Sort the damage: როგორი დაზიანებებით სჯობს აშშ-დან მანქანების წამოყვანა?
საიდუმლო არ არის, რომ აშშ-ში ავტომობილის შეძენა აუქციონზე შემდგომი შეკეთებით - უფრო მომგებიანი, ვიდრე ხილული პრობლემის გარეშე მანქანის შეძენა. ამ მიზეზით ამერიკაში ასე პოპულარულია სავაჭრო მოედნები Copart ან IAA, რომლებიც სთავაზობენ მანქანებს სხვადასხვა სახის დაზიანებით. ამ ავტომობილებს შორის ყველაზე პერსპექტიულის შერჩევა - თითქმის ხელოვნებაა. Columbus-ის სპეციალისტების რჩევები დაგეხმარებიან სწორი გადაწყვეტილების მიღებაში.
მხოლოდ ერთი საავტომობილო აუქციონი Copart ყოველდღიურად ყიდის რამდენიმე ათას ავტომობილს მინიმალური დაზიანებით  – კომპანიის საიტზე ამ მანქანების ნახვა შესაძლებელია საძიებო ველში დაზიანების ტიპის – Low Damage ("მინიმალური დაზიანება") და შემდეგ ქვეკატეგორიის –Minor Dents/Scratches ("მცირე ჩანაჭყლეტი/ჩამონახეთქი") მითითების გზით.
IAA-ზე ვაჭრობაში მონაწილეობის მიღებისას ყურადღებით უნდა იყოთ: საძიებო ფილტრები იძლევიან მანქანის პირველადი/მთავარი ზიანით ("Primary Damage") მოძიების შესაძლებლობას. მაგალითად, მიღებული შეჯახებისას. ამ პარამეტრში არჩევანი ფართოა, წვრილმანი დეტალების ჩათვლით.
და რომელი დაზიანებები ან სხვა პრობლემები ხდიან ავტომობილს გაცილებით უფრო იაფს აუქციონზე, უპრობლემოდ აღმოიფხვრება ჩვენი სახელოსნოების პირობებში შეკეთებისას და მომგებიან გადაყიდვას გპირდებათ? შევადგინოთ პატარა რეიტინგი.
1. ძარას ჩამოსაკიდი ელემენტების დაზიანება
მცირე საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევისას (ან უხეში მართვისას) დაზიანებულ ავტომობილებს, ჩვეულებრივ აქვთ უმნიშვნელო დაზიანებები. როგორც წესი, ის არ ეხება ძარას მზიდ კონსტრუქციებს (ხანდახან მათ ძალურს უწოდებენ) – სადგარი, ლონჟერონი, განივა, სახურავი, ზღურბლი, «სათადარიგოს» ნიში და ა. შ. და არ აყენებენ ზიანს მანქანის გეომეტრიას.
იდეალურია, როდესაც დარტყმა მოდის ძარას ჩამოსაკიდ ელემენტებზე (ბამპერები, ფრთები, კარი, კაპოტი, საბარგულის სახურავი ან კარი), განსაკუთრებით მხებით. ისინი ადვილად იცვლება ან, რაც უფრო იაფია - იზუსტება.
ავტომობილის აღდგენის ფასი დამოკიდებული იქნება იმაზე, თუ სად აკეთებთ მანქანას. რა თქმა უნდა, მას ვერ უწოდებთ კოსმეტიკურს, მაგრამ ბიუჯეტისათვის გამანადგურებელიც ნამდვილად არ გახდება.
მნიშვნელოვანია ავტომობილის დაზიანებების სწორად შეფასება. უმჯობესია, თუ ამას გააკეთებს კვალიფიციური სპეციალისტი. მაგალითად, InterCargo სთავაზობს ამერიკაში პირდაპირ სავაჭრო მოედანზე მანქანის დათვალიერების შეღავათიან მომსახურებას, დამატებითი ფოტოფიქსაციით. პროფესიული დათვალიერება პრაქტიკულად 100% იძლევა პერსპექტიული ავტომობილის შეძენის გარანტიას.
2. საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევა ცხოველების მონაწილეობით
ცხოველები ამერიკაში მრავლდება, როგორც ამბობენ, ძალიან სწრაფი ტემპით და ამიტომ ხშირად ხვდებიან მანქანის ქვეშ. ამ დროს ავტომობილის დაზიანებების ხარისხი დამოკიდებულია ცხოველების ზომაზე და მასთან შეჯახების სიჩქარეზე. ერთია თუ გზატკეცილზე მოძრაობისას შეეჯახები გზის სავალ ნაწილზე უეცრად გამოსულ ირემს ან ლოსს და სულ სხვაა - შეეჯახო სოფლის გზაზე მაჩვის მაგვარ ცხოველს.
როგორც წესი, ყველა მსგავს ინციდენტში ზიანდება ავტომობილის წინა ნაწილი: ბამპერი, ფრთები, საქარე მინა. ხდება, რომ მწყობრიდან გამოდის გაგრილების სისტემა  (მაგალითად, რადიატორი).
ჩვენი “უმცროსი ძმების“ მონაწილეობით მომხდარი საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევა ხანდახან შემაშინებლად გამოიყურება, მაგრამ ხშირად არ ნიშნავს ძვირადღირებულ შეკეთებას.
3. გატაცების შემდეგ ნაპოვნი ავტომობილი
როგორც მთელ მსოფლიოში აშშ-ში მანქანებს აზღვევენ გატაცებისგან. შესაბამისი სადაზღვევო შემთხვევის დადგომისას ზიანის ანაზღაურება ოპერატიულად ხდება.
ამასთანავე, თუ გატაცების შემდეგ ხერხდება ავტომობილის პოვნა, მას არ უბრუნებენ წინა მფლობელს. მანქანა ხდება სადაზღვევო კომპანიის საკუთრება, რომელსაც დაუყოვნებლის გააქვს “დანაკარგი“ საავტომობილო აუქციონზე, რათა აინაზღაუროს საკუთარი ზარალი.
გატაცებული ავტომობილების ლოტები მარკირებულია სპეციალური აღნიშვნით – Theft ("გატაცება"), Unrecovered Theft ან Recovered Thefts ("დაბრუნებულია გატაცების შემდეგ").
ასეთი მანქანების შეძენა მომგებიანი ორი მიზეზით. პირველი, ავტომობილის გატაცებას აშშ-ში იშვიათად ახლავს მისი დაზიანება - ის არ გაიტაცეს დასამტვრევად. მეორე, გამყიდველები არიან საიმედო სადაზღვევო კომპანიები. შესაბამისად, არ გექნებათ პრობლემა საქონლის გაფორმებასა და ამერიკიდან გატანასთან.
ერთი "მაგრამ": მანქანაში შეიძლება არ იყოს გასაღები. მაგრამ ეს მოგვარებადი პრობლემაა აშშ-შიც და ჩვენთანაც, იმ შემთხვევაშიც კი, როდესაც საუბარია ჩიპიან გასაღებზე.
4. მევალისგან ამოღებული ავტომობილი
აუქციონები ხშირად ყიდიან ბანკების მიერ მათი მფლობელების კრედიტზე ან სხვა გადასახადებზე დავალიანების გამო ჩამორთმეულ მანქანებს. ასეთ სატრანსპორტო საშუალებებს აქვთ აღნიშვნა Repossessed ("ჩამორთმეული"), ამასთანავე აქვს ყველა საჭირო დოკუმენტი და გამართულ მდგომარეობაშია. მათ შორის არის თითქმის ახალიც, მცირე გარბენიანი ავტომობილები, რადგან მეორეულ ავტომობილებს იშვიათად იღებენ კრედიტში.
ამოღებული მანქანები შეძენის მომგებიანი ვარიანტია. მაგრამ აქაც არის ნიუანსები. ასეთ მანქანას ყოფილი მფლობელის მაქინაციების გამო შეიძლება ჰქონდეს ფარული დეფექტები.
ხშირად აუქციონზე წარმოდგენილ ჩამორთმეულ ავტომობილებს განსაკუთრებული სახეობის აღნიშვნა აქვს Abandonment Paperwork ("გაფორმებულია როგორც მიტოვებული"). ეს არის აშშ-ს სახელმწიფო სამსახურების მიერ როგორც საზოგადოებრივ ადგილებზე, აგრეთვე კერძო ტერიტორიაზე ჩამორთმეული ავტომობილები. როგორც წესი ეს ხდება იმის გამო, რომ ისინი დიდი ხნით მიატოვეს.
შეძენის საინტერესო ვარიანტია, მაგრამ ავტომობილის წინასწარი დათვალიერება ადგილზე უკვე სასურველი კი არა, სავალდებულოა.
5. ავტომობილი დაზიანების გარეშე
ამ შესაძლებლობაზეც ღირს თქმა. მანქანა დაზიანების გარეშე შესაძლებელია შეიძინოთ ნებისმიერ აუქციონზე – როგორც წესი, ისინი აღნიშნულია როგორც Normal wear (ბუნებრივი ცვეთა). ასეთი ავტომობილების ყველაზე ფართო არჩევანი და ყველაზე მისაღები ფასები Manheim-ის აუქციონზეა, რომელიც პოზიციონირებს როგორც უმსხვილესი არამხოლოდ ამერიკაში, არამედ მთელ მსოფლიოში აუქციონი (ავტომობილების გაყიდვები აღწევენ წელიწადში 6 მლნ ერთეულს). აქ ყიდიან მანქანებს ვადაგასული გარანტიით, ლიზინგში შეძენილ, სადაზღვევო კომპანიების, ბანკების მიერ ამოღებულ მანქანებს, ლიკვიდირებული საწარმოდან შემოსულ მანქანებს და ა. შ.. მათ აერთიანებს მექანიკური ან რაიმე სხვა კრიტიკული დაზიანებების არარსებობა.
აუქციონის პლუსი მდგომარეობს იმაში, რომ მასზე გაყიდული ყველა ავტომობილი ექვემდებარება სავალდებულო ტექნიკური დათვალიერების პროცედურას, რომელსაც ატარებენ Manheim-ის ინსპექტორები. მინუსიც იგივეა: მანქანები, რომლებზეც ხარჯავენ თავის დროს აუქციონის თანამშრომლები კონკურენტებთან შედარებით უფრო ძვირი ღირს.

Sort the damage: с какими повреждениями лучше брать машины в США?
Не секрет, что покупка авто на аукционе в США с дальнейшим ремонтом – выгоднее, чем приобретение машин без видимых проблем. По этой причине в Америке так популярны торговые площадки Copart или IAA, предлагающие машины с различными типами повреждений. Выбрать среди этих авто самые перспективные – почти искусство. Советы от специалистов Columbus помогут вам принять верное решение.
Один только автоаукцион Copart еженедельно выставляет на продажу несколько тысяч автомобилей с минимальными повреждениями – на сайте компании эти машины можно найти, выбрав в поисковой строке Тип повреждения – Low Damage ("Минимальные повреждения") и затем – подкатегорию Minor Dents/Scratches ("Небольшие вмятины/Сколы").
Принимая участие в торгах на IAA, также нужно быть внимательным: поисковые фильтры позволяют находить машины по первичному/главному урону ("Primary Damage"). Например, полученному при столкновении. Выбор внутри этого параметра широк, вплоть до мелких деталей.
Какие же повреждения, или другие проблемы, делают машины значительно дешевле на аукционах, без последствий устраняются в ходе ремонта в условиях наших мастерских и сулят выгодную перепродажу? Составим небольшой топ.
1. Повреждение навесных элементов кузова
Пострадавшие вследствие легкого ДТП (или неаккуратного вождения) автомобили обычно имеют незначительные повреждения. Как правило, они не затрагивают несущие (иногда их называют силовыми) конструкции кузова – стойки, лонжероны, поперечины, крышу, пороги, нишу «запаски» и.т.д. – и не наносят ущерб геометрии машины.
Идеально, когда удар приходится по навесным элементам кузова (бамперы, крылья, двери, капот, крышка или дверь багажника), особенно по касательной. Они легко меняются, или – что еще дешевле – рихтуются.
Цена восстановления авто будет зависеть от того, где вы производите ремонт. Конечно, его нельзя назвать косметическим, но и разорительным он точно не станет.
Важно правильно оценить повреждения авто. Лучше, если это сделает квалифицированный специалист. Например, InterCargo предоставляет недорогую услугу осмотра машины прямо на торговой площадке в Америке, с дополнительной фотофиксацией. Профессиональный осмотр практически на 100% гарантирует приобретение перспективного автомобиля.
2. ДТП с участием животных
Звери в Америке плодятся, что называется, опережающими темпами, а потому нередко оказываются под колесами машин. Степень получаемых при этом автомобилями повреждений напрямую зависит от размера животного и скорости столкновения с ним. Одно дело – въехать на шоссе во внезапно выскочившего на проезжую часть оленя или лося и совсем другое – зацепить на проселочной дороге какого-нибудь барсука.
Как правило, во всех подобных инцидентах страдает "передок" авто: бампер, крылья, иногда лобовое стекло. Случается –выходит из строя система охлаждения (например, радиатор).
Последствия ДТП с участием братьев наших меньших иногда выглядят устрашающе, но зачастую не оборачиваются дорогим ремонтом.
3. Авто, найденные после угона
Машины в США, как и во всем мире, страхуют от угона. Возмещение ущерба, при наступлении соответствующего страхового случая, происходит оперативно.
При этом, если после кражи авто удается найти, его не возвращают прежнему владельцу. Машина становится собственностью страховой компании, которая немедленно выставляет "пропажу" на автоаукцион, чтобы компенсировать свои убытки.
Лоты угнанных авто маркируются специальными пометками – Theft ("Угон"), Unrecovered Theft или Recovered Thefts ("Возвращен после угона").
Покупка таких машин выгодна по двум причинам. Во-первых, угон авто в США редко сопровождается ее повреждением – не для того машину угоняли, чтобы разбить. Во-вторых, продавцами являются надежные страховые компании. Стало быть, проблем с оформлением и вывозом из Америки товара не будет.
Одно "но": ключи зажигания в машине могут отсутствовать. Но это проблема решаемая – и в США, и в нашей стране, даже когда речь идет о ключах с чипом.
4. Авто, изъятые у должников
Аукционы нередко продают машины, конфискованные банками у их владельцев из-за задолженности последних по кредитам или иным платежам. Такие транспортные средства имеют пометку Repossessed ("Конфискат"), при этом обладают всеми необходимыми документами и находятся в исправном техническом состоянии. Среди них встречаются и почти новые, с небольшим пробегом, поскольку подержанные авто в кредит берут нечасто.
Изъятые  машины – выгодный вариант для приобретения. Но и здесь имеются нюансы. Такая машина может иметь скрытые дефекты вследствие махинаций экс- владельца.
Особый вид конфискованных авто, часто оказывающихся на аукционах, обозначается пометкой Abandonment Paperwork ("Оформлены как брошенные"). Это автомобили, конфискованные госслужбами США в общественных местах или на частной территории – как правило потому, что они были там надолго оставлены.
Интересный вариант для покупки, но предварительный осмотр авто на месте уже не желателен, а обязателен.
5. Авто без повреждений
Об этой возможности также необходимо упомянуть. Машины без повреждений можно купить на любом аукционе – они, как правило, имеют пометку Normal wear (Естественный износ). Самый большой выбор таких авто, и наиболее приемлемые цены, – на аукционе Manheim, который позиционирует себя, как крупнейший не только в Америке, но и во всем мире (продажи авто достигают 6 млн единиц в год). Здесь реализуют машины с просроченной гарантией, взятые в лизинг, изъятые страховыми компаниями, банками, доставленные с ликвидированных предприятий и т.д. Объединяет их отсутствие механических и каких-либо иных критических повреждений.
Плюс аукциона в том, что все продаваемые на нем автомобили подвергаются обязательной процедуре техосмотра, который проводят инспекторы Manheim. Минус – в этом же: машины, на которые тратят свое время сотрудники аукциона, стоят дороже, чем у конкурентов.