დიზელის საწვავიანი რომელი მანქანების შეძენაა შესაძლებელი აშშ-ში?
დიზელის საწვავიან მანქანებს ბევრი თაყვანისმცემელი ჰყავს ჩვენს ქვეყანაში. აშშ-ში სიტუაცია საპირისპიროა: დიზელი ამ ქვეყანაში ვერ დამკვიდრდა მკაცრი ეკოლოგიური ნორმების გამო. ამის მიუხედავად ცალკეული მწარმოებლები აყენებენ დიზელის ძრავს თავის პიკაპებზე და ყველგანმავლებზე, რადგან ითვალისწინებენ მათ სამომხმარებლო თვისებებსა და საექსპორტო პერსპექტივებს. Columbus წარმოგიდგენთ ზოგიერთ მათგანს, რომელიც ყველაზე ხშირად შემოდის ევროპაში.
ავტომობილები დიზელის ძრავით პრაქტიკულად წავიდა აშშ-ს ბაზრიდან. მიზეზი რამდენიმეა – დიზელის საწვავის მაღალი ღირებულება აშშ-ში, კანონმდებლობის თავისებურებანი, რომლებიც მკაცრად ზღუდავენ СО2-ს გამონაბოლქვს, ავტოტრანსპორტის ტოტალურ ელექტრიფიკაციაზე გადასვლა. და მაინც ამერიკის დიზელის "ლანდშაფტში" შენარჩუნდა სხვადასხვა მწარმოებლის რამდენიმე განსხვავებული მანქანა, რომელთა გამო არ შერცხვებოდა თავად რუდოლფ დიზელსაც კი. ზოგიერთი მათგანი მრავალი წელია იწარმოება აშშ-ში და ფართოდ არის წარმოდგენილი მეორეულ ბაზარზე. ზოგიერთი –სულ ახლახან ჩამოვიდა კონტეინერიდან, მაგრამ ერთ-ორ წელიწადში გარდაუვლად აღმოჩნდებიან ავტოაუქციონებზე.
Ford
2021 წლის ივლისში Ford-მა უარი განაცხადა 3,0-ლიტრიან დიზელის V-6 ძრავზე მისი მეგა პოპულარულიპიკაპი F-150 პიკაპისთვის და გადაერთვნენ იმავე ინდექსის ჰიბრიდებისა და “ელექტრომობილების“ წარმოებაზე. მაგრამ ზემძლავრ Super Duty-ზე კვლავინდებურად მონტაჟდება ტურბოდიზელის 6,7-ლიტრიანი V-8 ძრავი, რომელიც გამოიმუშავებს 475 ცხ.ძ. და 1423 ნმ მაბრუნი მომენტით. Diesel Technology Forum – სავაჭრო ჯგუფი, რომელიც იცავს დიზელის მრეწველობის ინტერესებს აშშ-ში - ჯერ კიდევ არ კარგავს იმედს, რომ სრული ზომის Bronco და Expedition აგრეთვე მიიღებენ დიზელის ძრავს.
დიზელის პიკაპები Ford
• 6.2 ლ. Raptor, 411 ცხ.ძ
• 6,7  Super Duty, 475 ცხ.ძ
• 3.5 F-150, 294 ცხ.ძ
Jeep და Ram Trucks
როგორც ცნობილია, ეს ორი ბრენდი იმყოფება ტრანსნაციონალური კორპორაცია Stellantis-ის ფრთის ქვეშ, რომლის პოზიციებიც ევროპაში ძალიან მყარია. მათ შორის ამ მიზეზით Jeep Gladiator და ოთხკარიანი ყველგანმავალი Wrangler Unlimited კვლავინდებურად აღჭურვილია  3,0-ლიტრიანი 260 ცხ. ძ. EcoDiesel V-6 ძრავით 599 ნმ მაბრუნი მომენტით. საწვავის ხარჯი “ეკოძრავის“ შერეულ ციკლში შეადგენს 9,4 ლ/100 კმ. დამოუკიდებელი გარემოდამცველი სააგენტო  EPA-ის შეფასებით, ეს არის ყველგანმავალზე დაყენებული ძალური ბენზინის ძრავების შერეულ ციკლში ხარჯის მაჩვენებელზე ოდნავ ნაკლები. ამასთანავე,  მიერთებული ჰიბრიდი Wrangler 4xe გთავაზობთ სრულიად ელექტრო სვლის 33 კმ.
სტანდარტული პიკაპი Ram 1500 აგრეთვე შეიძლება იყოს აღჭურვილი EcoDiesel V-6 ძრავით და ავითარებს იგივე 260 ცხ.ძ., მაგრამ 650 ნმ მაბრუნი მომენტით. ეს აძლევს Ram-ს საშუალებას ზემოდან უყუროს, მაგალითად GM-ის, "სამლიტრიან" პიკაპებს. Ram 1500-ის მაქსიმალური ბუქსირების უნარი შეადგენს 5 ტონას, საწვავის ხარჯი –9,05 ლ/100 კმ-დან.
ზემძლავრი პიკაპები Ram 2500 და 3500 სტავაზობენ две версии 6,7-ლიტრიანი ტურბოდიზელის რიგის ummins ძრავის ორ ვერსიას. სტანდარტული ვერსია 2500 გამოიმუშავებს 370 ცხ.ძ. და 1152 ნმ, მაშინ, როდესაც "გაუმჯობესებული" 3500-ე – 420 ცხ.ძ. და მაბრუნი მომენტის შეუდარებელ 1075 ფუნტ-ფუტს (1457 ნმ).
დიზელის SUV Jeep
• 2.2 ლ. Rubicon, 200 ცხ.ძ
• 2.2 ლ. Sahara, 200 ცხ.ძ
• 2.8 ლ. Sport, 174 ცხ.ძ
• 2.8 ლ. Sahara, 197 ცხ.ძ
• 3.0 Wrangler Unlimited, 260 ცხ.ძ
დიზელის პიკაპები Ram
• 5.9 Rumble Bee, Daytona, Hemi Sport, Power Wagon, 300 ცხ.ძ
• 6.7 ლ. Ram 2500 და 3500, 370 ცხ.ძ
Cadillac, Chevrolet და GMC
GM, автопроизводитель Cadillac, Chevrolet და GMC-ს მწარმოებელი GM სთავაზობდა სამ ძრავს თავისი პიკაპებისთვის (ასეთივე მონტაჟდება ახალ) და სრული ზომის ყველგანმავლებზე.
მონათესავე პიკაპები Chevrolet Silverado 1500 და Sierra 1500 აღჭურვილია 3,0-ლიტრიანი რიგიანი ექვს ცილინდრიანი  GM ტურბო დიზელით, რომელიც ავითარებს 277 ცხ.ძ. და 623 ნმ მაბრუნი მომენტს.
2023 წლის სასიამოვნო სიურპრიზი – ამ ძრავით მაქსიმალური ბუქსირების უნარის გაზრდა 1,8 ტონით. პაკეტი Max Trailering Package ზრდის ბუქსირების მაქსიმალურ მნიშვნელობას 6 ტონამდე (Silverado) ან 5,9 ტონამდე (Sierra) – უკანაამძრავიანი  ვერსიებისათვის "ორმაგი" კაბინით და 20-დუიმიანი თვლებით.
შეგახსენებთ, 2021 წელს GM-მ მოახდინა სტანდარტული და გაზრდილი ვერსიის თავისი ყველგანმავლების  — Chevrolet Tahoe და Suburban, GMC Yukon и Yukon XL-ს, და აგრეთვე Cadillac Escalade და Escalade ESV-ს ვერსიები — ისინი შექმნილია ერთიან პლატფორმაზე და განსხვავდებიან კომპლექტაციის დეტალებითა და მოპირკეთებით. ყველა მანქანა აღჭურვილია Silverado და Sierra პიკაპების 3,0-ლიტრიანი რიგითი ექსვცილინდრიანი ძრავით.
და რა აზრი აქვს ამას? მაგალითად, EPA-ს რეიტინგით საბაზო ბენზინის ძრავით და უკანა ამძრავით Escalade საშუალოდ ხარჯავს დაახლოებით 12 ლ/100 კმ. სრული ამძრავით აღჭურვისას ციფრები მნიშვნელოვნად იცვლება. მოდელები დიზელის ძრავით აჩვენებენ გაცილებით უკეთ მაჩვენებლებს: 9.8 ლ/100 კმ.
ყველგანმავლები Chevy და GMC-თვის დიზელის ძრავი არის საშუალო ფასის ვარიანტი საბაზო 5,3-ლიტრიან V-8 და 6,2-ლიტრიან V-8 ძრავს შორის. V-8-თან შედარებით, როლისთვისაც მოითხოვება პრემიუმ-ხარისხის საწვავი, დიზელის საწვავის ღირებულება იძლება დაზოგვის შესაძლებლობას.
საშუალო ზომის პიკაპებზე  Chevrolet Colorado და GMC Canyon მონტაჟდება 2,8-ლიტრიანი ოთხცილინდრიანი ტურბოდიზელი სიმძლავრით  181 ცხ.ძ. და 500 ნმ მაბრუნი მომენტით; EPAს დაკვირვებიოთ, ავტომობილი (4WD) ხარჯავს 12,4 ლ/100 კმ ქალაქში და 10 ლ/100 კმ გზატკეცილზე. ეს მაჩვენებლები ოდნავ მაღალია ვიდრე 2,5-ლიტრიანი ოთხცილინდრიანი და 3,6-ლიტრიანი V-6 ბენზინის ძრავის შემთხვევაში.
სრული ზომის GM Silverado და Sierra-ს პკაპების ზემძლავრი ვერსიები 2500 და 3500 ხელმისაწვდომია 6,6-ლიტრიანი ტურბოდიზელის V-8 GM Duramax ძრავით. 10-საფეხურიანი ავტომატური გადაცემათა კოლოფთან კომბინაციაში ის ავითარებს  445 ცხ. ძ. სიმძლავრეს. რასაკვირველია,ამ შემთხვევაში საწვავის დაზოგვაზე საუბარი უადგილოა.

Какие машины с дизельными моторами можно купить в США?
У машин с дизельными двигателями много поклонников в нашей стране. В США ситуация противоположная: дизели в этой стране не прижились из-за жестких местных экологических норм. Тем не менее, отдельные производители устанавливают дизельные моторы на свои пикапы и внедорожники, отдавая дань их потребительским свойствам и экспортным перспективам. Columbus представляет некоторые из них, наиболее часто ввозимые в Европу.
Автомобили с дизельными двигателями практически ушли с рынка США. Причин несколько – высокая стоимость дизельного топлива в США, особенности законодательства, жестко ограничивающего выхлопы СО2, переход на повальную электрификацию автотранспорта. И все же в дизельном "ландшафте" Америки сохранилось несколько ярких машин от разных производителей, которых не постыдился бы сам Рудольф Дизель. Некоторые из них производятся не один год в США и широко представлены на вторичном рынке. Другие – только что сошли с конвейера, но через год-два также неминуемо окажутся на автоаукционах.
Ford
В июле 2021 года Ford отказался от 3,0-литрового дизельного двигателя V-6 для своего мегапродаваемого пикапа F-150, переключившись на производство гибридов и "электричек" с тем же индексом. Но на сверхмощный Super Duty по-прежнему устанавливается турбодизельный 6,7-литровый V-8, выдающий 475 л.с. и 1423 Нм крутящего момента. Diesel Technology Forum – торговая группа, отстаивающая интересы дизельной промышленности в США – все еще надеется, что полноразмерные внедорожники Bronco и Expedition также получат дизельный мотор.
Дизельные пикапы Ford
• 6.2 л. Raptor, 411 л.с
• 6,7  Super Duty, 475 л.с.
• 3.5 F-150, 294 л.с.
Jeep и Ram Trucks
Эти два бренда, как известно, находятся под крылом транснациональной корпорации Stellantis, чьи позиции сильны в Европе. Не в последнюю очередь по этой причине Jeep Gladiator и четырехдверный внедорожник Wrangler Unlimited все еще оснащаются 3,0-литровым двигателем EcoDiesel V-6 на 260 л.с. и 599 Hм. Расход топлива в смешанном цикле "экомотора" составляет 9,4 л/100 км. По оценкам независимого природоохранного агентства EPA, это чуть ниже показателя расхода бензиновых силовых агрегатов (в смешанном цикле), устанавливаемых на внедорожник. К тому же,  подключаемый гибрид Wrangler 4xe предлагает 33 км полностью электрического вождения.
Стандартный пикап Ram 1500 также может быть оснащен двигателем EcoDiesel V-6 и развивает те же 260 л.с., но с крутящим моментом 650 Hм. Это позволяет Ram смотреть свысока, например, на "трехлитровые" пикапы от GM. Максимальная буксировочная способность Ram 1500 составляет 5, тонны, расход топлива – от 9,05 л/100 км.
Сверхмощные пикапы Ram 2500 и 3500 предлагают две версии 6,7-литрового турбодизельного рядного шестицилиндрового двигателя Cummins. Стандартная версия 2500 выдает 370 л.с. и 1152 Нм, в то время как "прокачанная" 3500-я – 420 л.с. и неподражаемые 1075 фунт-футов (1457 Нм) крутящего момента.
Дизельные SUV Jeep
• 2.2 л. Rubicon, 200 л.с.
• 2.2 л. Sahara, 200 л.с.
• 2.8 л. Sport, 174 л.с.
• 2.8 л. Sahara, 197 л.с.
• 3.0 Wrangler Unlimited, 260 л.с.
Дизельные пикапы Ram
• 5.9 Rumble Bee, Daytona, Hemi Sport, Power Wagon, 300 л.с
• 6.7 л. Ram 2500 и 3500, 370 л.с.
Cadillac, Chevrolet и GMC
GM, автопроизводитель Cadillac, Chevrolet и GMC, предлагал три дизеля для своих пикапов (такие же устанавливаются на новых) и полноразмерных внедорожников.
Родственные пикапы Chevrolet Silverado 1500 и Sierra 1500 оснащаются 3,0-литровым рядным шестицилиндровым турбодизелем GM, который развивает мощность 277 л.с. и 623 Нм крутящего момента.
Приятный сюрприз 2023 года – увеличение максимальной буксировочной способности с этим двигателем на 1,8 тонны. Пакет Max Trailering Package повышает максимальные значения буксировки до 6 тонн (Silverado) или 5,9 тонн (Sierra) – для заднеприводных версий с "двойной" кабиной и 20-дюймовыми колесами.
Напомним, в 2021 году GM модернизировала свои внедорожники стандартной и увеличенной версии — Chevrolet Tahoe и Suburban, GMC Yukon и Yukon XL, а также Cadillac Escalade и Escalade ESV — они созданы на единой платформе и различаются деталями комплектации и отделки. Все машины оснащены 3,0-литровым рядным шестицилиндровым дизельным двигателем от пикапов Silverado и Sierra.
Какой от этого толк? Например, по рейтингу EPA с базовым бензиновым двигателем и задним приводом Escalade в среднем расходует около 12 л/100 км. При оснащении полным приводом цифры значительно меняются в сторону увеличения. Модели с дизельным двигателем демонстрируют гораздо лучшие показатели: 9.8 л/100 км.
Для внедорожников Chevy и GMC дизельный мотор – средний ценовой вариант между базовым 5,3-литровым бензиновым V-8 и 6,2-литровым V-8. По сравнению с V-8, для которого требуется топливо премиум-класса, стоимость солярки позволяет экономить.
На среднеразмерные пикапы Chevrolet Colorado и GMC Canyon устанавливается 2,8-литровый четырехцилиндровый турбодизель мощностью 181 л.с. и 500 Нм крутящего момента; по наблюдениям EPA, авто (4WD) расходует 12,4 л/100 км в городе и 10 л/100 км на трассе. Эти показатели чуть выше, чем у версий пикапов с бензиновым 2,5-литровым четырехцилиндровым двигателем или 3,6-литровым V-6.
Сверхмощные версии 2500 и 3500 полноразмерных пикапов GM Silverado и Sierra доступны с 6,6-литровым турбодизельным двигателем V-8 GM Duramax. В сочетании с 10-ступенчатой автоматической коробкой передач он развивает мощность 445 л. Разумеется, говорить об экономии топлива в данном случае неуместно.