Android Auto და Apple CarPlay: რა განსხვავებაა?
ადამიანებს სურთ დარეკონ, გაგზავნონ შეტყობინებები და გამოიყენონ საყვარელი აპლიკაციები საჭესთან ისე, რომ ყურადღება არ გადაიტანონ გზიდან. ამის საშუალებას ორი პოპულარული საავტომობილო სისტემა - Apple CarPlay ან Android Auto გაძლევთ. რაშია მათი თავისებურებანი, ერკვეოდნენ Сolumbus-ის და J.D. Рower-ის სპეციალისტები.
შეიძლება დიდხანს იკამათოთ, თუ მულტიმედიაზე ადაპტირებულ ავტომობილზე  (ან, უფრო მარტივად, საინფორმაციო-გასართობ სისტემასთან) ტელეფონის მიერთების შესაძლებლობის მქონე სისტემაა უკეთესი. ნებისმიერი მათგანი მნიშვნელოვნად ამარტივებს მძღოლის ცხოვრებას.
მძღოლებმა სწრაფად დააფასეს Apple CarPlay ან Android Auto-ს უპირატესობები; ზოგიერთი მათგანი ახლა არც კი იყურება ამ სისტემის არმქონე ავტომანქანებისკენ.
მოდით უფრო დეტალურად შევჩერდეთ პოპულარული სისტემების თავისებურებებსა და შესაძლებლობებზე.
Apple CarPlay: მარტივი და გასაგები
Apple CarPlay შექმნილია კომპანია Apple-ის მიერ iPhone სმარტფონის მანქანაში უსაფრთხო და ინტუიციურად გასაგები გამოყენებისთვის. სისტემა საშუალებას გაძლევთ დასახოთ მარშრუტები, განახორციელოთ ზარები, გაგზავნოთ და მიიღოთ შეტყობინებები და ისიამოვნოთ თქვენი საყვარელი მუსიკით ავტომობილის ხელსაწყოთა პანელზე ჩაშენებული დისპლეის და მისი აუდიო-სისტემის სტანდარტული დინამიკების გამოყენებით.
როგორ მუშაობს ეს?
ავტომობილში საინფორმაციო-გასართობი სისტემის ტიპიდან ფამომდინარე, CarPlay-ის გამოყენების დასაწყებად, თქვენ უნდა შეასრულოთ ორიდან ერთ-ერთი მოქმედება:
• შეაერთეთ თქვენი iPhone USB-პორტთან ავტომობილის ხელსაწყოების პანელზე ან ცენტრალურ კონსოლზე.
• დაუკავშირეთ თქვენი iPhone საინფორმაციო-გასართობ სისტემასთან Bluetooth-ის საშუალებით და ჩართოთ Apple CarPlay მის ეკრანზე შესაბამისი აპლიკაციის არჩევით.
ორივე შემთხვევაში iPhone ავტომატურად აჩვენებს iOS-ის ოპერაციული სისტემის გამარტივებულ ინტერფეისს ავტომობილის ჩაშენებულ სენსორულ დისპლეიზე.
CarPlay-ის ინტერფეისი ლაკონურად გაფორმებულია, ხატები დიდია და ტექსტი ადვილად იკითხება. სისტემაში არსებული ყველა აპლიკაცია აისახება ისევე, როგორც iOS-ში, ასე რომ ნავიგაციასტან დაკავშირებული პრობლემები არ გექნებათ.
CarPlay-ს აქვს ორი ძირითადი ეკრანი: მთავარი (სახლის) და საინფორმაციო პანელი, რომელთა შორისაც მომხმარებელს ადვილად შეუძლია გადართვა.
მთავარ ეკრანზე (CarPlay Home) გამოსახულია CarPlay-ში არსებული ყველა აპლიკაცია. ხოლო საინფორმაციო პანელი (CarPlay Dashboard) უზრუნველყოფს სწრაფ წვდომას ყველაზე მნიშვნელოვან და პოპულარულ ელემენტებზე - როგორიცაა ნავიგაციის მარშრუტები, მუსიკის აღწარმოება და ვირტუალური ხმოვანი ასისტენტი Siri--ის შეტყობინებები.
რის საშუალებას გაძლევთ CarPlay?
მთავარ ეკრანზე მძღოლს შეუძლია აირჩიოს 8 ძირითადი აპლიკაცია. თითოეული მათგანი საშუალებას გაძლევთ გამოიყენოთ iPhone-ის ერთ-ერთი ფუნქცია:
• ზარების აპლიკაცია (Phone App) – საშუალებას გაძლევთ განახორციელოთ ზარი დაკავშირებული სმარტფონის მეშვეობით, სენსორულ ეკრანზე საინფორმაციო-გასართობი სისტემის მართვის ელემენტებისა და ხმამაღალი კავშირის გამოყენებით.
• Apple Music აპლიკაცია (Apple Music App) - სთავაზობს Apple Music-ის აბონენტებს პირდაპირ წვდომას სიმღერებისა და მუსიკალური ალბომების ბიბლიოთეკაზე. თქვენ შეგიძლიათ არა მხოლოდ აირჩიოთ თქვენთვის სასურველი მუსიკა და მოუსმინოთ მას, არამედ გამოიყენოთ Apple Music Radio.
• Apple Maps აპლიკაციას (Apple Maps App) - აქვს იგივე ნავიგაციის ფუნქციები, როგორც iPhone-ის პროგრამას, მაგრამ აქვს რამდენიმე დამატებითი - მაგალითად, გარკვეული ობიექტის (კონტაქტების სიასთან მიბმული) ადგილმდებარეობამდე მისვლის სავარაუდო დროს შეტყობინება მძღოლისთის.
Apple Maps-ს ასევე შეუძლია დასახული მარშრუტების გაგზავნა Apple Watch- ზე , თუმცა ამ ფუნქციას განსაკუთრებით მოთხოვნადს ვერ ვუწოდებთ.
• შეტყობინებების აპლიკაცია (Messages App) - საშუალებას აძლევს მომხმარებელს დაინახოს, თუ მისი კონტაქტების სიიდან ვინ გამოუგზავნა მას შეტყობინება, მაგრამ უსაფრთხოების მიზეზების გამო არ ასახავს ტექსტს ეკრანზე. შეტყობინების გახმოვანება შეუძლია Siri-ს (ასევე, მას შეუძლია ტექსტის გამეორება, შეტყობინებაზე პასუხის გაცემა ან მისი დახურვა).
• აპლიკაცია “დაუკარი ახლა“ (Now Playing App) – ასახავს რეალურ დროში ინფორმაციას აუდიო სისტემის მეშვეობით აღწარმოებული მელოდიის შესახებ. ეს შეიძლება იყოს აუდიო პოდკასტი, აუდიო წიგნი ან სიმღერა.
• პოდკასტის აპლიკაცია (Podcast App) – მომხმარებელს საშუალებას აძლევს მოძებნოს შენახული პოდკასტი, ნახოს ახალი, მოუსმინოს ჩანაწერებს დადგენილი თანმიმდევრობით.
• აუდიო წიგნების აპლიკაცია (Audio Books App) - მისი ფუნქციები ტელეფონის “პოდკასტის“ აპლიკაციის მსგავსია, აღწარმოებისა და გადახვევის იგივე ელემენტებით.
• აპლიკაცია ავტომწარმოებლისგან (Car Manufacturer App) – აბრუნებს მომხმარებელს ავტომობილის „მშობლიურ“ ოპერაციულ სისტემაში, რომელიც გამოიყენება Apple CarPlay-დან გამოსასვლელად.
სალამი, Siri!
ხმოვანი ასისტენტი Siri არის CarPlay-ის უმნიშვნელოვანესი ფუნქცია, რომელიც საშუალებას აძლევს მძღოლს გზაში არ გადაიტანოს ყურადღება. Siri საუბრობს ცნობილი ამერიკელი გახმოვანების მსახიობის სიუზან ბენეტის ხმით - უფრო სწორად, პასუხობს კითხვებს CarPlay-ის ფუნქციების შესახებ, იღებს ბრძანებებს აპლიკაციების მართვისთვის, ახმოვანებს ინტერნეტში მოძიებულ ინფორმაციას და აგზავნის შეტყობინებებს მისთვის ნაკარნახევი ტექსტის საფუძველზე.
CarPlay-ში Siri მუშაობს ზუსტად ისევე, როგორც iPhone-ზე: მისი დახმარების მისაღებად, თქვენ უბრალოდ უნდა თქვათ: "სალამი, Siri" (Hey, Siri). გააქტიურების მეორე მეთოდია საჭის თვალზე “საუბრის“ ღილაკის დაჭერა რამდენიმე წამის განმავლობაში.
რისი გაკეთება შეგიძლიათ “პარამეტრებში“?
“პარამეტრების“ (Settings) განყოფილებაში შეგიძლიათ ჩართოთ დამატებითი სამომხმარებლო პარამეტრები. მაგალითად, გაააქტიუროთ რეჟიმი „არ შემაწუხოთ“ (Do Not Disturb) ისე, რომ ყველა შემომავალი ზარი და შეტყობინება დაიბლოკოს ავტომობილის მოძრაობისას. შეიძლება მოიხსნას გარკვეული კონტაქტების ბლოკირება.
ასევე არის „ავტომატური განათელბა“ (Automatic Light), „მუქი რეჟიმი“ (Dark Mode) ან „ყოველთვის მუქი რეჟიმი“ (Always Dark Mode) რეჟიმები, რომლებიც სხვადასხვა ინტენსივობით გაანათებენ ეკრანს.
არსებობს მრავალი სხვა პარამეტრი: CarPlay-ის მთავარი ეკრანის ფონის არჩევიდან CarPlay-ის საინფორმაციო პანელზე ტექსტის გამოტანის სხვადასხვა რეჟიმამდე.
შესაძლებელია თუ არა გარეშე აპლიკაციების გამოყენება?
დიახ, შეიძლება. მაგალითად, Apple Maps-ის ნაცვლად გადაერთეთ Google Maps-ზე ან Waze-ზე. ანალოგიურად, Apple Music-ის მომხმარებლებს სურვილის შემთხვევაში შეუძლიათ გამოიყენონ Spotify.
CarPlay-ის ერთადერთი ნაკლი ის არის, რომ გარეშე პროგრამების რაოდენობა შეზღუდულია.
აპლიკაციების ჩართვა/გამორთვა შეგიძლიათ iPhone-ის პარამეტრებში.
რომელი მწარმოებლები იყენებენ?
ამ დროისთვის, თითქმის ყველა მსხვილი ამერიკული ავტომწარმოებელი უზრუნველყოფს Apple CarPlay-ის მხარდაჭერას მათი მანქანების საინფორმაციო-გასართობ სისტემაში. მართალია, ეს სისტემა ყოველთვის ვერ იძებნება მოდელების საბაზო კომპლექტაციებში.
საინტერესოა, რომ General Motors-მა (GM) ახლახან გამოაცხადა, რომ ეტაპობრივად გააუქმებს Apple CarPlay-ს (და მის Android Auto ანალოგს, რომლის შესახებაც ქვემოთ წაიკითხავთ) თავის ელექტრომანქანებში.
ამის ნაცვლად, კომპანია შესთავაზებს Google-თან ერთად შემუშავებულ საინფორმაციო-გასართობ სისტემას. GM-ის სპეციალისტები ამტკიცებენ, რომ მძღოლები ნაკლები ალბათობით აიღებენ ხელში ტელეფონებს ახალი ჩაშენებული სისტემის წყალობით, რაც საგზაო უსაფრთხოების გაუმჯობესებას გამოიწვევს.
CarPlay ტექნოლოგია გამოირიცხება Buick, Cadillac, Chevrolet და GMC ელექტრომობილებიდან. GM-ის შიდა წვის ძრავის მქონე ავტომობილები გააგრძელებენ CarPlay-ის მხარდაჭერას 2035 წელს, სანამ ისინი სრულად არ ჩანაცვლდებიან ელექტრო მოდელებით.
Android Auto: ფართო აუდიტორიისთვის
სისტემა Android Auto არის Apple CarPlay-ის Google-ის მიერ შექმნილი ანალოგი, რომელიც განკუთვნილია Android-ის ოპერაციული სისტემით მომუშავე სმარტფონებთან მუშაობისთვის.
Android Auto-ს CarPlay-თან შედარებით აქვს ბევრად უფრო მეტი რაოდენობის სხვადასხვა ხელმისაწვდომი აპლიკაციები, ამასთანავე შესაძლებელია Google Assistant სერვისის ხმოვანი ბრძანებების გამოიყენება, თუმცა ის არ არის ისეთი დახვეწილი და მრავალფუნქციური, როგორც Siri.
ყველაფერი CarPlay-ის მუშაობის მსგავსია - ჯერ ტელეფონი უნდა დაუკავშიროთ ავტომობილს. ეს შეიძლება გაკეთდეს
• სმარტფონის დასატენი სტანდარტული USB-კაბელის გამოყენებით. როგორც კი დაეთანხმებით ტელეფონის ეკრანზე გამოჩენილ დაკავშირების მოწვევას, Android-ის ინტერფეისი ავტომატურად დაიწყებს მაუწყებლობას ავტომობილის სენსორულ ეკრანზე.
• Bluetooth-ის მეშვეობით. შემდეგ ჯერზე, სმარტფონი ავტომატურად დაუკავშირდება ავტომობილის საინფორმაციო-გასართობ სისტემას და გაააქტიურებს სერვისს.
Android Auto გონივრულად არის ორგანიზებული, ასე რომ, ნავიგაციასთან დაკავშირებით სისტემაში ყველაფერი წესრიგშია. ინტერფეისი გამოიყურება როგორც ტელეფონის ეკრანის გამარტივებულ ვერსიას მის სამუშაო მაგიდაზე არსებული ყველა აპლიკაციით.
ეს არის ერთ-ერთი განსხვავება Android Auto-სა და Apple CarPlay-ს შორის (ამ უკანასკნელ სისტემაში Apple-ისა და გარეშე მწარმოებლების აპლიკაციები სხვადასხვა ეკრანზეა განლაგებული). Android Auto აერთიანებს აპლიკაცეიბს ერთ გადახვევ მენიუში ვიჯეტებით, რომლებიც განლაგებულია ანბანის მიხედვით.
მეორე მნიშვნელოვანი განსხვავება ისაა, რომ Android Auto-ში შეგიძლიათ დაამატოთ თქვენი არჩევანით უამრავი აპლიკაცია.
სალამი, Google!
Google Assistant-ის ხმოვანი ასისტენტი აქტიურდება ფრაზით "სალამი, Google" (Hey, Google), რასაც უნდა მოჰყვეს ბრძანება. მაგალითად: „ჰეი, Google, გამოტოვე ეს სიმღერა“. „ჰეი, Google, წადი ამ მისამართზე“ ან „ჰეი, Google, დაურეკეთ ანას სამსახურში“.
ასევე მუშაობს საჭის თვალზე „საუბრის“ ღილაკზე დაჭერის ვარიანტი.
“პარამეტრების“ (Settings) განყოფილებაში ხელმისაწვდომია თქვენი ტელეფონის მრავალი სხვადასხვა ფუნქციის დარეგულირების შესაძლებლობა, რომლებიც ეხება როგორც ფუნქციონალურობას, ასევე Android Auto-ს ინტერფეისის გარეგნულ იერს. ეს არის დღეღამის პერიოდიდან გამომდინარე ეკრანის განათების რეჟიმები (Mode), და მისი ფონის სურათები, და ამოცანების ქვედა პანელის ხელახალი კონფიგურაცია (Customize Taskbar) ვიჯეტების ყველაზე საჭირო აპლიკაციების ჩართვით/გამორთვით, სისტემის ავტომატური შეტყობინებების მართვით (Control Auto Notifications) და ა.შ..
მაგალითად, შეგიძლიათ ჩართოთ მედიის აღწარმოების ავტომატური განახლება (Auto Resume Media). ის საშუალებას მოგცემთ დაუბრუნდეთ მოსმენას (სისტემის ხელახლა ჩართვისას) იმ ადგილიდან, სადაც ის შეწყდა.
ან შექმენით ეკრანზე პიქტოგრამა Google-ის ხმოვანი ასისტენტისთვის (Google Assistant Shortcuts). მათზე დაჭერისას, ამოქმედდება ადრე მითითებული ბრძანება. ძალიან გამოგადგებათ, თუ, ვთქვათ, მანქანაში პატარა ბავშვი სძინავს და არ გინდათ გაღვიძება მისი ხმით.
რამდენიც გინდა! გარეშე აპლიკაციების დიდი რაოდენობა თავსებადია Android Auto-თან - Waze ნავიგაციისთვის, Spotify მუსიკისთვის, WhatsApp კომუნიკაციისთვის და ა.შ. გარდა ამისა, სმარტფონის პარამეტრებში შეგიძლიათ აირჩიოთ თუ რომელი აპლიკაციები უნდა იყოს ასახული Android Auto-ს მენიუში და რომელი არა.
ავტომწარმოებლების უმრავლესობა იყენებს თავის მოდელებში Android Auto-ს.
მაგრამ, როგორც Apple CarPlay-ის შემთხვევაში, შეიძლება არსებობდეს ნიუანსები ცალკეული ავტომობილების მარკებთან ან მათ კომპლექტაციებთან დაკავშირებით. ამრიგად, ზოგიერთ BMW-ში, ბოლო პერიოდამდე არ არსებობდა Android Auto სისტემა - ასეთი ავტომობილების მფლობელები იძულებულნი არიან დაკმაყოფილდნენ "მოდური" CarPlay-ით.

Android Auto и Apple CarPlay: в чем разница?
Люди хотят совершать звонки, отправлять сообщения и использовать свои любимые приложения прямо за рулем, не отвлекаясь от дороги. Это позволяют делать две популярные автомобильные системы – Apple CarPlay или Android Auto. В чем их особенности, разбирались специалисты Сolumbus и J.D. Рower.
Можно долго спорить, какая из систем, позволяющих подключить телефон к мультимедиа-адаптированному автомобилю (а проще говоря – к информационно-развлекательной системе, ИРС) лучше. Любая из них здорово упрощает жизнь водителя.
Водители быстро оценили преимущества Apple CarPlay или Android Auto; некоторые из них сейчас даже не смотрят в сторону авто, в которых их нет.
Остановимся подробнее на особенностях и возможностях популярных систем.
Apple CarPlay: просто и понятно
Apple CarPlay создана для безопасного и интуитивно понятного использования в машине смартфона iPhone от компании Apple. Система позволяет прокладывать маршруты, совершать звонки, отправлять и получать сообщения, а также наслаждаться любимой музыкой, используя встроенный дисплей на приборной панели автомобиля и штатные динамики его аудиосистемы.
Как это работает?
В зависимости от типа ИРС в автомобиле, чтобы начать использовать CarPlay, нужно выполнить одно из двух действий:
• Подключить iPhone к USB-порту на приборной панели или центральной консоли автомобиля.
• Подключить iPhone к ИРС по Bluetooth и запустить Apple CarPlay, выбрав соответствующее приложение на его экране.
В обоих случаях iPhone автоматически выведет упрощенный интерфейс операционной системы iOS на встроенный сенсорный дисплей автомобиля.
Интерфейс у CarPlay лаконично оформлен, значки крупные, текст легко читается. Все имеющиеся в системе приложения отображаются как в iOS, так что с навигацией проблем не возникает.
В CarPlay два основных экрана: главный (домашний) и информационная панель, между которыми пользователь может легко переключаться.
Главный экран (CarPlay Home) показывает все имеющиеся в CarPlay приложения. А информационная панель (CarPlay Dashboard) обеспечивает быстрый доступ к наиболее важным и востребованным элементам – таким как навигационные маршруты, воспроизведение музыки и сообщения виртуального голосового помощника Siri.
Что позволяет делать CarPlay?
На главном экране водитель может выбрать 8 основных приложений. Каждое из них позволяет использовать одну из функций iPhone:
• Приложение для звонков (Phone App) – позволяет звонить с помощью подключенного смартфона, используя элементы управления ИРС на сенсорном экране и громкую связь в автомобиле.
• Приложение Apple Music (Apple Music Арр) – предоставляет подписчикам сервиса Apple Music прямой доступ к библиотеке песен и музыкальных альбомов. Можно не только отбирать понравившуюся и музыку и слушать ее, но и пользоваться Apple Music Radio.
• Приложение Apple Maps (Apple Maps Арр) – обладает теми же навигационными функциями, что и программа в iPhone, но имеет некоторые дополнительные – вроде возможности сообщать водителю расчетное время прибытия к месту нахождения определенного объекта (связанного со списком контактов).
Apple Maps также умеет отправлять проложенные маршруты на Apple Watch, хотя особо востребованной эту функцию не назовешь.
• Приложение для сообщений (Messages App) – позволяет пользователю видеть, кто из списка контактов отправил сообщения, но не отображает их текст на дисплее по соображениям безопасности. Озвучить месседж может Siri (а также повторить текст, ответить на послание или закрыть его).
• Приложение «Воспроизведение сейчас» (Now Playing App) – отображает в режиме реального времени информацию о треке, который воспроизводится при помощи аудиосистемы. Это может быть звуковой подкаст, аудиокнига или песня.
• Приложение для подкастов (Podcast App) – позволяет пользователю находить сохраненные подкасты, просматривать новые, слушать треки в установленном порядке.
• Приложение для аудиокниг (Audio Books App) – его функции аналогичны приложению «Подкаст» для телефона, с теми же элементами управления воспроизведением и перемоткой.
• Приложение от автопроизводителя (Car Manufacturer App) – возвращает пользователя в «родную» операционную систему автомобиля, используется для выхода из Apple CarPlay.
Привет, Siri!
Голосовой помощник Siri – важнейшая функция CarPlay, позволяющая водителю не отвлекаться в дороге. Siri разговаривает голосом известной американской актрисы озвучивания Сьюзан Беннетт – вернее, отвечает на вопросы о функциях CarPlay, принимает команды для управления приложениями, озвучивает информацию, найденную в Интернете, и отправляет сообщения на основе продиктованного ей текста.
В CarPlay Siri работает точно так же, как на iPhone: чтобы получить ее помощь, нужно просто сказать: «Привет, Siri» (Hey, Siri). Второй способ активации – нажать и удерживать кнопку «Разговор» на рулевом колесе.
Что можно сделать в «Настройках»?
В разделе «Настройки» (Settings) можно включить дополнительные пользовательские установки. Например, активировать режим «Не беспокоить» (Do Not Disturb), чтобы во время движения авто блокировались все входящие вызовы и сообщения. Блокировку можно снять с определенных контактов.
Здесь же находятся режимы «Автоматическая подсветка» (Automatic Light), «Темный режим» (Dark Mode) или «Всегда темный режим» (Always Dark Mode), которые будут с разной интенсивностью подсвечивать экран.
Существует и множество других настроек: от выбора обоев для главного экрана CarPlay – до различных режимов вывода текста на информационную панель CarPlay.
Можно ли использовать сторонние приложения?
Да, можно. Например, переключиться на Google Maps или Waze вместо Apple Maps. Аналогично, пользователи Apple Music могут использовать Spotify по своему усмотрению.
Единственный недостаток CarPlay – количество сторонних программ ограничено.
Включить/выключить приложения можно в настройках iPhone.
Какие производители используют?
На данный момент практически все крупные американские автопроизводители обеспечивают поддержку Apple CarPlay в ИРС своих автомобилей. Правда, не всегда эту систему можно найти в базовых комплектациях моделей.
Любопытно, что General Motors (GM) недавно объявила о том, что будет постепенно отказываться от Apple CarPlay (и ее аналога Android Auto, о котором читайте ниже) в своих электромобилях.
Вместо этого компания предложит ИРС, разработанную совместно с Google. Специалисты GM утверждают, что водители с меньшей вероятностью будут брать в руки свои телефоны благодаря новой встроенной системе, что приведет к повышению безопасности на дороге.
Технология CarPlay будет исключена из электромобилей марок Buick, Cadillac, Chevrolet и GMC. Автомобили с двигателем внутреннего сгорания от GM будут продолжать поддерживать CarPlay до тех пор, пока в 2035 году они не будут заменены полностью электрическими моделями.
Android Auto: для широкой аудитории
Система Android Auto – эквивалент Apple CarPlay от Google, предназначенный для работы со смартфонами на базе операционной системы Android.
В Android Auto доступно гораздо большее количество различных приложений, чем в CarPlay, при этом можно использовать голосовые команды сервиса Google Assistant, пусть и не такого продвинутого и мультифункционального, как Siri.
Все аналогично работе с CarPlay – сначала нужно подключить телефон к автомобилю. Сделать это можно
• с помощью стандартного USB-кабеля для зарядки смартфона. Как только вы примете появившееся на экране телефона приглашение подключиться, интерфейс Android начнет автоматически транслироваться на сенсорный дисплей автомобиля.
• С помощью Bluetooth. В следующи раз смартфон будет автоматически подключаться к ИРС автомобиля и активировать сервис.
Android Auto организована разумно, так что с навигацией в системе все ОК. Интерфейс выглядит как упрощенная версия экрана телефона со всеми имеющимися на его рабочем столе приложениями.
В этом одно из отличий Android Auto от Apple CarPlay (в последней системе – приложения от Apple и сторонних производителей находятся на разных экранах). Android Auto объединяет приложения в одном прокручиваемом меню с виджетами, расположенными в алфавитном порядке.
Второе важное отличие: вы можете добавить в Android Auto множество приложений по своему выбору.
Привет, Google!
Голосовой помощник Google Assistant активируется фразой «Привет, Google» (Hey, Google), вслед за которой необходимо сказать команду. Например: «Эй, Google, пропусти эту песню». «Эй, Google, едь по адресу такому-то» или «Эй, Google, позвони Анне на работу».
Вариант с нажатием кнопки «Разговор» на рулевом колесе также рабочий.
В разделе «Настройки» (Settings) доступна регулировка множества различных функций вашего телефона, касающихся как функциональности, так и внешнего вида интерфейса Android Auto. Это и режимы подсветки экрана в зависимости от времени суток (Mode), и его фоновые рисунки, и перенастройка нижней панели задач (Customize Taskbar) с помощью включения/отключения виджетов наиболее необходимых приложений, управление автоматическими уведомлениями системы (Control Auto Notifications) и т.д.
Можно, например, включить автоматическое возобновление воспроизведения мультимедиа (Auto Resume Media). Оно позволит вернутся к прослушиванию (при новом включении системы) с места, где оно было прервано.
Или создавать на экране ярлыки для голосового помощника Google (Google Assistant Shortcuts). При нажатии на них пальцем, будет запускаться ранее заданная команда. Очень пригодится, если у вас в машине, скажем, спит маленький ребенок и вы не хотите его будить своим голосом.
Сколько угодно! С Android Auto совместимо большое количество сторонних приложений – Waze для навигации, Spotify для музыки, WhatsApp для связи и так далее. К тому же в настройках смартфона можно выбрать, какие приложения должны отображаться в меню Android Auto, а какие нет.
Android Auto используют в своих моделях подавляющее большинство крупных автомобилестроительных компаний.
Но, как и в случае с Apple CarPlay, могут быть нюансы с отдельными марками машин или их комплектациями. Так, в некоторых BMW вплоть до последних лет система Android Auto отсутствовала – владельцы таких авто вынуждены довольствоваться «модной» CarPlay.