ხრიკი: როგორ მივიღოთ CARFAX-ის უფასო ანგარიში
გარბენიანი ავტომობილის შეძენისას, ნებისმიერი რჩევა ღირებულია, განსაკუთრებით თუ ის დაგეხმარებათ ფულის დაზოგვაში. Сolumbus-სა და Msn.com-ის ავტო ექსპერტების აზრით, ფულის დაზოგვა ყველაზე მარტივია ავტომობილის ისტორიის ანგარიშის შეძენაზე. აი ამის საუკეთესო გზა.
ანგარიში ავტომობილის ისტორიის შესახებ (Vehicle History Report) არის კომპანია CARFAX-ის ყველაზე ცნობილი პროდუქტი. და ეს არ არის გასაკვირი, რადგან ის შეიცავს ინფორმაციას მეორეული სატრანსპორტო საშუალების (სშ) მფლობელების რაოდენობის, საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების შესახებ, რომელშიც მოხვდა ავტომობილი, საკუთრებასთან დაკავშირებული პრობლემების, ტექნიკური მომსახურების შესახებ. თქვენ არ შეგძლებთ მეორეული ავტომობილის შეძენისას ამ ინფორმაციის გარეშე. ერთი პრობლემაა: CARFAX ითხოვს თითქმის $40 თავის ანგარიშში - არც თუ ისე მცირე თანხა მეორეული მანქანის მყიდველისთვის. თუმცა, არსებობს ამ გადახდაზე დაზოგვის გზები. შემდეგ კითხვებზე პასუხის გაცემა დაგეხმარებათ გაიგოთ, თუ როგორ გააკეთოთ ეს პრაქტიკაში.
რა ღირს CARFAX-ის ანგარიში?
ანგარიშის ფასი $39,99. ეს შეიძლება არც ისე დიდი თანხა მოგეჩვენოთ, მით უმეტეს, თუ ანგარიში დაადასტურებს, რომ ავტომობილი, რომელსაც ყიდულობთ, იდეალურ მდგომარეობაშია. მაგრამ თუ თქვენ გჭირდებათ რამდენიმე ავტომობილის შემოწმება, ფასი უკვე არც ისე მცირეა.
როგორ მივიღოთ CARFAX-ის უფასო ანგარიში
ზოგიერთი საავტომობილო ვებ-საიტი დროდადრო აწარმოებს სარეკლამო აქციებს, რომლებიც საშუალებას გაძლევთ მიიღოთ ანგარიში უფასოდ. არსებობს რამდენიმე სხვა მეთოდიც, რომლებიც კარგად მუშაობენ წელიწადის ნებისმიერ დროს.
1. შეიძინეთ მეორეული ავტომობილი CARFAX-ის ვებ-საიტზე Сars-For-Sale განყოფილებაში. მას ყოველთვის მოყვება ანგარიში ექსპლუატაციის შესახებ, რომელშიც თქვენ ცენტის გადახდაც კი არ მოგიწევთ.
2. მიმართეთ კომპანიებს, რომლებიც ეხმარებიან აშშ-ში ავტომობილის შეძენაში.
თუ თქვენ ყიდულობთ ავტომობილს აშშ-ში ავტო აუქციონზე იმ კომპანიების დახმარებით, რომლებიც ახდენენ მისი შეძენის და მიწოდების ორგანიზებას, თქვენ აუცილებლად დაგეხმარებიან. საკონსულტაციო კომპანიები მუდმივად დაკავშირებულნი არიან CARFAX-თან, მათ აქვთ ამ ინტერნეტ-სერვისის გამოყენებით ავტომობილის შემოწმების დიდი გამოცდილება.  სავარაუდოდ, ისინი შემოგთავაზებენ ანგარიშს სიმბოლურ ფასად - $5-$3 (და, მაგალითად, კომპანია Columbus - სულ რაღაც $1).
1. იპოვეთ CARFAX-ის ანგარიშები ინტერნეტში სხვა საავტომობილო საიტების მონახულებით.
CARFAX არ არის ერთადერთი ონლაინ საავტომობილო საიტი, რომელიც მომხმარებლებს სთავაზობს ავტომობილის შესახებ ინფორმაციაზე წვდომას. ისეთი საიტები, როგორიცაა AutoTrader.com ან Cars.com, შეიძლება მოგაწოდონ უფასო CARFAX ანგარიშები გასაყიდად გამოტანილი ზოგიერთი მეორეული მანქანისთვის. სხვა საიტების მონახულებაც ღირს.
მეორეული ავტომობილების ბევრ გამყიდველს (მათ შორის აშშ-ს დილერ-ცენტრებში) ესმის, რომ ადამიანები არ განახორციელებენ მსხვილ შენაძენს მანქანის „ბიოგრაფიის“ შესახებ ინფორმაციის გარეშე და შეიძლება თქვენი მოთხოვნით მოგაწოდონ ასეთი ანგარიში. მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მიხვდებიან, რომ თქვენ ნამდვილად დაინტერესებული ხართ გარკვეული ავტომობილის შეძენით.
არსებობს კი CARFAX-ის ალტერნატივა?
მიუხედავად იმისა, რომ CARFAX ითვლება მეორეული ავტომობილების შესახებ ანგარიშების ყველაზე სრულ საცავად, არ არის აუცილებელი ამ სერვისის გამოყენება მეორეული ავტომობილის შესახებ ინფორმაციის მისაღებად. ზოგჯერ თქვენ შეგიძლიათ დამოუკიდებლად შეაგროვოთ თქვენთვის საინტერესო ინფორმაცია. მით უმეტეს, თუ არ გჭირდებათ სრული ანგარიში სატრანსპორტო საშუალების შესახებ.
აი რამდენიმე ალტერნატიული ონლაინ-სამსახური, რომელიც დაგეხმარებათ საჭირო მონაცემების მოძიებაში.
1. Vincheck.info.
VIN (vehicle identification number/სატრანსპორტო საშუალების საიდენტიფიკაციო ნომერი) საშუალებას გაძლევთ თვალყური ადევნოთ ავტომობილს იმ მომენტამდე, როდესაც ის პირველად გადმოვიდა კონვეიერიდან.
თუ თქვენ გაქვთ თქვენთვის საინტერესო ავტომობილის VIN-ნომერი, გამოიყენეთ Vincheck.info. ეს საიტი უფასოა და შეიცავს სასარგებლო საცნობარო ინფორმაციას.
მაგალითად, შეგიძლიათ მიიღოთ ინფორმაცია იმის შესახებ, მოხვდა თუ არა ავტომობილი სერიოზულ ავარიაში, იყო თუ არა ის გატაცებული თუ დაგირავებული.
2. Lemonchecks.com.
Lemonchecks.com-ის საიტზე ანგარიშები სატრანსპორტო საშუალების ისტორიის შესახებ ასევე უფასოა.
ამ ინტერნეტ-რესურსის გამოყენებით, თქვენ მიიღებთ ინფორმაციას სატრანსპორტო საშუალების მონაწილეობით მსხვილი ავარიების შესახებ, ფლობის ისტორიის შესახებ, ავტომობილის დაზიანებების შესახებ (მაგალითად, წყალდიდობის შედეგად) და ოდომეტრის “გადახვევის“ შესახებაც კი.
3. Iseecars.com/vin
CARFAX-ის ანგარიშის სამი უფასო ალტერნატივიდან, iSeeCars - ყველაზე სრულყოფილია. ერთადერთი პრობლემა მდგომარეობს იმაში, რომ ამ სისტემაში არ არის ხელმისაწვდომი ყველა ავტომობილი.
არსებობს სხვა რესურსებიც (BidFax.info, EpicVin.com) და შესაძლებლობები (მაგ. მიმართვა საგზაო პოლიციის ადგილობრივ სამმართველოში, ან აშშ დანაშაულთან ბრძოლის ეროვნული ბიუროს NICB საიტს, რომელიც საშუალებას გაძლევთ უფასოდ შეამოწმოთ ავტომობილის VIN-კოდი), თუმცა, ყველა მათგანი ჩამორჩება CARFAX-ს და ზოგიერთ სხვა ფასიან საიტს (Autoastat.com, AutoDNA და ა.შ.), რომლებიც გთავაზობენ ყველაზე სრულ ანგარიშებს ავტომობილის ისტორიის შესახებ.
შესაძლებელია თუ არა CARFAX-ის „გატეხვა“?
CARFAX-ის უფასო ანგარიშის მისაღებად ერთი ხრიკი ცოტა ხნის წინ ფართოდ გავრცელებული იყო. უნდა შესულიყავით Google-ში და მოგეძებნათ ინგლისურად: «dealer auto check inurl: VIN», შემდეგ შეგეცვალათ საიტზე გამოსული VIN ნომერი, თქვენს მიერ შესამოწმებელი ნომრით. მაგრამ ეს ხარვეზი ცოტა ხნის წინ აღმოიფხვრა, რის თაობაზეც მწუხარებით შეატყობინეს Reddit-ის მომხმარებლებმა.
რა ინფორმაციას შეიცავს CARFAX-ის ანგარიში?
თუ CARFAX-ის უფასო ანგარიშის მიღების არცერთი ვარიანტი არ გამოგადგათ, დროა დაადგინოთ, ღირს თუ არა ამ დოკუმენტის ორიგინალური თუნდაც $1. თავად განსაჯეთ.
1. ავტომობილის ისტორია.
VIN-ნომრების CARFAX-ის მონაცემთა ბაზაში შეყვანის პირველი წელი - 1981. მას შემდეგ ყველა მსურველს აქვს შესაძლებლობა ამ სერვისის გამოყენებით თვალყური ადევნოს ავტომობილების ისტორიას. კერძოდ, თქვენ შეგიძლიათ მიიღოთ ინფორმაცია მეორეული ავტომობილების მფლობელთა რაოდენობის, საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების შესახებ, რომელშიც ის მონაწილეობდა, საკუთრების უფლებებთან დაკავშირებული პრობლემების თაობაზე, გამოიყენებოდა თუ არა ავტომობილები ტაქსის სერვისებში და ასევე მონაცემები მისი ტექნიკური მომსახურების შესახებ.
ავტომობილის ფლობის ისტორია - მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რომელიც აისახება CARFAX-ის ანგარიშებში. თავისთავად, ადამიანები, რომლებიც ყიდულობენ ერთ მანქანას და ფლობენ მას მრავალი წლის განმავლობაში, ჩვეულებრივ უკეთ ზრუნავენ მასზე. ეძებეთ ავტომობილი ერთი ან ორი მფლობელით, თუ გინდათ, რომ ის გარკვეული დრო გემსახუროთ.
2. მონაცემები დაზიანების შესახებ.
არანაკლებ სასარგებლოა CARFAX-ის ანგარიშის ინფორმაცია იმის თაობაზე, მონაწილეობდა თუ არა მანქანა საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევაში. ავარიის დროს მიყენებული დაზიანება ყოველთვის არ მოქმედებს ავტომობილის ფუნქციონირებაზე. თუმცა, თუ ავტომობილი სერიოზულ ავარიაში მოჰყვა, ორჯერ უნდა დაფიქრდეთ ღირს კი მისი ყიდვა. გაითვალისწინეთ, რომ ბევრი იყენებს ანგარიშს საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევაში მოხვედრილი ავტომობილის საუკეთესო ფასზე მოსალაპარაკებლად.
3. ოდომეტრის ჩვენებები.
ერთ-ერთი მთავარი პრობლემა, რომელსაც ადამიანები აწყდებიან მეორეული ავტომობილის შეძენისას არის „ჩამოყრილი“ გარბენი. ჩარევა ოდომეტრის ჩვენებებში აკრძალულია აშშ-ში, მაგრამ ხანდახან ეს მაინც ხდება.
ყოველ ჯერზე, ამერიკაში ტექნიკური მომსახურების სადგურზე რაიმე სამუშაოს შესრულებისას (ტექნიკური სითხეების გამოცვლაც კი), ავტომობილის ოდომეტრის ჩვენებები აღირიცხება და ხვდება CARFAX-ის მონაცემთა ბაზაში. ამიტომ, ანგარიშის ნახვისას, თქვენ მარტივად შეგიძლიათ აღმოაჩინოთ ჩანაცვლება. მაგალითად, თუ გამყიდველმა მიუთითა ავტომობილის გარბენი 50,000 მილი, მაგრამ ანგარიში აჩვენებს ზეთის შეცვლას 80,000 მილზე, აშკარაა, რომ გარბენი გაყალბებულია.
4. ავტომობილის ტექნიკური მომსახურება.
ყოველ ჯერზე, როდესაც ავტომობილი იგზავნება გეგმიურ ტექნიკურ მომსახურებაზე, ეს ფიქსირდება CARFAX-ის ანგარიშში. ამ ინფორმაციის წყალობით თქვენ შეძლებთ შეამოწმოთ, ჰყავდა თუ არა ავტომობილს კარგი მფლობელი - მაგალითად, დროულად შეცვალა თუ არა მან ზეთი და სხვა სახარჯო მასალები, როგორ გადაიარა მანქანა და ა.შ. 50,000 მილის გარბენის სამწლიანი მანქანის ყიდვა, რომელშიც ზეთი არც ერთხელ შეცვლილა, ძალიან ცუდი გადაწყვეტილებაა.
აქვს თუ არა CARFAX-ს ანგარიში თითოეულ ავტომობილზე?
CARFAX-ს არ აქვს სრული ისტორია თითოეული ავტომობილის შესახებ. მისი მონაცემთა ბაზა უფრო ვრცელია ვიდრე კონკურენტების შემთხვევაში (30 მილიარდზე მეტი ჩანაწერი 131 000-ზე მეტი წყაროდან), მაგრამ მასშიც კი არ არის ყველაფერი.
როგორ გავარკვიოთ თქვენი ავტომობილის VIN?
უმეტეს მანქანებზე ის განთავსებულია წინა ხელსაწყოთა პანელზე, მძღოლის მხარეს. თუ ვერ პოულობთ, სცადეთ სხვა ვარიანტები.
1. მოძიება დოკუმენტების მიხედვით.
VIN ნომრები ადვილად შეგიძლიათ აღმოაჩინოთ ავტოდაზღვევის დოკუმენტებსა და სარეგისტრაციო ბარათებში.
2. შეისწავლეთ ავტომობილის კარი.
კიდევ ერთი ადგილი, სადაც შეგიძლიათ იპოვოთ VIN, არის ავტომობილის კარის მძღოლის მხრიდან.
3. იხილეთ მომხმარებლის სახელმძღვანელო.
თუ ვერ პოულობთ VIN-კოდს თქვენს ავტომობილზე, მოგიწევთ გადახედოთ მომხმარებლის სახელმძღვანელოს, ის აუცილებლად იქნება ზუსტი ინფორმაცია მისი მდებარეობის შესახებ.
CARFAX ოდესმე ცდება?
ამ კითხვაზე მოკლე პასუხი არის დიახ. ამას მოწმობს არაერთი სასამართლო პროცესი (West CARFAX-ის წინააღმდეგ და სხვ.). მაგრამ შეცდომის ალბათობა მცირეა. თუ ანგარიშში აღმოაჩენთ რაიმე უზუსტობას, ყოველთვის შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ კომპანიის წარმომადგენლებს. იმ შემთხვევებში, როდესაც ინფორმაცია სადავოა, მაგრამ მისი გადამოწმება შეუძლებელია, CARFAX საშუალებას აძლევს მომხმარებლებს და სადილერო ცენტრებს დაამატონ მონაცემები მათ ანგარიშებში.
როდის იწურება CARFAX-ის ანგარიშების მოქმედების ვადა?
ინფორმაცია რჩება აქტუალური განუსაზღვრელი ვადით. ამასთანავე CARFAX გასცემს სესხებს ანგარიშის შეძენის მომენტიდან ოთხი წლის ვადით. მათი გამოყენება შესაძლებელია კონკრეტული სატრანსპორტო საშუალების განახლებული ანგარიშების მისაღებად ან სხვა სატრანსპორტო საშუალების შესახებ ინფორმაციის მისაღებად.
შეჯამებისას
როგორც ხედავთ, არსებობს CARFAX-ის ანგარიშის უფასოდ ან სიმბოლურ ფასად მიღების მრავალი გზა. Რომელი მათგანი აირჩიოთ - თქვენზეა დამოკიდებული. თუმცა, ავტომობილის ჭეშმარიტად ხარისხიანი შემოწმება უმჯობესია მიანდოთ პროფესიონალებს. მაგალითად, კომპანია Columbus იყენებს საკუთარ საკონტროლო სიებს ამერიკული წყაროებიდან მიღებული ინფორმაციის დასადასტურებლად. ონლაინ-სერვისების ყველა ნიუანსის ცოდნა, რომელიც გთავაზობენ ავტომობილის ისტორიის შემოწმებას, მრავალწლიანი პრაქტიკა (10 წელზე მეტი ავტობაზარზე) საშუალებას აძლევს კომპანიის თანამშრომლებს გააკეთონ უტყუარი არჩევანი. ჩვეულებრივ ჩვენ ვატარებთ შემოწმებას ერთდროულად რამდენიმე მონაცემთა ბაზით.
მიმართეთ Columbus-ს, თუ გსურთ საიმედოდ შეამოწმოთ ავტომობილი ონლაინ-აუქციონზე და მოაწყოთ მისი მიწოდება აშშ-დან ხელსაყრელ ფასად! ჩვენი სპეციალისტები ყოველთვის კონტაქტზე არიან.

Лайфхак: как получить бесплатный отчет CARFAX
При покупке авто с пробегом любой совет ценен, особенно если он помогает сохранить средства. Легче всего сэкономить на приобретении отчета об истории авто, считают автоэксперты Сolumbus и Мsn.com. Вот как это сделать лучше всего.
Отчет об истории автомобиля (Vehicle History Report) – самый известный продукт компании CARFAX. Это и не удивительно, ведь он содержит информацию о количестве владельцев подержанного транспортного средства (ТС), ДТП, в которых он побывал, проблемах с правом собственности, техническом обслуживании. Без этих сведений не обойтись во время приобретения авто с пробегом. Одна проблема: за свой отчет CARFAX просит почти $40 – деньги не лишние для покупателя подержанной машины. Впрочем, есть способы сэкономить на этом платеже. Ответы на следующие вопросы помогут вам понять, как это сделать на практике.
Сколько стоит отчет CARFAX?
Цена отчета $39,99. Может показаться, что этого не так уж и много, особенно, если отчет подтвердит, что автомобиль, который вы покупаете, в полном порядке. Но если необходимо проверить несколько авто, цена начинает кусаться.
Как получить бесплатный отчет CARFAX?
На некоторых автомобильных веб-сайтах время от времени проводятся рекламные акции, позволяющие получить отчет бесплатно. Есть и несколько других способов, которые хорошо работают в любое время года.
Покупайте подержанный автомобиль на сайте CARFAX в разделе Сars-For-Sale. К нему всегда прилагается отчет об эксплуатации, за который не надо платить ни цента.
- Обратитесь к компаниям, помогающим приобретать авто в США.
Найдите отчеты CARFAX, посетив другие автомобильные сайты в Интернете.
CARFAX — не единственный автомобильный онлайн-сайт, предлагающий пользователям доступ к информации об авто. Такие сайты, как AutoTrader.com или Cars.com могут предоставить бесплатные отчеты CARFAX для некоторых подержанных машин, выставленных на продажу. Стоит исследовать и другие сайты.
Многие продавцы авто с пробегом (в том числе в дилерских центрах США) понимают, что люди не будут совершать крупные покупки без данных о «биографии» машины и могут предоставить отчет по вашей просьбе. Но только если поймут, что вы действительно заинтересованы в приобретении определенного автомобиля.
Есть ли альтернатива CARFAX?
Несмотря на то, что CARFAX считается наиболее полным хранилищем отчетов о подержанных автомобилях, совсем не обязательно использовать этот сервис для получения информации об авто с пробегом. Иногда вы можете собрать интересующую вас информацию самостоятельно. Особенно, если вам не нужен полный отчет о транспортном средстве.
Вот несколько альтернативных онлайн-служб, которые помогут вам в поиске необходимых данных.
1. Vincheck.info.
VIN (vehicle identification number/ идентификационный номер транспортного средства) позволяет отследить автомобиль до того момента, когда он впервые сошел с конвейера.
Если у вас есть VIN-номер интересующего вас автомобиля, воспользуйтесь Vincheck.info. Этот сайт бесплатный и содержит полезную справочную информацию.
Например, вы сможете получить сведения о том, попадал ли автомобиль в серьезные аварии, был ли в угоне или залоге.
2. Lemonchecks.com.
Отчеты об истории транспортных средств на сайте Lemonchecks.com также бесплатные.
С помощью этого интернет-ресурса вы получите информацию о крупных авариях c участием ТС, истории владения, повреждениях автомобиля (например, в результате наводнения) и даже «откатах» одометра.
3. Iseecars.com/vin
Из трех бесплатных альтернатив отчету CARFAX – iSeeCars наиболее полная. Единственная проблема в том, что не все автомобили в этой системе доступны.
Есть и другие ресурсы (BidFax.info, EpicVin.com) и возможности (н-р, обращение в местное управление дорожной полиции, или к веб-сайту Национального бюро по борьбе с преступностью США – NICB – позволяющее проверить VIN-код автомобиля бесплатно), однако все они уступают CARFAX и некоторым другим платным сайтам (Аutoastat.com, AutoDNA и др.) предоставляющим самые полные отчеты об истории авто.
Можно ли «взломать» CARFAX?
Один трюк, позволяющий получить бесплатный отчет CARFAX, недавно был широко распространен. Требовалось зайти в Google и выполнить поиск на английском: «dealer auto check inurl: VIN», затем заменить номер VIN, выпадающий на сайте, тем, который вы проверяете. Но недавно эта лазейка была устранена, о чем с прискорбием сообщили пользователи Reddit.
Какую информацию содержит отчет CARFAX?
Если ни один из способов получить бесплатный отчет CARFAX вам не подходит, пришло время определить, стоит ли оригинал этого документа хотя бы $1. Судите сами.
1. История автомобиля.
Первый год введения номеров VIN в базу CARFAX – 1981. С тех пор у всех желающих есть возможность отслеживать историю автомобилей с помощью этого сервиса. В частности, вы можете получите информацию о количестве владельцев подержанного автомобиля, ДТП, в которых он участвовал, проблемах с правами собственности, использовался ли автомобиль в службах такси, о его техническом обслуживании.
История владения автомобилем — важный фактор, который отражается в отчете CARFAX. Само собой, люди, покупающие одну машину и владеющие ею в течение многих лет, обычно лучше о ней заботятся. Ищите автомобиль с одним или двумя владельцами, если хотите, чтобы он прослужил вам какое-то время.
2. Данные о повреждениях.
Не менее полезны сведения из отчета CARFAX о том, участвовала ли машина в ДТП. Не всегда полученные в аварии повреждения влияют на функциональность автомобиля. Однако если автомобиль попал в серьезную аварию, нужно дважды подумать, стоит ли его покупать. Учтите, что многие используют отчет, чтобы договориться о лучшей цене за автомобиль, побывавший в ДТП.
3. Показания одометра.
Одна из основных проблем, с которыми сталкиваются люди при покупке подержанного автомобиля, «скрученный» пробег. Вмешательство в показания одометра запрещено в США законом, но иногда все же случается.
Каждый раз при выполнении каких-либо работ на СТО в Америке (даже замены технических жидкостей) показания одометра автомобиля фиксируются и попадают в базу данных CARFAX. Поэтому, заглянув в отчет, вы легко обнаружите подмену. Например, если продавец указал пробег авто 50 000 миль, а отчете значится замена масла на 80 000, очевидно, что пробег сфальсифицирован.
4. Техобслуживание авто.
Каждый раз, когда автомобиль отправляется на плановое техническое обслуживание, это фиксируется в отчете CARFAX. Благодаря этой информации вы сможете проверить был ли у авто хороший хозяин – например, вовремя ли он проводил замену масла и других расходников, как переснащал машину и т.д. Покупка трехлетнего автомобиля с пробегом 50 000 миль, в котором ни разу не менялось масло, – очень плохое решение.
Есть ли у CARFAX отчет по каждому автомобилю?
CARFAX не располагает полной историей каждого автомобиля. Его база данных обширнее, чем у конкурентов (более чем 30 миллиардов записей из более чем 131 000 источников), но даже в ней есть не все.
Как узнать VIN вашего автомобиля?
У большинства машин он находиться на передней приборной панели со стороны водителя. Если не можете его найти, попробуйте другие варианты.
1. Поиск по документам.
Номера VIN можно обнаружить в документах автострахования и регистрационных карточках.
2. Изучите дверь автомобиля.
Еще одно место, где вы можете найти VIN, — на двери авто со стороны водителя.
3. См. руководство пользователя.
Если никак не удается найти VIN-код на своем автомобиле, придется заглянуть в руководство пользователя, там наверняка есть точная информация о его расположении.
CARFAX когда-нибудь ошибается?
Краткий ответ на этот вопрос – да. Об этом говорит ряд судебных процессов (West против CARFAX и др.). Но вероятность ошибки невелика. Если вы обнаружите неточность в отчете, всегда можете связаться с представителями компании. В случае, когда информация оспаривается, но не может быть проверена, CARFAX позволяет потребителям и дилерским центрам добавлять данные в свои отчеты.
Когда истекает срок действия отчетов CARFAX?
Информация остается актуальной неопределенное время. При этом CARFAX выдает кредиты сроком на четыре года с момента покупки отчета. Их можно использовать для получения обновленных отчетов по конкретному ТС или для получения информации по другим транспортным средствам.
Подводя итоги
Как видите, существует много способов получить отчет CARFAX бесплатно или за символическую плату. Какой из них выбрать – решать вам. Однако по-настоящему качественную проверку авто лучше доверить профессионалам. К примеру, компания Columbus используют собственные чек-листы для подтверждения информации, полученной в американских источниках. Знание всех нюансов работы онлайн-сервисов, предлагающих проверку истории авто, многолетняя практика (более 10 лет на авторынке) позволяют сотрудникам компании сделать безошибочный выбор. Обычно мы проводим проверку одновременно по нескольким базам данных.
Обращайтесь в Сolumbus, если хотите надежно проверить автомобиль на интернет-аукционе и организовать его доставку по выгодной цене из США! Наши специалисты всегда на связи.