ტოპ თავხედი - 2024: ეს „ელმავლები“ გააკვირვებენ ამერიკას!
მომავალი წელი გვპირდება გახდეს ელექტრომობილების ხმამაღალი პრემიერების წლად  აშშ–ში. თუ, რა თქმა უნდა, მწარმოებლები შეასრულებენ დაპირებებს და წარადგენენ სიახლეებს. Columbus–მა მოამზადა ამერიკის ყველაზე მოსალოდნელი მანქანების მიმოხილვა - თავხედი კუპეებიდან დაწყებული და მძლავრი პიკაპებით დამთავრებული - რომლებსაც, იმედი გვაქვს, მალე გამოვცდით საქმეში!
Honda Prelude
სიურპრიზები - ნამდვილი სიურპრიზები - იშვიათია საავტომობილო ინდუსტრიაში, იმის წყალობით, რომ დღეს ყველას აქვს ჯიბეში ტელეფონის კამერა და შეუძლია დაუკავშირდეს ცნობისმოყვარე ბარბაროსებს მსოფლიოს ნებისმიერ წერტილში. მიუხედავად ამისა, Honda-ს გუნდმა მოახერხა გმირობის ჩადენა და საიდუმლოდ შეინახა ძირითადი ინფორმაცია ახალი ორკარიანი Prelude კუპეს შესახებ. ჩვენ მხოლოდ ის ვიცით, რომ ეს კონცეპტი უფრო მეტია, ვიდრე ფანტაზიის ფრენა. მანქანის ბევრი ელემენტი დამუშავებულია და მზად არის წარმოებისთვის.
ავტოექსპერტები ბევრს მსჯელობდნენ იმის შესახებ, როგორი იქნება Prelude ელექტრომობილი თუ ჰიბრიდი, მაგრამ ახლახან, Honda-ს მოლაპარაკე თავების წყალობით, მიღებულია დადასტურება, რომ მაინც და მაინც ჰიბრიდს ელოდებიან. მიუხედავად ამისა, ლეგენდარული სახელწოდების მქონე კუპეში ტრანსმისია ელექტრიფიცირებულია. და ეს ხსნის მანქანის გამოჩენას ჩვენს სიაში.
მანქანის წარმოების ვადები, ძალური დანადგარების სიმძლავრე და ფასი – ყველაფერი ნისლშია. სავარაუდოდ, Prelude გამოჩნდება არაუგვიანეს 2025 სამოდელო წლისა. ეს ნიშნავს, რომ უახლოეს თორმეტ თვეში ჩვენ მას უკეთ გავიცნობთ.
Vinfast VF6 и VF7
ეს ნორჩი ბრენდი ვიეტნამიდან – არის ახალბედა ავტომობილების მსოფლიო ბაზარზე. მაგრამ ის სწრაფად სწავლობს, დასახელების წესების გამოყენებით, რომლებსაც საავტომობილო კომპანიები იყენებენ ჩრდილოეთ ამერიკაში. მომავალი VF6 და VF7 ახლა უკვე ხელმისაწვდომია შეკვეთისთვის აშშ-სა და კანადაში. ორივე არის ორ რიგიანი მთლიანად ელექტრო კროსოვერები, სვლის მარაგით 399 და 450 კმ, შესაბამისად.
მწარმოებელს აინტერესებს იაფიანი მანქანების ნიშა, ასე რომ თქვენ არ მოგიწევთ ზედმეტი ფულის გადახდა ამ მანქანებისთვის.
VF7 ორი ვარიანტით იქნება წარმოებული. მანქანა აღჭურვილი იქნება 75 კვტ/სთ სიმძლავრის სააკუმულატორო ბატარეით და 201 ან 348 ცხენის ძალის ელექტროძრავით. „შვიდიანის“სვლის მარაგი 400 კმ-ზე ცოტათი მეტი იქნება.
VF6 ასევე გამოვა ორი ფორმით, რომელთაგან თითოეული აღჭურვილი იქნება 59,6 კვტ/სთ სიმძლავრის აკუმულატორით და 174 ან 201 ცხენის ძალის ელექტროძრავით. „ყველაზე უნცროსის“ გარბენა ერთი დამუხტვით – 399 და 381 კმ.
პიკაპი Кanoo
Kanoo – მთლიანად ელექტრო მანქანაა, რომლის წინა ნაწილი გამოიყურება ისე, ვითომ გადმოღებულია სამეცნიერო – ფანტასტიკურ ფილმიდან „მოსამართლეDredd“. ის არსებითად არის მსუბუქი ტაქტიკური მანქანა აშშ-ს ჯარისთვის, რაც მის სამოქალაქო ვერსიას აქცევს ამაყი HMMWV-ის მემკვიდრეს.
ამ პიკაპში განთავსებულია მრავალი ინოვაცია და არა მხოლოდ მაღალტექნოლოგიური. უფრო სწორად, – პრაქტიკული. მაგალითად, საწოლის გვერდების ზედა ნაწილი შეიძლება დაიკეცოს გარედან და იქცეს სამუშაო მაგიდებად.
პიკაპის ბრტყელი სახე მალავს დაახლოებით 500 ცხენის ძალას, ასე რომ ნუ იჩქარებთ მას უწოდოს უბრალოდ ლამაზი სათამაშო.
Chevrolet Silverado EV
სანამ კონკურენტები „ლურჯი ოვალიდან“ (ასე უწოდებენ Ford-ის ავტოწარმოების ეკოსისტემას ტენესში) ამცირებენ ელექტრო პიკაპის წარმოების გეგმებს, ჭორები ტრიალებს იმის შესახებ, რომ GM აპირებს ბაზარზე სწრაფად და მნიშვნელოვანი მოცულობით გამოიტანოს თავისი Silverado EV და Sierra EV.
იმის გათვალისწინებით, რომ F-150 Lightning და Rivian R1T მუდმივად მედიის ყურადღების ცენტრშია (რომ აღარაფერი ვთქვათ Ram–ის მაპიარებელი გუნდის აქტიურობაზე), GM იძულებულია უპასუხოს. სამოდელო ხაზში Chevy ახალბედის გამოჩენა უბრალოდ აუცილებელია რომ დაჩრდილოს კონკურენტები.
როგორც ჩანს, ელექტრომობილები Silverado/Sierra EV ხელმისაწვდომი იქნება მიმომხილველებისთვის მომავალ კალენდარულ წელს - მინიმუმ GM Design–ის ლაბორატორიის ფარგლებში.
Tesla Cybertruck
Cybertruck-ი საზოგადოების დიდ ყურადღებას იპყრობს, რა თქმა უნდა! მიუხედავად იმისა, რომ სიტყვა „ცილისწამება“ ბიბლიაში მხოლოდ ერთხელ გვხვდება, რეალურ ცხოვრებაში ეს სულ სხვანაირად გამოიყურება. ინოვაციურ პიკაპ ტრაკს დაასხეს  გოვზა, არა, ამაზე მეტი – ცისტერნებით ტალახი.
მიუხედავად ამისა, ამ სტატიის დაწერის მომენტისთვის, Tesla-მ მოახერხა მყისიერად გაყიდოს დაახლოებით დუჟინი მისი საოცარი პიკაპი. მასკის რელიგიის ცალკეული მიმდევრები გიჟურ ფულს იხდიდნენ მათი ფლობის პრივილეგიისთვის: Techno Mechanicus-ის რეკლამა ამოქმედდა.
რაც შეეხება Cybertruck-ის ტექნიკურ მახასიათებლებს, ისინი უცვლელი რჩება. სვლის მარაგი დაახლოებით 547 კმ-ია სრულამძრავიანი სატვირთო მანქანებისთვის და 515 კმ მაღალი დონის კომპლექტაციის Cyberbeast-ისთვის.
უკანასკნელი მოდელი 100 კმ/სთ-მდე გაქანდება სამ წამზე ნაკლებ დროში.
რა თქმა უნდა, ესეც ასევე შეიძლება იყოს რეკლამა.
ნებისმიერ შემთხვევაში, „კიბერელმავლების“ მასობრივ მომხმარებლისთვის მიწოდებამდე კიდევ რამდენიმე თვე გაიარს.
Fisker (ყველა მოდელი)
Fisker-მა ცოტა ხნის წინ გამოაცხადა არა ერთი, არამედ სამი მოდელის გამოშვების გეგმების შესახებ: დაწყებული პატარა კროსოვერით, სახელად Pear, დაპირებული ფასით 30,000 დოლარზე ნაკლები, და სტილური უკანა ჰეჩბეკით, უზარმაზარ პიკაპამდე სახელწოდებით Alaska. Pear–ის შესახებ ბევრი არაფერია ცნობილი. ცნობილია, რომ მისი სიგრძე დაახლოებით 4500 მმ-ია (დაახლოებით Audi Q3-ის ექვივალენტი). მიწოდების სავარაუდო თარიღი 2025 წელია. ამიტომ, პროტოტიპს ჩვენ უკვე მომავალ წელს ვიხილავთ.
ხოლო ამ წელიწადს აუცილებლად იქნება ნაჩვენები Fisker Ocean, საშუალო ზომის კროსოვერი, სვლის მარაგით 550 კმ-ზე მეტი. მისი წარმოებისთვის მოსამზადებელი სამუშაოები გაჩაღებულია.
Faraday Future FF91
ამ გიჟურ კროსოვერს მისი შემქმნელები აღწერენ, როგორც „უნივერსალური ჰიპერმანქანა“, რომელსაც შეუძლია წარმოუდგენელი აჩქარება (ამასთან ერთად, გზაში მგზავრების დაკარგვის გარეშე).
Faraday Future ყიდის თავის ელექტრომანქანას, როგორც კომფორტულ ძვირადღირებულ სედანს. FF91 დიზაინერების მნიშვნელოვან მიღწევებს შორის დაუყოვნებლივ უნდა აღინიშნოს უკანა სავარძლებზე მგზავრების ფეხის უზარმაზარი (124 სმ!) სივრცე. შედარებისთვის, Mercedes-Maybach GLS 600-ში შეადგენს 109 სმ, ხოლო Chevy Suburban-ს აქვს 106 სმ.
კომპანია აცხადებს, რომ სამძრავიანი ძალური დანადგარების ჯამური სიმძლავრე 1050 ცხ.ძ.-ს შეადგენს, რაც საშუალებას აძლევს მანქანას გაქანდეს ას კილომეტრამდე სულ რაღაც 2,3 წამში.
სვლის მარაგი აკუმულატორიდან ტევადობით 142 კვტ/სთ შეფასებულია (დაახლოებით) 600 კილომეტრით. მაშასადამე, თქვენ გექნებათ საკმარისი დრო მანქანის ინტერიერის ღირსეულად შესაფასებლად, რომელიც აღჭურვილია ტონობით ციფრული უძრავი ქონებით, მიმოფანტული 11 (!) სხვადასხვა ეკრანზე, მათ შორის გიგანტური, რომელიც დამონტაჟებულია მძღოლის წინ.

ТОП дерзких-2024: эти «электрички» удивят Америку!
Следующий год обещает стать годом громких премьер электромобилей в США. Если, конечно, производители выполнят свои обещания представить новинки. Columbus подготовила обзор самых ожидаемых в Америке машин – от дерзких купе до мощных пикапов – которые мы надеемся вскоре испытать в деле!
Honda Prelude
Сюрпризы – настоящие сюрпризы – в автомобильной индустрии редки, благодаря тому что у каждого сегодня в кармане есть телефон с камерой и возможность связаться с любопытными варварами в любой точке земного шара. Тем не менее, команде Honda удалось совершить подвиг и сохранить в тайне основную информацию о новом двухдверном купе Prelude. Мы знаем только, что этот концепт больше, чем полет фантазии. Многие элементы авто отработаны и готовы к производству.
Автоэксперты много судачили о том, будет Prelude электромобилем или гибридом, но недавно, благодаря говорящими головам в Honda, получили подтверждение, что все же ожидается гибрид. Тем не менее, трансмиссия в купе с легендарным именем электрифицированная. И это объясняет появление машины в нашем списке.
Сроки производства автомобиля, мощность силовых установок и цена – все в тумане. Скорее всего, Prelude появиться не позднее 2025 модельного года. А значит, в ближайшие двенадцать месяцев мы с ним познакомимся поближе.
Vinfast VF6 и VF7
Сей юный бренд из Вьетнама – новичок на мировом авторынке. Но он быстро учится, используя правила наименований, которые автомобильные компании используют в Северной Америке. Будущие VF6 и VF7 уже доступны для заказа в США и Канаде. Оба – двухрядные полностью электрические кроссоверы с запасом хода 399 и 450 км соответственно.
Производитель осваивает нишу недорогих авто, так что за эти автомобили не придется переплачивать.
VF7 будут производить в двух вариантах. Машину оснастят аккумуляторной батареей емкостью 75 кВтч и электродвижком мощность либо 201, либо 348 л.с. Запас хода «семерки» составит чуть больше 400 км.
VF6 также выпустят в двух ипостасях, каждую из которых оснастят аккумулятором емкостью 59,6 кВтч и электромотором на 174 или 201 л.с. Пробег «младшенького» на одной зарядке – 399 и 381 км.
Пикап Кanoo
Кanoo – полностью электрическая машина, передняя часть которой выглядит так, будто позаимствована из научно-фантастического фильма «Судья Дредд». По сути, это легкая тактическая машина для армии США, что делает ее гражданскую версию преемником хваленого HMMWV.
В этом пикапе множество инноваций, и не только высокотехнологичных. Скорее – практичных. Например, верхнюю часть боковин кровати можно откинуть наружу, и превратить в столы для работы.
За плоской мордашкой пикапа скрывается около 500 лошадиных сил, так что не спешите называть его просто красивой игрушкой.
Chevrolet Silverado EV
Пока конкуренты из «Голубого овала» (как именуют экосистему автомобильного производства Ford в Теннесси) сокращают планы производства электропикапов, ходят слухи о том, что GМ собирается быстро и в значимых объемах вывести на рынок свои Silverado EV и Sierra EV.
Учитывая, что F-150 Lightning и Rivian R1T постоянно в фокусе СМИ (не говоря уже об активности пиарщиков Ram), GM вынуждена реагировать. Появление новичка в модельной линейке Chevy просто необходимо, чтобы утереть нос конкурентам.
По-видимому, электромобили Silverado/Sierra EV будут доступны обзорщикам в предстоящем календарном году – хотя бы в пределах лаборатории GM Design.
Tesla Cybertruck
Достается Cybertruck от общественности, что и говорить! Хотя в Библии слово «оклеветан» встречается всего один раз, в реальной жизни все иначе. На инновационный пикап вылиты ушаты, да что там – цистерны грязи.
Тем не менее, к моменту написания этой статьи Tesla удалось мгновенно сбыть около дюжины чудо-пикапов. Отдельные последователи религии Маска заплатили за привилегию ими обладать сумасшедшие деньги: реклама Техно Механикус сработала.
Что касается технических характеристик Cybertruck, они остаются неизменными. Запас хода – примерно 547 км у полноприводных грузовиков и 515 км – в топовой комплектации Cyberbeast.
Последняя модель разгоняется до 100 км/ч менее чем за три секунды.
Конечно, это тоже может быть рекламой.
В любом случае, до поставки «киберэлектричек» массовым клиентам пройдет еще несколько месяцев.
Fisker (все модели)
Недавно компания Fisker сообщила о планах выпустить не одну, а целых три модели: от небольшого кроссовера Pear с обещанной ценой менее $30 000 и стильного заднего хэтчбека, до огромного пикапа под названием Alaska. О Pear известно не много. Сообщают, что его длина около 4500 мм (примерный эквивалент Audi Q3). Ожидаемый срок поставки в 2025 году. Стало быть, опытный образец мы увидим уже в следующем году.
Ну а в нынешнем точно будет представлен Fisker Ocean, среднеразмерный кроссовер с запасом хода более 550 км. Подготовительные работы к его производству в самом разгаре.
Faraday Future FF91
Этот сумасшедший кроссовер описывается его создателями как «универсальный гиперкар», способный невероятно ускоряться (не теряя при этом на ходу пассажиров).
Faraday Future продвигает свой электромобиль как комфортный роскошный седан. Из значительных достижений проектировщиков FF91 нужно сразу отметить огромное (124 см!) пространство для ног у пассажиров на задних сиденьях. Для сравнения, у Mercedes-Maybach GLS 600 оно составляет 109 см, а у Chevy Suburban — 106 см.
Компания заявляет, что совокупная мощность трехмоторной силовой установки – 1050 л.с., что позволяет разогнать машину до сотни всего за 2,3 секунды.
Запас хода от аккумулятора емкостью 142 кВтч оценивается в (приблизительно) 600 километров.  Таким образом, у вас будет достаточно времени, чтобы по достоинству оценить интерьер авто с кучей цифровой недвижимости, разбросанной на 11 (!) различных экранах, включая гигантский, установленный перед водителем.