"ტოპ უკვდავი": ყველაზე ხანგამძლე მსუბუქი ავტომობილები, ყველგანმავლები და პიკაპები 200 000 მილზე მეტი გარბენით
iSeeCars-მა გაანალიზა 2021  წელს გაყიდული  14,9 მილიონზე მეტი ავტომობილი, რათა განსაზღვროთ 200 000 მილი გავლილი ყველაზე საიმედო მოდელები*. «იმის გათვალისწინებით, რომ ახალი და მეორეული ავტომობილების ფასები რეკორდულად მაღალ დონეზეა, ჩვენი კვლევა დაგეხმარებათ გადაწყვეტილების მიღებაში მათ, ვინც ვისაც სურს ავტომობილის კიდევ რამდენიმე წლის განმავლობაში ექსპლუატაცია ან უნდა შეიძინოს უფრო მეტი გარბენის მქონე ავტომობილი, ვინაიდან ის შედარებით იაფი ღირს», – აღნიშნა ამერიკულმა საძიებო სისტემამ.
თითოეული გარკვეული 15 საუკეთესო მოდელიდან წარმოდგენილია iSeeCars-ის სპეციალისტების მიერ შედგენილ ცხრილებში.
ყველაზე ხანგამძლე სედანები, ყველგანმავლები და მინივენები
ყველაზე ხანგამძლე ავტომობილები, ყველგანმავლები და სატვირთო ავტომანქანები გადალახავენ 200 ათ. მილის გარბენას —iSeeCars-ის კვლევა
კლასიფიცირება
გადაადგილების საშუალება
ავტომობილების % 200 ათ. მილზე მეტ გარბენით
1
Toyota Land Cruiser
18,2%
2
Toyota Sequoia
14,2%
3
Chevrolet Suburban
6,6%
4
GMC Yukon XL
5,2%
5
Toyota 4Runner
4,6%
6
Ford Expedition
4,5%
7
Chevrolet Tahoe
4,4%
8
Toyota Tundra
4,0%
9
Toyota Avalon
3,9%
10
Toyota Prius
11
Toyota Highlander Hybrid
3,8%
12
GMC Yukon
3,7%
13
Honda Ridgeline
14
Honda Odyssey
3,2%
15
Toyota Sienna
საშუალო მნიშვნელობა ყველა სატრანსპორტო საშუალებისთვის
1,2%
პირველ პოზიციებზე Toyota-ს სრული ზომის ორი ყველგანმავალი  – Toyota Land Cruiser (პირველი ადგილი) და Toyota Sequoia (მეორე ადგილი) იკავებს.
ეს ჩარჩო ყველგანმავლები დიდი უპირატესობით  ლიდერობენ: Sequoia-ს ორჯერ მეტი შანსი აქვს გაიაროს 200 000 მილი, ვიდრე სიაში მის შემდეგ მდგომ ავტომობილს.
«საკულტო და ურღვევი Toyota Land Cruiser დაპროექტებულია იმგვარად, რომ ემსახუროს არანაკლებ 25 წელი ყველაზე მკაცრ პირობებშიც კი; მას ენდობიან ბევრ განვითარებად ქვეყნებში, სადაც  უგზოობაზე სიარული ნორმაა», — ამბობს iSeeCars-ს აღმასრულებელი ანალიტიკოსი კარლ ბრაუერი.
მისი თქმით, Toyota Sequoia-ს ისევე, როგორც Land Cruiser-ს გააჩნია ზესაიმედო შასით, სავარძლების სამი სრული რიგით, სადაც ეტევა რვა მგზავრამდე. ეს მას საოჯახო ავტომობილად ხდის, რომელიც გაუძლებს ყველაზე მკაცრ პირობებს და ამასთანავე შეძლებს მძიმე ტვირთის თრეობქას».
სიაში შევიდა ხუთი ამერიკული სრული ზომის ყველგანმავალი, მათ შორის Chevrolet Suburban (მე-3 ადგილი), GMC Yukon XL (მე-4 ადგილი), Ford Expedition (მე-6 ადგილი), Chevrolet Tahoe (მე-7 ადგილი), GMC Yukon (მე-12 ადგილი).
«General Motors, Chevrolet Suburban, GMC Yukon, GMC Yukon XL და Chevrolet Tahoe-ს მიერ წარმოებულ ყველა ავტომობილს აქვს საერთო პლატფორმა და დროით ნაცადი კომპონენტები ასე, რომ არ არის გასაკვირი, რომ დიდი ხნის განმავლობაში შეუძლიათ მუშაობა», — თვლის კარლ ბრაუერი.
Toyota-ს წილზე მოდის საშუალო ზომის ორი ყველგანმავალი, რომელიც შედის ყველაზე ხანგამძლე ავტომობილი, მათ შორის Toyota 4Runner (მე-5 ადგილი) და Toyota Highlander Hybrid (მე-11 ადგილი).
«Toyota 4Runner სატვირთო მანქანის ძარაზე ლახავს უგზოობას, უზრუნველყოფს საკმარისს სატვირთო სივრცეს და სავარძლების ოპციურ მესამე რიგს. შესაძლოა, უჩვეულოდ ჟღერს, მაგრამ ეს ჭეშმარიტი საოჯახო საწევარია», — ამბობს iSeeCars-ის ექსპერტი.
კარლ ბრაუერის თქმით, კროსოვერი Toyota Highlander Hybrid აგრეთვე სთავაზობს სავარძლების სამ რიგს და არის ბენზინზე მომუშავე  ტრადიციული საოჯახო ავტომობილების ალტერნატივა. ამ მანქანის მფლობელებს აქვთ უფრო შორს და უფრო ხანგრძლივად მოძრაობის დამატებითი სტიმული, რათა სრულად ისარგებლონ ჰიბრიდის უპირატესობებით».
მეორე ჰიბრიდი, Toyota Prius (მე-10 ადგილი) იზიდავს პრაქტიკულ მყიდველებს, რომლებსაც სურთ მათი ავტომობილის რაც შეიძლება მეტხანს ემსახუროთ, ისარგებლონ ტექნიკური მომსახურების დაბალი დანახარჯებით და Prius-ის საწვავის მაღალი ეკონომიურობით.
Toyota Avalon (მე-9 ადგილი) – ერთადერთი სედანია სიაში.
“Avalon მუდმივად არის თავისი კლასის ლიდერი ხარისხისა და საიმედოობის თვალსაზრისით. ეს ხსნის იმას, თუ რატომ ერიდებიან ადამიანებს მასთან განშორება“, - ამბობს ბროუერი. "Avalon საიმედო მანქანაა მათთვის, ვისაც არ სჭირდება დიდი ყველგანმავალის ან მინივენის ფართო სატვირთო სივრცე."
iSeeCars-ის სიაში მოხვდა ორი პიკაპი, მათ შორის Toyota Tundra (მე-8 ადგილი) და Honda Ridgeline(მე-13 ადგილი).
”თავისი გამძლეობით ცნობილი Toyota Tundra გთავაზობთ საფირმო ხარისხსა და საიმედოობას. Honda Ridgeline-ის ერთიანი ძარა აერთიანებს პიკაპის უპირატესობებს მსუბუქი ავტომობილის კომფორტთან და ყველგანმავალი კროსოვერის საწვავის ეკონომიურობასთან, რაც მას ერთ-ერთ ყველაზე მრავალმხრივ მანქანად აქცევს, რომლის შეძენაც შეგიძლიათ“, - ამბობს კარლ ბროუერი.
iSeeCars-ის 15 უხუცესთა სიაში ასევე შევიდა ორი მინივენი - Honda Odyssey (მე-14 ადგილი) და Toyota Sienna (მე-15 ადგილი).
„როგორც წესი, მინივენებს აქვთ დიდი სატვირთო სივრცე, ისინი ეკონომიურია, აღჭურვილია დამატებითი ფუნქციებით საოჯახო ყველგანმავლებტან შედარებით. მათ უმეტესობას აკლია ყველა ამინდის მახასიათებლები, გარდა Toyota Sienna-ს, რომელიც ხელმისაწვდომია სრული ამძრავით, მაგრამ, როგორც ვიცით, სამყაროში იდეალური არაფერია“, - ამბობს ბროუერი.
“მისი თქმით, Honda Odyssey მუდმივად ლიდერობს თავის კლასში კარგი მართვისა და უსაფრთხოების მახასიათებლების გამო. გარდა ამისა, ეს ავტომობილი არის ძალზედ საიმედოა, რაც უზრუნველყოფს მის მნიშვნელოვან გარბენს“.
ყველაზე ხანგამძლე პიკაპები
იმის გაანალიზებისას, მცირე ტვირთამწეობის თუ რომელი პიკაპი დიდი ალბათობით დაფარავს 200,000 მილს, iSeeCars-მა გამოავლინა ექვსი მანქანა, რომელთა მაჩვენებლემა 2.2%-ით გადააჭარბებეს ამ კლასის სატრანსპორტო საშუალებების საშუალო მაჩვენებელს.
ერთდროულად ოთხი საიმედო მანქანა შეუერთდა Toyota Tundra-ს, რომელმაც პირველი ადგილი დაიკავა და Honda Ridgeline (მე-2 ადგილი).
„პიკაპებმა თითქმის ორჯერ უფრო ხშირად გადიან  200 000 მილს სხვა ავტომობილებთან შედარებით“, - ამბობს კარლ ბროუერი. ეს გასაკვირი არ არის, რადგან პიკაპები მუშა ცხენებია. ამ მიზეზით, მათ უფრო ყურადღებით აკვირდებიან. ისინი ჩვეულებრივ ავტომობილებთან შედარებით უფრო ხშირად გადიან პროფილაქტიკურ მომსახურებას და შეკეთებას. სხვათა შორის, ეს არის მათი ხანგრძლივი ცხოვრების მიზეზის ერთ-ერთი მიზეზი“.
ყველაზე ხანგამძლე პიკაპები —iSeeCars-ს კვლევა
პიკაპი
200 ათ. მილის გარბენით ავტომობილების %
Toyota Tacoma
2,8%
Nissan Titan
2,6%
Ford F-150
2,4%
Chevrolet Silverado 1500
2,3%
საშუალო პიკაპი
2,2%
GMC Sierra 1500
2,0%
Nissan Frontier
1,8%
Ram Pickup 1500
1,4%
Chevrolet Colorado
0,9%
Canyon GMC
0,8%
საშუალო ზომის Toyota Tacoma მესამე ადგილს იკავებს iSeeCars-ის “გამძლეობის ცხრილში“, ეს არის Toyota0ს მეორე პიკაპი, რომელიც მოხვდა სიაში.
„Tacoma მისი საიმედოობის, უნივერსალურობისა და გადაყიდვისას მაღალი ღირებულების გამო აშშ-ში ყველაზე გაყიდვადი საშუალო ზომის პიკაპი“, - ამბობს ბროუერი. – Tundra-ს მსგავსად, იგი ცნობილია თავისი გამძლეობითა და “ურღვევობით“.
სრული ზომის Nissan Titan – მე-4 ადგილზეა.
„ბოლო წლებში პიკაპის მყიდველების მოზიდვის თვალსაზრისით Nissan-მა დიდი სამუშაო ჩაატარა და მისი ძალისხმევა წარმატებული იყო. რა თქმა უნდა, ეს შესაძლებელი გახდა Titan-ის გაზრდილი საიმედოობის გამო, - მიიჩნევს ამერიკული საძიებო სისტემის ექსპერტი.
"სატვირთო" Ford F-150 – მეხუთე პოზიციაზეა.
40 წელზე მეტი Ford F-150 ყველაზე პოპულარული მანქანა იყო ამერიკაში და ეს მისი საიმედოობის საუკეთესო მტკიცებულებაა.
მეექვსე ადგილს იკავებს სრული ზომის პიკაპი Chevrolet Silverado 1500; მისი მექანიკური ტყუპისცალი GMC Sierra 1500-ს (მე-7) მაჩვენებლები სეგმენტის საშუალოზე ოდნავ დაბალია.
„Chevy Silverado მუშა ცხენი კი არა, არამედ ვირის მუშაა, მაშინ როდესაც GMC Sierra პოზიციონირებს, როგორც პრემიუმ-კლასის ავტომობილი“, - ამბობს ბროუერი. „შედეგად, Silverado გადის უფრო მეტ კილომეტრს სასიარულო ან სამუშაო ავტომობილის სახით. თუმცა, Sierra-ს მაჩვენებლები მნიშვნელოვნად აჭარბებენ მის კლასში გამძლეობის მაჩვენებლით“.
ავტომობილების ყველაზე გამძლე მარკები
iSeeCars-მ დამატებით გააანალიზა მონაცემები და განსაზღვრა ავტომობილების მარკები, რომლებიც დიდი ალბათობით გადალახავენ 200 000 მილის ნიშნულს.
მოდელი
Toyota
Honda
1,9%
GMC
Chevrolet
1,6%
Ford
1,5%
საშუალოდ ყველა ბრენდების მიხედვით
პირველ ადგილზეა Toyota: მისი ავტომობილების 2.3% გადის 200 000 მილს, რაც საშუალოზე მაჩვენებელზე თითქმის ორჯერ მეტია. მეორე პოზიციას იკავებს Honda: ამ ბრენდის ავტომობილების 1,9%-მა გადალახა 200 000 მილის ნიშნული.
„გარდა იმისა, რომ Toyota და Honda აწესებენ სანდოობისა და გამძლეობის სტანდარტის, კონკურენტებთან შედარებით მათ ღირებულების უფრო დაბალი მაჩვენებელიც აქვთ“, - ამტკიცებს კარლ ბროუერი.
„Toyota-სა და Honda-ს მფლობელები დიდი ალბათობნით განაგრძობენ თავიანთი მანქანების ექსპლუატაციას, თუ არ არსებობს ძვირადღირებული შეკეთების საჭიროება“, - აღნიშნავს iSeeCars-ის ექსპერტი.
საშუალოზე მაღალი შედეგების მქონე დანარჩენი ავტო მწარმოებლები ამერიკელები არიან: GMC მესამე ადგილზეა, Chevrolet - მეოთხე, Ford - მეხუთე ადგილზე იკავებს.
„ყველგანმავალი და პიკაპების უხუცესთან უმეტესობა ამერიკული ავტომობილებია. ყოველ შემთხვევაში, ასეა ვითარება აშშ-ში“, - ამბობს ბროუერი.
ყველაზე გამძლე ავტომობილები (აშშ-ს ქალაქების მიხედვით)
ავტომობილების გაყიდვების სტატისტიკის გაანალიზების შემდეგ, iSeeCars-მა გამოავლინა მანქანები, რომლებსაც აქვთ ყველაზე ხანგრძლივი ექსპლუატაციის ვადა აშშ-ს 50 მსხვილ ქალაქში.
ყველაზე გამძლე ავტომობილი ქალაქის მიხედვით
ქალაქი
ალბუკერკე-სანტა-ფე, ნიუ-მექსიკო
6,21%
ატლანტა, ჯორჯია
19,97%
ოსტინი, ტეხასი
4,40%
ბალტიმორი, მერილენდი
3,23%
ბირმინგემი, ალაბამა
12,32%
ბოსტონი, მასაჩუსეტსი-მანჩესტერი, ნიუ-ჰემპშირი
9,76%
შარლოტა, ჩრდილოეთი კაროლინა
6,43%
ჩიკაგო, ილინოისი
12,72%
ცინცინატი, ოჰაიო
7,59%
კლივლენდი-აკრონი (კანტონი),ოჰაიო
6,39%
კოლუმბუსი, ოჰაიო
6,31%
დალას-ფორტი. სტოიტი, ტეხასი
12,04%
დენვერი, კოლორადო
16,17%
დეტროიტი, მიჩიგანი
9,77%
გრანდ-რაპიდს-კალამაზუ, მიჩიგანი
7,97%
გრინსბორო-უინსტონ სალემ, ჩრდილოეთი კაროლინა
6,49%
გრინვილ-სპარტანბურგი, სამხრეთი კაროლინა
11,17%
ჰარისბერგი-ლანკასტერი-იორკი, პენსილვანია
3,54%
ჰართფორდი და ნიუ-ჰეივენი, კონექტიკუტი
5,75%
ჰიუსტონი, ტეხასი
11,22%
ინდიანაპოლისი, ინდიანა
9,80%
ჯექსონვილი, ფლორიდა
6,90%
კანზას-სითი, მისური
8,84%
ლას-ვეგასი, ნევადა
4,27%
ლოს- ანჯელესი, კალიფორნია
10,15%
ლუისვილი, კენტუკი
10,64%
მაიამი-ფორტი. ლოდერდეილი, ფლორიდა
4,96%
მილუოკი, ვისკონსინი
4,82%
მინეაპოლისი-სთ. პოლი, მინესოტა
13,41%
ნეშვილი, ტენესი
9,73%
ახალი ორლეანი, ლუიზიანა
8,53%
ნიუ-იორკი, ნიუ-იორკის შტატი
6,50%
ნორფოლკი-პორტსმუტი-ნიუპორტი-ნიუს, ვირჯინია
7,34%
ოკლაჰომა-სითი, ოკ
11,21%
ორლანდო-დეიტონა-ბიჩი, ფლორიდა
6,34%
ფილადელფია, პენსილვანია
3,46%
ფენიქსი, არიზონა
11,80%
პიტსბურგი, პენსილვანია
2,08%
პორტლენდი, ორეგონ
17,63%
როლი-დარემ (ფეიტვილი), ჩრდილოეთი კაროლინა
7,45%
საკრამენტო-სტოქტონი-მოდესტო, კალიფორნია
13,91%
სოლტ-ლეიქ-სითი, იუტა
13,49%
სან-ანტონიო, ტეხასი
12,95%
სან-დიეგო, კალიფორნია
5,79%
სან-ფრანცისკო-ოკლენდ-სან-ხოსე, კალიფორნია
4,10%
სიეტლ-ტაჰომა, ვაშინგტონი
14,84%
სენტ-ლუისი, მისური
9,61%
ტამპა-სანქტ-პიტსბურგი (სარასოტა), ფლორიდა
4,85%
ვაშინგტონი, კოლუმბის ოლქი (ჰაგერსტაუნი, მერილენდი)
11,94%
უესტ-პალმ-ბიჩ-ფორტი, ფლორიდა
4,04%
როგორც ირკვევა ამერიკული ავტო საძიებო სისტემის გამოქვეყნებული მონაცემებიდან, Toyota Sequoia და Chevrolet Suburban მოწინავე პოზიციებს იკავებენ აშშ-ს 16 ქალაქში.
მაგრამ ეს არ ნიშნავს, რომ მომხმარებლებმა უნდა უგულველყონ სხვა მარკების ავტომობილები.
„მიუხედავად იმისა, რომ სრული ზომის ყველგანმავლები და პიკაპები უპრობლემოდ გაივლიან 200 000 მილს, მყიდველებისთვის, რომლებიც ეძებენ საიმედო ავტომობილს, არსებობს ვარიანტები, მათ შორის სედანები და ჰიბრიდები. გახსოვდეთ, რომ მანქანის მარკისა და მოდელის მიუხედავად, მისი ექსპლუატაციის ვადის გახანგრძლივების საუკეთესო საშუალებაა სათანადო მოვლა და ფაქიზი ექსპლუატაცია“, - აჯამებს კარლ ბრაუერი.
iSeeCars-ს საძიებო სისტემის ზოგადი დასკვნები
• ჩარჩოიანი ყველგანმავლები შეადგენენ “გამძლე“ ავტომობილების სიის უმეტეს ნაწილს.
• Toyota აწარმოებს 10-დან  6 ყველაზე საიმედო ავტომობილს, ამასთანავე  Land Cruiser და Sequoia დომინირებენ კონკურენტულ ბრძოლაში  .
• Avalon და Prius — ერთადერთი მსუბუქი ავტომობილები, რომლებიც მოხვდნენ სიაში.
• ცხრა ყველგანმავალი შევიდა  "15 საუკეთესოთა" სიაში , სადაც აგრეთვე არის 3 პიკაპი, 2 მინივენი, ერთი სედანი და ერთი ჰიბრიდული ჰეჩბეკი .

"ТОП бессмертных": самые долговечные легковые авто, внедорожники и пикапы с пробегом более 200 000 миль
iSeeCars проанализировала более 14,9 миллионов автомобилей, проданных в 2021 году, чтобы определить самые надежные модели, прошедшие 200 000 миль*. «Учитывая, что цены на новые и подержанные автомобили находятся на рекордно высоком уровне, наше исследование может помочь принять решение тем, кто хочет оставить свой автомобиль в эксплуатации еще на несколько лет, или намерен приобрести машину с бОльшим пробегом, поскольку она стоит сравнительно недорого», – отметил американский поисковик.
Каждая из определенных 15 лучших моделей представлена в таблицах, составленных специалистами iSeeCars.
Самые долговечные седаны, внедорожники и минивэны
Два полноразмерных внедорожника Toyota на первых позициях – Toyota Land Cruiser (первое место) и Toyota Sequoia (второе место).
Эти рамные внедорожники лидируют с отрывом: у Sequoia в два раза больше шансов пройти 200 000 миль, чем у следующего автомобиля в списке.
«Культовый и нерушимый Toyota Land Cruiser спроектирован так, чтобы прослужить не менее 25 лет даже в самых суровых условиях; на него полагаются во многих развивающихся странах, где вождение по бездорожью является нормой», — говорит исполнительный аналитик iSeeCars Карл Брауэр.
По его словам, как и Land Cruiser, Toyota Sequoia обладает сверхнадежным шасси, тремя полными рядами сидений, вмещающими до восьми пассажиров. Это делает его семейным авто, выдерживающим самые суровые условия эксплуатации, к тому же способным буксировать тяжелые грузы».
В список вошли пять американских полноразмерных внедорожников, в том числе Chevrolet Suburban (3 место), GMC Yukon XL (4 место), Ford Expedition (6 место), Chevrolet Tahoe (7 место), GMC Yukon (12 место).
«Все авто, произведенные General Motors, Chevrolet Suburban, GMC Yukon, GMC Yukon XL и Chevrolet Tahoe имеют общую платформу и проверенные временем компоненты, неудивительно, что все они могут отработать долго», — считает Карл Брауэр.
На долю Toyota приходится два внедорожника среднего размера, которые входят в список самых долговечных автомобилей, в том числе Toyota 4Runner (5 место) и Toyota Highlander Hybrid (11 место).
«Toyota 4Runner на раме грузовика – способна преодолевать бездорожье, обеспечивает достаточное грузовое пространство и опциональный третий ряд сидений. Возможно, непривычно звучит, но это настоящий семейный тягач», — говорит эксперт iSeeCars.
По словам Карла Брауэра, кроссовер Toyota Highlander Hybrid также предлагает три ряда сидений и является альтернативой традиционным семейным автомобилям, потребляющим бензин. У владельцев этой машины есть дополнительный стимул ездить дальше и дольше, чтобы в полной мере воспользоваться преимуществами гибрида».
Второй гибрид, Toyota Prius (10 место) привлекает практичных покупателей, которые намерены эксплуатировать свой автомобиль как можно дольше, воспользоваться низкими затратами на техобслуживание и высокой топливной экономичностью Prius.
Toyota Avalon (9 место) – единственный седан в списке.
«Avalon неизменно находится на вершине своего класса по качеству и надежности. Это объясняет, почему люди не спешат с ними расстаться, — говорит Брауэр. – Avalon – надежный автомобиль для тех, кому ни к чему обширное грузовое пространство большого внедорожника или минивэна».
В список iSeeCars попали два пикапа, включая Toyota Tundra (8 место) и Honda Ridgeline(13 место).
«Известная своей прочностью Toyota Tundra предлагает фирменное качество и надежность. Цельный кузов Honda Ridgeline объединяет преимущества пикапа с комфортом легкового авто и топливной экономичностью кроссовера-внедорожника, что делает его одним из самых многоцелевых автомобилей, которые вы можете приобрести», – уверен Карл Брауэр.
В список 15 долгожителей iSeeCars также вошли два минивэна — Honda Odyssey (14 место) и Toyota Sienna (15 место).
«В минивэнах, как правило, много грузового пространства, они экономичны, оснащены дополнительными функциями по сравнению с семейными внедорожниками. Большинству из них не хватает всепогодных характеристик, за исключением Toyota Sienna с доступным полным приводом, но, как мы знаем, в мире нет ничего идеального», — говорит Брауэр.
По его словам, «Honda Odyssey неизменно занимает лидирующие позиции в своем классе благодаря хорошей управляемости и функциям, обеспечивающим безопасность. Кроме того, этот автомобиль ультимативно надежен, что обеспечивает ему значительный пробег».
Самые долговечные пикапы
При анализе того, какие пикапы малой грузоподъемности с наибольшей вероятностью преодолеют 200 000 миль, iSeeCars определил шесть машин, чьи показатели превысили средние для этого класса транспортных средств на 2,2%.
Сразу четыре надежных авто присоединились к Toyota Tundra, занявшей первое место, и Honda Ridgeline (2 место).
«Пикапы почти в два раза чаще проезжают 200 000 миль, чем другие авто, — утверждает Карл Брауэр. – Это и неудивительно, поскольку пикапы – рабочие лошадки. По этой причине за ними тщательнее смотрят. Они чаще обычных авто проходят профилактическое обслуживание и ремонт. Среди прочего, в этом причины их долгой жизни».
Среднеразмерная Toyota Tacoma занимает третье место в "табели о долговечности" iSeeCars, это второй пикап Toyota, попавший в список.
«Tacoma — самый продаваемый среднеразмерный пикап в США благодаря его надежности, универсальности и высокой стоимости при перепродаже», — говорит Брауэр. – Как и Тундра, он известен своей долговечностью и «неубиваемостью».
Полноразмерный Nissan Titan – на 4 месте.
«В последние годы компания Nissan проделала большую работу по привлечению покупателей пикапов, и ее усилия увенчались успехом. Конечно, это стало возможно благодаря повысившейся надежности Titan, — считает эксперт американского поисковика.
"Грузовик" Ford F-150 – на пятой позиции.
Ford F-150 был самым популярным автомобилем в Америке на протяжении более 40 лет, и это – лучшее подтверждение его надежности.
Шестое место занимает полноразмерный пикап Chevrolet Silverado 1500; показатели его механического близнеца GMC Sierra 1500 (7 место) – чуть ниже средних в сегменте.
«Chevy Silverado — даже не рабочая лошадка, а ломовая лошадь, в то время как GMC Sierra позиционируется как автомобиль премиум-класса», — говорит Брауэр. – В результате Silverado проезжает больше миль в качестве разъездного или рабочего автомобиля. Тем не менее, Sierra значительно превышает средние показатели по долгожительству в своем классе».
Самые долговечные марки автомобилей
iSeeCars дополнительно проанализировала данные, и определила марки автомобилей, которые с большой вероятностью преодолеют отметку в 200 000 миль.
На первом месте – Toyota: 2,3 % ее автомобилей проезжают 200 000 миль, что почти вдвое превышает средний показатель. Вторая позиция у Honda: 1,9% автомобилей этой марки преодолели отметку в 200 000 миль.
«Помимо того, что Toyota и Honda устанавливают стандарты надежности и долговечности, они также имеют более низкие показатели стоимости владения по сравнению с конкурентами», — утверждает  Карл Брауэр.
«Владельцы Toyota и Honda с большой вероятностью продолжат эксплуатировать свои автомобили, если те не нуждаются в дорогостоящем ремонте», – отмечает эксперт iSeeCars.
Остальные автопроизводители, показавшие результаты выше среднего, американские: GMC занимает третье место, Chevrolet — четвертое, а Ford — пятое.
«Большинство долгожителей среди внедорожников и пикапов — это американские автомобили. Во всяком случае, так обстоит дело в США», — говорит Брауэр.
Самые долговечные автомобили (по городам США)
Проанализировав статистику автопродаж, iSeeCars определила машины с самым продолжительным сроком службы в 50 крупных городах США.
Как следует из опубликованных данных американского автопоисковика, Toyota Sequoia и Chevrolet Suburban занимают лидирующие позиции в 16 городах США.
Но это не значит, что потребителям нужно игнорировать авто других марок.
«Хотя полноразмерные внедорожники и пикапы, скорее всего, без проблем проедут 200 000 миль, для покупателей, подыскивающих надежный автомобиль, есть варианты, включая седаны и гибриды. Помните, что независимо от марки и модели машины, лучшим способом продлить срок ее службы являются надлежащее техническое обслуживание и бережная эксплуатация», — резюмирует Карл Брауэр.
Общие выводы исследования поисковика iSeeCars
• Рамные внедорожники составляют большую часть списка "долгожителей".
• Toyota производит 6 из 10 самых надежных авто, причем Land Cruiser и Sequoia доминируют в конкурентной борьбе.
• Avalon и Prius — единственные легковые автомобили, попавшие в список.
• Девять внедорожников вошли в список  "15 лучших", в котором также 3 пикапа, 2 минивэна, один седан и один гибридный хэтчбек.