საუკეთესო ინვესტიცია ახლავე: მსუბუქი მანქანები და პიკაპები გარბენით
ჟურნალი Forbes-ის მიერ გამოქვეყნებულ მასალაში, 29 წელზე მეტი გამოცდილების ექსპერტი - სტივ ტენგლერი – ურჩევს მომხმარებლებს მეორეული მანქანების შეძენას, ვინაიდან ასეთი ინვესტიციები, სავარაუდოდ ყველაზე რენტაბელური იქნება წელს და მომდენო წელსაც.
ინფლაციით გამსჭვალულ ეკონომიკაში ინვესტორი ეძებს მისი ფულის დაბანდების შესაძლებლობას, რათა მიიღოს ინვესტიციების სტანდარტულ  რენტაბელურობაზე (ROI) მეტი.
ჩვეულებრივ, მოკლევადიანი ობლიგაციების შეძენა განიხილება როგორც სტრატეგია, რომელიც იძლევა ინფლაციის თავიდან აცილების შესაძლებლობას. გარდა ამისა, შემოქმედი ინვესტორები მიმართავენ ალტერნატიულ ვარიანტებს, მაგალითად, კრიპტო-მონეტების შეძენას. მაგრამ ეს უკანასკნელი ვარიანტი ძალზედ სარისკოა:  კრიპტოვალუტის ყიდა ვარდნისას არის დროის ტარება ადამიანებისთვის, რომლებიც უპირობოდ ენდობიან საკუთარ თავის მკითხავებს.
ფულის ჩადება ფეხსაცმლის ყუთში ასევე არ არის გამოსავალი, რადგან ერთ წელიწადში ეს თანხა 8,3% ნაკლები ეღირება.
შესაძლოა, უკეთესი სტარტერია იქნება მეორეული მანქანის, ან თუნდაც სამის შეძენა.
«ჩვენ ეხლა ხანს შევიძინეთ მეორეული ყველგანმავალი 8000 მილის გარბენით», — ამბობს ჯენიფერ მერჩანტი მიჩიგანის შტატიდან. – რამდენიმე დღის შემდეგ ჩვენ აღმოვაჩინეთ მანქანაში ორიგინალური სტიკერი ფასით, რომელიც იყო ჩვენს მიერ გადახდილ თანხაზე ნაკლები  ».
ფასის შენარჩუნების გათვალისწინებით, რომელიც განპირობებულია ისტორიული გარემოებებით და ჩიპების დეფიციტით შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ მეორეული ავტომობილის ფასი, სავარაუდოდ სხვა ინვესტიციებზე უფრო მომგებიანი იქნება 2022 წელს და მომდევნო წელს.
ისტორიული ფასეულობები
ზემოთ მოყვანილ გრაფიკზე ნარინჯისფრად არის მონიშნული FRED-ის სამომხმარებლო ფასების ინდექსი ყველა სახის საქონელისთვის აშშ-ს ქალაქებში ბოლო სამოცი წლის განმავლობაში გაყოფილი მის საშუალო მნიშვნელობაზე. მასზე თვალსაჩინოდ არის წარმოდგენილი, რომ მაღალი ინფლაციის პერიოდში, მაგალითად, 70-იანების ბოლოს – 80-იანი წლების დასაწყისში, სამომხმარებლო ფასების ინდექსი შეიძლება შეადგენდეს ამავე ინდექსის საშუალო მაჩვენებლის 250-300%. 2008 წლის დიდი რეცესიის პერიოდში იგი დაეცა  150%-მდე.
გრაფიკი დახტის ზემოთ-ქვემოთ. მიმდინარე სამომხმარებლო ფასების ინდექსი შეადგენს ინდექსის საშუალო მაჩვენებლის 121%. ლურჯი ხაზი წარმოადგენს იგივე გაანგარიშებას, მაგრამ მეორეული მსუბუქი მანქანებისა და პიკაპების სამომხმარებლო ფასების ინდექსისათვის. ძირითადად, გრაფიკი მხოლოდ მაღლა ადის, არავითარი მნიშვნელოვანი ჩავარდნა არ აღინიშნება. მეორეული სედანები და პიკაპები ინარჩუნებენ თავის ღირებულებას მაშინ, როდესაც ინფლაციის ციფრები განაგრძობენ მერყეობას.
ამჟამინდელ ხანმოკლე მომენტში მიმდინარე სამომხმარებლო ფასების ინდექსი არის ინდექსის საშუალო მაჩვენებელზე 98%-ით მეტი, რაც თითქმის ხდის მას ყველა საქონლის ინფლაციის ტოლს.
შემცირდება კი ინფლაცია? სავარაუდოდ. ფედერალურმა სარეზერვო სისტემამ ნახევარი პროცენტით არის განაკვეთები 2022 წ. თებერვალში — და ეს იყო ყველაზე დიდი ზრდა ორი ათასიანი წლების დასაწყისიდან.
მიზანი გასაგებია: მზარდ ფასებთან ბრძოლის დაწყება. ფედერალური სარეზერვო სისტემის თავმჯდომარის ჯერომ პაუელის კომენტარის თანახმად, 2023 წლიდან შესაძლებელია რამდენიმე ასეთი ზრდა. მაგრამ მსგავსი მანევრი არასდროს იწვევდა მეორეული ავტომობილების ღირებულების შემცირებას. ეს ხდის გარბენიანი ავტომობილების ბაზარს ყველაზე პერსპექტიულს ამ და მომევნო წელს.
«მეორეული ავტომობილების ფასები რჩება მაღალი ავტომობილების ყიდვა-გაყიდვის შენარჩუნებული მოთხოვნის გამო. ფაქტობრივად, ბოლო რამდენიმე კვირს განმავლობაში საბითუმო ფასების ზრდა გაგრძელდა ავტობაზარის რამდენიმე, კერძოდ, მცირე და სრული ზომის პიკაპების  სეგმენტში. ამ მონაცემებს ადასტურებს Black Book*», — განაცხადა ავტო აუქციო ACV-ის გენერალურმა დირექტორმა ჯორჯ შამუნმა.
მისი თქმით, 2021 წლის უპრეცენდენტო მაღალ მაჩვენებელთან შედარებით სამომხმარებლო მოთხოვნა ოდნავ შემცირდა, მაგრამ აღნიშნულმა არ გამოიწვია გარბენიანი ავტომობილების ფასების მნიშვნელოვანი ვარდნა.
ჩიპების მუდმივი დეფიციტი
როგორც ცნობილია ბევრი მომხმარებლისთვის, Covid-ს კომერციული შედეგების ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი შედეგი გახდა საავტომობილო ნახევრადგამტარიანი ჩიპები (“მიკროჩიპების“) დეფიციტი, რომლებიც აკონტროლებენ თანამედროვე ავტომობილის თითქმის ყველა აგრეგატს. საშუალო სტატისტიკური მკითხველი, სავარაუდოდ, ვერ ხვდება თუ რატომ წინადადება ვერ ეწევა მოთხოვნას, მაგრამ პასუხი მარტივია: ახალი ქარხნების მშენებლობისთვის წლები და მილიარდობით დოლარია საჭირო.
ამდენად, ამჟამინდელი ჩამორჩენა ჩიპების წარმოებაში ქმნის სატრანსპორტო საშუალებების დეფიციტს, რომელიც გაქრება უახლოეს მომავალში. Assosiated Press-ის ცნობით, მსხვილი მწარმოებლების, როგორიცაა GM, Honda, Nissan და სხვ. ექსპლუატაციისათვის მზა მანქანების დეფიციტის გამო აშშ-ში ახალი ავტომობილების გაყიდვები.
Crash Course 2022 წლის ანგარიშში, კომპანია CCC Intelligent Solutions იტყობინება, რომ ავტომობილების დეფიციტი ზრდის მოთხოვნას მეორეულ ავტომობილებზე: «მეორეული ავტომობილების ფასები მკვეთრად გაიზარდა 2021 წელს. ვინაიდან როგორც ახალი, აგრეთვე მეორეული მანქანები მარაგები კვლავ რჩება შეზღუდული, მოსალოდნელია, რომ გარბენიანი ავტომობილების ფასები დარჩება მაღალი სულ მცირე მიმდინარე წილს ბოლომდე.».
როგორც გვაცნობა აპრილში Newsweek-მა, საავტომობილო კომპანიების რამდენიმე ხელმძღვანელი (მაგალითად, Ford-ის გენერალური დირექტორი ჯიმ ფარლი,  BMW-ს გენერალური დირექტორი ოლივერ ზიფსე) «… ელის, რომ ჩიპების დეფიციტი დარჩება პრობლემად 2023 წელსაც». სავარაუდოდო, ეს გამოიწვევს კიდევ უფრო გაზრდილ დაუკმაყოფილებელ მოთხოვნას. ამ პრობლემის გადაწყვეტაზე, სავარაუდოდ, წავა 2023 წლის უმეტესი ნაწილი.
ამასობაში კი მეორეული ავტომობილების ღირებულება განაგრძობს ზრდას.
სტივ ტენგლერი იუმორის ნოტით სთავაზობს საფეხბურთო გუნდი Dallas Cowboys-ის (ღირებულებით $3400) სეზონური აბონემენტების შეძენის ნაცვლად მეორეული მანქანის შეძენას. მისი აზრით, ეს არის გონივრული ინვესტიცია, რომელიც საშუალებას მოგცემთ თავი აარიდოთ სერიოზულ ცხოვრებისეულ იმედგაცრუებას.

Лучшая инвестиция прямо сейчас: легковые машины и пикапы с пробегом
В материале, опубликованном журналом Forbes, эксперт с более чем 29-летним опытом работы в автомобилестроении – Стив Тенглер – советует покупать подержанные машины, поскольку такие инвестиции, вероятно, будут самыми рентабельными в этом и следующем году.
В экономике, пронизанной инфляцией, инвестор ищет, куда вложить свои деньги, чтобы превзойти стандартную рентабельность инвестиций (ROI).
Обычно приобретение краткосрочных облигаций рассматривается как стратегия, позволяющая избежать инфляции. Кроме того, творческие инвесторы обращаются к альтернативным вариантам, к примеру, приобретению акций крипто-монет. Но последний вариант слишком рискованный: покупать криптовалюты в падении – занятие для людей, безоговорочно доверяющих своим гадалкам.
Положить деньги в обувную коробку – тоже не выход,  поскольку через год они будут стоить на 8,3% меньше.
Возможно, лучшая стратегия — купить подержанную машину или три.
«Мы только что купили подержанный [внедорожник] с пробегом 8000 миль», — говорит Дженнифер Мерчант из Кантона, штат Мичиган. – Несколько дней спустя мы обнаружили в нем оригинальную наклейку с ценой, которая была ниже, чем мы заплатили».
Учитывая сохранение цены, обусловленное историческими обстоятельствами и постоянную нехватку чипов — можно сделать вывод о том, что стоимость подержанного автомобиля, вероятно, будет выгоднее других инвестиций в 2022 и следующем году.
Исторические ценности
На приведенном выше графике оранжевым цветом показан индекс потребительских цен (ИПЦ) от FRED для всех товаров в городах США за последние шестьдесят лет, разделенный на среднее значение. На нем наглядно представлено, что во времена высокой инфляции, например, в конце 70-х – начале 80-х годов, ИПЦ может составлять 250-300% от средних значений этого же индекса. Во время Великой рецессии 2008 года он упал до – 150%.
График пляшет вверх-вниз. Текущий ИПЦ составляет 121% от среднего показателя индекса. Синяя линия представляет собой такой же расчет, но для индекса потребительских цен подержанных легковых машин и пикапов. В основном, график – только вверх, никаких значительных провалов. Подержанные седаны и пикапы сохраняют свою стоимость, в то время как цифры инфляции продолжают пляску.
В нынешний короткий момент времени текущий ИПЦ на 98% выше среднего значения индекса, что делает его почти равным инфляции всех товаров.
Снизится ли инфляция? Вероятно. Федеральная резервная система (ФРС) повысила ставки на полпроцента в феврале 2022 г. — и это было самое большое повышение с начала нулевых.
Цель понятна: начать борьбу с растущими ценами. Судя по комментариям председателя ФРС Джерома Пауэлла, в 2023 г. возможны несколько таких повышений. Но подобный маневр никогда не приводил к снижению стоимости подержанных автомобилей. Это делает рынок авто с пробегом наиболее перспективным в этом и следующем году.
«Цены на подержанные автомобили остаются высокими из-за сохраняющегося потребительского спроса на покупку и продажу автомобилей. Фактически, рост оптовых цен в течение последних нескольких недель продолжался в нескольких сегментах авторынка, в частности, малых и полноразмерных пикапов. Эти данные подтверждает Black Book*», — заявил гендиректор автоаукциона ACV Джордж Шамун.
По его словам, потребительский спрос несколько снизился по сравнению с беспрецедентно высокими показателями 2021 года, но это не привело к значительному падению цен на автомобили с пробегом.
Постоянная нехватка чипов
Как известно многим потребителям, одним из наиболее значительных коммерческих последствий Covid стала нехватка автомобильных полупроводниковых чипов («микрочипов»), которые контролируют почти все агрегаты современного автомобиля. Среднестатистический читатель, вероятно, не понимает, почему предложение не успевает за спросом, но ответ прост: на строительство новых заводов требуются годы и миллиарды долларов.
Таким образом, нынешнее отставание в производстве чипов создает нехватку транспортных средств, которая не исчезнет в ближайшее время. По сообщениям Assosiated Press, продажи новых автомобилей в США упали на 12% из-за дефицита готовых к эксплуатации машин крупных производителей, таких как GM, Honda, Nissan и др.
В своем отчете Crash Course за 2022 год компания CCC Intelligent Solutions сообщает, что дефицит новых авто увеличивает спрос на подержанные: «Цены на подержанные автомобили резко выросли в 2021 году. Поскольку запасы как новых, так и подержанных машин, остаются ограниченными, ожидается, что цены на автомобили с пробегом останутся высокими, как минимум, до конца нынешнего года».
Как сообщил Newsweek в апреле, несколько руководителей автомобильных компаний (например, генеральный директор Ford Джим Фарли, генеральный директор BMW Оливер Зипсе) «… ожидают, что нехватка чипов останется проблемой и в 2023 году». Скорее всего, это приведет к еще большему неудовлетворенному спросу. На решение проблемы, вероятно, уйдет большая часть 2023 года.
Тем временем стоимость подержанных автомобилей будет расти.
Стив Тенглер не без юмора советует вместо покупки сезонных абонементов футбольной команды Dallas Cowboys (стоимостью $3400) купить подержанную машину. По его мнению, это разумная инвестиция, к тому же позволяющая избежать серьезных жизненных разочарований.