ჩინეთმა დაიწყო დიდი "აკუმულატორის" რევოლუცია. რას უნდა ველოდოთ?
აკუმულატორებისა და ავტომობილების ჩინელი მწარმოებლები გაერთიანდნენ მყარსხეულიანი აკუმულატორების ერთობლივი შემუშავებისა და წარმოებისთვის. იაპონიასა და დასავლეთს ტექნოლოგიის სფეროში "საუკუნის გამოწვევის" წინაშე დააყენეს.
ჯერ კიდევ იანვარში, პეკინმა შექმნა კონსორციუმი - ჩინეთის ერთობლივი ინოვაციური პლატფორმა - სრულად მყარსხეულიანი აკუმულატორების (CASIP) დანერგვის მიზნით, რომელმაც გააერთიანა მთავრობა, სამეცნიერო წრეები და მრეწველობა.
ალიანსის მიზანია 2030 წლისთვის შექმნას მყარსხეულიანი აკუმულატორების მიწოდების ჯაჭვი. CASIP-მა დაუყოვნებლივ გაააქტიურა შემდეგი თაობის აკუმულატორების კვლევები და შემუშავება ხელოვნური ინტელექტისა და სხვა მოწინავე ტექნოლოგიების გამოყენებით.
შეურიგებელი მეგობრები
ალიანსში მონაწილე აკუმულატორის მწარმოებლებს შორისაა CATL, BYD FinDreams Battery-ის შვილობილი კომპანია, CALB, EVE Energy და Gotion High-tech. ანუ მსოფლიოში 10 უმსხვილესი საავტომობილო აკუმულატორის მწარმოებლიდან 5!
გარდა ამისა, პროექტში მონაწილეობენ ავტომწარმოებლები, ძირითადად სახელმწიფო საწარმოები, ასევე კერძო კომპანიები BYD და Nio.
პროექტი უნიკალურია იმით, რომ იგი პირველად აერთიანებს ყოფილ მეტოქეებს. მაგალითად, CATL და BYD აგრესიულად ეჯიბრებიან ერთმანეთს ლითიუმ-რკინა-ფოსფატის აკუმულატორების ბაზრის წილზე. CATL-მა CALB-ს და Sult Energy Technology-ს, კონსორციუმის აკუმულატორების კიდევ ერთ მწარმოებელს, სასამართლოში უჩივლა საპატენტო უფლებების დარღვევისთვის.
მაგრამ მეგობრების ჩხუბი ვის გაუგია.
ვინაიდან საქმე ჩინეთში ხდება, CASIP-ის წევრების სიაში შევიდნენ სახელმწიფო სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები, როგორიცაა ჩინეთის მეცნიერებათა აკადემია და სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული გავლენიანი ფონდები.
იაპონური ფაქტორი
შეგახსენებთ, მრავალი წლის განმავლობაში Toyota Motor და სხვა იაპონური კომპანიები ლიდერობდნენ მაღალი სიმკვრივის მქონე მყარსხეულიანი აკუმულატორების კვლევებსა და განვითარებაში, რომლებიც მნიშვნელოვნად ზრდიდნენ ელექტრო მანქანების სვლის მარაგს. გარდა ამისა ისინი ნაკლებად ცეცხლსაშიშია და უფრო კომპაქტური, რაც კონსტრუქტორებს მნიშვნელოვან თავისუფლებას ანიჭებს.
Toyota გეგმავს 2027-2028 წლებში მყარსხეულიანი აკუმულატორებით აღჭურვილი ელექტრო მანქანების გამოშვებას, Nissan Motor სავარაუდოდ დაიწყებს მათ გაყიდვას 2028 ფისკალურ წელს.
ევროპელი ავტომწარმოებლები, როგორიცაა Volkswagen და BMW, ასევე ჩქარობენ აკუმულატორის ახალი სახეობის დანერგვას, სტარტაპებთან აშშ-ში და არა მხოლოდ თანამშრომლობით.
ჩინეთი დევნაში ერთვება
ახლა ციური იმპერია აქტიურად შეუერთდა ელექტროძრავების რბოლას.
„ახალი ენერგიის წყაროზე არსებული ავტომობილების გაყიდვების თანაფარდობა ტრადიციულ ელექტრომობილების გაყიდვებთან 2025 ან 2026 წლისთვის ნახევარს გადააჭარბებს“, - დარწმუნებულია ცინგხუას უნივერსიტეტის პროფესორი ოუიან მინგაო, რომელიც სპეციალიზირებულია ავტომობილებთან დაკავშირებული ტექნოლოგიების განვითარებაში.  მისი თქმით, ჩინეთმა უნდა ისარგებლოს თავისი უზარმაზარი ავტო ბაზრის უპირატესობით და იყოს პირველი, ვინც დანერგავს მყარსხეულიანი აკუმულატორებს.
ჩინელი ანალიტიკოსები თვლიან, რომ 2030 წლისთვის ამ მიმართულებით გარღვევის მიღწევის მნიშვნელოვანი შანსი არსებობს. ანაზღაურდება თუ არა სასწაული ბატარეების შემუშავების „საყოველთაოდ ეროვნული“ მიდგომა - სხვა საკითხია.
გავლენიანი ჩინური მედია გამოცემის Yicai-ს მონაცემებით, Toyota ფლობს 1300-ზე მეტ მყარსხეულიანი აკუმულატორის პატენტს, ხოლო ჩინელ მწარმოებლებს მხოლოდ 100 აქვს.
Რა თქმა უნდა, უცნობია შეძლებენ თუ არა ჩინურ კომპანიებს დაწინაურებას. მაგრამ უდავოა, რომ ისინი ბაზარს გაამდიდრებენ.

Китай начал великую «аккумуляторную» революцию. Чего ждать?
Китайские производители аккумуляторов и автомобилей объединились для совместной разработки и производства твердотельных аккумуляторов. Японии и Западу брошен «вызов века» в области технологий.
Еще в январе Пекин создал консорциум — Китайскую совместную инновационную платформу – для внедрения полностью твердотельных аккумуляторов (CASIP), которая объединила правительство, научные круги и промышленность.
Цель альянса – построить цепочку поставок твердотельных аккумуляторов к 2030 году. CASIP немедленно активизировал исследования и разработки аккумуляторов следующего поколения, используя искусственный интеллект и другие передовые технологии.
Непримиримые друзья
Среди производителей аккумуляторов, участвующих в альянсе – CATL, дочерняя компания BYD FinDreams Battery, CALB, EVE Energy и Gotion High-tech. То есть, 5 из 10 крупнейших производителей автомобильных аккумуляторов в мире!
Кроме того, в проекте участвуют автопроизводители, в основном государственные предприятия, а также частные компании BYD и Nio.
Проект уникален тем, что впервые объединяет бывших соперников. Например, CATL и BYD агрессивно конкурируют за долю рынка литий-железо-фосфатных аккумуляторов. CATL даже подала в суд на CALB и Sult Energy Technology, еще одного производителя аккумуляторов в консорциуме, за нарушение патентных прав.
Но, милые бранятся, только тешатся.
Поскольку дело происходит в Китае, в список членов CASIP вошли государственные научно-исследовательские институты, такие как Китайская академия наук, и влиятельные финансируемые государством фонды.
Японский фактор
Напомним, в течение многих лет Toyota Motor и другие японские компании лидировали в исследованиях и разработках твердотельных аккумуляторов с высокой плотностью энергии, значительно увеличивающих запас хода электромобилей. Кроме того, они менее огнеопасны и более компактны, что дает конструкторам значительную свободу.
Toyota планирует выпустить электромобили, оснащенные твердотельными батареями, в 2027–2028 годах, Nissan Motor, очевидно, начнет их продажу в 2028 финансовом году.
Европейские автопроизводители, такие как Volkswagen и BMW, также спешат внедрить новый вид батарей, сотрудничая со стартапами в США и не только.
Китай пускается в погоню
Теперь в электромоторную гонку активно включилась Поднебесная.
«Соотношение продаж автомобилей на новых источниках энергии к продажам традиционных «элекричек» превысит половину к 2025 или 2026 году», — уверен профессор Университета Цинхуа Оуян Мингао, специализирующийся на разработке технологий, связанных с автомобилем.  По его словам, Китай должен воспользоваться преимуществами своего огромного авторынка и первым внедрить твердотельные аккумуляторы.
Китайские аналитики считают, что к 2030 году есть значительные шансы добиться прорыва в этом направлении. Другое дело, окупится ли «общенациональный» подход к разработке чудо-батарей.
По данным влиятельного китайского СМИ «Yicai», Toyota владеет более 1300 патентами на твердотельные аккумуляторы, в то время как китайские производители имеют их только 100.
Наверняка неизвестно, смогут ли китайские компании наверстать отставание. Но, в том, что рынок они как следует «понадкусывают», сомнений нет.