსებობა.
• სამომავლოდ ნუ შეიძენთ დამუხტვის იაფფასიან სადენებს ან უცნობი ბრენდის საგზაო დასამუხტ მოწყობილობებს, ვინაიდან უხარისხო (ხშირ შემთხვევაში ყალბი) დასამუხტი მოწყობილობის გამოყენებამ შეიძლება გამოიწვიოს ელექტრო მომჭერის ნაადრევი ცვეთა/დნობა.
ნაბიჯი №4
• შემოწმდეს აკუმულატორის დამუხტვა. მარალი ძაბვის წევის ბატარეის გარდა Prius Prime-ც და Honda Clarity-ც დაკომპლექტებულია ჩვეულებრივი 12-ვოლტიანი აკუმულატორებით ბორტის სისტემების კვებისთვის. ბევრი მფლობელი ჩივის, რომ ასეთი ბატარეები ჰიბრიდებში ვერ “ცოცხლობენ“ დიდხანს. ამავდროულად მათი განმუხტვამ PHEV-ზე შეიძლება გამოიწვიოს მეტი უსიამოვნება, ვიდრე შიდა წვის ძრავის მქონე ჩვეულებრივი ავტომობილების შემთხვევაში.
ნაბიჯი №5
• დაათვალიერეთ სამუხრუჭო დისკური მუხრუჭის კავი და დისკოები ჟანგის, არათანაბარი ცვეთის ან დაზიანების საგანზე, შემდეგ გამოსცადეთ  მუხრუჭი ტესტ-დრაივის დროს. ზედმეტი ჟანგი, ნაკაწრები ან მუხრუჭის მუშაობის არათანაბრობა წარმოადგენს საყურადღებო ნიშანს. გახსოვდეთ – მუხრუჭი ჰიბრიდებში არ მუშაობს ისე ინტენსიურად, როგორც ჩვეულებრივ ავტომობილებში და უფრო განიცდის კოროზიას. სათანადო ტექნიკური მომსახურება და რეგულარული სიარული არის მსგავსი პრობლემების პროფილაქტიკის საუკეთესო გადაწყვეტილება.
Toyota Prius Prime-ს დათვალიერების თავისებურებანი
აშშ-ში Prius Prime არაერთხელ იქნა გამოთხოვილი ფარული დეფექტების (კერძოდ ელექტრომოწყობილობებში, სამუხრუჭო სისტემასა და ტრანსმისიაში) უფასო აღმოფხვრის მიზნით. ბევრი მათგანი აღმოიფხვრა არა ფიზიკურად (ანუ მოწყობილობის გამოცვლის გზით), არამედ პროგრამული უზრუნველყოფის განახლებით.
ამ მიზეზით ურიგო არ იქნება გაარკვიოთ კონკრეტული ეგზემპლიარის ყველა შესაძლო შეცდომა, მისი VIN-კოდის Toyota-ს ამერიკული საიტის Lookup Safety Recalls & Service Campaigns-ის ქვეთავში შეყვანის გზით.
თუ თქვენს მიერ შესაძენად შერჩეული Prius Prime რეგულარულად გადიოდა მომსახურებას დილერთან, სავარაუდოდ ის წესრიგშია.
Prius Prime-ის სხვა თავისებურებებიდან აღსანიშნავია საქარე მინის დათვალიერება ნაპრალების არსებობის საგანზე. დაზიანებული საქარე მინა არამხოლოდ არაესთეტიკურად გამოიყურება, არამედ შესაძლოა გავლენა მოახდინოს უსაფრთხოების გარკვეული ფიქციების გამართულობაზე, რომლებითაც გაჯერებულია Toyota-ს მანქანა.
აუცილებლად ჩაიხედეთ საბარგულში და მის ქვეშ - ხომ არ არის გაჟონვა. თუ აღმოაჩენთ ტენს, ესე იგი არსებობს უკანა მინის ან საბარგულის სახურავის მამჭიდროებელთან დაკავშირებული პრობლემა.
Honda Clarity-ს დათვალიერების თავისებურებანი
Honda Clarity-ს ერთ-ერთი ყველაზე ხშირად წარმოშობილ პრობლემას წარმოადგენს სხვადასხვა სასიგნალო ნათურების უეცარი და როგორც გგონიათ შემთხვევითი ჩართვა/ხელსაწყოთა პანელზე სერვის შეტყობინებების გამოჩენა. ეს არის პროგრამული ამოვარდნის შედეგი, რომელიც ჩვეულებრივ ხდება კრუიზ-კონტროლის მწყობრიდან გამოსვლის ან ძრავის სიმძლავრის ვარდნასთან დაკავშირებული პრობლემების წარმოშობისას.
ამ პრობლემის პრევენცია ხდება ახალი 12-ვოლტიანი აკუმულატორის დაყენება, ხოლო რადიკალურად წყვეტენ შესაბამისი სისტემების გადატვირთვით და ავტომობილის კომპიუტერის “ტვინის“ განახლებით.
დიდი ყურადღება მიაქციეთ Clarity-ის კონდიციონერის მუშაობაზე ტესტ-დრაივის დროს – ცივი ჰაერი უნდა მიეწოდებოდეს შეყოვნების გარეშე და მუდმივი წნევით.
აუცილებლად მიაერთეთ Clarity მე-2 დონის ცვლადი დენის დასამუხტ მოწყობილობასთან (7 კვტ-მდე სიმძლავრით) და შეამოწმეთ თავსებადია თუ არა მასთან შერჩეული მოდელი. საქმე იმაშია, რომ ცალკეული ავტომობილების მფლობელები ამტკიცებენ, რომ მათი Clarity არ იწყებს დამუხტვას ან არ იმუხტება სრულად ამ ტიპის დასამუხტ მოწყობილობასთან მიერთებისას.
ჩვეულებრივ, ასეთი «ავადმყოფობა» დამახასიათებელია პირველი, 2018 წლის გამოშვების მანქანებისთვის. მას ასევე მკურნალობენ ავტომობილის პროგრამული უზრუნველყოფის განახლებით.
გარდა ამისა, Clarity-ის დათვალიერებისას უნდა შემოწმდეს ბატარეების მდგომარეობა ბრელოკში. განმუხტულ მდგომარეობაში ის იწვევს ამოვარდნას ანთების კლიტეს მუშაობაში.

Какой гибрид выбрать: Toyota Prius Prime или Honda Clarity?
В то время как с приобретением обычного авто у большинства покупателей проблем не возникает, с гибридом бывшим в эксплуатации, не все так просто. Попробуем на примере двух PHEV разобрать нюансы приобретения таких машин.
Для сравнения возьмем автомобили-"пятилетки" Toyota Prius Prime (2017–2022 годов выпуска) и Honda Clarity (2018–2021). Эти гибридные модели являются прямыми конкурентами как на первичном, так и на вторичном рынке.
Оба авто переднеприводные, оснащены 4-цилиндровым бензиновым двигателем и дополнительными электромоторами, позволяющим значительно экономить топливо. После ежедневной ночной зарядки машины позволяют добираться на работу и обратно, а также ездить по мелким делам исключительно на электрической тяге.
Toyota Prius Prime (2017 – 2022)
• Объем бензинового двигателя: 1,8 л
• Мощность силовой установки: 121 л.с.
• Количество мест: 4
• Расход топлива: 1,8 л/100 км
• Дальность пробега на электротяге: 40 км
• Количество комплектаций: 3
Выпускающаяся с 2017-го модельного года Toyota Prius Prime может проехать более 1000 км в смешанном цикле трасса/город при полном баке топлива и полностью заряженном аккумуляторе (зарядка последнего занимает чуть больше двух часов).
Гибридная трансмиссия авто состоит из 1,8-литрового бензинового мотора и двух электродвигателей общей мощностью 121 л.с., работающих в паре с простым вариатором.
Учтите, что Prius Prime – наследник более раннего подключаемого PHEV (Plug-in Hybrid Electro Vehicle) Prius, созданного на базе одноименной бензиновой модели в 2012 году. Для второго поколения гибрида – с приставкой Prime – обновили не только экстерьер и интерьер, но и силовую установку с аккумулятором. Это сказалось на запасе хода машины. В то время как первое поколение гибрида могло проехать на электрической тяге лишь около 25 км (исследования Toyota показали, что 90% поездок городских жителей составляют именно такой километраж) со скоростью не более 80 км/ч, у второго этот показатель выше на 35-40 км. При этом скорость машины возросла до 135 км/ч.
Даже если Prius Prime потребляет исключительно бензин, у него феноменальный показатель расхода топлива – всего 4,4 л/100 км!
Плюсы авто: выдающаяся экономичность, множество систем безопасности, футуристический, качественно отделанный салон.
Минусы авто: плохая динамика, особенно на трассе, громоздкий дисплей информационно-развлекательной системы.
Honda Clarity (2018 – 2022)
• Объем бензинового двигателя: 1,5 л
• Мощность силовой установки: 212 л.с.
• Расход топлива: 2,1 л/100 км
• Дальность пробега на электротяге: 75 км
• Количество комплектаций: 2
Honda Clarity дебютировала на год позже Prius Prime – в 2018-м модельном году – и является более крупным и мощным автомобилем по сравнению с Prius от Toyota. Хотя бензиновый двигатель Honda скромнее по рабочему объему (1,5 л против 1,8 л у Prime), общая мощность силовой установки почти в два раза выше – 212 л.с.
Машина демонстрирует неплохую динамику. При этом расход топлива у нее, хоть и незначительно, но выше, чем у конкурента – 2,1 л/100 км в смешанном режиме (и 5,6 л/100 км при движении только на бензине). Если быть точным, при езде по городу расход составляет 1,9 л; на трассе он возрастает до 2,3 л/100 км.
Двигатель и электромотор Honda Clarity также, как Prius, агрегатируются с обычным вариатором. В то же время Clarity обладает более значительным запасом хода, чем Prime. Полностью заряженная батарея авто (время зарядки от 220-вольтовой розетки – до 3-х часов) обеспечивает пробег более 75 км на одном заряде аккумулятора. Это больше чем у Toyota и большинства других моделей PHEV, представленных на североамериканском рынке. Исключение составляет разве что гибрид Chevrolet Volt – 85 км.
Выигрывает Clarity у Prius и в габаритах: это полноценный среднеразмерный седан, в то время как Prime считается малолитражкой. Соответственно, места в нем больше – как в салоне, так и багажнике.
Плюсы авто: экономная силовая установка, комфортная подвеска, просторный салон и багажник, качественная отделка интерьера.
Минусы авто: посредственная маневренность, неинформативное рулевое управление, неудобная и «медленная» информационно-развлекательная система HondaLink.
Как проверить PHEV: 5 необходимых шагов
Прежде чем покупать подключаемый гибрид с пробегом в США, убедитесь, что у вас есть возможность совершить следующие действия.
Шаг №1
• Пройти предпродажную инспекцию (PPI) автомобиля на СТО (в идеале – дилерском) у специалистов по PHEV. С недавних пор такую проверку, в частности, состояния батареи, проводит и ряд крупных автомобильных аукционов. Она может стоить от $150 до $250, но поможет уберечь ваш кошелек от более крупных расходов на последующий незапланированный ремонт машины.
Шаг №2
• Проконтролировать наличие регулярного ТО машины по записям в сервисной книжке (в обеих моделях она являет собой одно целое с руководством пользователя). Затягивание технического обслуживания на гибриде чревато негативными последствиями. К примеру, пропуск таких операций как продув/замена фильтра высоковольтной батареи (проводится хотя бы раз в 30 тыс. км), может привести к короткому замыканию в аккумуляторе и чеку «Пробой высоковольтной изоляции» с последующим дорогостоящим ремонтом.
Шаг №3
• Оценить состояние зарядного кабеля или дорожного зарядного устройства, поставляемого в комплекте с автомобилем. Надломы или разрывы изоляции, поврежденные контакты, видимые следы подгорания или плавления – признаки того, что необходима замена кабеля. Напомним, что использование поврежденного зарядного оборудования может привести к выходу из строя электронных систем авто.
• Проверить правильность работы зарядного порта автомобиля. Убедитесь, что он открывается и закрывается должным образом, кабель без проблем размещается в посадочном месте, все защелки работают нормально.
• Желательно провести полную зарядку батареи с помощью штатного зарядного оборудования и проследить, нет ли на панели приборов сообщений о критических ошибках.
• В будущем не покупайте дешевые кабели для зарядки или дорожные зарядные устройства от неизвестных брендов, поскольку использование некачественного (часто поддельного) зарядного оборудования может привести к преждевременному износу/расплавлению электрических клемм.
Шаг №4
• Проверить заряд аккумулятора. И Prius Prime, и Honda Clarity кроме высоковольтной тяговой батареи комплектуются обычными 12-вольтовыми аккумуляторами для питания бортовых систем. Многие владельцы жалуются, что такие батареи в гибридах долго не живут. В то же время их разрядка на PHEV чревата бОльшими неприятностями, чем в обычных авто с ДВС.
Шаг №5
• Осмотреть тормозные суппорты и диски на наличие ржавчины, неравномерного износа или повреждений, а затем испытать тормоза во время тест-драйва. Чрезмерная ржавчина, царапанье, писк или неравномерность работы тормозов являются настораживающими признаками. Помните – тормоза в гибридах работают не так интенсивно, как в обычных авто и более подвержены коррозии. Надлежащее техническое обслуживание и регулярная езда – лучшие решения для профилактики подобных проблем.
Особенности осмотра Toyota Prius Prime
В США Prius Prime неоднократно отзывался для бесплатного устранения скрытых дефектов, в частности, в электрооборудовании, тормозной системе и трансмиссии. Многие из них устранялись не физически (то есть заменой оборудования), а при помощи обновлений программного обеспечения.
По этой причине не помешает выяснить все возможные баги конкретного экземпляра, введя его VIN-код на американском сайте Toyota в разделе Lookup Safety Recalls & Service Campaigns.
Если Prius Prime, который вы выбрали для приобретения, регулярно обслуживался у дилера, скорее всего, с ним все в порядке.
Из других особенностей Prius Prime следует упомянуть осмотр лобового стекла на предмет наличия трещин. Поврежденное ветровое стекло не только выглядит неэстетично, но может повлиять на работу определенных функций безопасности, которыми буквально напичкана машина от Toyota.
Обязательно загляните в багажник и под него – нет ли там протечек. Если обнаружите влагу, значит, есть проблема с уплотнителем заднего стекла или крышки багажника.
Особенности осмотра Honda Clarity
Одна из наиболее часто встречающихся проблем у Honda Clarity – внезапное и, как кажется, случайное включение различных сигнальных ламп/появление сервисных сообщений на панели приборов. Это результат программного сбоя, который обычно происходит при выходе из строя круиз-контроля или возникновении проблем с падением мощности двигателя.
Предупреждают эту проблему установкой нового 12-вольтового аккумулятора, а решают радикально – перезагрузкой соответствующих систем и обновлением «мозгов» автомобильного компьютера.
Обратите пристальное внимание на работу кондиционера Clarity во время тест-драйва – холодный воздух должен поступать без задержек и с постоянным напором.
Обязательно подключите Clarity к зарядному устройству переменного тока 2-го уровня (мощностью до 7 кВт) и проверьте, совместима ли с ним выбираемая модель. Дело в том, что владельцы отдельных автомобилей утверждают, что их Clarity не начинает заряжаться или заряжается не полностью при подключении к этому типу ЗУ.
Обычно такая «болезнь» характерна для машин первого года выпуска, 2018-го. Лечат ее также обновлением программного обеспечения автомобиля.
Кроме того, при осмотре Clarity необходимо проверить состояние батареек в брелоке. В разряженном состоянии они вызывают сбои в работе замка зажигания.