მანქანების დაზიანების ტიპები აშშ-ში: კლასიფიკაცია და რისკები
Columbus უკვე 10 წელი ეხმარება თავის  კლიენტებს აშშ-დან გარბენით ავტომანქანების მიწოდებაში.  ამერიკულ ავტობაზარზე დაგროვილი მდიდარი გამოცდილება აძლევს კომპანიის სპეციალისტებს შესაძლებლობას ზუსტად შეაფასოს ამერიკულ სადაზღვევო აუქციონებზე გამოტანილი ავტომობილისთვის მიყენებული ზიანი. ჩვეულებრივ, მათი შეფასება ემთხვევა Copart, IAAI ან Manheim-ის სავაჭრო მოედნების დაზიანების კლასიფიკაციას. მაგრამ პროფესიონალების რამდენიმე შენიშვნა და რჩევა ზედმეტი არ იქნება.
Front End – "წინა/გარე ნაწილი". ჩვეულებრივ, ასეთი ტიპის დაზიანებები არის დაბრკოლებასთან ან ტრანსპორტთან შეჯახების შედეგი. როგორც წესი, ამ დროს ზიანდება საკიდი მოწყობილობები, ოპტიკა, შესაძლოა მცირე დეფექტები (მონატეხი, ნაკაწრები) წინა ნაწილში. ძლიერი დარტყმისას შეიძლება დაზიანდეს მანქანის ლონჟერონები და ძრავა.
Columbus-ის რჩევა: მნიშვნელოვანია ყველა რისკის გამორიცხვა. Columbus-ის მენეჯერები დაგეხმარებიან ავტომობილის დამატებითი ტექნიკური დათვალიერების პირდაპირ აშშ-ში ჩატარებაში და შეავსებენ მას ფოტო ანგარიშით.
Rear End – "უკანა ნაწილი". ძარას დეფექტები ტიპი, რომელიც, როგორც წესი მიღებულია უკან მიმავალ ტრანსპორტთან ანდა უკუსვლით მოძრაობისას დაბრკოლებასთან შეჯახებისას.
Columbus-ის რჩევა: ჩვენი კომპანიის სპეციალისტები ხშირად ურჩევენ კლიენტებს ავტომობილის Rear-ის ტიპის დეფექტებით შეძენას, ვინაიდან მათი აღდგენის ღირებულება არ არის მარალი, ხოლო შეკეთება საკმაოდ მარტივია.
Side – "გვერდითა, გვერდიდან".  სხვა მანქანების მონაწილეობით საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევის ტიპიური შედეგი, ჩვეულებრივ - სატრანსპორტო ნაკადში. აშშ-დან ყველაზე ხშირად ჩამოჰყავთ ავტომანქანები ასეთი დეფექტებით. ძირითადად რემონტი დაკავშირებულია საკიდი მოწყობილობების შეცვლასთან და/ან შეზუსტების სამუშაოებთან.
Columbus-ის რჩევა: გაითვალისწინეთ, რომ ჩვენი კომპანია გირჩევთ ტექნიკური მომსახურების სადგურზე შემოწმებული ავტომანქანების რეომეტრს, ვინაიდან სადგურები დაინტერესებულნი არიან შემდგომ შეკვეთებში და ყველა სამუშაო სრულდება სკურპულოზურად და დროულად. რემონტის კონტროლს ახდენენ Columbus-ის სპეციალისტები.
All Over – "ყველგან".  დაზიანებების ტიპი, რომელიც მოითხოვს ძარას სამუშაოებს ან, თუკი ძალიან გაგიმართლებთ - კოსმეტიკურ სამუშაოებს. ამის მიუხედავად ძარას ელემენტების უმეტესი ნაწილი მოითხოვს კვალიფიციურ რემონტს, რაც ზრდის აღდგენის ღირებულებას.
Columbus-ის რჩევა: შეიძინეთ ავტომობილები ისეთი დაზიანებით შეიძლება მხოლოდ სპეციალისტების დახმარებით. ზუსტი დიაგნოსტიკა არის გაუთვალისწინებელი ხარჯების თავიდან აცილების ერთადერთი გარანტია. ხანდახან გარეგნულად უმნიშვნელო დაზიანების უკან იმალება სერიოზული პრობლემა!
Hail – "სეტყვა". ასე აღნიშნავენ ბუნებრივი სტიქიით, სეტყვით მიყენებულ ზიანს. როგორც წესი, საუბარია რამდენიმე მცირე ზომის შენატყლეჟზე, მაგრამ ხანდახან საუბარია დამსხვრეული მინების შეცვლასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან ზიანზე, რომლის შეძენაც შეიძლება სოლიდური თანხა დაჯდეს.
Columbus-ის რჩევა: ჩვენი კომპანიის მომსახურებით სარგებლობით თქვენ შეგიძლიათ შეიძინოთ სათადარიგო ნაწილები მაქსიმალურად შემცირებულ ფასად აშშ-ში ან სხვა ქვეყნების საწყობებში, სადაც წარმოდგენილია კომპანია Columbus.
Top Roof – "სახურავი, ავტომობილის ზედა ნაწილი". დაზიანებები ასეთი აღნიშვნით ხშირად ჩნდება ზემოდან განხორციელებული დარტყმის შემდეგ, რაც შეიძლება გამოწვეულ იქნას სახურავზე/კაპოტზე დაცემული საგანი ან გაბარიტული ტრანსპორტი.
Columbus-ის რჩევა: მნიშვნელოვანი დაზიანების აღმოფხვრა შესაძლებელია მხოლოდ სახურავის სრული გამოცვლის შემთხვევაში. ჩვენ არ გირჩევთ ასეთი პრობლემის მქონე ლოტების შეძენას (თუკი ეს არ არის უშუალოდ კლიენტის სურვილი).
Normal Wear – "ბუნებრივი ცვეთა". ასე აღნიშნავენ ავტომობილებს დიდი გარბენით. ვინაიდან მანქანის ექსპლუატაცია ხდებოდა აშშ-ში, სადაც გზები შესანიშნავ მდგომარეობაშია, ასეთი ვარიანტის არჩევა შესაძლებელია.
Columbus-ის რჩევა: მაგრამ მაინც, ჩვენ გირჩევთ ასეთი ავტომობილების შეძენას მხოლოდ მათი ისტორიის სპეციალიზებულ ამერიკულ მონაცემთა ბაზებში ყოველმხრივი შემოწმების შემდეგ (მაგალითად, CARFAX). " Columbus" დაგეხმარებათ სიმბოლურ ფასად ასეთი შემოწმების ორგანიზებაში.
Vandalism – "ვანდალიზმი". ეს სიტყვა არ საჭიროებს თარგმანს, საუბარია მესამე პირების მიერ ავტომობილისთვის ზიანის მიყენების შესახებ. ვანდალების არამართლზომიერი ქმედებების ყველაზე ხშირი შედეგი ტრანსპორტის მიმართ: წარწერები მარკერით, გახვრეტილი და გაჭრილი საბურავები, დამსხვრეული მინები, ნაკაწრები ძარაზე და ა. შ.
Columbus-ის რჩევა: თუ დაზიანებები შემოიფარგლება ნაკაწრებით და წარწერებით - ეს ყველაზე უარესი ვარიანტი ნამდვილად არ არის. სამღებრო სამუშაოები საქართველოში უფრო იაფია ვიდრე აშშ-ში.
VP-Replaced VIN  – "შეცვლილია VIN-ნომერი". არაკეთილსინდისიერ მოქალაქეებთან დაკავშირებული პრობლემების კიდევ ერთი აღგვნიშნა. ამჯერად - ავტომობილის ძირითადი კოდის გადაკეთება ან შეცვლა. ხანდახან VIN-ნომერს თავიდან "ტვიფრავენ", ხანდახან ჭრიან ძარაში სხვა მანქანის ნომერს, ხანდახან კი - მალავენ დეფექტს მიღმა.
Columbus-ის რჩევა: ლოტები ამ კატეგორიაში გამოდგება მხოლოდ სათადარიგო ნაწილებად, მაგრამ ამ შემთხვევაშიც კი შესაძლებელია საბაჟო გაფორმებასთან დაკავშირებული პრობლემები. დაჟინებით გირჩევთ არ შეიძინოთ მსგავსი ავტომობილი.
Missing/Alerted VIN – " VIN-კოდი დამახინჯებულია/არ აღინიშნება". ქმედებები თავად მეტყველებენ, მათი შედეგია VIN კოდის შემოწმების შეუძლებლობა.
Columbus-ის რჩევა: ჩვენ კატეგორიულად არ გირჩევთ ასეთი ავტომობილების შეძენას, რომელთა აღწერაშიც სახეზეა მსგავსი დახასიათება.
Water/Flood – "წყალი/წყალდიდობა". ასე უწოდებენ დაზიანებებს, რომლებიც წარმოიშვა სტიქიის ზემოქმედების შედეგად. სწორედ ის "დამხრჩვალი", რომელთა შეძენისას ცეცხლივით ეშინიათ. ნამდვილად, ეს არის მანქანები არაპროგნოზირებადი ბედით. წყლით დაზიანებული მავთულების ან მიკროსქემების შემთხვევაში შეიძლება ნებისმიერ მომენტში (საგანგებო შემთხვევიდან ხანგრძლივი დროის შემდეგადაც კი) მოკლე ჩართვა ან მწყობრიდან გამოსვლა მოხდეს.
Columbus-ის რჩევა: ვინაიდან ამერიკაში ხშირად ხდება ქარიშხლები და წყალდიდობები, რეზიუმე  Water/Flood – არ არის იშვიათობა. ხანდახან "დამხრჩვალთა" შორის შესაძლებელია ღირებული ეგზემპლიარების შერჩევა. თუმცა, ყოველგვარი გარანტიების გარეშე.
Burn (engine, interior) – "გადამწვარი ძრავა/სალონი". ხანძარი შეიძლება მოხდეს ბუნებრივი მიზეზებით ან ცეცხლის წაკიდების შედეგად.  Copart ან Insurance-ის აუქციონებზე გამოტანილ ავტომობილებთან მომხდარი უბედურების ყველაზე ხშირი აღწერა.
Columbus-ის რჩევა: ზიანი ცეცხლისგან არის უმნიშვნელო, მაგრამ ხვდებიან ისეთი მანქანები, რომლებიც საერთოდ არ ღირს ყურადღებად. Columbus-ის სპეციალისტები გააანალიზებენ ლოტებს და გირჩევენ სწორ გადაწყვეტილებას.
Biohazard/Chemical – "ბიოლოგიური/ ქიმიური საფრთხე".  ზიანის სახეობა, რომელიც, როგორც წესი, დაკავშირებულია სალონში გარეშე სუნების წარმოქმნასთან. არასასიამოვნო სუნის მიზეზი ძალიან მრავალფეროვანია - მკვდარი თაგვიდან დაღვრილ სამშენებლო საღებავამდე ან ბენზინამდე.
Columbus-ის რჩევა: თუ თქვენ არ ხართ ზედმეტად მგრძნობიარე სუნების მიმართ, მსგავსი ლოტები იმსახურებენ ყურადღებას. ამასთანავე თანამედროვე ავტოკოსმეტიკა სასწაულს ახდენს.
Mechanical – "მექანიკური". აგრეგატების ძირითადი კვანძების დაზიანებები. Engine damage ან Transmission damage – ყველაზე რთული დეფექტებია.
Columbus-ის რჩევა: შეიძინეთ ასეთი ავტომობილები მხოლოდ აგრეგატების სრული გამოცვლის ღირებულების დაანგარიშების შემდეგ. შეგახსენებთ, მათი შეძენა (მათ შორის, მეორადის) შეუძლია Columbus-ს.
Minor dents/scratches – "უმნიშვნელო ჩანაჭყლეტი /ნაკაწრი). ეს უფრო ლაქსაღებავის, ვიდრე ძარის დაზიანებებია. ბორდიურზე დაჯახების, სუპერმარკეტთან ურიკასთან შეჯახების ან სხვა უმნიშვნელო შემთხვევების შედეგები.
Columbus-ის რჩევა: უნდა გესმოდეთ, რომ ისეთი სავაჭრო მოედნები, როგორიცაა Copart, არ აგზავნიან ავტომობილს ბორტზე რამდენიმე უმნიშვნელო ნაკაწრის გამო იმ შემთხვევაშიც კი, როდესაც საუბარია აშშ-ზე, სადაც უფრო მარტივია მანქანის გაყიდვა ვიდრე მისი შეკეთება. ხშირად წვრილმან დაზიანებების მიღმა გადამყიდველები მალავენ ეგრეთ წოდებულ «თოჯინებს», ანუ მანქანებს, რომლებიც მხოლოდ ოდნავ არის აღდგენილი საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევის შემდეგ. ნაკაწრით ავტომობილის შეძენას ჩვენ გირჩევთ მხოლოდ მისი მომსახურების ისტორიის დეტალური შესწავლის შემდეგ.
Partial/Incomplete Repair – "ნაწილობრივი ან დაუსრულებელი აღდგენა ". ეს ერთგვარი ვერდიქტია: ავტომობილის წინა მფლობელი ზარმაცია - დაიწყო მანქანის შეკეთება და არ დაასრულა.
Columbus-ის რჩევა: ხშირად მსგავსი წარწერა არის დამტვრეული ავტომობილის ნიშანი, რომელიც განმეორებით არის გამოტანილი აუქციონზე მსუბუქი კოსმეტიკური რემონტის შემდეგ. შეიძინეთ მხოლოდ Columbus-ის სპეციალისტებთან კონსულტაციის შემდეგ!
Rejected Repair – "უარყოფილი რემონტი".  როგორც წესი, საუბარია მანქანებზე, რომელთა აღდგენასაც ასრულებდა მზღვეველი ან დილერი.
Columbus-ის რჩევა: ასეთი ლოტების შეძენას აქვს აზრი, მაგრამ მხოლოდ  Columbus-ის სპეციალისტების პროფესიული შეფასების შემდეგ.
Rollover – "გადატრიალება". "გადატრიალებული მანქანა" ძარას დარღვეული გეომეტრიით.
Columbus-ის რჩევა: არ გირჩევთ ასეთი "აკრობატების" შეძენას.
Stripped – "გახდილი". ვანდალიზმის ან სადაზღვევო აუქციონზე ავტომობილის ცალკეული ელემენტების დემონტაჟის შედეგი.
Columbus-ის რჩევა: არ გირჩევთ ასეთი ავტომობილის შეძენას. ის შეიძლება გაიდოს სალონის, ჭერის საფარისა და რუკების გარეშე. რთულია ივარაუდოთ, თუ კიდევ რა ეკლება.
Undercarriage – "სავალი ნაწილი".  საკისარის მექანიკური და ზოგადად ავტომობილის ქვედა ნაწილის დაზიანების მქონე ავტომობილის აღნიშვნა.
Columbus-ის რჩევა: სავალი ნაწილის დარტყმის შედეგების დიაგნოსტირება ძალიან რთულია, ამიტომ ასეთი "დამღას" მქონე ავტომობილების შეძენა მაქსიმალურ სიფრთხილეს მოითხოვს.  პრობლემური სავალი ნაწილის მქონე ავტომობილს შეიძლება ჰქონდეს დაზიანებული არამარტო შასი, არამედ ძრავა და გადაცემათა კოლოფი. უფრო საიმედოა ასეთ შენაძენზე უარის თქმა.
Recovered Thefts – "დაბრუნება გატაცების შემდეგ". აშშ-ში ავტომობილის გატაცების შემთხვევაში სადაზღვევო კომპანია ანაზღაურებს მფლობელს მიყენებულ ზიანს იმ მომენტამდე, სანამ პოლიცია იპოვის ავტომობილს. შემდეგ მანქანა გამოაქვთ გასაყიდად.
Columbus-ის რჩევა: არ არის ცუდი ვარიანტი. როგორც წესი, ასეთი ლოტები არ საჭიროებენ ძვირადღირებულ რემონტს და იყიდებიან გონივრულ ფასად. აუცილებლად უნდა შეამოწმოთ ავტომობილი ფარული დაზიანების საგანზე და დარწმუნდეთ, რომ მას აქვს გასაღების კომპლექტი.

Типы повреждений машин в США: классификация и риски
Columbus уже 10 лет помогает своим клиентам доставлять автомобили с пробегом из США. Большой опыт, накопленный на американском авторынке, позволяет специалистам компании точно оценивать ущерб, нанесенный авто, выставляемым на американских страховых аукционах. Обычно их оценка совпадает с классификацией повреждений от торговых площадок Copart, IAAI или Manheim. Но несколько замечаний и советов профессионалов – не будут лишними.
Front End –"передняя/внешняя часть". Обычно повреждения такого рода являются следствием наезда на препятствие или столкновения с транспортом. Как правило, при этом страдает навесное оборудование, оптика, возможны небольшие дефекты (сколы, царапины) в передней части. При сильном ударе могут быть повреждены лонжероны машины и мотор.
Совет Columbus: важно исключить все риски. Менеджеры "Коламбуса" могут сделать дополнительный техосмотр авто – прямо в США – и снабдить его фотоотчетом.
Rear End – "задняя часть". Тип кузовных дефектов, как правило, полученных во время столкновения с транспортом, который двигался позади, либо в результате наезда на препятствие при движении задним ходом.
Совет Columbus: специалисты нашей компании часто рекомендуют к приобретению автомобили с дефектами типа Rear, поскольку стоимость их восстановления невысока, а ремонт не является сложным.
Side – "боковой, со стороны". Типичное следствие ДТП с участием других машин, обычно – в транспортном потоке. С такими дефектами чаще всего пригоняют машины из США. Ремонт в основном связан с заменой навесного оборудования и/или с рихтовочными работами.
Совет Columbus: обратите внимание, что наша компания рекомендует ремонт автомобилей на проверенных СТО. Поскольку станции заинтересованы в дальнейших заказах, все работы выполняют тщательно и вовремя. Контроль ремонта осуществляют специалисты Columbus.
All Over – "повсюду". Тип повреждений, которые требуют кузовных работ или, если очень повезет, косметических. Тем не менее, бОльшая часть кузовных элементов требует квалифицированного ремонта, что увеличивает стоимость восстановления.
Совет Columbus: приобретать автомобили с такими повреждениями нужно только с помощью специалистов. Точная диагностика – единственная гарантия от непредвиденных трат. Иногда за внешне незначительным повреждением кроется серьезная проблема!
Hail – "град". Так обозначают ущерб, нанесенный природной стихией, градом. Как правило, речь о нескольких небольших вмятинах, но иногда и о значительном ущербе, связанном с заменой разбитых стекол, приобретение которых может вылиться в круглую сумму.
Совет Columbus: воспользовавшись услугами нашей компании, вы можете приобрести запасные части по максимально сниженной цене – в США или на складах других стран, где представлен "Колумб"
Top Roof – "крыша, верх авто". Повреждения с таким обозначением нередко появляются после ударов сверху. Нанести их может упавший на крышу/капот предмет, или габаритный транспорт.
Совет Columbus: значительные повреждения устраняются только в результате полной замены крыши. Мы не рекомендуем приобретать лоты с такими проблемами (разве что, по желанию клиента).
Normal Wear – "естественный износ". Так обозначают автомобили с большим пробегом. Поскольку машины эксплуатировались в США, где дороги в отличном состоянии, мириться с таким определением можно.
Совет Columbus: все же мы рекомендуем покупать такие авто только после всесторонней проверки их истории в специализированных американских базах данных (например, CARFAX). "Колумб" поможет организовать такую проверку за символическую сумму.
Vandalism – "вандализм". Это слово в переводе не нуждается, речь о нанесении авто ущерба третьими лицами. Наиболее частый результат неправомерных действий вандалов по отношению к транспорту: надписи маркером, проколотые или порезанные шины, выбитые стекла, царапины на кузове и т.д.
Совет Columbus: если повреждения ограничиваются царапинами и надписями – это не самый худший вариант. Малярные работы в Грузии дешевле, чем в США.
VP-Replaced VIN – "заменен VIN-номер". Еще одно обозначение проблем, связанных с недобросовестными гражданами. На сей раз – переделавшими или заменившими основной код авто. Иногда VIN-номер заново "перебивают", иногда – врезают в кузов номер с другой машины, а бывает, и прячут за дефектами.
Совет Columbus: лоты в данной категории годятся только на запчасти, но и в этом случае возможны проблемы с таможенным оформлением. Настоятельно рекомендуем не приобретать такие авто.
Missing/Alerted VIN – "искажен/отсутствует VIN-код". Действия говорят сами за себя, их результатом является невозможность проверить VIN.
Совет Columbus: Автомобили, в описании которых присутствует такая характеристика, мы категорически не рекомендуем к покупке.
Water/Flood – "вода/наводнение". Так именуют повреждения, полученные под воздействием стихии. Те самые "утопленники", приобретения которых все боятся как огня. Действительно, это машины с непредсказуемой судьбой. Проводка или микросхемы, залитые водой, могут замкнуть или выйти из строя в любой момент, даже спустя большой период времени со времени ЧП.
Совет Columbus: поскольку в Америке ураганы и наводнения случаются часто, резюме Water/Flood – не редкость. Иногда среди "утопленников" удается выбрать достойные экземпляры. Впрочем, безо всяких гарантий.
Burn (engine, interior) – "сгоревший двигатель/салон". Пожар может произойти по природным причинам или в результате поджога, час от часу не легче. Одно из наиболее часто встречающихся описаний несчастья, случившегося с авто на аукционах Copart или Insurance.
Совет Columbus: ущерб от огня бывает незначительным, но попадаются и машины, которые совершенно не стоят внимания. Специалисты Columbus проанализируют лоты и подскажут правильное решение.
Biohazard/Chemical – "биологическая/ химическая опасность". Вид ущерба, как правило, связанный с появлением в салоне посторонних запахов. Причины амбрэ – самые разнообразные: от погибшей мыши до пролитой строительной краски или бензина.
Совет Columbus: если вы не слишком чувствительны к запахам, такие лоты заслуживают внимания. Тем более, что современная автокосметика творит чудеса.
Mechanical – "механические". Повреждения основных узлов и агрегатов. Engine damage или Transmission damage – самые сложные дефекты.
Совет Columbus: приобретать такие авто можно, лишь просчитав стоимость полной замены агрегатов. Их, напомним, поможет приобрести "Колумб" (в том числе и б/у).
Minor dents/scratches – "незначительные вмятины/царапины). Скорее, повреждения лако-красочного покрытия, чем кузова. Последствия наезда на бордюр, столкновения с тележкой у супермаркета и других пустячных происшествий.
Совет Columbus: нужно понимать, что на такие торговые площадки, как Copart, авто не отправляют из-за нескольких царапин на борту, даже если речь о США, где машину проще продать, чем отремонтировать. Часто под мелкими повреждениями перекупщики прячут так называемые «куклы», то есть машины, лишь слегка восстановленные после ДТП. Авто "с царапинами" мы рекомендуем к приобретению только после тщательного изучения истории их обслуживания.
Partial/Incomplete Repair – "частичное или незаконченное восстановление". Это своего рода вердикт: предыдущий автовладелец ленив – начал ремонтировать машину, и не закончил.
Совет Columbus: часто подобная надпись – признак битого автомобиля, выставленного на аукцион повторно, после легкого косметического ремонта. Приобретать – только после консультаций со специалистами "Колумба"!
Rejected Repair – "отклоненный ремонт". Как правило, речь о машинах, восстановлением которых занимался страховщик или дилер.
Совет Columbus: покупать такие лоты есть смысл, но только после профессиональной оценки специалистами Columbus.
Rollover – "переворот". "Перевертыш" с нарушенной геометрией кузова.
Совет Columbus: не рекомендуем покупать таких "акробатов".
Stripped – "раздет". Одно из последствий вандализма, либо демонтажа отдельных элементов авто на страховом аукционе.
Совет Columbus: не советуем покупать такие авто. Они могут приехать без обшивки салона, сидений, потолков и карт. Трудно угадать, без чего еще.
Undercarriage – "ходовая часть". Обозначение авто с механическими повреждениями подвески и вообще нижней части авто.
Совет Columbus: последствия ударов по ходовой части очень сложно точно диагностировать, поэтому приобретать автомобили с таким "клеймом" нужно максимально осторожно. У автомобиля с проблемной ходовой может быть разбито не только шасси, но также мотор и коробка передач. Надежнее – отказаться от покупки.
Recovered Thefts – "возвращение после угона". В США, в случае угона автомобиля, страховая компания возмещает владельцу нанесенный ущерб – ровно до того момента, когда авто найдет полиция. Затем машину выставляют на продажу.
Совет Columbus: неплохой вариант. Как правило, такие лоты не нуждаются в дорогостоящем ремонте и продаются по разумной цене. Обязательно следует проверить автомобиль на наличие скрытых повреждений и убедится, что к нему есть комплект ключей.