ტოპ-10 საუკეთესო ავტომობილი გარბენით კანადიდან
გეგმავთ ავტომობილის შეძენას და მიწოდებას ამერიკიდან? მაშინ თქვენ აუცილებლად უნდა გაეცნოთ კანადაში ფასი/ხარისხის შეფარდებით ტოპ-10 საუკეთესო ავტომობილს, რომელიც იყიდება კანადაში - საოჯახო სედანებიდან და მინივენებიდან პრემიუმ კლასის ლიმუზინებამდე.
შესაძლოა თქვენ გაგაკვირვებთ ეს, მაგრამ ახალი ავტომობილის ფლობის აშკარა პლუსების მიუხედავად კანადაში უპირატესობას მეორეულ ავტომობილებს ანიჭებენ. მართალია, არჩევანიც დიდია, არ არის მოდელის თვეების განმავლობაში ლოდინის აუცილებლობა, ხოლო გარბენიანი ავტომობილების ფასებმა კი დაიწყეს დაწევა.
კანადაში მეორეული ავტომობილების ბაზარი აშშ-ზე ნაკლებად არ არის განვითარებული. როგორც იტყვიან, მოდელების ასორტიმენტი დიდია და ამავდროულად, მათი მდგომარეობა ხშირად უკეთესია, ვიდრე “შტატებში“.
შესაბამისად, პირველ ადგილზე გამოდის ავტომობილის სწორი არჩევანი - რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მომატებული მოთხოვნის პირობებში.
და როგორ არ წააგოთ საუკეთესო მოდელის შერჩევისას? Columbus-მა მიმართა ორ წყაროს, რომლის მონაცემებსაც შეგიძლიათ ენდოთ.
ვინ და როგორ შეარჩია 10 საუკეთესო
კანადურმა საიტებმა Carpages-მა (ავტომობილების გაყიდვის პოპულარული რესურსი) და Moneysense-მა (პირადი ფინანსების პორტალი) შეადგინეს ფასი-ხარისხის შეფარდებით 5 წლამდე ასაკის მეორეული საუკეთესო ავტომობილების რეიტინგი.
ათეულის შერჩევისას ასობით ავტომობილის ტესტირების გამოცდილების მქონე საავტომობილო ჟურნალისტები ითვალისწინებდნენ მათ საიმედოობას, საწვავის ხარჯვის ეკონომიურობას და “დრაივს დრაივისგან“ (სხვაგვარად რომ ვთქვათ - ტარებით მინიჭებულ სიამოვნებას). ამ ფაქტორების ჯამმა განსაზღვრა ამა თუ იმ სატრანსპორტო საშუალების ზოგადი რეიტინგი კონკურენტებთან შედარებით.
გარდა ამისა, მხედველობაში მიიღებოდა კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი კრიტერიუმი – კანადის საავტომობილო ჟურნალისტების ასოციაციის (AJAC) ჯილდოს არსებობა, რომელსაც ყოველწლიურად აძლევენ კანადის საერთაშორისო ავტოსალონზე ტორონტოში.
საუკეთესო საოჯახო ავტომობილი: Honda Accord
• ძრავები: 1,5 ლ (192 ცხ.ძ.), 2,0 ლ (168 ცხ.ძ.)
• გადაცემათა კოლოფი: მექანიკური გადაცემათა კოლოფი , ავტომატური გადაცემათა კოლოფი, CVT
• ადგილების რაოდენობა: 5
• საწვავის ხარჯი: 6,2-7,8 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
Carpages-ის ჟურნალისტები ხუმრობენ: თუკი ყველა ივლიდა Honda Accord-ით - სამყარო უკეთესი გახდებოდა. ეს შედანი შემიჭრა კანადის საავტომობილო ბაზარზე 1970-იანი წლების ბოლოს და მას შემდეგ რჩება გაყიდვების ჰიტი. Accord-ს აფასებენ დროით ნაცადი ხარისხის, საიმედოობისა და ტარებისაგან მიღებული სიამოვნების მაღალი დონის გამო.
2018 წელს ავტომობილმა დაიმსახურა AJAC ჯილდო "წლის ავტომობილი" კანადაში. ტევადი, უსაფრთხო, მძლავრი და ეკონომიური, სალონით, სადაც ხუთი მგზავრი თავსდება - გზების დიდი განფენილობის ქვეყანაში Accord-ის ამ თვისებებს დიდი მნიშვნელობა აქვს.
მანქანას ტრანსმისიების ფართო არჩევანი აქვს; არსებობს ჰიბრიდული ვარიანტიც. «სახელურის» მოყვარულებს ხიბლავს მექანიკური გადაცემათა კოლოფის მდორე და მკაფიო მუშაობა და აგრეთვე კლასში საწვავის დაზოგვის ერთ-ერთი საუკეთესო მაჩვენებელი, –«მექანიკით» და საბაზო 1,5-ლიტრიანი ტურბოძრავით ის შეადგენს 6,2-დან (გზატკეცილი) 7,8 ლ/100 კმ-მდე.
საუკეთესო კომპაქტური სედანი: Toyota Corolla
• ძრავა: 1,8 ლ (132 ცხ.ძ.), 2,0 ლ (139 და 168 ცხ.ძ.)
• გადაცემათა კოლოფი: CVT, მექანიკური გადაცემათა კოლოფი
• საწვავის ხარჯი: 5,6-8,7 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
იცით თუ არა თუ რომელი ავტომობილია მსოფლიოში ყველაზე გაყიდვადი უკანასკნელი 50 წლის განმავლობაში? Toyota Corolla, რომლის 50 მლნ ეგზემპლარი გამოვიდა იაპონური მწარმოებლის ქარხნიდან 1966 წელს მოდელის გამოშვების მომენტიდან! შედარებისთვის: კანადის ამჟამინდელი მოსახლეობის რაოდენობა შეადგენს მხოლოდ 38 მლნ. კაცს.
2017 წლიდან ჩრდილოეთ ამერიკაში (მათ შორის უშუალოდ კანადაში) დაიწყო სედანების უკვე მეთორმეტე თაობის წარმოება. 2019 წელს Corolla-ს ოჯახს შეუერთდა ჰეჩბეკი.
მოდური ექსტერიერი და ინტერიერი, ბასრი საჭის მართვა, საიმედო და ეკონომიური ატმოსფერული ძრავები (მართალია, არც ისე მძლავრი სედანებში – სულ რაღაც 132-139 ცხ.ძ.), დამატებითი აღჭურვილობის შთამბეჭდავი სია - ის რაც ხდის Corolla-ს ავტომობილს მომხიბვლელად მილიონობით მძღოლის თვალში.
ვფიქრობთ, ეს მანქანა გათვალისწინებულია მათთვის, ვინც განიხილავს მას, როგორც გადაადგილების საშუალებას და არა ფუფუნებას. დროულად ჩაასხით ბენზინი, გამოცვალეთ ზეთი, ფილტრები, ჩაატარეთ სხვა სარეგლამენტო სამუშაოები და ის დიდი ხნის განმავლობაში გემსახურებათ.
საუკეთესო ჰიბრიდი: Ford Escape
• ძრავა: 2,5 ლ + ელექტროძრავა (198 ცხ.ძ.)
• ამძრავი: წინა, სრული
• საწვავის ხარჯი: 5,3-6,4 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
და თქვენ იფიქრეთ, რომ Toyota Prius? დიახ, ეს ავტომობილი დაკავშირებულია კანადაში ჰიბრიდების პოპულარობის ზრდასთან, მაგრამ ტრანსპორტის ევოლუცია ად დგას ერთ ადგილზე.
მეორეული ჰიბრიდის სახით ახალი Ford Escape Hybrid (გამოიშვება 2020 სამოდელო წლიდან) საუკეთესო არჩევანია. და საამისოდ წონადი მიზეზი არსებობს. ამ მოდელის საიმედოობა Toyota-თან ერთ დონეზეა; ამავდროულად კროსოვერის ძარა გაცილებით უფრო სასურველია მყიდველების უმეტესობისათვის კომპაქტური სედანის ძარასთან შედარებით.
გარდა ამისა, კანადელები ხშირად იძენენ/ყიდიან Ford Escape Hybrid სრული ამძრავით, რომელიც იდეალურად გამოდგება კანადის თოვლიან გზებზე სიარულისთვის.
ნებისმიერს,  ვინც ღელავს , Ford-ის ამ მოდელების სიცოცხლისუნარიანობის თაობაზე, შეუძლია შეისწავლოს მეზობელი აშშ-ს გამოცდილება - ტაქსის სახით ნიუ-იორკში გამოყენებული Escape Hybrid-ის მზარდი რაოდენობა თავად მეტყველებს ამაზე.
საუკეთესო კომპაქტური კროსოვერი: Kia Soul
• ძრავა: 2,0 ლ (147 ცხ.ძ.), 1,6 ლ (201 ცხ.ძ.)
• გადაცემათა კოლოფი: CVT, მექანიკური გადაცემათა კოლოფი , ავტომატური გადაცემათა კოლოფი
• საწვავის ხარჯი: 7,1-9,4 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
Kia Soul – კომპაქტური კროსოვერების კატეგორიაში კანადის გაყიდვების ერთ-ერთი ლიდერი. Soul-ის კვადრატული ძარა არასტანდარტულად გამოიყურება, განსაკუთრებით მესამე თაობის მოდელში, რომელიც გამოჩნდა ჩრდილოეთ ამერიკის ბაზარზე 2020 წელს. Kia-ს დიზაინერებმა მოახერხეს ამ პატარა და ტექნიკური მახასიათებლებით ზოგადად, საკმაოდ საშუალო მანქანის იერში აგრესიის შემოტანა. ჩვენს წინაშე – ბულდოგია, ოღონდ ავტომობილების სამყაროდან.
მანქანის ინტერიერი ნაკლებად ბრუტალურია, ვიდრე მისი გარეგნობა და ასახავს საბაზო 2-ლიტრიანი ძრავიანი ავტომობილის მშვიდ ხასიათს. მანქანა საკმაოდ ფართო და მოხერხებულია შიგნით; მარტივი საინფორმაციო-გასართობი სისტემა ინტუიციურად უფრო გასაგებია ვიდრე ანალოგიური კლასის კონკურენტების მოდელებში.
Soul-ის მინუსად შეიძლება ჩაითვალოს მხოლოდ ის, რომ არ არის წარმოდგენილი სრული ამძრავით. მაგრამ კანადის მკაცრ ამინდის პირობებშიც კი (და მით უმეტეს ჩვენს პირობებში) - ზამთრის საბურავების კარგი კომპლექტი გამოასწორებს მწარმოებლის ამ შეცდომას.
საუკეთესო სრული ზომის ყველგანმავალი: Chevrolet Suburban/GMC Yukon XL
• ძრავა: 3,0 ლ (277 ცხ.ძ.), 5,3 ლ (355 ცხ.ძ.), 6,2 ლ (420 ცხ.ძ.)
• ამძრავი: უკანა, სრული
• ადგილების რაოდენობა: 7-8
• საწვავის ხარჯი: 11,8-18,1 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
თავდაპირველად Chevrolet Suburban – უნივერსალი, გადაკეთებული 193 წელს სატვირთო მანქანიდან აშშ-ს ეროვნული გვარდიის საჭიროებებისათვის. მოგვიანებით ის იქცა სრულფასოვან ყველგანმავლად, რომელიც თავის კორპორაციულ «ტყუპისცალ» GMC Yukon-თან ერთად არის ყველაზე დიდი მსოფლიოში (სიგრძე – 5690 მმ). 2019 წელს მე-13 თაობის "შევიმ" მიიღო ახალი დიზაინი დამოუკიდებელი უკანა საკისარით (ზოგიერთ კომპლექტაციაში ხელმისაწვდომია რეგულირებადი პნევმატიკური) და 650 ლიტრით გაზრდილი საბარგულის მოცულობით. ახლა ის უდრის 2171 ლ (მხოლოდ გაითვალისწინეთ, რომ ამერიკულ მანქანებში საბარგულის მოცულობა იზომება ჭერამდე და არა თარომდე, როგორც ევროპული მანქანების შემთხვევაში).
277-დან 420 ცხ. ძ.-მდე სიმძლავრის და 10-საფეხურიანი и 10- ავტომატური გადაცემათა კოლოფით მანქანა - ნამდვილი მხეცია, თან ძალიან გაუმაძღარი, რომელიც “ჭამს“ არანაკლებ 16-18 ლ საწვავს ას კილომეტრზე ქალაქში და დაახლოებით 12-13 ლ – გზატკეცილზე.
თუმცა, Suburban-ის შესაძლებლობების გათვალისწინებით, ამას შეიძლება შეეგუოთ, რადგან მანქანის სალონში ეტევა 8 მგზავრამდე, ხოლო მოცულობით საბარგულში - უამრავი აღჭურვილობა.
Chevrolet მარტივად ბუქსირებს მრავალტონიან მისაბმელებს (3,4-დან 3,7 ტონამდე). სრული ამძრავი, მძლავრი ძრავები, შეკვეცილი ბამპერები და 203 მმ საგზაო ღრეჩო ანიშნებს, რომ ამ "კრეისერს" არ აშინებს არავითარი უგზოობა.
საუკეთესო სპორტული მანქანა: Mazda MX-5
• ძრავა: 2,0 ლ (181 ცხ.ძ.)
• გადაცემათა კოლოფი: მექანიკური გადაცემათა კოლოფი, ავტომატური გადაცემათა კოლოფი
• ადგილების რაოდენობა: 2
• საწვავის ხარჯი: 6,7-9 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
ბევრ კანადელს უყვარს გზებზე სწრაფად სიარული, ასე რომ ქვეყანაში მყარი მოთხოვნაა სპორტული ხასიათის მქონე ავტომობილებზე. რადგან Porsche არ არის ყველასთვის ხელმისაწვდომი (თუმცა, მათზეც კი კანადის მეორეულ ბაზარზე გაზრდილი მოთხოვნაა), აღმოჩნდა მისი "ხალხური" ჩანაცვლება – Mazda MX-5, რომელიც მოჩხუბარი ხასიათი ბევრისთვის ნაცნობია მოდელის 1989 წელს პირველი გამოჩენის მომენტიდან.
კომპაქტური MХ-5 სთავაზობს მფლობელს აწყობის მაღალ ხარისხს, აგრეგატების საიმედოობას, ბასრ საჭის მართვას, მცირე გახრას მოსახვევში და მისი წონისთვის საკმარისს სიმძლავრეს, რათა უბრალოდ კი არ მიაღწიოთ დანიშნულების წერტილამდე, არამედ მიფრინდეთ. არ არის გასაკვირი, რომ AJAC-ში Mazda MX-5-ს უწოდეს 2019 წლის საუკეთესო სპორტული ავტომობილი.
საუკეთესო მინივენი: Dodge Grand Caravan
• ძრავა: 3,6 ლ (283 ცხ.ძ.)
• ადგილების რაოდენობა: 7
• საწვავის ხარჯი: 9,4-13,8 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
კიდევ ერთი იდეალური საოჯახო ავტომობილი მრავალშვილიანებისათვის. გრძელ Grand Caravan-ს, რომელმაც ცვლილების გარეშე გაძლო ბაზარზე 2011 წლიდან 2020 წლამდე, აქვს შესანიშნავი ფუნქცია – მეორე და მესამე რიგის სავარძლები ბერკეტის ერთი დაჭერით (სისტემა Stow n' Go) იკეცება იატაკში და შლის საბარგულის სწორ სივრცეს, რომელიც იზრდება 886-დან 3973 ლიტრამდე. Grand Caravan-ის პატრონს არ უწევს ისეთი კითხვის დასმა საკუთარი თავისთვის: «გამოდგება თუ არა ის …გადასატანად» – შემთხვევების 99,9% გამოდგება.
2020 წლის შემდეგ Grand Caravan-მა დაუთმო ლიდერის პოზიცია მინივენების სეგმენტში Chrysler Pacifica მოდელს, რის გამოც მისი ფასი დაიწია. ამავდროულად მანქანა საიმედოა, უპრეტენზიო და შეუძლია დიდხანს ემსახუროს ახალ მეპატრონეს. რადგან Grand Caravan გამოიშვებოდა მრავალი წლის განმავლობაში, მისი სათადარიგო ნაწილების “იაფად“ შოვნა არ წარმოადგენს პრობლემას.
საუკეთესო პიკაპი: Ford F-150
• ძრავა: 2,7 ლ (325 ცხ.ძ.), 3.0 ლ (250 ცხ.ძ.), 3,3 ლ (290 ცხ.ძ.), 3,5 ლ (400-430 ცხ.ძ.), 5,0 ლ (400 ცხ.ძ.)
• ადგილების რაოდენობა: 3-6
F-სერიის პიკაპები  – ოდითგანვე ჰიტია ამერიკულ-კანადური საზღვრის ორივე მხარეს. უფრო ზუსტად, 1948 წლიდან, როდესაც გაჩნდა Ford-ის ყველაზე პირველი F-პიკაპი (კანადაში ის იყიდებოდა Mercury-ის ნიშნის ქვეშ). მას შემდეგ გაიყიდა F-სერიის 27 მილიონ მანქანაზე მეტი. 2011 წლიდან წარმოებული მეცამეტე თაობის F-150 მოდელის წარმატების გათვალისწინებით ეს არ არის ზღვარი.
საინტერესო ფაქტი: იმ შემთხვევაშიც კი, თუკი Ford გაყიდდა მხოლოდ F-150 მოდელს და უარს იტყოდა თავისი პროდუქციის დანარჩენ ნაწილზე, ის მაინც დარჩებოდა, Fortune 500-ის სიის წარმატებული ავტომწარმოებელი (მსოფლიოში ყველაზე მსხვილი კომპანიების რეიტინგი), რადგან წლიდან წლამდე F ხვდებოდა ჩრდილოეთ ამერიკის ყველაზე პოპულარული ავტომობილების სიის თავში.
F-150-ს აქვს ძარების, კომპლექტაციების და ტრანსმისიების ფართო არჩევანი - თითოეულს შეუძლია შეარჩიოს მანქანა საკუთარი საჭიროებების გათვალისწინებით. მანქანა გამოირჩევა აწყობის მაღალი ხარისხით; საიმედოობა აგრეთვე არ იწვევს კითხვებს. მფლობელები აღფრთოვანებულები არიან, რადგან მიეჩვივნენ თავისი სატვირთო მანქანების ხისტ ექსპლუატაციას. განსაკუთრებით აქებენ 2015 წლის შემდეგ გამოშვებულ მანქანებს, როდესაც Ford გადავიდა ძარების სამხედრო სტანდარტით ალუმინიდან წარმოებაზე.
პრემიუმ კლასის საუკეთესო კომპაქტური სედანი: Lexus ES
• ძრავა: 3,5 ლ (302 ცხ.ძ.)
• საწვავის ხარჯი: 7,4-10,7 ლ/100 კმ (გზატკეცილი-ქალაქი)
1989 წელს დებიუტის შემდეგ, Toyota-ს ქვებრენდმა – Lexus-მა – გააოცა კონკურენტები თავისი მოდელების გონივრული ფასის, საიმედოობისა და სტილის კომბინაციით. გავიდა წლები, მოდელი დაიხვეწა და გახდა მოდის ერთ-ერთი ფუძემდებელი პრემიუმ კლასის ავტომობილების სეგმენტში.
მოდელი ES  არის Lexus-ის პორტფოლიოს განუყოფელი ნაწილი, რომელიც აძლევს მყიდველებს შესაძლებლობას გახდნენ მდიდრული ავტომობილის მფლობელები და ამასთანავე არ გადაიხადონ ზედმეტი (განსაკუთრებით, თუ იძენთ გარბენიან მანქანას).
ES-ს, რომლის ბოლო განახლება შედგა 2021 წელს აქვს ძრავის მხოლოდ ერთი ვარიანტი, მაგრამ ამასთანავე - ტრასმისიების კარგი არჩევანი (მათ შორის ჰიბრიდული). ავტომობილები კარგად აღჭურვილია და ხარისხიანად აწყობილია, მათ გააჩნიათ მოცულობითი საბარგული და ფართო, თითქმის ხმაშეუღწევი სალონი.
კიდევ ერთი პუნქტი ES-ის სასარგებლოდ მოდელისათვის 2018 წელს მინიჭებული AJAC-ის ჯილდო აქტიური უსაფრთხოების სფეროში საუკეთესო ინოვაციისათვის (კერძოდ, მგზავრების აღმ`ჩენის სისტემის დანერგვისათვის).
პრემიუმ კლასის სრული ზომის საუკეთესო სედანი: Genesis G90
• ძრავა: 1,8 ლ (132 ცხ.ძ.)
მანქანა იწარმოება 2017 წლიდან და ჩაანაცვლა Hyundai Equus. შეიძლება ითქვას, რომ G90-ში ორგანულად შეირწყმა სტილი და პრაქტიკულობა. მძლავრი ტურბოჩაბერვიანი V8 და V6 ძრავები და სრული ამძრავი HTRAC (კანადაში ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია) იძლევა გზაზე ბატონად შეგრძნების შესაძლებლობას.
მანქანა მშვიდი, კომფორტული საკისარით, რომელიც მარტივად «ჭამს» გზების უსწორობას. მოდური და ხარისხიანი სალონი სთავაზობს მოხერხებული სავარძლების ორ რიგს და უამრავ მაღალტექნოლოგიურ პარამეტრებს. G90-ის საიმედოობის რეიტინგი ერთ-ერთი საუკეთესოა კლასში - ეს ავტომობილი დახვეწილად ბერდება და არ უქმნის მფლობელს სერიოზულ პრობლემებს.

ТОП-10 лучших авто c пробегом из Канады
Планируете покупать и доставлять автомобиль из Америки? Тогда вам обязательно стоит ознакомиться с ТОП-10 лучших по соотношению цена-качество автомобилей, продаваемых в Канаде – от семейных седанов и минивэнов, до лимузинов класса люкс.
Возможно, вас это удивит, но несмотря на очевидные плюсы владения новым авто, большинство покупателей в Канаде предпочитают подержанные машины. Благо, выбор большой, нет необходимости ждать модель месяцами, а цены на экземпляры с пробегом наконец-то пошли вниз.
Рынок б/у автомобилей в Канаде развит не хуже, чем в США. Модели, что называется, в ассортименте, при этом их состояние нередко лучше, чем в "штатах".
Следовательно, на первое место выходит правильный выбор авто – особенно важный в условиях повышенного спроса.
Как же не промахнуться, определяя лучшую модель? Columbus обратилась к двум источникам, чьим данным можно доверять.
Кто и как выбрал 10 лучших
Канадские сайты Carpages (популярный ресурс по продаже автомобилей) и Moneysense (портал о личных финансах) составили совместный рейтинг лучших по соотношению цена-качество подержанных машин в возрасте до 5 лет.
При отборе кандидатов в десятку лучших автожурналисты, имеющие опыт тестирования сотен машин, учитывали их надежность, топливную экономичность и "драйв от драйва" (другими словами – удовольствие от вождения). Сумма этих факторов определила общий рейтинг того или иного транспортного средства по сравнению с конкурентами.
Кроме того, учитывался еще один важный критерий – наличие наград Ассоциации автомобильных журналистов Канады (AJAC), которые ежегодно присуждаются на Канадском международном автосалоне в Торонто.
Лучшее семейное авто: Honda Accord
- Двигатели: 1,5 л (192 л.с.), 2,0 л (168 л.с.)
- Коробка передач: МКПП, АКПП, CVT
- Привод: передний
- Количество мест: 5
- Расход топлива: 6,2-7,8 л/100 км (трасса-город)
Журналисты Carpages шутят: если бы все ездили на Honda Accord, мир стал бы лучше. Этот седан ворвался на авторынок Канады в конце 1970-х и с тех пор остается хитом продаж. Accord ценят за проверенное временем качество, надежность и высокий уровень удовольствия от вождения.
В 2018 году авто удостоилось премии AJAC "Автомобиль года" в Канаде. Вместительный, безопасный, мощный и экономичный, с салоном, в котором с удобством размещаются пятеро пассажиров – в стране с большой протяженностью дорог эти качества Accord имеют большое значение.
У машины широкий выбор трансмиссий; есть и гибридный вариант. Любителям «ручки» импонирует плавная и четкая работа МКПП, а также один из лучших показателей экономии топлива в классе – с «механикой» и базовым 1,5-литровым турбодвигателем он составляет от 6,2 (трасса) до 7,8 л/100 км.
Лучший компактный седан: Toyota Corolla
- Двигатель: 1,8 л (132 л.с.), 2,0 л (139 и 168 л.с.)
- Коробка передач: CVT, МКПП
- Расход топлива: 5,6-8,7 л/100 км (трасса-город)
Знаете ли вы, какой автомобиль является самым продаваемым в мире за последние 50 лет? Toyota Corolla, 50 млн экземпляров которого выехали из ворот заводов японского производителя с начала выпуска модели в 1966 году! Для сравнения: нынешнее население Канады составляет всего 38 млн. человек.
С 2017 года в Северной Америке стартовало производство (в том числе и непосредственно в Канаде) уже двенадцатого поколения седанов. В 2019-м году к семейству Corolla присоединился хэтчбек.
Стильный экстерьер и интерьер, острое рулевое управление, надежные и экономичные атмосферные моторы (правда, не слишком мощные в седанах – всего 132-139 л.с.), впечатляющий список дополнительного оборудования – то, что делает автомобили Corolla привлекательными в глазах миллионов.
Пожалуй, это машина для тех, кто рассматривает ее как средство передвижения, а не роскошь. Вовремя заливайте бензин, меняйте масло, фильтры, проводите прочие регламентные работы – и она прослужит долгие годы.
Лучший гибрид: Ford Escape
- Двигатель: 2,5 л + электромотор (198 л.с.)
- Коробка передач: CVT
- Привод: передний, полный
- Расход топлива: 5,3-6,4 л/100 км (трасса-город)
А вы думали, что Toyota Prius? Да, этот автомобиль причастен к росту популярности гибридов в Канаде, но эволюция транспорта не стоит на месте.
В качестве подержанного гибрида свежий Ford Escape Hybrid (выпускается с 2020-го модельного года) является лучшим выбором. И на то есть веская причина. Надежность у этой модели на одном уровне с Toyota; в то же время кузов кроссовера сегодня гораздо желаннее для большинства покупателей, чем кузов компактного седана.
Кроме того, канадцы зачастую приобретают/перепродают Ford Escape Hybrid с полным приводом, который идеально подходит для передвижения по заснеженным дорогам – зимы в Канаде, как известно, "старорежимные".
Любой, кто переживает по поводу надежности и живучести этих моделей Ford, может изучить опыт соседних США – растущее количество Escape Hybrid, используемых в качестве такси в Нью-Йорке, говорит само за себя.
Лучший компактный кроссовер: Kia Soul
- Двигатель: 2,0 л (147 л.с.), 1,6 л (201 л.с.)
- Коробка передач: CVT, МКПП, АКПП
- Расход топлива: 7,1-9,4 л/100 км (трасса-город)
Kia Soul – один из лидеров продаж в Канаде в категории компактных кроссоверов. Квадратичный кузов Soul выглядит нестандартно, но основательно, особенно у модели третьего поколения, которая появилась на североамериканском рынке в 2020-м году. Дизайнерам Kia удалось привнести в облик этой небольшой и, в общем-то, довольно заурядной по своим техническим характеристикам машины, агрессию. Перед нами – бульдог, только из мира авто.
Интерьер машины менее брутален, чем его внешность, и отражает спокойный нрав авто с базовым 2-литровым двигателем. Машина достаточно просторная и удобная внутри; простая информационно-развлекательная система более интуитивно понятна, чем в аналогичных по классу моделях конкурентов.
Недостатком Soul может считаться только то, что он не предлагается с полным приводом. Но даже в суровых погодных условиях Канады (а тем более – в наших) хороший комплект зимних шин способен нивелировать эту промашку производителя.
Лучший полноразмерный внедорожник: Chevrolet Suburban/GMC Yukon XL
- Двигатель: 3,0 л (277 л.с), 5,3 л (355 л.с.), 6,2 л (420 л.с.)
- Коробка передач: АКПП
- Привод: задний, полный
- Количество мест: 7-8
- Расход топлива: 11,8-18,1 л/100 км (трасса-город)
Изначально Chevrolet Suburban – универсал, переделанный из грузовика в 1934 году для нужд Нацгвардии США. Позже он превратился в полноценный внедорожник, который наряду со своим корпоративным «близнецом» GMC Yukon является самым большим в мире (длина – 5690 мм). В 2019 году "шеви" 13-го поколения получил новый дизайн с независимой задней подвеской (в некоторых комплектациях доступна регулируемая пневматическая) и увеличенным на 650 л объемом багажника. Теперь он равен 2171 л (учитывайте только, что в американских машинах объем багажника измеряется до полотка, а не до полки, как в европейских).
С двигателями мощностью от 277 до 420 л.с. и 10-ступенчатой АКПП машина – настоящий зверюга, причем, весьма прожорливый, съедающий не менее 16-18 л топлива на сотню км в городе и около 12-13 л – на трассе.
Впрочем, с оглядкой на возможности Suburban, с этим можно мириться – ведь в салон машины помещается до 8 пассажиров, а в объемный багажник – куча мала снаряжения.
Chevrolet легко буксирует многотонные прицепы (от 3,4 до 3,7 тонн). Полный привод, мощные двигатели, усеченные бамперы и дорожный просвет в 203 мм дают понять, что этому "крейсеру" нипочем любое бездорожье.
Лучший спорткар: Mazda MX-5
- Двигатель: 2,0 л (181 л.с)
- Коробка передач: МКПП, АКПП
- Привод: задний
- Количество мест: 2
- Расход топлива: 6,7-9 л/100 км (трасса-город)
Многие канадцы любят «прохватить» по дорогам с ветерком, так что на автомобили со спортивным характером в стране устойчивый спрос. Поскольку Porsche не всем по карману (впрочем, и на них на вторичном рынке Канады ажиотажный спрос), ему нашлась "народная" замена – Mazda MX-5, задиристый нрав которой знаком многим еще с момента первого появления модели в 1989 году.
Компактный MХ-5 предлагает владельцу высокое качество сборки, надежность агрегатов, острое рулевое управление, малые крены в поворотах и достаточную для своего веса мощность, чтобы не проcто прибыть в точку назначения, а низко долететь. Неудивительно, что в AJAC назвали Mazda MX-5 лучшим спортивным автомобилем 2019 года.
Лучший минивэн: Dodge Grand Caravan
- Двигатель: 3,6 л (283 л.с)
- Количество мест: 7
- Расход топлива: 9,4-13,8 л/100 км (трасса-город)
Еще один идеальный семейный автомобиль для многодетных. У длиннобазного Grand Caravan, который без особых изменений продержался на рынке с 2011 по 2020-й годы, есть замечательная функция – сиденья второго и третьего ряда одним щелчком рычага (система Stow n' Go) складываются в пол, открывая ровное пространство багажника, увеличившегося с 886 до 3973 л. Хозяину Grand Caravan нет нужды задаваться вопросом: «Подойдет ли этот аппарат для перевозки…» – в 99,9% случаев подойдет.
После 2020 года Grand Caravan уступил место лидера в сегменте минивэнов модели Chrysler Pacifica, благодаря чему цены на него просели. В то же время машина надежна, неприхотлива, и способна долго верой и правдой служить своему новому хозяину. Благо, поскольку Grand Caravan выпускался многие годы, найти к нему запчасти «за недорого» не составляет труда.
Лучший пикап: Ford F-150
- Двигатель: 2,7 л (325 л.с), 3.0 л (250 л.с.), 3,3 л (290 л.с.), 3,5 л (400-430 л.с.), 5,0 л (400 л.с.)
- Количество мест: 3-6
Пикапы F-серии – хит по обе стороны американско-канадской границы с незапамятных времен. Точнее, с 1948 года, когда появился самый первый F-пикап от Ford (в Канаде он продавался под маркой Mercury). С тех пор было реализовано более 27 млн. машин F-серии. Судя по успеху модели F-150 тринадцатого поколения, выпускающейся с 2011 года, это не предел.
Забавный факт: если бы Ford продавал только модель F-150, отказавшись от остальной части своей продукции, он все равно остался бы успешным автопроизводителем из списка Fortune 500 (рейтинг самых крупных компаний в мире), поскольку "эфка" из года в год оказывалась на вершине списка самых популярных авто Северной Америки.
У F-150 широкий выбор конфигураций кузова, комплектаций, двигателей и трансмиссий – каждый может подобрать аппарат исходя из своих потребностей. Машина отличается высоким качеством сборки; надежность также не вызывает вопросов. Владельцы не нарадуются этому, поскольку привыкли жестко эксплуатировать свои "грузовички". Особенно хвалят машины после 2015 года выпуска, когда Ford перешел на производство кузовов из алюминия по военным стандартам.
Лучший компактный седан класса люкс: Lexus ES
- Двигатель: 3,5 л (302 л.с)
- Расход топлива: 7,4-10,7 л/100 км (трасса-город)
Дебютировав в 1989 году, суббренд Toyota – Lexus – сразил конкурентов сочетанием разумной цены, надежности и стиля своих моделей. Прошли годы, марка заматерела и стала одной из законодательниц мод в сегменте люксовых автомобилей.
Модель ES – неотъемлемая частью портфолио Lexus, дающая покупателям шанс стать обладателем роскошного авто, и при этом не переплатить (особенно, если вы приобретаете машину с пробегом).
У ES, последнее обновление которой состоялось в 2021 году, всего один вариант двигателя, но неплохой выбор трансмиссий, включая гибридную. Автомобили хорошо оснащены и качественно собраны, у них объемный багажник и просторный, почти звуконепроницаемый салон.
Еще один пункт в пользу ES – награда модели AJAC в 2018 году за лучшую инновацию в области активной безопасности (в частности, за внедрение системы обнаружения пешеходов).
Лучший полноразмерный седан класса люкс: Genesis G90
- Двигатель: 1,8 л (132 л.с)
Машина производится с 2017 года, придя на смену Hyundai Equus. Можно сказать, что в G90 органично слились воедино стиль и практичность. Мощные двигатели V8 и V6 с турбонаддувом и полный привод HTRAC (в Канаде это особенно важно) позволяют чувствовать себя на дороге хозяином положения.
Машина спокойная, с комфортной подвеской, легко «съедающей» неровности дороги. Стильный и качественный салон предлагает два ряда удобных сидений и множество высокотехнологичных опций. Рейтинг надежности у G90 один из самых высоких в классе – этот автомобиль стареет изящно, не причиняя владельцу серьезных проблем.