AutoCheck VS Carfax: რაშია განსხვავება და რა ავირჩიოთ?
ადამიანის მსგავსად ავტომობილსაც შეიძლება ჰქონდეს საკუთარი " ჩონჩხი კარადაში ". ხანდახან მათი აღმოჩენა შეუძლებელია მანქანის ძალიან დეტალური დათვალიერებისა და ტესტ-დრაივის შემთხვევაშიც კი.
კრიტიკული დეფექტების აღმოჩენაში დაგეხმარებიან მხოლოდ ანგარიშები ავტომობილის ისტორიის შესახებ. არსებობს ორი ძირითადი მოთამაშე, რომელიც სთავაზობს ამგვარ დოკუმენტებს=: AutoCheck და Carfax (არ აგერიოთ დილერ Carmax-თან). თითოეულმა მათგანმა შეიძლება მოგცეთ წარმოდგენა ავტომობილის წარსულის შესახებ, მაგრამ ეს წყაროები არ არის იდენტური. მოდით გავერკვეთ თუ რაშია სხვაობა Columbus-ის (თბილისი) სპეციალისტებთან ერთად.
ანგარიში ავტომობილის ისტორიის შესახებ: ეს რა ხილია?
ფაქტობრივად, ეს არის ფორმულარი, რომელიც შეიცავს მონაცემებს ავტომობილის შესახებ, რომელშიც ფიქსირდება ხელმისაწვდომი ინფორმაცია მანქანის მონაწილეობით აშშ-ში ან კანადაში საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევის შესახებ და აგრეთვე ნებისმიერი შემთხვევის შესახებ, რომელშიც საჭირო გახდა , DMV-ს (ანუ პოლიციის დეპარტამენტის), სადაზღვევო კომპანიებისა და სახელმწიფო სამსახურების ჩარევა.
ანგარიშში შედის საჭირო ცვლილებები, როდესაც ხდება ავტომობილის მფლობელის შეცვლა, მისი გატაცება, Title-ის (ჩვენთან ამ დოკუმენტს უწოდებენ სატრანსპორტო საშუალების პასპორტს) ნებისმიერი ცვლილება და ა. შ..
ავტომობილის ისტორიის შესახებ ანგარიშებს საფუძვლად დაედო ამერიკელი ევინ ბარნეტის ინიციატივა: 1986 წელს მან შესთავაზა დილერების ბაზარს ადრეული ვერსიის გამოგზავნა, ავტომობილის ისტორიის შესახებ მონაცემების მის მიერ დაგროვილი ბაზის გამოყენებით ანგარიშების ფაქსით გამოგზავნა (თავდაპირველად ბაზაში მხოლოდ 10 000 ჩანაწერი იყო). ასე შეიქმნა კომპანია Carfax, შემდეგ კი ამავე სახელწოდების კომერციული ვებ-სამსახური, რომელიც წარმოადგენს ანგარიშებს სატრანსპორტო საშუალების ისტორიის შესახებ.
დღესდღეობით მას აქვს წვდომა 20 მილიარდზე მეტ ჩანაწერთან ინფორმაციის 100 000 მეტი წყაროდან. მათ შორის არის აშშ-ს 50 შტატის და კანადის 10 პროვინციის საავტომობილო დეპარტამენტი, საავტომობილო აუქციონები, ავტომობილების გაქირავების კომპანიები, ავტოპარკები, მომხმარებელთა უფლებების დაცვის სააგენტოები, სახანძრო და პოლიციის სამმართველოები, ავტო მწარმოებლები, სერვისისა და სარემონტო საწარმოები, იმპორტ-ექსპორტის კომპანიები და ა. შ..
გასაგებია, რომ "სუფთა" ანგარიში მონაცემთა ასეთი ვრცელი ბაზიდან სიმშვიდეს ჰგვრის მეორეული ავტომობილის მომავალ მფლობელს.
Carfax: ოქროს სტანდარტი
«მაჩვენეთ Carfax» – გახდა ისეთივე მიღებული ფრაზა, როგორც «გამიკეთეთ ქსეროქსი» ან «დაგუგლეთ ინფორმაცია». და ეს შემთხვევითი არ არის, რადგან Carfax-ის ანგარიშები შეიცავენ მონაცემებს, რომლებმაც შეძლება გასცენ პასუხი ნამდვილად მნიშვნელოვან კითხვებზე: იყო თუ არა ავტომობილი გატაცებული, ხომ არ დაზიანდა ის წყალდიდობის დროს, რამდენი მანქანა ჰყავდა მფლობელს, შეიცვალა თუ არა კონკრეტულ VIN-კოდთან დაკავშირებული დოკუმენტები, სწორია თუ არა ოდომეტრის მაჩვენებლები, გაფორმებულია თუ არა ავტო კრედიტი, შეიძლება თუ არა ოდომეტრის მონაცემების ნდობა, ისიც კი შეგიძლიათ დაადგინოთ გაიხსნა თუ არა უსაფრთოხების ბალიშები.
უნიკალურია Carfax-ის მონაცემები მისი უსაფრთხოების შემოწმების შედეგების, მათ შორის  СО2 დონის გამონაბოლქვის შესახებ. თუ ავტომობილმა ერთხელ ვერ გაიარა ტექნიკური დათვალიერება, ეს მიეთითება ანგარიშში პროცედურაზე გავლის თარიღისათვის გარბენის მითითებით.
მაშ ასე, ტექნიკური მომსახურების ისტორია აჩვენებს თუ რა შეკეთება/სერვისი ჩაუტარდა მანქანას და როდის. თუმცა ეს ინფორმაცია შეიძლება არასრულყოფილი იყოს, თუ მფლობელი თავად აწარმოებდა სარემონტო სამუშაოებს ან მიჰყავდა ავტომობილი სახელოსნოში, რომელიც არ აწარმოებს შესაბამის აღრიცხვას. ამაზე და აგრეთვე საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევის შესაძლო დამალვაზე ვებ-სერვისი აფრთხილებს შემდეგი ფორმულირების გამოყენებით: «Carfax-ში არ შემოსულა ინფორმაცია ავარიის შესახებ ».
ამის მიუხედავად, Carfax-ის ანგარიში იძლევა კარგ წარმოდგენას ავტომობილის სანდოობისა და მისი მომსახურების შესახებ.
საიმედო თავად ვებ-სამსახურიცაა: თუ თქვენ შეიძინეთ მანქანა "სუფთა" Carfax-ით, მაგრამ მოგვიანებით გაირკვევა, რომ ის მონაწილეობდა DMV-ში დარეგისტრირებულ ინციდენტში, კომპანია გარანტირებულად გამოისყიდის სატრანსპორტო საშუალებას სრულ ფასად.
Carfax-ის ტიპიური ანგარიშის სქრინშოტი.
AutoCheck: ანგარიში შედარების საფუძველზე
Carfax-ის ანგარიშის ერთ-ერთ მინუსს წარმოადგენს ის, რომ იგი არ შეიცავს მონაცემთა შეფასებას - მაგალითად, ანალოგიური ავტომობილის შესახებ ინფორმაციის შედარების მოყვანით. თქვენ თავად წყვეტთ არის თუ არა წარმოდგენილი მონაცემები მნიშვნელოვანი და როგორ გამოიყენოთ ის.
ამერიკულ-ირლანდიური გიგანტი Experian-ის კუთვნილი AutoCheck (რომელიც წარმოადგენს ანგარიშებს 1 მილიარდზე მეტი ადამიანისა და კომპანიის სამომხმარებლო კრედიტების შესახებ), ცდილობს ამის გამოსწორებას მისი შეფასების ანგარიშების მეშვეობით.
ვებ-სერვისი აჩვენებს იგივე ინფორმაციას, რაც  Carfax, მაგრამ ამასთანავე, ერთიან შეფასებაში მონაცემების გაერთიანებისას ერთი ნაბიჯით წინ არის. შემდეგ ჩვენ შეგვიძლია გამოვიყენოთ ეს მონაცემები ანალოგიურ ავტომობილებთან (იგივე წლოვანებისა და იგივე გარბენის) შესადარებლად. რაც უფრო მაღალია ავტომობილის შეფასება, მით უფრო მომგებიანია მისი შეძენა ანალოგებთან შედარებით.
თუმცა იმ წყაროების ჩამონათვალი, საიდანაც AutoCheck  იღებს მონაცემებს - არც ისე ვრცელია, როგორც  Carfax-ის შემთხვევაში. მაგალითად, მასში არ არის ინფორმაცია ავტომობილის ტექნიკური მდგომარეობის, მისი უსაფრთხოებისა და გამონაბოლქვის დონის შემოწმების შესახებ.
ამავდროულად, ვებ-სერვისი AutoCheck-ის გამოყენებით, თქვენ მიიღებთ ინფორმაციას მანქანაზე საკუთრების უფლების, მისი შესაძლო გამოხმობის სტატუსის, რეგისტრაციის ისტორიის შესახებ. ხელმისაწვდომია ჩანაწერები საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევის, გირავნობის უფლების, ქარიშხლისა ან წყალდიდობით მიყენებული ზიანის, “ლიმონის“ (ანუ მნიშვნელოვანი დეფექტის ან გაუმართავი ავტომობილი, რის გამოც მართვა სახიფათო ხდება) სტატუსის შესახებ. აგრეთვე AutoCheck ინახავს მონაცემებს ავტომობილის შესაძლო გატანების ან ოდომეტრის მონაცემების “გადატრიალების“ შესახებ გა იყენებს ამ მონაცემებს მისი შეფასებების გაანგარიშებისათვის.
ისევე, როგორც Carfax, AutoCheck იძლევა გამოსყიდვის (NADA-ს საბალანსო ღირებულების 110%-მდე თანხაზე) გარანტიას, თუ აღმოჩნდება, რომ სამსახურის ანგარიშში გამოტოვებულია ავტომობილის სამართლებრივი სტატუსი და სხვა მონაცემები, რომლის თაობაზეც იუწყებოდნენ ოფიციალური ორგანოები.
AutoCheck-ის ტიპიური ანგარიშის სქრინშოტი..
შევიძინოთ თუ არა ანგარიში?
AutoCheck და Carfax-ს ანგარიშის მიღება მარტივია. ვებ-სამსახურების მოძიება ინტერნეტში მარტივია მათი დასახელებით. შემდეგ დაგჭირდებათ მხოლოდ თქვენი საკრედიტო ბარათის მონაცემების გადაცემა ანგარიშის სანაცვლოდ.
სრული Carfax დაჯდება $39,99. AutoCheck-ს ანგარიში უფრო იაფია – $24,99 დოლარი. ორივე სამსახური სთავაზობს განსაკუთრებულ პარამეტრებსა და უფრო დაბალ ფასებს, თუ თქვენ აკეთებთ შეკვეთას რამდენიმე VIN-ზე.
ამის მიუხედავად არ ღირს იჩქაროთ. ავტოსალონები და შუამავალი ფირმები, რომლებიც სთავაზობენ საზღვარგარეთ სატრანსპორტო საშუალების შეძენის მომსახურებას ხშირად ჩუქნიან პოტენციურ მყიდველებს დოკუმენტს ავტომობილის ისტორიის შესახებ. თუ თქვენ მოხვდით დილერთან, რომელსაც არ უნდა თქვენთვის "Carfax"-ის გადაცემა, მოიძიეთ საქონელი სხვაგან.
ალტერნატიული ანგარიშები
Carfax და AutoCheck – ინდუსტრიის ლიდერები არიან, მაგრამ არსებობს ანგარიშის მიღების სხვა ვარიანტებიც. მაგალითად, ანგარიშებს სთავაზობენ შემდეგი ორგანიზაციები.
სატრანსპორტო საშუალებებზე უფლების შესახებ ეროვნული საინფორმაციო სისტემა (NMVTIS)
ეს ელექტრონული დოკუმენტი გაცნობებთ იურიდიულად უნაკლო ინფორმაციას ავტომობილის ტექნიკური მდგომარებისა და ისტორიის შესახებ. ანგარიშებს ამზადებს აშშ იუსტიციის სამინისტრო და ახდენს მათ რეალიზებას ავტორიზებული მიმწოდებლების carsforsale.com, carrecord.com, titlecheck.us და vinsmart.com-ის მეშვეობით.
ანგარიშები ასაჯაროვებენ ინფორმაციას ავტომობილის Title-ის და მიმდინარე სტატუსის შესახებ – "უტილიზებული", "აღდგენილი" და ა. შ., ოდომეტრის დაფიქსირებული ჩვენებებისა და საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების შესახებ. ინფორმაციას აწვდიან საავტომობილო ნაგავსაყრელები, მზღვეველები და DMV.
ანგარიშის ღირებულება NMVTIS – სულ რაღაც $4,95.
სადაზღვევო დანაშაულის ეროვნული ბიურო (NICB)
VIN-კოდის შემოწმების კიდევ ერთი (უფასო) მომსახურება ხელმისაწვდომია NICB-ის მეშვეობით. ბიუროს ანგარიში შემოიფარგლება ინფორმაციით იმის თაობაზე ირიცხება თუ არა ავტომობილი ძებნაში ან ავარიული ავტომობილების სიაში.
რა უნდა გახსოვდეთ
საბოლოო ჯამში, ანგარიშები იმდენად კარგია, რამდენადაც კარგია წყაროები, საიდანაც მიღებულია მონაცემები. მონაცემები, რომლებსაც შეიცავს სხვადასხვა "Carfax ", შეიძლება იყოს მოძველებული ან არასრული.
"ავტომობილის შეძენის თაობაზე გადაწყვეტილების მიღებისას ავტომობილის ისტორიის შესახებ ანგარიშის მთავარ არგუმენტად გამოყენების ნაცვლად, ჩათვალეთ ის საკუთარი გამოძიების სასტარტო წერტილად, რომელიც მოგცემთ სწორი გადაწყვეტილების მიღების შესაძლებლობას", – ურჩევენ Columbus-ში (თბილისი).
კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, რომ იმის მიუხედავად მსოფლიოს რომელ წერტილში იძენთ ავტომობილს, რომ შეძენამდე იგი დაათვალიეროს მექანიკოსმა. თუ ამერიკაში - მაშინ სპეციალისტის მოძიებაში თქვენ დაგეხმარებათ კომპანია Соlumbus.
ახლა იმაზე თუ რომელი სერვისი სჯობს – Carfax თუ AutoCheck. მაქსიმალურად გამარტივებული დასკვნა შემდეგნაირია: როგორც წესი, პირველი არის დეტალური. მეორე - ზოგავს ფულს. რასაკვირველია, იდეალური იქნებოდა ერთდროულად ორივე ანგარიშის შეკვეთა, რათა თქვენ მიიღოთ სრული სურათი ავტომობილის ტექნიკური მდგომარეობისა და მისი ექსპლუატაციის ისტორიის შესახებ. მაგრამ ამ შემთხვევაში უნდა დაივიწყოთ სახსრების ეკონომია.

AutoCheck VS Carfax: в чем разница и что выбрать?
Автомобиль, как и человек, может иметь свои "скелеты в шкафу". Порой их невозможно обнаружить при самом тщательном осмотре или тест-драйве машины.
Помочь найти критические дефекты могут только отчеты об истории авто. Есть два основных игрока, предлагающих такого рода бумаги: AutoCheck и Carfax (не путать дилером Carmax). Каждый из них может дать представление о прошлом автомобиля, но эти источники не идентичны. Давайте разбираться, в чем разница, со специалистами Columbus (Тбилиси).
Отчет об истории автомобиля: что это такое?
По сути, это формуляр, содержащий сведения об авто, в котором фиксируются доступные сведения о ДТП с участием машины в США или Канаде, а также любом происшествии, при котором понадобилось вмешательство DMV (то есть департамента полиции), представителей страховых компаний и госслужб.
В отчеты вносятся необходимые изменения, когда происходит смена владельца авто, его угон, любые изменения Title (у нас этот документ именуется ПТС) и т.д.
Начало отчетам об истории автомобиля положила инициатива американца Эвина Барнетта: в 1986 году он предложил рынку дилеров рассылать по факсу раннюю версию отчетов с использованием накопленной им базы данных об истории авто (первоначально в ней было всего 10 000 записей). Так возникла компания Carfax, а затем и одноименная коммерческая веб-служба, предоставляющая отчеты об истории транспортных средств.
Сегодня она имеет доступ к 20 млрд. записей из более чем 100 000 источников информации. Среди них – автомобильные департаменты 50 штатов США и 10 провинций Канады, автомобильные аукционы, компании по аренде, автопарки, агентства по защите прав потребителей, пожарные и полицейские управления, автопроизводители, сервисные и ремонтные предприятия, импортно-экспортные компании и т.д.
Понятное дело, что "чистый" отчет из такой обширной базы данных несет душевный покой будущему владельцу подержанного авто.
Carfax: золотой стандарт
«Покажите мне карфакс» – стало таким же устойчивым словосочетанием, как «сделaйте мне ксерокс» или «загуглите информацию». И это неслучайно, ведь отчеты Carfax содержат данные, позволяющие ответить на действительно важные вопросы: было ли авто в угоне, не пострадало ли оно во время наводнения, сколько у машины было владельцев, менялись ли документы, связанные с конкретным VIN-кодом, являются ли корректными показания одометра, оформлен ли на автокредит, можно ли доверять показаниям одометра, даже – "стреляли" или нет подушки безопасности автомобиля.
Уникальными являются данные Carfax об истории обслуживания авто, а также о результатах проверок его безопасности, в том числе уровня выбросов СО2. Если автомобиль однажды не прошел техосмотр, это указывается в отчете вместе пробегом на дату отказа от процедуры.
Итак, история техобслуживания показывает, какой ремонт/сервис прошла машина и когда. Эта информация, однако, может быть неполной, если владелец сам производил ремонтные работы или отвозил авто в гараж, который не ведет соответствующий учет. Об этом, а также о возможном сокрытии ДТП веб-сервис предупреждает, используя обтекаемую формулировку «в Carfax не сообщалось об авариях».
Тем не менее, отчет Carfax дает хорошее представление об общей надежности авто и его обслуживании.
Надежной является и сама веб-служба: если вы приобрели машину с "чистым" Carfax, но позже выяснилось, что она участвовала в инциденте, зарегистрированном DMV, компания гарантированно совершит обратный выкуп транспортного средства по полной цене.
Скриншот типового отчета Carfax.
AutoCheck: отчет на основе сравнения
Одним из недостатков отчета Carfax является то, что он не содержит оценки данных – например, проводя сравнение информации об аналогичных авто. Вы сами решаете, является ли представленные сведения значимыми, и как их использовать.
AutoCheck, принадлежащий американо-ирландскому гиганту Experian (предоставляющему отчеты о потребительских кредитах более 1 млрд людей и компаний), пытается исправить это с помощью своих оценочных отчетов.
Веб-сервис транслирует ту же информацию, что и Carfax, но делает шаг вперед, объединяя ее в единую оценку. Затем ее можно использовать для сравнения с аналогичными автомобилями – того же возраста и такого же пробега. Чем выше оценка автомобиля, тем выгоднее его приобретение в сравнении с аналогами.
Однако перечень источников, из которых AutoCheck черпает данные, не такой обширный, как у Carfax. К примеру, в нем отсутствуют записи о техническом обслуживании авто, проверке его безопасности и уровня выбросов.
В то же время, воспользовавшись веб-сервисом AutoCheck, вы получите информацию о праве собственности на машину, статусе ее возможного отзыва, истории регистрации. Доступны записи о ДТП, залоговых правах, ущербе от наводнения или урагана, статусе "лимона" (то есть автомобиля со значительным дефектом или неисправностью, из-за которых вождение является небезопасным). Также AutoCheck хранит данные о возможном угоне авто или "откате" одометра, используя их для расчета своих оценок.
Как и Carfax, AutoCheck гарантирует обратный выкуп (на сумму до 110% от балансовой стоимости NADA), если обнаружится, что в отчете службы были пропущен правовой статус авто и прочие данные, о которых сообщали официальные органы.
Скриншот типового отчета AutoCheck.
Покупать отчет или нет?
Получить отчеты AutoCheck и Carfax несложно. Веб- службы легко найти в Интернете по их названиям. Все, что затем понадобится сделать – обменять информацию о вашей кредитной карте на один из отчетов.
Полный Carfax обойдется в $39,99. Отчет AutoCheck дешевле – $24,99 доллара. Обе службы предлагают особые опции и более низкие цены, если вы делаете заказ для нескольких VIN.
Тем не менее, не следует спешить платить за отчеты. Автосалоны и фирмы-посредники, предлагающие услуги по приобретению транспортных средств за рубежом, часто дарят потенциальным покупателям документ об истории авто. Если вы попали к дилеру, который не хочет предоставлять вам "карфакс", поищите товар в другом месте.
Альтернативные отчеты
Carfax и AutoCheck – лидеры индустрии. Но существуют и другие варианты получения отчетов. Например, их предоставляют следующие организации.
Национальная инфосистема о правах на транспортные средства (NMVTIS)
Этот электронный инструмент сообщает юридически безупречную информацию о техническом состоянии и истории автомобиля. Отчеты готовит Министерство юстиции США и реализует через авторизованных поставщиков carsforsale.com, carrecord.com, titlecheck.us и vinsmart.com.
Они раскрывают информацию о Title и текущем статусе авто – "утилизированное", "восстановленное" и т. д., зафиксированных показаниях одометра и ДТП. Информация предоставляется автосвалками, страховщиками и DMV.
Стоимость отчета NMVTIS – всего $4,95.
Национальное бюро страховых преступлений (NICB)
Еще одна (бесплатная) услуга по проверке VIN доступна через NICB. Отчет бюро ограничивается информацией о том, числится ли автомобиль угнанным или аварийным.
О чем следует помнить
В конечном счете, отчеты настолько хороши, насколько хороши источники, из которых они взяты. Сведения, которые содержат всевозможные "карфаксы", могут быть устаревшими или неполными.
"Вместо того, чтобы использовать отчет об истории авто как главный аргумент в принятии решения о приобретении авто, считайте его отправной точкой собственного расследования, которое позволит принять правильное решение", – советуют в Columbus (Тбилиси).
Критически важно, чтобы автомобиль перед покупкой осмотрел механик, все равно в какой части света вы его приобретаете. Если в Америке, то найти специалиста вам поможет компания Соlumbus.
Теперь о том, что лучше выбрать – Carfax или AutoCheck. Максимально упрошенный вывод такой: первый, как правило, является более подробным. Второй – экономит деньги. Конечно, идеально – заказать сразу два отчета, чтобы получить полную картину о техническом состоянии авто и истории его эксплуатации. Но в этом случае об экономии средств придется забыть.