ტოპ-20 ავტომობილზე, რომელზეც ამერიკა ხვალ გადაინაცვლებს
ელექტრო რევოლუცია ავტომშენებლობაში ჩვენს თვალწინ ხდება. ყოველი ახალი მოდელით ელექტრო მანქანების შესაძლებლობები იზრდება. რას შესთავაზებენ მწარმოებლები ამერიკელებს უახლოეს მომავალში? Columbus სპეციალისტებმა შეარჩიეს 20 ბრენდის ყველაზე საინტერესო სიახლეები. მათი შეძენა აშშ-ში შესაძლებელი გახდება მომდევნო 1-2 წლის განმავლობაში.
1. Acura ZDX (მოსალოდნელია 2024 წელს)
ყველგანმავლის პირველი თაობა - კუპე ZDX, რომელიც გამოვიდა 2010 წელს, BMW X6-ის პირდაპირი კონკურენტი იყო. მაგრამ მყიდველების გულებისა და საფულეებისთვის რბოლაში მან უიმედოდ წააგო გერმანელთან და ჩამოშორდა დისტანციას 2013 წელს. მეორე თაობა, რომელიც აღორძინდა 10 წლის შემდეგ - პროგრესის ჭეშმარიტი შვილია, ახლა ის სრულიად ელექტრო საშუალო ზომის კროსოვერია.
საკუთრივ, ეს Acura-ს პირველი ელექტრო მანქანაა. მისი შემუშავებისას გამოყენებულ იქნა General Motors-ის აკუმულატორის ტექნოლოგია Ultium 102 კვტ/სთ ტევადობის ბატარეით; ZDX-ის მოდელის ტყუპისცალი არის GM-ის Cadillac Lyriq.
გაყიდვაში ხელმისაწვდომი იქნება კროსვორდის ორი ვერსია - ერთძრავიანი უკანა ამძრავით A-Spec 340 ცხ.ძ. სიმძლავრით და ორძრავიანი სრულამძრავიანი Type S 500 ცხ.ძ. სიმძლავრით. ეს უკანასკნელი აღჭურვილია გაძლიერებული მუხრუჭებით და ადაპტური ამორტიზატორებით.
ერთი დამუხტვით სვლის მარაგი – 520 კმ-მდე; A-Spec-ის ღირებულება დაიწყება $60 000-დან.
2. Alfa Romeo Giulia EV (მოსალოდნელია 2025 წელს)
Alfa Romeo-მ განაცხადა, რომ აწარმოებს Giulia-ის ბენზინის მოდელის საფუძველზე მისი პირველი ელექტრო მანქანის შემუშავებას.
ჯერჯერობით მომავალი ავტომობილის შესახებ მცირე ინფორმაცია არსებობს. ცნობილია, რომ მანქანა მომავალ წელს უნდა წარმოადგინონ. შემუშავების პროცესის დასაჩქარებლად, ელექტრული მოდელის საფუძვლად აიღეს 024 წლის იანვარში წარმოდგენილი Stellantis Group-ის STLA Large პლატფორმა.
ეს არის Stellantis-ის ერთ-ერთი მოქნილი არქიტექტურა, რომელიც გახდება როგორც კორპორაციის მომავალი ელექტრო მანქანების საფუძველი, ასევე შიდა წვის ძრავების და პირველ რიგში პირველ რიგში D- і E-სეგმენტების, კროსოვერებსა და ყველგანმავლებისათვის.
Giulia-ს საბაზო ვერსია განავითარებს დაახლოებით 350 ც. ძ. სიმძლავრეს, Veloce ძრავებს შეუძლიათ 800 ცხ.ძ. სიმძლავრის გამომუშავება. მაგრამ აბსოლუტური ლიდერია Quadrifoglio 1000 ცხ.ძ.
ახალი Giulia გამოიშვება 800-ვოლტიანი ულტრა სწრაფი დატენვით და ბატარეით, რომელიც უზრუნველყოფს დაახლოებით 800 კმ სვლის მარაგს.
3. Audi A6 e-tron (მოსალოდნელია 2024 წელს)
დღეს Audi A6 e-tron მხოლოდ კონცეპტია, მაგრამ Audi-ში ამტკიცებენ, რომ სერიული მანქანა თითქმის ისეთივე იქნება. ელექტრო A6 დაფუძნებულია მასშტაბურ Premium Platform Electric (PPE) პლატფორმაზე, რომელიც შეიძლება დაგრძელდეს, აიწიოს და გაფართოვდეს ელექტრო მანქანების სხვადასხვა მოდელებზე მოსარგებად. PPE შეიქმნა Porsche-სთან თანამშრომლობით და, როგორც ჩანს, გამოყენებული იქნება მომავალ Porsche Macan EV-ზე.
გარდა ამისა, Audi Q6 e-tron კროსოვერი შეიქმნება PPE პლატფორმაზე, რომელიც შექმნილია Q4 და Q8 e-tron-ს კროსოვერებს შორის არსებული სივრცის შესავსებად. ბენზინის მოდელების ხაზში ის შეესაბამება Q5-ს.
კონცეფტიის მსგავსად, A6 e-tron აღჭურვილი იქნება ორი ელექტროძრავით, საერთო სიმძლავრით 469 ც. ძ., 800-ვოლტიანი დამტენით და ბატარეით, რომელიც უზრუნველყოფს 640 კმ-მდე მანძილის გავლას ერთი დამუხტვით.
4. ახალი Bentley სედანი (მოსალოდნელია 2025 წელს)
Bentley ასევე ელექტრიფიცირებულია და მალე გეგმავს გადასვლას საწვავის 16 ლ/100 კმ მოხმარების სახმელეთო კარჭაპის წარმოებიდან ეკონომიურ ელექტრომობილების წარმოებაზე.
კომპანიაში შეგვატყობინეს, რომ ისეთი ბენზინის მოდელები, როგორიცაა Bentayga, Flying Spur, კუპე და კაბრიოლეტი Continental GT, 2030 წლისთვის სრულად ჩანაცვლდება ელექტრომობილებით . როგორც Bentley-ის ერთ-ერთმა ხელმძღვანელმა აღნიშნა, „თითოეული მათგანი იქნება სრულიად ახალი ავტომობილი, სრულიად ახალი მოდელი“.
2025 წელს კომპანია გვპირდება საკუთარი დიზაინის სრულიად ახალი ელექტრო ავტომობილის წარდგენას, რომელიც, როგორც Bentley-ის მთავარმა ბოსმა - ადრიან ჰალმარკმა განაცხადა, „შეცვლის თამაშის წესებს თავის სეგმენტში“.
5. BMW 3-series EV, i5 M და iX3 (მოსალოდნელია 2026 წელს)
2023 წელს წარმოდგენილი ექსტრავაგანტული Vision Neue Klasse სპორტული სედანის კონცეპტი, საფუძვლად დაედება BMW 3-Series მომავალ ელექტრო ვერსიას. შემდეგ ავტომობილის ახალი დიზაინი ლამაზი ცხაურით გავრცელდება BMW-ს მთელ ხაზზე.
მოდელში გვპირდებიან ექსპერიმენტული e-Ink ტექნოლოგიის გამოყენებას, რომელიც გამოიყენება პლანშეტებში ელექტრონული წიგნების კითხვისთვის. „ელექტრო მელანი“ გამოიყვანს ინფორმაციას ავტომობილის მინებზე. სავარაუდოდ სალონში განთავსდება სენსორული ეკრანი ხელსაწყოების პანელის მთელ სიგანეზე.
ავტომობილი იწარმოება პლატფორმაზე, რომელიც სპეციალურად შემუშავებულია შემდეგი თაობის BMW-ს ელექტრომობილებისთვის. მოსალოდნელია, რომ BMW 3-Series სვლის მარაგი 30%-ით გაიზრდება (კონცერნის ამჟამინდელ მოდელებთან შედარებით).
BMW-ს პირველი ელექტრო კროსოვერი, რომელიც წარმოებულია აშშ-სთვის, მიიღებს სახელწოდებას iX3 და იქნება Vision Neue Klasse კონცეპტის სტილის მსგავსი დიზაინი.
ხოლო მომავალი BMW i5 M სუპერკარი აღჭურვილი იქნება ახალი 1136 ცხ.ძ. სიმძლავრის ოთხძრავიანი ტრანსმისიით. მაბრუნი მომენტით ვექტორული მართვა საშუალებას მისცემს მანქანას ტანკის მაგვარად შემობრუნდეს ადგილზე. მოდელი აღჭურვილი იქნება ავტოპილოტით და განახლებული რეკუპერაციული სამუხრუჭე სისტემით.
დანარჩენში კი, ყველაფერი იგივეა, რაც ადრე წარმოდგენილ i5 M-ში - ორი ძრავა (ერთობლივი სიმძლავრე არანაკლებ 590 ცხ.ძ.), ერთი დამუხტვით გარბენა 790 კმ-მდე და საკისარი, რომლითაც ნებისმიერ მომენტში შეგიძლიათ შეუტიოთ ნიურბურგრინგს.
6. Buick Electra (მოსალოდნელია 2024 წელს)
Buick-მა თავისი ახალი სრულად ელექტრო ყველგანმავლისთვის აიღო ცნობილი წარმომადგენლობითი სედანის სახელი, რომელიც იწარმოებოდა 1959 წლიდან 1990 წლამდე.
Electra E5 იყენებს GM-ის Ultium აკუმულატორის პლატფორმას, რომელსაც ასევე იყენებს Cadillac Lyriq. ავტომობილმა მიიღო ორ ძრავა, ჯამური სიმძლავრით 340 ცხ.ძ. და ერთი დამუხტვით გარბენის მანძილით 480 კმ-მდე.
2030 წლისთვის Buick იმედოვნებს შექმნას ელექტრომობილების 9 (!) ახალი მოდელი, რომლებიც მიიღებენ ინდექსებს E1-დან E9-მდე. პირველი - Electra E5 გამოიშვება უკვე წელს.
7. Cadillac Optic, Vistiq და Escalade iQ (მოსალოდნელია 2024-2025 წლებში)
Cadillac აპირებს უახლოეს წლებში მნიშვნელოვნად გააფართოვოს ძვირადღირებული ელექტრო ყველგანმავლების ხაზი. 2024 წელს კომპანია გამოუშვებს შედარებით იაფ (ამერიკული სტანდარტებით) Optiq კროსვორს $40 ათასამდე ფასის სეგმენტში. ბრენდის სამოდელო ხაზში ის განლაგდება Lyriq-ის დაბლა და გახდება Cadillac-ის ყველაზე პატარა ელექტრო კროსოვერი.
ყველაზე გაბარიტული კი იქნება ელექტრომობილად გადაკეთებული სრული ზომის ყველგანმავალი Escalade iQ. ის მიიღებს 200 კვტ/სთ-ზე მეტი სიმძლავრის Ultium ბატარეას - ზუსტად ისეთს, როგორც GMC Hummer EV-ში, რომელიც უზრუნველყოფს 725 კმ სვლის მარაგს. მასზე მომუშავე ორი ძრავის ჯამური სიმძლავრე 750 ცხ.ძ. მდიდრული სალონი გაგაოცებთ 55-დიუმიანი ეკრანით (146 სმ დიაგონალით) მთელ ხელსაწყოების დაფაზე და აუდიო სისტემით 40 დინამიკით. ეს სიამოვნება $130 ათასი დაჯდება.
გარდა ამისა, 2025 წელს გამოვა სრულიად ახალი სამრიგა ყველგანმავალი Vistiq, რომელიც დაიკავებს ნიშას საშუალო ზომის Lyriq-სა და სრული ზომის Escalade iQ-ს შორის. ავტომობილი დაახლოებით იგივე ზომისა და გარეგნობის იქნება, როგორც მისი ბენზინზე მომუშავე ბიძაშვილი Cadillac XT6.
Vistiq-ის პირველ სურათებზე ნაჩვენებია ფირფიტა წარწერით კარებზე 600E4, რაც მიუთითებს იმაზე, რომ მანქანა აღჭურვილია 500 ცხ.ძ. სიმძლავრის ორძრავიანი სრულამძრავიანი ტრანსმისიით (როგორც Cadillac Lyriq-ის უმაღლეს კომპლექტაციაში).
8. Chevrolet Equinox EV და Bolt EV (მოსალოდნელია 2024-2025 წლებში)
2023 წელს კომპანია Chevrolet-მა გაყიდა 212,072 თავისი კროსოვერი Equinox და გაუსწრო გაყიდვებში ისეთ ძლიერ კონკურენტებს, როგორიცაა Ford Escape, Hyundai Tucson და Subaru Forester.
კომპანიაში იმედოვნებენ, რომ მას შეძლებენ ამ მიღწევის გამეორებას Equinox EV-ის ელექტრო ვერსიით, რომელიც გასაოცრად იაფია - საბაზო კომპლექტაციაში $34,995-დან.
ისინი გპირდებიან ბევრ კარგ და განსხვავებულ კომპლექტაციებს. მინიმუმალურში - 210 ცხ. ძ. სიმძლავრის ერთი ძრავა, სვლის მარაგი 400 კმ. მაქსიმუმალურში - 290 ცხ. ძ. სიმძლავრის ორი ძრავა, სრული ამძრავი და ერთი დამუხტვით სვლის მარაგი 510 კმ.
Chevу-ს ეყოლება კიდევ უფრო ხელმისაწვდომი ელექტრომობილი - მეორე თაობის Bolt ჰეჩბეკი. 2025 წლიდან ის დაიწყებს GM-ის ახალი Ultium აკუმულატორის ტექნოლოგიის გამოყენებას. ავტომობილის შესახებ კონკრეტული დეტალები ჯერ არ ვრცელდება. ცხადია, რომ Ultium გაზრდის Bolt-ის გარბენის მანძილს, რაც საკმაოდ კარგი იყო პირველ თაობაშიც - 415 კმ.
9. Fiat 500e (მოსალოდნელია 2024 წელს)
Fiat-მა ყურადღება გაამახვილა ელექტრო მანქანების ხაზის შექმნაზე, რომელიც დაფუძნებულია მის მცირელიტრაჟიან მხოლოდ ერთ მოდელზე - Fiat 500-ზე, რომელმაც აღიარება მოიპოვა ევროპაში. ელექტრო 500e ტრადიციულად გააერთიანებს რეტრო დიზაინს თანამედროვე ტექნოლოგიასთან. მანქანის აკუმულატორი საკმარისი იქნება დაახლოებით 255 კმ მანძილზე.
კონკურენტების ფონზე, არც ელექტროძრავის სიმძლავრე (117 ცხ.ძ.) და არც გარბენის მანძილი არ არის შთამბეჭდავი. თუმცა, Fiat პოზიციონირებს 500e-ს, როგორც ავტომობილს დიდი ქალაქებისთვის. მათში არ არის იმდენად მოთხოვნადი სვლის დიდი მარაგი, როგორც მისი მცირე ზომები და ნებისმიერ ხვრელში მოხვედრის უნარი.
10. Ford Explorer EV (მოსალოდნელია 2024 წელს)
Ford Explorer - აშშ-ში გაყიდვაში არსებული ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული ყველგანმავალი, ამ მიზეზით გადაწყვეტილება მისი ელექტრომობილად გადაქცევის შესახებ ზედაპირზე იყო.
"მკვლევარის" ბედი გადაწყდა ჯერ კიდევ 2021 წლის მაისში. წელს განახლებული სამრიგა Explorer EV როგორც იქნა გამოჩნდება  ამერიკის გზებზე. 318-ძალური V-6 ჰიბრიდული ძალური აგრეგატი ადგილს დაუთმობს ერთ- და ორძრავიან ელექტრო ტრანსმისიით აღჭურვილ ძრავს, რომელიც აღებულია Mach-E და F-150 Lightning მოდელებიდან.
Explorer EV გაყიდვაში გამოვა უკანა და სრული ამძრავით, ორი სხვადასხვა ტევადობის ბატარეით და 480 ცხ.ძ. ჯამური სიმძლავრის
11. GMC Sierra EV (მოსალოდნელია 2024წელს)
GMC Sierra EV - ბრენდის პირველი ელექტრო პიკაპი, რომელმაც ზოგიერთი კონსტრუქციული გადაწყვეტილება დაესესხა ყველგანმავალს GMC Hummer EV-ს, მაგრამ დანარჩენში რჩება მისი კორპორატიული თანამოძმის - Chevy Silverado EV-ის კლონი (რომელიც ასევე მალე გამოჩნდება გაყიდვაში). ელექტრო Sierra თავიდანვე გამოვა მაქსიმალური კომპლექტაციაში Denali Edition 1 - 754 ცხ.ძ სიმძლავრის სრულამძრავიანი ტრანსმისიით, დაახლოებით 640 კმ სვლის მარაგით და ღირებულებით $109 ათასი.
ამ თანხად თქვენ მიიღებთ არა მხოლოდ „ბევრ მანქანას“, არამედ უამრავ უახლესი ტექნოლოგიურ ფუნქციას, როგორიცაა GM-ის Super Cruise ავტომატური მართვის სისტემა, უკანა თვლის საჭით მართვა, რომელიც საშუალებას გაძლევთ მართოთ ის დიაგონალზე (ე.წ. сrab walk) და ა.შ. 2025 წელს ასევე გამოჩნდება Sierra EV-ის ნაკლებად ძვირი მოდელებიც.
12. Honda Prologue (მოსალოდნელია 2024 წელს)
ამჟამად Honda-ს არც ერთი ელექტრო მანქანა არ ჰყავს, რომელიც იყიდება აშშ-ში. მაგრამ კომპანია აქტიურად მუშაობს ამ გაუგებრობის გამოსასწორებაზე. გზაშია Honda Prologue - საშუალო ზომის ყველგანმავალი - ბენზინის Honda Passport-ის ანალოგი.
General Motors-თან პარტნიორობის წყალობით, ამ ელექტრო მანქანაში გამოიყენება Ultium აკუმულატორის ბლოკები და Chevrolet Blazer EV-თან საერთო კვანძები. Prologue აღჭურვილი იქნება ერთძრავიანი წინა ამძრავიანი ტრანსმისიით, მაგრამ ასევე ხელმისაწვდომია 288 ცხ.ძ. სიმძლავრის ორძრავიანი სრულამძრავიანი ვერსია.
85 კვტ*სთ აკუმულატორი უზრუნველყოფს წინა ამძრავიანი მოდელს დაახლოებით 480 კმ სვლის მარაგს. ავტომობილის ფასი ზომიერია - $48 ათასი.
13. Hyundai Ioniq 7 (მოსალოდნელია 2024 წელს)
Hyundai აფართოებს ელექტრო მანქანების თავის ხაზს Ionic 5N, Ionic 6N სპორტული მანქანებით და ამავე E-GMP პლატფორმაზე აგებული ყველგანმავლის Ioniq 7 -ის ხარჯზე. გაბარიტებისა და სამოდელლო რიგში პოზიციონირების თვალსაზრისით, ახალი მანქანა ამჟამინდელი სამრიგა Hyundai Palisade-ის ანალოგური იქნება.
Ioniq 7Hyundai-ის კონცეპტი უკვე აჩვენეს საზოგადოებას. ცნობილია, რომ მასზე დაყენებულია ბატარეა, რომელსაც შეუძლია უზრუნველყოს არანაკლებ 480 კმ სვლის მარაგი და ავტომობილის ულტრა სწრაფი დატენვა. 350 კვტ სიმძლავრის დამტენ მოწყობილობასთან მიერთებისას, ბატარეის დამუხტვის დონის 20-დან 80%-მდე ასაწევად სულ რაღაც 20 წუთი დაგჭირდებათ. მოსალოდნელია, რომ მანქანის ფასი $50-60 ათასის ფარგლებში იქნება.
14. Kia EV3 (მოსალოდნელია 2024 წელს)
ელექტრიფიკაციის სფეროში Kia Hyundai-სთან ფეხდაფეხ მიდის და ოდნავ უსწრებს კიდეც თავის თანამოძმეს.
ჟურნალის Car and Driver-ის ვერსიით, დახვეწილი EV დასახელდა 2023 წლის 10 საუკეთესო მანქანას შორის აშშ-ში. 2024 წელს მის ნაცვლად მოდის სრული ზომის EV9. ერთი კლასით დაბალი - კომპაქტური EV3 მზადდება სერიული წარმოებისთვის.
EV3-ის ინტერიერი არაორდინალურია: მოპირკეთება ეკოლოგიურად სუფთა მასალებით და ხაზგასმული პრაქტიკულობა დროში არც ისე გავრცელებულია. უკანა სავარძლები მზადდება დასაკეცი საბარგულის სივრცის გაზრდისა და გაბარიტული ტვირთის გადასაზიდად. ავტომობილმა მიიღო უჩვეულო კლიმატის სისტემა. ტრადიციული ჰაერსატარის ნაცვლად გამოიყენება პატარა რეგულირებადი ფრქვევანები თითოეული მგზავრისთვის.
Kia-ს ჯერ არ უთქვამს ჩამოიყვანს თუ არა EV3-ს აშშ-ში. მაგრამ არ არსებობს არც ერთი მიზეზი, რის გამოც ავტომობილი ვერ მოხვდება ამერიკაში.
15. Lexus TZ (მოსალოდნელია 2026 წელს)
Lexus, ისევე როგორც მისი დედა-კომპანია Toyota, ნელ-ნელა შემოდის ელექტრომობილების ბაზარზე. საცდელი მოდელის - RZ კროსოვერის შემდეგ - იაპონელები გეგმავენ სამრიგა ყველგანმავლის გამოშვებას TZ ფირფიტით წარწერით კარებზე. ყოველ შემთხვევაში, ევროპაში ავტომწარმოებელმა შეიტანა განაცხადი ამ ინდექსით მოდელის რეგისტრაციაზე.
ვარაუდობენ, რომ ელექტრო TZ გახდება ახლახან გამოშვებული ბენზინის TX-ის ანალოგი. მისი ელექტრო მოძმე Toyota-ს ბანაკში გახდება კროსოვერი bZ5X.
16. Mercedes-Benz EQG (მოსალოდნელია 2024 წელს)
Mercedes-Benz გადააკეთებს პატივსაცემ G-Wagen-ს ელექტრო მანქანად. კომპანიამ წარმოადგინა კონცეპტი ჯერ კიდევ 2021 წელს მიუნხენის ავტოსალონზე, მაგრამ მანქანა მიაღწევს ავტოსალონამდე მხოლოდ 2024 წელს.
ჯერჯერობით ცნობილია, რომ EQG-ს ექნება 4 ელექტროძრავა - თითო ძრავა თითო თვალზე, ეფექტური სრული ამძრავის უზრუნველსაყოფად . დეტალები ფასების, ასორტიმენტისა და სიმძლავრის შესახებ არ საჯაროვდება. ითვლება, რომ როდესაც EQG მოხვდება კონვეიერზე, ის კონკურენციას გაუწევს GMC Hummer EV-ს.
17. Mini Cooper Electric (მოსალოდნელია 2025 წელს)
ცნობილი Mini Cooper-ის რესტაილინგი 2025 წელს მოხდება. გადაკეთდება ამჟამინდელი Cooper Electric-იც. ერთძრავიან წინა ამძრავიან მოდელთან ერთად Mini შესთავაზებს 313 ცხ.ძ. სიმძლავრის ორძრავიან სრულამძრავიან ვარიანტს და John Cooper Works-ის ელექტრო ვერსიას.
ავსტრიაში ჩატარებულმა "ელექტრიკის" ტესტებმა აჩვენა, რომ ის ისეთივე მხნე და ენერგიულია, როგორც მისი ბენზინის თანამოძმეები. და მას შეუძლია დრიფტიც კი ბორტის ჭკვიანი ელექტრონიკის წყალობით. როგორც Cooper EV-ის შემქმნელები ირწმუნებიან, მანქანას აქვს გაზრდილი გარბენის მანძილის (ძველ ვერსიაში ის მხოლოდ 180 კმ შეადგენდა). მაგრამ ზუსტ ციფრებს ჯერ არ ასახელებენ.
მოგვიანებით შემოვა ელექტრო Minis-ის სხვა ვარიანტებიც - კერძოდ, Mini Aceman (კროსოვერი, რომელიც ჩაანაცვლებს Clubman-ის მოდელს) და Mini Countryman Electric (კროსოვერი BMW iX1-თან საერთო პლატფორმის საფუძველზე).
18. Ram 1500 REV (მოსალოდნელია 2024 წელს)
გასაოცარი ინოვაციური Revolution კონცეპტის დებიუტიდან სულ რაღაც ერთი თვის შემდეგ, კომპანია Ram-მა წარმოადგინა მისი გამარტივებული სერიული ვერსია - Ram 1500 REV.
REV აგებულია სპეციალურად ჩარჩოს ძარას მქონე ელექტრო მანქანებისთვის შექმნილი ახალი STLA Frame-ის ახალი არქიტექტურის გამოყენებით. ის ნაგულისხმევად ითვალისწინებს სრულ ამძრავს ძრავით წინა და უკანა ღერძებზე.
Stellantis-ის გენერალურმა დირექტორმა კარლოს ტავარესმა განაცხადა, რომ მალე წარმოდგენილი იქნება Ram 1500-ის ვერსია სვლის გაზრდილი მარაგითა და დამხმარე ბენზინის ძრავით.
19. Volkswagen ID.7 (მოსალოდნელია 2024 წელს)
იმისდა მიუხედავად, რომ ამერიკელები თანდათან უარს ამბობებ სედანებზე, Volkswagen დაჟინებით ცდილობს შეცვალოს ეს ტენდენცია. ოთხკარიანი სედანი ID.7. ჩაანაცვლებს ახლა უკვე ლეგენდარულ Passat-ს და მიეწოდება ამერიკულ ბაზარზე 282 ცხ.ძ. სიმძლავრის ერთძრავიანი უკანა ამძრავიანი კონფიგურაციით.
ID.4 კროსოვერისაგან დასესხებული 77 კვტ/სთ აკუმულატორის ბატარეა უზრუნველყოფს ID.7-ის დაახლოებით 480 კმ სვლის მარაგს. უფრო ტევადი აკუმულატორი ხელმისაწვდომი იქნება სხვა ბაზრებზე. შესაძლოა ის მოგვიანებით გამოჩნდება აშშ-შიც (სრულამძრავიან მოდელებში).
ID.7-ის საინტერესო ინოვაციებს შორის აღსანიშნავია უზარმაზარ 15-დიუმიანი სენსორული ეკრანი და დამატებული რეალობის საპროექციო დისპლეი.
20. Volvo EX30 და EX90 (მოსალოდნელია 2024 წელს)
Volvo EX30 იქნება უფრო პატარა და იაფი ვიდრე Volvo-ს სხვა ელექტრო ყველგანმავლები - XC40 Recharge და C40 Recharge. მანაც ვერ აუარა გვერდი ეკოს მოდურ თემას. სალონის მოპირკეთება დამზადებულია გადამუშავებული შალისა და დენიმის საფუძველზე შექმნილი ქსოვილებისგან.
მანქანა გამოიყენებს ორ ტრანსმისიას - ერთძრავიანს უკანა ამძრავით, სიმძლავრით 268 ცხ.ძ. და ორძრავიანს სრული ამძრავით 422 ცხ. ძ. სიმძლავრით, ასევე 64 კვტ/სთ ტევადობის აკუმულატორს. ჯამში ეს უზრუნველყოფს შესაბამისად, 785 და 770 კმ გარბენს. საბაზო კომპლექტაციის ფასი – $36 245.
უფრო დიდი EX90 არის Volvo-ს პირველი ელექტრო მანქანა, რომელიც შექმნილია ნულიდან და გთავაზობთ შვედური ბრენდის მომავალში შეხედვის შესაძლებლობას. ყველა EX90 აღჭურვილია 402 ცხ.ძ. სიმძლავრის ორძრავიანი, სრულამძრავიანი ტრანსმისიით საბაზო მოდელში ან 496 ცხ.ძ.სიმძლავრის ძრავით Twin Motor Performance უმაღლეს კომპლექტაციაში.
ყველგანმავლის დიზაინი შთაგონებულია Recharge-ის კონცეპტით "Thor's Hammer" დამახასიათებელი ფარებით.
ახალი Volvo-ს დაცვა, როგორც ყოველთვის, მოწოდების სიმაღლეზეა - კომპანიამ განაცხადა, რომ EX90 მათი ყველაზე უსაფრთხო ავტომობილია. 400-ვოლტიანი არქიტექტურა უზრუნველყოფს ერთი დამუხტვით დაახლოებით 480 კმ მანძილის გარბენს. 250 კვტ ტევადობის დამტენი საშუალებას აძლევს EX90-ს  “შეივსოს“ ელექტროენერგიით მხოლოდ ნახევარ საათში (10% დონიდან 80%-მდე).

ТОП-20 авто, на которые завтра пересядет Америка
Электрическая революция в автомобилестроении происходит на наших глазах. С каждой новой моделью возможности электрокаров растут. Что же производители предложат американцам в ближайшем будущем? Специалисты Columbus отобрали самые интересные новинки от 20 брендов. Их можно будет приобрести в США в ближайшие 1-2 года.
1. Acura ZDX (ожидается в 2024 году)
Первое поколение внедорожника-купе ZDX, вышедшее в 2010 году, было прямым конкурентом BMW X6. Но в гонке за сердца и кошельки покупателей безнадежно проиграло немцу, сойдя с дистанции в 2013 г. Второе поколение, возрожденное 10 лет спустя – дитя прогресса, теперь это полностью электрический среднеразмерный кроссовер.
Собственно, это первый электрокар от Acura. При его разработке использовалась аккумуляторная технология Ultium от General Motors с батареей емкостью 102 кВт*ч; единоутробным близнецом модели ZDX является Cadillac Lyriq от GM.
В продаже будут доступны две версии кроссовера – одномоторная с задним приводом A-Spec мощностью 340 л.с. и двухмоторная полноприводная Type S мощностью 500 л.с. Последняя оснащена усиленными тормозами и адаптивными амортизаторами.
Запас хода на одной зарядке – до 520 км; стоимость A-Spec будет начинаться с $60 000.
2. Alfa Romeo Giulia EV (ожидается в 2025 году)
Alfa Romeo заявила, что ведет разработку своего первого электромобиля на основе бензиновой модели Giulia.
Информации о будущем авто пока мало. Известно, что машину должны представить в следующем году. Чтобы ускорить процесс разработки, за основу электрической модели взяли платформу STLA Large от Stellantis Group, представленную в январе 2024 года.
Это одна из гибких архитектур Stellantis, которой предстоит стать основой как для будущих электрокаров корпорации, так и для машин с ДВС – в первую очередь D- і E-сегментов, кроссоверов и внедорожников.
Базовая версия Giulia будет развивать мощность около 350 л.с., движки Veloce способны выдать 800 л.с. Но абсолютный лидер –Quadrifoglio с 1000 л.с.
Новая Giulia будет выпускаться с 800-вольтовой сверхбыстрой зарядкой и батареей, обеспечивающей запас хода примерно в 800 км.
3. Audi A6 e-tron (ожидается в 2024 году)
Сегодня Audi A6 e-tron всего лишь концепт, но в Audi утверждают, что почти так же будет выглядеть и серийный автомобиль. Электрический А6 основан на масштабируемой платформе Premium Platform Electric (PPE), которую можно удлинять, поднимать и расширять для подгонки под разные модели «электричек». PPE создана в сотрудничестве с Porsche и, по всей видимости, будет использоваться на грядущем Porsche Macan EV.
Кроме того, на платформе PPE создадут кроссовер Audi Q6 e-tron, призванный заполнить промежуток между кроссоверами Q4 и Q8 e-tron. В линейке бензиновых моделей ему соответствует Q5.
Как и концепт, A6 e-tron оснастят двумя электродвигателями общей мощностью 469 л.с, 800-вольтовой зарядкой и батареей, которая обеспечит до 640 км пробега на одной зарядке.
4. Новый седан Bentley (ожидается в 2025 году)
Bentley также электрифицируется, планируя скорый переход от производства сухопутных барж с расходом топлива 16 л/100 км к экономичным электрическим авто.
В компании сообщили, что такие бензиновые модели как Bentayga, Flying Spur, купе и кабриолет Continental GT будут полностью заменены электрокарами к 2030 году. Как выразился один из руководителей Bentley, Маттиас Рабе, «каждый из них будет совершенно новым автомобилем, совершенно новой моделью».
В 2025-м компания обещает представить новый полностью электрический автомобиль собственной разработки, который, как заявил главный босс Bentley – Адриан Холлмарк – «изменит правила игры в своем сегменте».
5. BMW 3-series EV, і5 М и iX3 (ожидается в 2026 году)
Экстравагантный концепт спортивного седана Vision Neue Klasse, представленный в 2023 году, ляжет в основу будущей электроверсии BMW 3-Series. Затем новый дизайн авто с причудливой решеткой радиатора будет распространен на всю линейку BMW.
В модели обещают применить экспериментальную технологию e-Ink, похожую на ту, что используется в планшетах для чтения электронных книг. «Электрочернила» будут выводить информацию на стекла автомобиля. Вероятно, в салоне разместят сенсорный экран на всю ширину приборной панели.
Автомобиль будут производить на платформе, специально разработанной для электромобилей BMW следующего поколения. Ожидается, что запас хода BMW 3-Series будет увеличен на 30% (по сравнению с нынешними моделями концерна).
Первый электрический кроссовер BMW, производимый для США, получит обозначение iX3 и все тот же дизайн в стиле концепта Vision Neue Klasse.
А вот будущий суперкар BMW i5 M оснастят новой четырехмоторной трансмиссией мощностью 1136 л.с. Векторное управление крутящим моментом позволит машине разворачиваться на месте подобно танку. Модель оборудуют автопилотом и модернизированной рекуперативной тормозной системой.
В остальном все так же, как в ранее дебютировашем i5 M – два мотора (не менее 590 л.с. совокупной мощности), пробег на одной зарядке до 790 км и подвеска, с которой хоть сейчас можно атаковать Нюрбургринг.
6. Buick Electra (ожидается в 2024 году)
Buick взял имя знаменитого представительского седана, который производился с 1959 по 1990 год, для своего нового полностью электрического внедорожника.
В Electra E5 используется аккумуляторная платформа Ultium от GM, используемая также Cadillac Lyriq. Автомобиль получит два мотора суммарной мощностью 340 л.с. и дальность пробега до 480 км на одной зарядке.
К 2030 году Buick надеется создать 9 (!) новых моделей электрокаров, которые получат индексы от Е1 до Е9. Первым, уже в нынешнем году, выйдет Electra Е5.
7. Cadillac Optic, Vistiq и Escalade iQ (ожидаются в 2024-2025 году)
Cadillac намерен значительно расширить в ближайшие годы свою линейку роскошных электровнедорожников. В 2024 году компания выпустит относительно недорогой (по американским меркам) кроссовер Optiq в ценовом сегменте до $40 тыс. В модельной линейке бренда он расположится ниже Lyriq и станет самым маленьким электрокроссовером от Cadillac.
Ну а самым габаритным будет переквалифициовавшийся в электрокар полноразмерный внедорожник Escalade iQ. Он получит батарею Ultium емкостью более 200 кВт*ч – точно такую же, как в GMC Hummer EV, обеспечивающую запас хода в 725 км. Суммарная мощность двух питаемых ею моторов – 750 л.с. Роскошный салон удивит 55-дюймовым экраном (с диагональю 146 см) на всю приборную панель и аудиосистемой с 40 динамиками. Обойдется это удовольствие в $130 тыс.
Кроме того, в 2025-м выйдет совершенно новый трехрядный внедорожник Vistiq, который займет нишу между среднеразмерным Lyriq и полноразмерным Escalade iQ. Автомобиль будет примерно такого же размера и внешности, что и его бензиновый сородич Cadillac XT6.
На первых изображениях Vistiq виден шильдик 600E4, свидетельствующий о том, что машина оснащена двухмоторной полноприводной трансмиссией мощностью 500 л.с. (как в самой высокой комплектации Cadillac Lyriq).
8. Chevrolet Equinox EV и Bolt EV (ожидаются в 2024-2025 годах)
В 2023 году компания Chevrolet реализовала 212 072 своих кроссоверов Equinox, опередив по продажам таких сильных соперников, как Ford Escape, Hyundai Tucson и Subaru Forester.
В компании надеются, что смогут повторить это достижение и с электрической версией Equinox EV, на удивление недорогой – от $34 995 в базовой комплектации.
Сборок обещают много хороших и разных. В минимальной – один мотор мощностью 210 л.с., запас хода 400 км. В максимальной – два мотора на 290 л.с., полный привод и 510 км пробега на одной зарядке.
Будет у Chevу и еще более доступный электромобиль – хэтчбек Bolt второго поколения. С 2025 года он начнет использовать новую аккумуляторную технологию GM Ultium. Особых подробностей о машине пока нет. Ясно только, что Ultium увеличит дальность пробега Bolt, которая и в первом поколении была неплоха – 415 км.
9. Fiat 500e (ожидается в 2024 году)
Fiat сосредоточился на создании линейки электромобилей на основе всего одной своей модели, малолитражки Fiat 500, получившей признание в Европе. Электрический 500e уже традиционно будет сочетать ретро-дизайн с современными технологиями. Аккумулятора машины должно хватить примерно на 255 км пробега.
На фоне конкурентов ни мощность электродвигателя (117 л.с. и) ни дальность пробега не впечатляют. Впрочем, Fiat позиционирует 500е как автомобильчик для крупных городов. Большой запас хода в них не так востребован, как небольшие габариты и способность влезть в любую щель.
10. Ford Explorer EV (ожидается в 2024 году)
Ford Explorer — один из самых популярных внедорожников, продаваемых в США, по этой причине решение о его превращении в электрокар, что называется, лежало на поверхности.
Судьба «исследователя» была решена еще в мае 2021 года. В нынешнем году обновленный трехрядный Explorer EV наконец-то появится на дорогах Америки. 318-сильный гибридный силовой агрегат V-6 уступит место одно- и двухмотороной электрической трансмиссии, взятой с моделей Mach-E и F-150 Lightning.
В продажу поступят Explorer EV с задним и полным приводом, двумя батареями разной емкости и общей мощностью двигателей 480 л.с.
11. GMC Sierra EV (ожидается в 2024 году)
GMC Sierra EV – первый электрический пикап бренда, который позаимствовал некоторые конструктивные решения у внедорожника GMC Hummer EV, но в остальном является клоном корпоративного собрата Chevy Silverado EV (который также скоро появится в продаже). Электрическая Sierra сразу выйдет в максимальной комплектации Denali Edition 1 – с полноприводной трансмиссией мощностью 754 л.с., запасом хода около 640 км и ценой $109 тыс.
За эти деньги будет не только «много машины», но и куча сверхсовременных технологических фич, таких как система автоматического вождения Super Cruise от GM, рулевое управление задними колесами, позволяющее осуществлять езду по диагонали (так называемое сrab walk) и т.д. В 2025 году появятся и менее дорогие модели Sierra EV.
12. Honda Prologue (ожидается в 2024 году)
У Honda сейчас нет ни одной «электрички», продаваемой в США. Но в компании активно работают над тем, чтобы исправить это недоразумение. На подходе Honda Prologue – среднеразмерный внедорожник, аналог бензиновой Honda Passport.
Благодаря партнерству с General Motors в этом электромобиле используются аккумуляторные блоки Ultium и общие узлы с Chevrolet Blazer EV. Prologue оснастят одномоторной переднеприводной трансмиссией, но предусматривается и двухмоторный полноприводный вариант мощностью 288 л.с.
Аккумулятор на 85 кВт*ч обеспечит переднеприводной модели запас хода примерно в 480 км. Ценник авто умеренный – $48 тыс.
13. Hyundai Ioniq 7 (ожидается в 2024 году)
Hyundai расширяет свою линейку электромобилей за счет спорткаров Ionic 5N, Ionic 6N и построенного на той же платформе E-GMP внедорожника Ioniq 7. По габаритам и позиционированию в модельном ряду новая машина будет аналогична нынешнему трехрядному Hyundai Palisade.
Концепт Ioniq 7Hyundai уже продемонстрировали публике. Известно, что на нем установлена батарея, способная обеспечить запас хода не менее 480 км и сверхбыструю зарядку авто. При подключении к зарядному устройству мощностью 350 кВт потребуется всего 20 минут, чтобы поднять уровень заряда батареи с 20 до 80%. Предполагается, что цена машины будет колебаться в пределах $50-60 тыс.
14. Kia EV3 (ожидается в 2024 году)
На ниве электрофикации Kia шагает нога в ногу с Hyundai и даже немного опережает сородича.
Элегантный EV назван одним из 10 лучших автомобилей 2023 года в США по версии журнала Car and Driver. В 2024-м ему на смену уже спешит полноразмерный EV9. На класс ниже – готовится к серийному выпуску компактный EV3.
Интерьер у EV3 незаурядный: отделка экологическими материалами и подчеркнутая практичность в наше время не так уж распространены. Задние сидения сделаны складными для увеличения багажника и перевозки габаритных грузов. Автомобиль получил необычную климатическую систему. Вместо традиционных воздуховодов использутся небольшие регулируемые форсунки для каждого из пассажиров.
Kia пока не сообщает, привезет ли EV3 в США. Но нет ни одной причины, по которой автомобиль не мог бы оказаться в Америке.
15. Lexus TZ (ожидается в 2026 году)
Lexus, как и его материнская компания Toyota, неторопливо выходит на рынок электромобилей. Вслед за пробным шаром – кроссовером RZ – японцы планируют выпустить трехрядный внедорожник с шильдиком TZ. По крайней мере, в Европе автопроизводитель подал заявку на регистрацию модели с таким индексом.
Предполагается, что электрический TZ станет аналогом недавно выпущенного бензинового TX. Его электрическим собратом в стане Toyota станет кроссовер bZ5X.
16. Mercedes-Benz EQG (ожидается в 2024 году)
Mercedes-Benz переделывает досточтимый G-Wagen в электромобиль. Компания показала концепт на автосалоне в Мюнхене еще в 2021 г, но до автосалонов машина доберется только в 2024 г.
Пока известно, что EQG будет иметь 4 электродвигателя – по одному на каждом колесе для обеспечения эффективного полного привода. Подробности о ценах, ассортименте и мощности не разглашаются. Считается, что, когда EQG встанет на конвейер, он составит конкуренцию GMC Hummer EV.
17. Mini Cooper Electric (ожидается в 2025 году)
Знаменитый Mini Cooper в 2025 году ожидает рестайлинг. Перелицуют и нынешний Cooper Electric. Наряду с одномоторной переднеприводной моделью Mini предложит двухмоторный полноприводный вариант мощностью 313 л.с. и электрическую версию John Cooper Works.
Тесты «электрика» в Австрии показали, что он так же бодр и энергичен, как и его бензиновые собратья. И даже может дрифтовать благодаря хитроумной бортовой электронике. Как уверяют создатели Cooper EV, у машины увеличена дальность пробега (у старой версии она составляла всего 180 км). Но точные значения пока не называют.
Позднее «подъедут» и другие варианты электрических Mini – в частности Mini Aceman (кроссовер на смену модели Clubman) и Mini Countryman Electric (кроссовер на общей платформе с BMW iX1).
18. Ram 1500 REV (ожидается в 2024 году)
Всего через месяц после дебюта яркого инновационного концепта Revolution компания Ram представила его упрощенную серийную версию, Ram 1500 REV.
REV построен с применением новой архитектуры STLA Frame, специально созданной для электромобилей с рамным кузовом. Она по умолчанию предполагает полный привод с двигателями на передней и задней оси.
Генеральный директор Stellantis Карлос Таварес заявил, что вскоре будет представлена версия Ram 1500 с увеличенным запасом хода и воспомогательным бензиновым двигателем.
19. Volkswagen ID.7 (ожидается в 2024 г.)
Несмотря на то, что американцы постепенно отказываются от седанов, Volkswagen упорно попытается переломить эту тенденцию. Четырехдверный седан ID.7. сменит ставший легендарным Passat и будет поставляться на американский рынок с одномоторной заднеприводной конфигурацией мощностью 282 л.с.
Аккумуляторная батарея емкостью 77 кВт*ч, позаимствованная у кроссовера ID.4 обеспечит ID.7 запас хода около 480 км. На других рынках будет доступен и более емкий аккумулятор. Возможно, позже он появится и в США (на полноприводных моделях).
Из интересных нововведений в ID.7 нужно отметить огромный 15-дюймовый сенсорный экран и проекционный дисплей дополненной реальности.
20. Volvo EX30 и ЕХ90 (ожидаются в 2024 году)
Volvo EX30 будет меньше и дешевле других электрических внедорожников Volvo — XC40 Recharge и C40 Recharge. Его не обошла модная тема эко. Обивка салона изготовлена из тканей, созданных на основе переработанной шерсти и денима.
Машина будет использовать две трансмиссии – одномоторную с задним приводом мощностью 268 л.с. и двухмоторную полноприводную на 422 л.с., а также аккумулятор емкостью 64 кВт*ч. Вкупе это обеспечит ей пробег 785 и 770 км соответственно. Цена за базовую комплектацию – $36 245.
Более крупный EX90 – первый электромобиль Volvo, разработанный «с нуля» и дающий возможность заглянуть в будущее шведского бренда. Все EX90 оснащены двухмоторной полноприводной трансмиссией мощностью 402 л.с. в базе или 496 л.с. в самой высокой комплектации Twin Motor Performance.
Дизайн внедорожника навеян концептом Recharge с характерными фарами «Молот Тора».
Защита нового Volvo, как всегда, на высоте – в компании сообщили, что EX90 – их самый безопасный автомобиль. 400-вольтовая архитектура обеспечивает дальность пробега на одной зарядке около 480 км. Зарядка на 250 кВт позволяет EX90 «заправляться» электричеством всего за полчаса (с уровня 10% до 80%).