როგორ შევიტყოთ სიმართლე ავტომობილის შესახებ: VIN-ის 10 საუკეთესო დეკოდერი
გარბენიანი ავტომობილის შეძენამდე ჩვენ გვინდა ყველაფერი ვიცოდეთ მის შესახებ – ტექნიკური მდგომარეობა, ექსპლუატაციისა და დაზღვევის ისტორია, გარბენი, სატრანსპორტო საშუალების მიმართ მიღებული სასამართლო გადაწყვეტილებები. ავტომობილის შესახებ სარწმუნო ინფორმაციის მიღების ყველაზე მარტივი ხერხია - VIN-ის მიხედვით ძებნა. ამ სტატიაში Columbus-ის ექსპერტები Pocket-lint-ის ექსპერტები წარმოგიდგენენ VIN-კოდის შემოწმების 10 დეკოდერს, რომლებიც საუკეთესოებად ითვლებიან.
რა არის VIN?
1950-იან წლებამდე ავტომობილის თითოეულ მწარმოებელს ჰქონდა სატრანსპორტო საშუალების იდენტიფიცირების საკუთარი სისტემა. ეს უმარტივებდა ცხოვრებას თაღლითებს, რომლებიც მარტივად მანიპულირებდნენ. დანაშაულის დონის შესამცირებლად  1954 წელს აშშ-ს მთავრობამ მოუწოდა მწარმოებლებს ერთიან სტანდარტში მოეყვანათ სატრანსპორტო საშუალების იდენტიფიცირების სამუშაო ფორმატი.
ხანგრძლივი ფიქრის შემდეგ მხოლოდ 1980 წელს სტანდარტიზაციის საერთაშორისო ორგანიზაციამ (ISO) მოახდინა სატრანსპორტო საშუალებების 17-ნიშნა საიდენტიფიკაციო ნომრების (Vehicle Identification Numbers,VIN) ახალი საერთაშორისო სქემის რატიფიცირება. მას შემდეგ VIN-კოდი შედგება ციფრებისა და ასოებისგან ავტომობილის სერიული ნომრით, მოდელის შესახებ მონაცემების, ძრავის ტიპის და ა. შ. იდენტიფიცირებისათვის.
საუკეთესო VIN დეკოდერები
არსებობს VIN დეკოდირების მომსახურების შესრულების სხვადასხვა ინსტრუმენტი. თითოეულ მათგანს აქვს მისი თავისებურებანი და უნიკალური თვისებები.
1. VinPit
ვებ-პლატფორმა, რომელიც სთავაზობს მონაცემთა მასივს  VIN-ის შემოწმებისა და დეკოდირებისათვის, სანომრე ნიშნებისა და სატრანსპორტო საშუალების ისტორიის ანგარიშების ძებნისთვის. შეიცავს ინფორმაციას სატრანსპორტო საშუალების ფლობის, მწარმოებელი ქარხნის, VIN-ის ნამდვილობის, წინა რეგისტრაციების შესახებ. კომპლექსური ანგარიში მოიცავს მონაცემებს ავარიების, შეკეთების, სატრანსპორტო საშუალების მიმართ არსებული სასამართლო გადაწყვეტილებებისშესახებ.
ინსტუმენტი ეხმარება მყიდველსა და დილერს ავტომობილის განახლებული საბაზრო ფასის დადგენაში.
2. CARFAX
CARFAX არის მსოფლიოში უმსხვილესი ტრანსსასაზღვრო მონაცემთა ბაზა, რომელიც შეიცავს 22 მილიარდზე (!) მეტ ჩანაწერს. ამასთანავე კომპანია არ შემოიფარგლება 1981 წლის შემდეგ აშშ-ში და კანადაში შეძენილი მეორეული ავტომობილების შესახებ ინფორმაციის შეგროვებით. მონაცემები მიღებულია 100 000 მეტი სხვადასხვა წყაროდან, რომელიც მოიცავს აშშ-სა და კანადის საავტომობილო სამსახურებს: პოლიციის დეპარტამენტები, სარემონტო საწარმოები, სადაზღვევო კომპანიები,  აუქციონები და ა. შ.
ანგარიშებში არსებული ინფორმაცია ეფუძნება მხოლოდ ოფიციალურად მიღებულ მონაცემებს. მაგრამ CARFAX არ იძლევა გარანტიას, რომ ეს მონაცემები ამომწურავია. ამ მიზეზით ავტომობილის შეძენისას (განსაკუთრებით აუქციონზე) უმჯობესისა მიმართოთ სპეციალისტების დახმარებას, რომლებიც პირადად შეძლებენ მის შემოწმებას/ტესტ-დრაივის გავლას.
3. AutoCheck
VIN-ის საძიებო ავტომატური საინფორმაციო პლატფორმა. მუშაობს 500 მლნ. მეტ ავტომობილის მონაცემებთან სატრანსპორტო საშუალებების ეროვნული ბაზიდან. ეხმარება ორი სატრანსპორტო საშუალების შორის არჩევანის გაკეთებაში, 1-დან 100-მდე სკალით მათთვის რეიტინგის მინიჭების გზით. პარალელურად ადარებს ავტომობილის გამოშვების წელს, მოდელს, გარბენას, ინფორმაციას იჯარის/საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევაში მონაწილეობის შესახებ და გამონაბოლქვში CO2-ის შესახებაც კი.
ამავდროულად AutoCheck-ში არ არის ინფორმაცია ავტომობილის ტექნიკური მომსახურების შესახებ.
4. CarVertical
ამ პლატფორმამ შექმნა VIN-ის ძებნის მოდელი ბლოკჩეინის საფუძველზე, რომელსაც იყენებენ სატრანსპორტო საშუალების შესახებ ანგარიშის შექმნისას. დეკოდერი აგროვებს მონაცემებს მრავალრიცხოვანი გლობალური მონაცემთა ბაზებიდან (მათ შორის ეროვნული და კერძო რეესტრებიდან, სადაზღვევო კომპანიებისა და სახანძრო სამსახურების ჩანაწერებიდან, ავტოაუქციონებიდან და ა. შ,), და რეალური დროის რეჟიმში ავსებენ ავტომობილების რეგისტრაციის ეროვნულ საინფორმაციო სისტემას (NMVTIS) უშუალოდ სატრანსპორტო საშუალებების ბაზრიდან. ბლოკჩეინის ტექნოლოგია ამოწმებს ინფორმაციას და უზრუნველყოფს VIN-ის ანგარიშების სანდოობას.
5. EpicVIN
EpicVin — საიმედო პლატფორმა, რომელიც სთავაზობს შემოწმებულ ინფორმაციას რეალური დროის რეჟიმში. არქივი მოიცავს 40 მლნ. ჩანაწერს სატრანსპორტო საშუალებების შესახებ. სამსახური სთავაზობს ინფორმაციას აშშ-ს უმსხვილესი მონაცემთა ბაზიდან - NMVTIS-დან. ყველა მონაცემები (სატრანსპორტო საშუალებების გამოშვების წელი, მოდელის დასახელება, ძრავის მარკა) მოწმდება. თუმცა პლატფორმის ვებ-საიტი იწვევს გარკვეულ პრეტენზიებს, კერძოდ ინტერფეისის სირთულის გამო, თავის ფუნქციას ის უმკლავდება.
6. Bumper
ავტომობილის მახასიათებლების VIN-ის მიხედვით შემოწმების ვებ-ინსტრუმენტი. აგროვებს და სთავაზობს 22 სახელმწიფო უწყებიდან მიღებულ ზუსტ ინფორმაციას ავტომობილის დაზიანების შესახებ. გარდა ამისა აგროვებს მონაცემებს, რომლებსაც სთავაზობენ უამრავი სხვა წყარო, როგორიცაა უტილიზაციის აუქციონები, ევაკუატორების სამსახურები, ჯართის ნაგავსაყრელები და სადაზღვევო კომპანიები.
ანგარიშები შეიცავენ ინფორმაციას სატრანსპორტო საშუალებაზე საკუთრების უფლების შესახებ, გაყიდვების სიებს, ჩანაწერებს საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების შესახებ, ავტომობილის საბაზრო ღირებულების შეფასებას.
7. ClearVin
VIN-ის დეკოდირების ფასიანი პლატფორმა. მჭიდროდ თანამშრომლობს რამდენიმე საავტომობილო ორგანიზაციასთან, რათა შესთავაზოს თავის მომხმარებლებს საიმედო ანგარიშები სატრანსპორტო საშუალების შესახებ. იყენებს NMVTIS-ის მონაცემთა ბაზის ინფორმაციას, რომელსაც ავსებს სახელმწიფო და საფინანსო დაწესებულებების, ხელისუფლების ადგილობრივი ორგანოების მონაცემებით.
VIN-ის შემოწმების დროს მიეთითება ინფორმაცია საკუთრების სტატუსის, ავტომობილის წინა მფლობელის, კრედიტისა და დაზღვევის შემოწმების შესახებ. დოკუმენტები ტექნიკური მომსახურების სადგურზე შეკეთების, მანქანის გამოხმობისა და მისი გატეხის შესახებ აგრეთვე ჩართულია ფაილებში. თუმცა ამის მიუხედავად, კონკურენტებთან შედარებით ამ ინსტრუმენტს არ ყოფნის სიჩქარე და მონაცემთა აქტუალურობა.
8. Cebia
VIN-ის ნომრების შემოწმების სადო აპლიკაცია, განსაკუთრებით მეორეული ავტომობილების შემთხვევაში. ავლენს ავტომობილის მონაწილეობას უკანონო ოპერაციებში, Autotracer-ის სისტემის მეშვეობით სთავაზობს სტანდარტულ მონაცემებს მანქანის მოდელის შესახებ. მუშაობს სანდო პარტნიორებთან - ავტომობილების მიმწოდებლებთან, საცალო გამყიდველებთან და იმპორტიორებთან და აგრეთვე დაზღვევისა და ლიზინგის მომსახურების მიმწოდებლებთან. არქივი მოიცავს ავტომობილის აღრიცხვის 1 მილიარდზე მეტ დოკუმენტს.
Cebia განსაკუთრებით ეფექტურია, თუ თქვენ გჭირდებათ მონაცემები ჩეხეთიდან და სლოვაკეთიდან. მონაცემები სხვა ბაზრებიდან არ არის ასეთი სრული.
9. VinFreeCheck
უფასო და მარტივი გამოყენებაში ავტომობილის VIN-ნომრის საბაზო ძებნა. თანამშრომლობს წამყვან დარგის კომპანიებთან, როგორიცაა NHTSA და NMVTS, სთავაზობს გაფართოებულ ინფორმაციას სატრანსპორტო საშუალებების მარკის, მათი კონსტრუქციის, მოდელების და ა. შ. შესახებ.
შეიცავს მონაცემებს თაღლითობის, ჩატარებული შეკეთების, საგზაო შემთხვევების შესახებ. VIN-ის უფასო შემოწმება გთავაზობთ ავტომობილის მხოლოდ საბაზო მონაცემებს. მხოლოდ პრემიუმ მომხმარებლებს შეუძლია მიიღოს წვდომა გარბენის/ოდომეტრის ჩვენების, საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების, წყალდიდობის შესახებ და სხვა ნამდვილად ფასეულ ინფორმაციაზე.
10. AutoDNA
AutoCheck-თან თანამშრომლობით სთავაზობს ავტომობილის VIN-კოდის შემოწმების მომსახურებას Experian-ის ბაზაზე. ვებ-საიტი აანალიზებს მილიონობით მონაცემთა ბაზას და გთავაზობთ ავტომობილის VIN-კოდის შემოწმების შედეგებს სატრანსპორტო დოკუმენტაციის უმსხვილესი მსოფლიო მიმწოდებლებისაგან. autoDNA-ის მონაცემთა ბაზაში არის 4 ტრილიონზე (!) მეტი სტატისტიკური მონაცემი ნახევარ მილიარდზე მეტ ავტომობილზე.
autoDNA-ის გამოყენების ერთ-ერთი საკვანძო უპირატესობა არის ის, რომ იგი სთავაზობს მონაცემებს მეორეული ავტომობილების შესახებ როგორც აშშ-დან, აგრეთვე ევროპიდან. შესაბამისად, პლატფორმა შეიძლება გამოყენებულ იქნას სხვადასხვა ბაზრებიდან ავტომობილების შესადარებლად.
სად იღებს მონაცემებს უფასო VIN დეკოდერი?
ჩვეულებრივ, რამდენიმე წყაროდან. ერთ0ერთი ყველაზე სარწმუნო და საიმედო არის საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების ეროვნული ადმინისტრაცია (NHTSA). სახელმწიფო ორგანიზაციის განმცხადებელი მიზანია გახადოს გზები უფრო უსაფრთხო მართვისთვის, მოხდეს ავტომობილების გატაცებისა და გადაყიდვის პრევენცია, გაიცხრილონ ექსპლუატაციისათვის სახიფათო სატრანსპორტო საშუალებები.
გარდა ამისა აშშ-ს მთავრობამ დაავალდებულა საავტომობილო მრეწველობის ასოციაციები და აშშ-ს ბიზნეს სტრუქტურები გაეგზავნათ მონაცემები სატრანსპორტო საშუალებების შესახებ NMVTIS-ში (National Motor Vehicle Title Information System). ამ საინფორმაციო სისტემამ ჩამოაყალიბა საკუთარი მონაცემთა ბაზა, რომელსაც იღებს სახელმწიფო ასოციაციებისაგან ავტომობილის რეგისტრაციისას, სადაზღვევო სააგენტოებისაგან, ლითონის ჯართის საწყობებიდან და ავტომობილების უტილიზაციით დაკავებული კომპანიებისაგან.
NMVTIS აძლევს მომხმარებელს საშუალებას მოიძიონ ინფორმაცია ავტომობილის დასახელების, ოდომეტრის ბოლო ჩვენების, გატაცების შესახებ, გაარკვიონ მარკისა და მოდელის ისტორია (მაგრამ არა ტექნიკური მომსახურებისა ან შეკეთების ისტორია).
VIN -ის ძებნის ინსტრუმენტები მუდმივად ახლდება; თითოეულ წარმოდგენილ ანგარიშს ადარებენ ხელმისაწვდომ მონაცემებთან.
რატომ არის საჭირო ავტომობილის შეძენისას მისი VIN-კოდის შემოწმება?
VIN შეიცავს სრულ ინფორმაციას ავტომობილის შესახებ. შემოწმების გარეშე შეიძლება შეიძინოთ კრიმინალური წარსულის მქონე ან ექსპლუატაციაში სახიფათო ავტომობილი. გაითვალისწინეთ, რომ დილერმა შეიძლება მარტივად მოგატყუოთ ოდომეტრის ჩვენებების შეცვლის გზით. როგორც ამბობენ ამერიკაში, "რაც ნაკლებს კითხულობ - მით უფრო მეტს იხდი". თუ ავტომობილის შეძენამდე თქვენ შეამოწმებთ მას VIN-კოდის მიხედვით და გაეცნობით ამ მონაცემებს, თქვენ შეიძლება თავი აარიდოთ ზედმეტ ხარჯსა და იმედგაცრუებას.
როგორ ისარგებლოთ NICB-ის VIN-კოდის უფასო შემოწმებით?
სადაზღვევო დანაშაულის ეროვნული ბიურო (NICB) სთავაზობს VIN -ის გამარტივებულ და  სრულიად უფასო შემოწმებას, რომელიც შეიცავს ინფორმაციას ავტომობილის მდგომარეობის შესახებ. განსაკუთრებით სასარგებლოა იგი სატრანსპორტო საშუალების შესაძლო გატაცების, მისი სპეცსამსახურების მიერ პოვნასა და საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევაში მონაწილეობის კონტექსტში. სამწუხაროდ, VIN-ის მომართვების რაოდენობა შეზღუდულია დღეში 5 ძებნით ერთი IP-მისამართიდან. VIN-ის შემოწმება შეიძლება განხორციელდეს შემდეგნაირად.
• ნაბიჯი 1: გახსენით საიტი NICB და შეიყვანეთ VIN-კოდი საძიებო ველში.
• ნაბიჯი 2: მონიშნეთ «ვეთანხმები პირობებს» და «მე არ ვარ რობოტი».
• ნაბიჯი 3: გამოიყენეთ პარამეტრი «VIN-ის ძებნა».
ინფორმაცია სატრანსპორტო საშუალების შესახებ აისახება ეკრანზე.
დასკვნები
VIN-ის შემოწმება ამცირებს გაუმართავი ან პრობლემური ავტომობილის შეძენის შანსებს. მაგრამ, როგორც თქვენ შეამჩნიეთ, თითოეულ დეკოდერს აქვს არამხოლოდ უპირატესობანი, არამედ მინუსებიც. საიმედო შედეგს იძლევა მხოლოდ ავტომობილის ადგილზე დიაგნოსტირება და პროფესიონალების მიერ კომბინირებული შემოწმება.
Сolumbus-ის სპეციალიტები 10 წელზე მეტია უწევენ კონსულტაციებს კლიენტებს, რომლებსაც ეხმარებიან აშშ-ში და კანადაში ავტომობილების შერჩევასა და შემოწმებაში, იციან  VIN დეკოდერების ყველა ძლიერი და სუსტი მხარე, შეიმუშავეს საკუთარ გამოცდილებაზე დაფუძნებული ავტომობილის შემოწმების ეფექტური ჩეკ-ფურცლები.
კომპანია Сolumbus -ში მომართვით თქვენ ერთდროულად ორ უნიკალურ შესაძლებლობას მიიღებთ:
1. მექანიკოსის მიერ აშშ-ში გაყიდვის ადგილზე ავტომობილის შემოწმება დამატებითი ფოტო ანგარიშით.
2. ავტომობილის უფასო შემოწმება VIN-ის რამდენიმე დეკოდერზე და კომპანიის საკუთარი ჩეკ-ფურცლებით. ამავდროულად საუბარია არა შემოწმების საწყის დონეზე, არამედ სრულ შემოწმებაზე, რომელიც რესურსების უმეტესობაზე ფასიანია.
Сolumbus – როდესაც გჭირდებათ ავტომობილი, რომელიც არ გაგიცრუებთ იმედებს!
დანართი.
სად უნდა ეძებოთ ავტომობილის VIN-კოდი?
მანქანაში VIN კოდის შემოწმების ყველაზე გავრცელებული ადგილია:
• ხელსაწყოების პანელი საქარე მინასთან მძღოლის მხრიდან
• მძღოლის კარის დგარი.
• კარის ზღურბლი.
• კაპოტის ქვეშ (ცილინდრების ბლოკზე, ძრავის განყოფილებასა და სალონის შორის არსებულ ტიხარზე).
• საჭეზე.
• საქარე მინაზე.
• ძარის პანელსა და სხვა კომპონენტებში.
გარდა ამისა, VIN ყოველთვის მითითებულია საკუთრების უფლების დამადასტურებელ დოკუმენტებში, სადაზღვევო პოლისში, სარეგისტრაციო ბარათებზე და ა. შ.
როგორ იშიფრება ავტომობილის საიდენტიფიკაციო ნომერი (VIN)?
VIN-კოდი შედგება 17 სიმბოლოსაგან — ლათინური ასოებისა და ციფრებისაგან. თითოეული სიმბოლო ატარებს ინფორმაციას ავტომობილის ამა თუ იმ მახასიათებლის შესახებ: ქვეყნისა და მწარმოებელი ქარხნის, გამოშვების თარიღისა და ტექნიკური მახასიათებლების შესახებ.
შედგება სამი ნაწილისაგან: WMI, VDS, VIS.
VIN код автомобиля
• WMI (World Manufacturers Identification) — მწარმოებლის მსოფლიო ინდექსი (ნომრის 1-დან მე-3 სიმბოლომდე);
• VDS (Vehicle Description Section) — აღწერილობითი ნაწილი (ნომრის 4-დან მე-9 სიმბოლომდე);
• VIS (Vehicle Identification Section) — განსაკუთრებული ნაწილი (VIN-კოდის მე-10-დან მე-17 სიმბოლომდე)
1. WMI
WMI — მწარმოებლის საერთაშორისო საიდენტიფიკაციო კოდი. შედგება სამი სიმბოლოსაგან (ასოები ან ციფრები).
პირველი აღნიშნავს გეოგრაფიულ ზონას, მეორე - ქვეყანას ამ ზონაში, მესამე - გარკვეულ მწარმოებელს (ხანდახან — სატრანსპორტო საშუალების ტიპი).
თუ წელიწადში მწარმოებელი აწარმოებს 500 ნაკლებ სატრანსპორტო საშუალებას, მაშინ კოდის მესამე სიმბოლოა ციფრი 9.
პირველი სიმბოლო WMI — ასო ან ციფრი, რომელიც აღნიშნავს გეოგრაფიული ზონის კოდს. თითოეულ ზონას აქვს მინიჭებული რამოდენიმე სიმბოლო:
• A-დან H-მდე — აფრიკა;
• J-დან R-მდე — აზია;
• S-დან Z-მდე — ევროპა;
• 1-დან 5-მდე — ჩრდილოეთ ამერიკა;
• 6-დან 7-მდე — ოკეანია;
• 8-დან 9-მდე — სამხრეთ ამერიკა;
მეორე სიმბოლო (ქვეყნის კოდი) არის ასო ან ციფრი, რომელიც აღნიშნავს ქვეყანას.
მესამე სიმბოლო — ასო ან ციფრი, რომელიც ენიჭება მწარმოებელს ეროვნული ორგანიზაციის მიერ. აგრეთვე შეიძლება აღნიშნავდეს სატრანსპორტო საშუალების ტიპს ან საწარმოო განყოფილებას.
ციფრი 9 მესამე ნიშნის სახით გამოიყენება იმ შემთხვევაში, თუ წელიწადში მწარმოებელი უშვებს 500 ნაკლებ ავტომობილს.
VIN
2. VDS
VIN-კოდის მეორე ნაწილი — აღწერა — ავტომობილის დისკრიპტორი.
მე-4, მე-5, მე-6, მე-7, მე-8 სიმბოლოები გამოიყენება სატრანსპორტო საშუალების ტიპის განსაზღვრისთვის და აღწერს ავტომობილის მახასიათებლებს:
• სამოდელო ხაზი,
• ძარის ტიპი,
• ძრავის ტიპი,
• საჭის თვლის მდგომარეობა,
• კვების სისტემა და ტრანსმისიის ტიპი,
• ამძრავი,
• და ა. შ..
თითოეულ მწარმოებელს აქვს პარამეტრების საკუთარი ნაკრები, საკუთარი თანმიმდევრობა და საკუთარი უნიკალური აღნიშვნები.
უმეტეს შემთხვევაში მე-8 სიმბოლო გამოიყენება ძრავის ტიპის განსაზღვრისთვის. გამოუყენებელი პოზიციები ივსება ნიშნებით მწარმოებლის შეხედულებისამებრ.
მე-9 სიმბოლო — აშშ-ს და ჩინეთის მწარმოებლებს  (და აგრეთვე მათ, ვინც აშშ-ში ახდენს ექსპორტს) — საკონტროლო ციფრია, რომელიც არის ნომრების გაყალბებისგან დაცვის ერთ-ერთი გაშუალება. ევროპული, იაპონური და კორეული კომპანიები ყოველთვის იცავენ სტანდარტს და იყენებენ ამ სიმბოლოს ავტომობილის შესახებ დამატებითი ინფორმაციისათვის.
3. VIS
VIN-კოდის მესამე ნაწილი —საიდენტიფიკაციო ნომრის სანიშნი (VIS) — შესდგება რვა ნიშნისგან, ამასთანავე ამ ქვეთავის ბოლო ოთხი ნიშანი აუცილებლად უნდა იყოს ციფრები. ინფორმაცია სამოდელო რიგის, მწარმოებელი ქარხნის შესახებ არ არის მკაცრად გამყარებული სტანდარტით და ატარებს სარეკომენდაციო ხასიათს.
VIN-კოდის მე-10 სიმბოლო ჩვეულებრივ აღნიშნავს ავტომობილის სამოდელო წელს.
ამასთანავე უნდა გახსოვდეთ, რომ სამოდელო წელი შეიძლება არსებითად უსწრებდეს კალენდარულ წელს და მისი ათვლა იწყებოდეს არა 1 იანვრიდან, არამედ, მაგალითად, აგვისტოდან, როგორც ეს არის у Audi-ის შემთხვევაში.
ზოგიერთი მწარმოებელი, როგორიცაა Renault, Mercedes-Benz, Toyota საერთოდ არ უთითებენ სამოდელო წელს VIN-კოდში. გამოშვების წელი მითითებულია ძარაზე განლაგებულ ფირფიტაზე.
ამის მიუხედავად, ამერიკული ბაზრისთვის გამოშვებული ავტომობილები მარკირებულია სტანდარტის მკაცრი დაცვით.
როგორ «აყალბებენ» VIN-ნომრებს
იმისათვის, რომ არ გახდეთ თაღლითების მსხვერპლი, უნდა იცოდეთ «გაყალბებული» VIN-კოდების ძირითადი მეთოდები და ნიშნები.
ბოროტმოქმედები:
• აშორებენ ან ცვლიან მარკირებული პანელს სრულად ან მის ნაწილს;
• ამატებენ ელემენტებს ნიშნებზე, რომლებსაც აქვთ მსგავსი მოხატულობა (მაგალითად, 1 ხდება 4, 6 ან 3 გარდაიქმნება 8);

Как узнать правду об авто: 10 лучших декодеров VIN
Перед покупкой автомобиля с пробегом мы хотим знать о нем все – техническое состояние, историю эксплуатации и страхования, пробег, судебные решения, принятые в отношении транспортного средства. Самый простой способ получить о машине достоверную информацию – выполнить поиск по VIN. В этой статье эксперты Columbus и Pocket-lint представят 10 декодеров для проверки VIN-номера, которые считают лучшими.
Что такое VIN?
До 1950-х годов у каждого производителя авто были свои системы идентификации транспортных средств (ТС). Это облегчало жизнь мошенникам, которые легко манипулировали данными. Чтобы снизить уровень преступности, правительство США призвало производителей автомобилей стандартизировать рабочий формат для идентификации транспортных средств в 1954 году.
После долгих раздумий, лишь в 1980 году, Международная организация по стандартизации (ISO) ратифицировала новую международную схему 17-значных идентификационных номеров транспортных средств (Vehicle Identification Numbers,VIN). С тех пор номер VIN состоит из цифр и букв для обозначения автомобиля по серийному номеру, сведениям о модели, типу двигателя и т.д.
Лучшие декодеры VIN
Существуют различные инструменты для выполнения услуг по декодированию VIN. У каждого из них свои особенности и уникальные свойства.
1. VinPit
Веб-платформа, предлагающая массив данных для проверки и декодирования VIN, поиска номерных знаков и отчетов об истории транспортных средств. Содержат информацию о владении ТС, заводе-изготовителе, подлинности VIN, предыдущих регистрациях. В комплексный отчет включены данные об авариях, ремонтах, решениях суда  в отношении ТС.
Инструмент помогает покупателю и дилеру, определяя обновленную рыночную стоимость авто.
2. CARFAX
CARFAX является одной из крупнейших трансграничных баз данных в мире, содержащей более 22 млрд (!) записей. При этом компания ограничивается сбором сведений о подержанных автомобилях, приобретенных после 1981 года в США и Канаде. Данные получены из более чем 100 000 различных источников, охватывающих автомобильные службы США и Канады: департаментов полиции, ремонтных предприятий, страховых компаний,  аукционов и т.д.
Информация в отчетах основана только на официально полученных сведениях. Но CARFAX не гарантирует, что они полные. По этой причине при покупке автомобиля (особенно на аукционе) лучше прибегнуть к помощи специалистов, которые смогут лично его проверить/провести тест-драйв.
3. AutoCheck
Автоматическая информационная платформа для поиска VIN. Работает с данными о более чем 500 млн автомобилей из Национальной базы ТС. Помогает выбрать между двумя транспортными средствами, присваивая им рейтинг по шкале от 1 до 100. Параллельно сравниваются год выпуска авто, модель, пробег, сведения об аренде/ участии в ДТП, мощности двигателя, даже уровне CO2 в выхлопе.
В то же время в AutoCheck отсутствует информация  о техническом обслуживании автомобиля.
4. CarVertical
Эта платформа создала модель для поиска VIN на основе блокчейна, которую использует при создании отчетов о транспортном средстве. Декодер собирает данные из многочисленных глобальных баз данных (в том числе из национальных и частных реестров, записей страховых компаний и пожарных служб, автоаукционов и т. д.) , дополняя Национальную информационную систему регистрации автомобилей (NMVTIS) данными в реальном времени – непосредственно с рынка ТС. Технология блокчейн проверяет информация и обеспечивает достоверность отчетов по VIN.
5. EpicVIN
EpicVin — надежная платформа, предлагающая проверенную информацию в режиме реального времени. Архив содержит 40 млн записей о ТС. Служба предоставляет информацию из NMVTIS, крупнейшей базы данных в США. Все сведения (год производства ТС, название модели, марка двигателя) проверяются. Хотя веб-сайт платформы вызывает нарекания – в частности, из-за запутанности интерфейса – со своей функцией он справляется.
6. Bumper
Веб-инструмент для проверки характеристик автомобиля по VIN. Собирает и предоставляет точную информацию о повреждениях автомобиля, полученную из 22 государственных ведомств. Кроме того, собирает данные, предоставляемые множеством других источников, таких как аукционы по утилизации, службы эвакуаторов, свалки металлолома и страховые компании.
Отчеты содержат информацию  о праве собственности на ТС, списки продаж, записи о ДТП и списании, оценку рыночной стоимости авто.
7. ClearVin
Платная платформа для декодирования VIN. Тесно сотрудничает с несколькими автомобильными организациями, чтобы предоставлять своим пользователям надежные отчеты о ТС. Использует информацию из базы данных NMVTIS, дополняя ее данными государственных и финансовых учреждений, местных органов власти.
Во время проверки VIN сообщается информация о статусе собственности, прошлом владении авто, проверке кредита  и страхования. Документы по ремонту на СТО, отзыву машины и ее взлому также включены в файлы. Тем не менее, этому инструменту все еще не хватает скорости и актуальных данных по сравнению с его конкурентами.
8. Cebia
Надежное приложение для проверки номеров VIN, особенно подержанных автомобилей. Выявляет участие авто в незаконных операция, предоставляет стандартные данные о модели машины с помощью системы Autotracer. Работает с надежными партнерами – поставщиками автомобилей, розничными продавцами и импортерами, а также поставщиками услуг страхования и лизинга. Архив содержит более 1 млрд документов учета авто.
Cebia особенно эффективна, если вам нужны данные из  Чехии и Словакии. Данные с других рынков не такие полные.
9. VinFreeCheck
Бесплатный и простой в использовании базовый поиск VIN-номера автомобиля. Сотрудничает с ведущими отраслевыми компаниями, такими как NHTSA и NMVTS, предоставляя расширенную информацию о марках транспортных средств, их конструкции, моделях и т. д.
Содержит отчеты о мошенничестве, проведенных ремонтах, дорожных происшествиях. Бесплатная проверка VIN сообщает только базовые данные об авто. Лишь премиум-пользователи имеют доступ к информации о пробеге/показаниях одометра, ДТП, затоплениях и др. по-настоящему ценных сведениях.
10. AutoDNA
В сотрудничестве с AutoCheck предлагает услугу проверки VIN-кода автомобиля на базе Experian. Веб-сайт анализирует миллионы баз данных и предоставляет результат проверки автомобильного VIN от крупнейших мировых поставщиков документации по транспортным средствам. В базе данных autoDNA – более 4 трлн (!) статистических данных о более чем полумиллиарде машин.
Одним из ключевых преимуществ использования autoDNA является то, что он предоставляет данные о подержанных автомобилях как из США, так и из Европы. Следовательно, платформа может использоваться для сравнения авто с разных рынков.
Где черпает данные бесплатный декодер VIN?
Обычно из нескольких источников. Один из самых достоверных и надежных – Национальная администрация безопасности дорожного движения США (NHTSA). Заявленная цель этой государственной организации – сделать дороги более безопасными для вождения, предотвращать угоны и перепродажу автомобилей, отсеивать ТС, которые опасно эксплуатировать.
Кроме того, правительство США обязало ассоциации автомобильной промышленности и бизнес-структуры США отправлять данные о транспортных средствах в NMVTIS (National Motor Vehicle Title Information System). Эта информационная система сформировала собственную базу данных, получаемых от государственных ассоциаций по регистрации автомобилей, страховых агентств, складов металлолома и переработчиков автомобилей.
NMVTIS позволяет потребителям находить данные о наименовании авто, последних показаниях одометра, угонах, выяснить историю марки и модели (но не историю технического обслуживания или ремонта).
Инструменты поиска VIN регулярно обновляются; каждый предоставленный отчет сверяется с доступными данными.
Почему необходимо проверять номер VIN при покупке автомобиля?
VIN содержит полную информацию об автомобиле. Если не провести его проверку, можно приобрести автомобиль с криминальным прошлым или опасный в эксплуатации. Учтите, что дилер может легко смошенничать, изменив показания одометра. Как говорят в Америке "чем меньше читаешь, тем больше платишь". Если перед покупкой автомобиля сделать проверку по VIN и ознакомится с ее данными, можно избежать лишних расходов и разочарований.
Как воспользоваться бесплатной проверкой VIN от NICB?
Национальное бюро страховых преступлений (NICB) предлагает упрощенную и совершенно бесплатную проверку VIN, содержащую информацию о состоянии автомобиля. Особенно полезна она в контексте выяснения возможного угона ТС, его спасения спецслужбами, участия в ДТП. К сожалению, количество запросов VIN ограничено пятью поисками в день с одного IP-адреса. Проверка VIN может быть проведена следующим образом.
• Шаг 1: Откройте веб-сайт NICB и вставьте VIN-номер в строку поиска.
• Шаг 2: Установите флажки «Я согласен с условиями» и «Я не робот».
• Шаг 3: Используйте опцию «Поиск VIN».
Информация о ТС отобразится на экране.
Выводы
Проверка VIN снижает шансы приобрести неисправный или проблемный автомобиль. Но, как вы заметили, каждый из декодеров имеет не только свои преимущества, но и недостатки. Надежный результат обеспечивает только диагностика авто на месте и комбинированная проверка профессионалами.
Cпециалисты Сolumbus более 10 лет консультируют клиентов, помогая им выбирать и проверять автомобили в США и Канаде, знают все сильные и слабые стороны декодеров VIN, разработали эффективные чек-листы проверки авто, основанные на собственном опыте.
Обратившись в компанию Columbus, в получите сразу две уникальные возможности:
1. Проверку автомобиля механиком на месте продажи в США с дополнительным фотоотчетом.
2. БЕСПЛАТНУЮ проверку авто по нескольким декодерам VIN и собственным чек-листам компании. При этом речь не о начальном уровне проверки, а полном, который на большинстве ресурсов является платным.
Columbus – когда нужен автомобиль, который не разочарует!
Приложение.
Где искать VIN-номер автомобиля?
Наиболее распространенное место для проверки номера VIN в машине:
• Приборная панель возле лобового стекла со стороны водителя
• Стойка водительской двери.
• Дверной порог.
• Под капотом (на блоке цилиндров, перегородке между моторным отсеком и салоном).
• На руле.
• На лобовом стекле.
• Внутри кузовных панелей  и других компонентов.
Кроме того, VIN всегда указан в документах о праве собственности, страховках, регистрационные картах и т.д.
Как расшифровать идентификационный номер автомобиля (VIN)?
VIN-номер состоит из 17 символов — латинских букв и цифр. Каждый символ несет информацию о той или иной характеристике автомобиля: о стране и заводе-изготовителе, дате выпуска, технических характеристиках и т.д.
Состоит из трех частей: WMI, VDS, VIS.
VIN код автомобиля
• WMI (World Manufacturers Identification) — мировой индекс изготовителя (с 1-го по 3-й символы номера);
• VDS (Vehicle Description Section) — описательная часть (с 4-го по 9-й символы номера);
• VIS (Vehicle Identification Section) — отличительная часть (c 10-го по 17-й символы VIN-номера)
1. WMI
WMI — международный идентификационный код изготовителя. Состоит из трех символов (букв или цифр).
Первый означает географическую зону, второй — страну в этой зоне, третий — определенного изготовителя (иногда — тип транспортного средства).
Если производитель изготовляет меньше чем 500 транспортных средств (ТС) за год, то третий символ кода — цифра 9.
Первый символ WMI — буква или цифра, обозначающая код географической зоны. Каждой из зон присвоено несколько символов:
• от A до H — Африка;
• от J до R — Азия;
• от S до Z — Европа;
• от 1 до 5 — Северная Америка;
• от 6 до 7 — Океания;
• от 8 до 9 — Южная Америка;
Второй символ (код страны) является буквой или цифрой, которая обозначает страну.
Третий символ — буква или цифра, которая присваивается производителю национальной организацией. Также может означать тип ТС или производственный отдел.
Цифра 9 в качестве третьего знака используется, если производитель выпускает менее 500 автомобилей в год.
VIN
2. VDS
Вторая часть VIN-кода — описание — дескриптор автомобиля.
4-й, 5-й, 6-й, 7-й, 8-й символы используются для определения типа транспортного средства и описывают характеристики автомобиля:
• модельная линия,
• тип кузова,
• тип двигателя,
• положение рулевого колеса,
• система питания и тип трансмиссии,
• привод,
• и т.д.
У каждого производителя — свой набор параметров, своя последовательность и свои уникальные обозначения.
8-й символ используется в большинстве случаев для определения типа двигателя. Неиспользованные позиции заполняются знаками на усмотрение производителя.
9-й символ — у производителей США и Китая (а также тех, кто экспортирует авто в США) — контрольная цифра, которая является одним из средств защиты от перебивки номеров. Европейские, японские и корейские компании не всегда следуют стандарту, и используют этот символ для дополнительной информация об автомобиле.
3. VIS
Третья часть VIN-кода — указательная идентификационного номера (VIS) — состоит из восьми знаков, причем последние четыре знака этого раздела обязательно должны быть цифрами. Информация о модельном годе и заводе-изготовителе не жестко закреплена стандартом и носит рекомендательный характер.
10-й символ VIN-кода обычно обозначает модельный год автомобиля.
При этом нужно помнить, что модельный год может существенно опережать календарный и отсчитываться не с 1 января, а, к примеру, с августа, как у Audi.
Некоторые производители, такие как Renault, Mercedes-Benz, Toyota модельный год в VIN-коде вообще не указывают. Год выпуска указан на табличке на кузове.
Тем не менее, автомобили, выпущенные для американского рынка, все маркируются строго по стандарту.
Как «перебивают» VIN-номера
Для того чтобы не стать жертвами мошенников, следует знать основные методы и признаки «перебитых» VIN-кодов.
Злоумышленники:
• удаляют и заменяют часть или всю маркировочную панель;
• добавляют элементы на знаках, имеющих сходное начертание (например, 1 превращается в 4, 6 или 3 в 8);