პოპულარული პალიტრა: რა გავლენას მოახდენს ავტომობილის ფერი მისი განმეორებით გაყიდვისას
რომელი ფერები ეხმარება და რომელი ხელს უშლის გარბენიანი ავტომობილის განმეორებით გაყიდვისას და ამცირებს მის ფასს? პასუხი ამ კითხვაზე აღმოაჩინა კომპანია iSeeCars.com-მ და ბევრს ეს პასუხები გააკვირვებს.
ამერიკული ავტო საძიებო სისტემის iSeeCars.com-ის ბოლოდროინდელმა კვლევამ გამოარკვია, რომ ავტომობილის ფერს შეუძლია დაგეხმაროთ მის მომგებიან გაყიდვაში, ან პირიქით - შეამციროს ღირებულება მისი გადაყიდვის შემთხვევაში.
სხვაობა შეიძლება საკმაოდ მნიშვნელოვანი იყოს: “არაპოპულარულ“ ფერებში შეღებილი ავტომობილები თითქმის 4-ჯერ კარგავენ ღირებულებას პოპულარულ ფერებთან შედარებით.
ავტომობილის ყველაზე გავრცელებული ფერები - მაგალითად, თეთრი, შავი და ვერცხლისფერი - მინიმალურ გავლენას ახდენენ გაყიდვის ღირებულებაზე. ისინი არ აიაფებენ მანქანას, მაგრამ არც ფასს აძვირებენ.
ხოლო ზოგიერთმა სხვა ფერმა შეიძლება სასიამოვნოდ გააოცოს მომხმარებლები. ყველაზე მომგებიანი მათ შორის ყვითელი და ნარინჯისფერია!
თქვენი ფულის ფერი
„ავტომობილის ფერი არის ერთ-ერთი ძირითადი კრიტერიუმი შეძენისას, მას შემდეგ რაც განსაზღვრავენ მის მარკასა და მოდელს“, - ამბობს iSeeCars-ის აღმასრულებელი ანალიტიკოსი კარლ ბროუერი. - ვინაიდან ამორტიზაცია იკავებს ავტომობილის ფლობის ხარჯების ლომის წილს, ახალი მანქანის მყიდველებმა დეტალურად უნდა განიხილონ ფერის არჩევის საკითხი. თუ, რა თქმა უნდა, მათ მომგებიანად სურთ ამ ავტომობილის სარფიანი გაყიდვა“.
მათთვის ამოცანის გასაადვილებლად, iSeeCars.com-ის ანალიტიკოსებმა გააანალიზეს 2019 წლის სამოდელო რიგის 650 000-ზე მეტი მეორეული ავტომობილი, რომელიც გაიყიდა 2021 წლის აგვისტოდან 2022 წლის მაისამდე პერიოდში.
მწარმოებლის მიერ რეკომენდირებული თითოეული ავტომობლის საცალო ფასი დარეგულირდა ინფლაციის დონის გათვალისწინებით 2022 წლის დოლარის ეკვივალენტამდე, შემდეგ კი შედარდა გარბენიანი ავტომობილების საშუალო საბაზრო ფასებთან. მონაცემები გაერთიანებულია ცხრილში ავტომობილის ფერისა და ძარის ტიპის მიხედვით.
ავტომობილის ამორტიზაცია ფერის მიხედვით
მკვეთრი ფერები, როგორც წესი, უკეთ ინარჩუნებენ ავტომობილის ღირებულებას, მაშინ როდესაც ჩვეულებრივი ფერები აუფასურებენ მათ.
ავტომობილის ყვითელი ფერი საუკეთესოდ ინარჩუნებს მის ღირებულებას. “ეს მოულოდნელია, ვინაიდან ყვითელი ერთ-ერთი ყველაზე ნაკლებად პოპულარული ფერია მანქანის ყიდვისას. როგორც წესი, ეს არის სპორტული მანქანების და სხვა მცირერიცხოვანი მანქანების ფერი, რომელლებიც უმნიშვნელოდ კარგავენ ღირებულებაში“, - ამბობს ბროუერი. - მეორეული ავტომობილების ბაზარზე ყვითელი მანქანები იშვიათად გვხვდება. შესაძლოა ამიტომაა, რომ ადამიანები რეფლექსურად მზად არიან გადაიხადონ მათში მეტი “.
ნარინჯისფერი შემდეგი ფერია, რომელიც ეფექტურად ინარჩუნებს ავტომობილის ფასს.
„ყვითლის მსგავსად, ნარინჯისფერი არ არის გავრცელებული. უმეტესად ესეც არის მცირერიცხოვანი სპორტული ავტომობილებისა და მასლკარების ფერი, განაგრძობს ბროუერი. - ასევე მას იყენებენ სპეციალური “სადღესასწაულო“ სერიის ავტომობილებისათვის, რომლების შეზღუდული რაოდენობით იწარმოება. მაგალითად, Mazda MX-5 Miata 30th Edition და 2023 Toyota GR86 Special Edition.
ყველაზე მეტად მანქანის ღირებულებაში კარგავენ ოქროსფერ და ყავისფერ ფერებში შეღებილი მანქანები. ისინი ასევე იშვიათია, მაგრამ აუფასურებენ ავტომობილს საშუალოზე მეტად.
„ფერის იშვიათობა არ უტოლდება მის ფასეულობას. თუ ფერი ვერ პოულობს გამოხმაურებას მეორეული ავტომობილების საკმარისი რაოდენობის მყიდველებში, ეს მნიშვნელოვნად ამცირებს მანქანის ღირებულებას გადაყიდვისას“, - ამტკიცებს ბროუერი.
თეთრი, შავი, ნაცრისფერი და ვერცხლისფერი ფერები ავტომობილების ყველაზე პოპულარული ფერებია და ზომიერად აუფასურებენ ავტომობილის ღირებულებას.
„ბევრი მომხმარებელი ირჩევს ამ ფერებს არა იმიტომ, რომ მოსწონთ, არამედ იმიტომ, რომ ისინი “სხვებისნაირია“, - ამბობს ბროუერი. ”რადგან ეს ყველაზე გავრცელებული ფერებია, მათი არჩევანი ფაქტობრივად არ ახდენს გავლენას ავტომობილის ღირებულებაზე გადაყიდვისას.”
ბეჟი ფერიც ასევე შეგვიძლია მივაკუთვნოთ ამ კატეგორიას, ხოლო იასამნისფერი, წითელი, მწვანე და ლურჯი - კარგი არჩევანია მომავალში მანქანის წარმატებული გაყიდვისთვის.
ავტომობილის ფერის ამორტიზაცია სატრანსპორტო საშუალებების სეგმენტის მიხედვით
მანქანის ღირებულების შემცირება, პირველ რიგში, მის ფიზიკურ ცვეთაზეა დამოკიდებული. თუმცა, როგორც iSeeCars-მა გაარკვია, ავტომობილის ფერის ამორტიზაცია აგრეთვე აქტუალური ცნებაა, რომელიც დამოკიდებულია სატრანსპორტო საშუალების კონკრეტულ ტიპზე. განვიხილოთ ძირითადი ტენდენციები.
ყველგანმავლების ამორტიზაცია ფერის მიხედვით
ყველგანმავლების სეგმენტის შესწავლისას, iSeeCars-ის ანალიტიკოსებმა აღმოაჩინეს, რომ ყვითელი ყველაზე უკეთ ინარჩუნებს მის ფასს, ხოლო ყველაზე ნაკლებად - ყავისფერი.
კაშკაშა, უჩვეულო ფერების ავტომობილები ყველაზე ნაკლებად კარგავენ ღირებულებას ყველგანმავლების სეგმენტში. ყვითელი ფერის მანქანები 3 წლის შემდეგ შეიძლება გაძვირდეს კიდეც, ხოლო ნარინჯისფერი და მწვანე მანქანები მაინც დიდად არ კარგავენ ფასში.
«ყვითელი ფერის ყველაზე პოპულარული ყველგანმავლები – Jeep Wrangler და Jeep Wrangler Unlimited, –  იყიდება რეკომენდირებულ საცალო გაყიდვის ფასზე უფრო ძვირად ექსპლუატაციის სამი წლის შემდეგაც კი, – გვატყობინებს ბრაუერი. – იგივე შეგვიძლია ვთქვათ Subaru Crosstrek-ზე, რომელიც ხშირად გვხდება ნარინჯის ფერში და მწვანე Subaru Forester-ზე».
პიკაპების ამორტიზაცია ფერის მიხედვით
რაოდენ უცნაურის არ უნდა იყოს, პიკაპებს შორის თავის ღირებულებას ყველაზე უკეთ ინარჩუნებს ბეჟი ფერი, ყველაზე უარესად კი მწვანე.
ყველა ფერის პიკაპი უფასურდება ნაკლებად ვიდრე მსუბუქი ავტომობილები, ამავდროულად ყველაზე ნაკლებად ფასში კარგავენ ბეჟი ფერის მანქანები.
«შესაძლო მოდის საფუძველი ჩაუყარა Toyota-მ, რომელმაც წარმოადგინა ბეჟი ელფერი «მცურავი ქვიშა» პიკაპებისთვის TRD Pro 2016 წელს,შემდეგ კი სხვა მანქანებისათვისაც, – ამბობს ბრაუერი. – სწორედ Toyota-ს ყველაზე მეტი ჰყავს ბეჟი ფერის პიკაპი და ისინი ძალიან ნელა კარგავენ ფასს».
კიდევ ერთი პიკაპის ფერი დაბალი ამორტიზაციით ნარინჯისფერია.
«ნარინჯისფერი ინარჩუნებს პიკაპების ფასს იმიტო, რომ ეს ახალი ფერია სეგმენტში; ადრე ის ფაქტობრივად არ, – თვლის ბრაუერი. – მაგრამ იგი, როგორც ამბობენ ძალიან დაფასდა და მყიდველები მზად არიან გადაიხადონ დამატებითი თანხა როგორც Ford Ranger-ის შემთხვევაში, რომლის ფერის დანამატი შეადგენს მთელი $595!»
სედანის ამორტიზაცია ფერის მიხედვით
სედანებისთვის ყველაზე მომგებიანი ფერი იასამნისფერია და ყველაზე წამგებიანი კი შავი.
იასამნისფრის გარდა ყველაზე ნაკლებად გაუფასურებული ფერი სედანების შემთხვევაში წითელი ფერია.
«ეს კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სატრანსპორტო საშუალებების შედარებით კონსერვატიულ სეგმენტშიც კი არსებობს მოთხოვნა უჩვეულო ფერებზე, – აღნიშნავს ბრაუერი. – ამავდროულად, იასამნისფერი არის სედანების ყველაზე ნაკლებად გავრცელებული ფერი. შემიძლია დავასახელო მხოლოდ ეერთი მოდელი, რომელიც მასობრივად იღებება ამ ფრად – Dodge Charger. და ეს აშკარად არის მისი პოპულარობის ერთ-ერთი საიდუმლო!»
კაბრიოლეტების ამორტიზაცია ფერის მიხედვით
კაბრიოლეტებისთვის რაც უფრო მკვეთრი ფერია - მით უკეთესია, ხოლო რაც უფრო მშვიდი და ნეიტრალური ფერია - მით უფრო წამგებიანია კომერციული თვალსაზრისით.
შეიძლება ითქვას, რომ ყვითელი ფერი იდეალურია კაბრიოლეტებისთვის.
«ის საუკეთესოა ნარჩენი ღირებულების თვალსაზრისით, რის დემონსტრირებასაც ახდენენ Porsche და Chevrolet Corvette მოდელები, რომლებიც ინარჩუნებენ თავის ფასს რიგი წლების განმავლობაში, – ამბობს ბრაუერი. – ადამიანებს, რომლებიც ყიდულობენ მსგავს ავტომობილებს, უნდათ გამოყოფა, ამიტომ რიგითი ფერები ამ სეგმენტისათვის ტაბუა  ».
კუპეს ამორტიზაცია ფერის მიხედვით
კუპეს სეგმენტი ძირითად შედგება სპორტული ავტომობილებისაგან და მასლკარებისაგან.
ისევე როგორც პიკაპები, ნებისმიერი ფერის კუპე ინარჩუნებს თავის ფასს სხვა ავტომობილებზე უკეთ.
«ამ სეგმენტში წინადადება არ არის ძალიან დიდი, ამიტომ მოთხოვნა მეორეულ ბაზარზე მაღალია. შესაბამისად, ყველა ფერი უფასურდება საშუალოდ ბაზარზე არსებულ გაუფასურებაზე ნაკლებად».
ამის მიუხედავად ყოველთვის ფასობენ ნარინჯისფერი ავტომობილები. «საუბარია კლასიკურ ამერიკულ სპორტულ ავტომობილებზე – Chevrolet Camaro, Ford Mustang და Chevrolet Corvette», – მოჰყავს მაგალითები ბრაუერს.
მინივენების ამორტიზაცია ფერის მიხედვით
მინივენებს შორის ყველაზე მომგებიანი არის მწვანე ფერი, ხოლო წითელი კი არ არის საუკეთესო არჩევანი.
მინივენები უსაფურდება ნებისმიერი სხვა ტიპის ავტომობილზე გაცილებით სწრაფად. მაგრამ მწვანე მინივენები დანარჩენზე ოდნავ ნაკლებად.
«ზოგადად, მინივენები – გონივრული არჩევანია. თუმცა, თუ გინდათ გახადოთ შენაძენი კიდევ უფრო მომგებიანი, შეარჩიეთ მწვანე ფერის მინივენი, – ამბობს ბრაუერი. – ვფიქრობ, ეს არის ერთ-ერთი გამონაკლისი, როდესაც თავშეკავებული ფერი ხელს უწყობს გაყიდვებს. ხშირად ადამიანები ფიქრობენ, რომ თამამი ან იშვიათი ფერები ამცირებენ ავტომობილის ღირებულებას გადაყიდვისას. მაგრამ ცხოვრებაში ყველაფერი ხშირად სრულიად საწინააღმდეგოდ ხდება!»

Ходовая палитра: как цвет авто влияет на его цену при перепродаже
Какие цвета помогают, а какие мешают при перепродаже автомобиля с пробегом, снижая его стоимость? Ответ на этот вопрос нашла компания iSeeCars.com и он многих удивит.
Недавнее исследование, проведенное американским автопоисковиком iSeeCars.com, выяснило, что цвет автомобиля может помочь выгодно реализовать его или напротив, уменьшает стоимость при перепродаже.
Разница может быть довольно существенной: авто, окрашенные в «неходовые» цвета теряют стоимость почти в 4 раза по сравнению с популярными.
Самые распространенные цвета автомобилей – например, белый, черный и серебристый, – оказывают минимальное влияние на стоимость при перепродаже. Они не удешевляют машину, но и не помогают сохранить ее цену.
А вот некоторые другие цвета могут приятно удивить потребителей. Среди самых выгодных – желтый и оранжевый!
Цвет ваших денег
«Цвет автомобиля является одним из основных критериев покупки после того, как люди определились с его маркой и моделью, – говорит исполнительный аналитик iSeeCars Карл Брауэр. – Поскольку амортизация съедает львиную долю стоимости владения транспортным средством, покупатели новой машины должны тщательно обдумать выбор ее цвета. Если, конечно, хотят позднее выгодно продать авто».
Чтобы облегчить им эту задачу, аналитики компании iSeeCars.com проанализировали более 650 тысяч подержанных автомобилей 2019 модельного года, проданных в период с августа 2021-го по май 2022 года.
Рекомендованная производителем розничная цена каждого автомобиля была скорректирована с учетом инфляции до долларового эквивалента 2022 года, а затем сопоставлена ​​со средними рыночными ценами на автомобили с пробегом. Данные объединены в таблицы согласно цвету автомобилей и типу кузова.
Амортизация автомобиля по цвету
Яркие цвета, как правило, лучше всего сохраняют стоимость авто, в то время как обычные их обесценивают.
Желтый цвет автомобиля лучше всего сохраняет его стоимость. «Это неожиданно, поскольку желтый — один из наименее популярных цветов при покупке автомобиля. Обычно это цвет спорткаров и других малосерийных машин, которые незначительно теряют в стоимости, – говорит Брауэр. – Желтые автомобили не часто встречаются на рынке подержанных авто. Возможно поэтому люди рефлекторно готовы платить за них больше».
Оранжевый – следующий цвет из тех, что эффективно сохраняют цену авто.
«Как и желтый, оранжевый встречается не часто. Опять же, чаще всего это цвет мелкосерийных спортивных авто и маслкаров, – продолжает Брауэр. – Его также используют для специальных «праздничных» серий авто, выпускаемых ограниченным тиражом. К примеру, Mazda MX-5 Miata 30th edition и Toyota GR86 Special Edition 2023 года».
Больше всего теряют в стоимости машины, окрашенные в золотистый и коричневый цвета. Они тоже встречаются нечасто, но обесценивают авто выше среднего.
«Редкость цвета не равна его ценности. Если цвет не находит отклика у достаточного количества покупателей подержанных автомобилей, это значительно снижает стоимость машины при перепродаже», – утверждает Брауэр.
Белый, черный, серый и серебристый цвета являются наиболее популярными цветами автомобилей и обесцениваются умеренно.
«Многие потребители выбирают эти цвета не потому, что они им нравятся, а потому, что они «как у всех», – говорит Брауэр. – Поскольку это наиболее распространенные цвета, их выбор практически не оказывает влияния на стоимость авто при перепродаже».
К этой же категории можно отнести и бежевый цвет, а вот фиолетовый, красный, зеленый и синий – хороший выбор для успешной перепродажи машины в будущем.
Амортизация цвета автомобиля по сегментам транспортных средств
Потеря стоимости авто зависит, прежде всего, от его физического износа. Однако, как выяснили в iSeeCars, амортизация цвета автомобиля – также актуальное понятие, причем зависящее от определенного типа транспортного средства. Проследим основные тенденции.
Амортизация внедорожников по цвету
Изучая сегмент внедорожников, аналитики iSeeCars обнаружили, что лучше всего в нем сохраняет цену авто желтый цвет, а хуже всего – коричневый.
Автомобили ярких, необычных цветов меньше всего теряют стоимость в сегменте внедорожников. Машины желтого цвета могут даже вырасти в цене спустя 3 года, а оранжевые и зеленые – как минимум, не слишком теряют в цене.
«Самые популярные внедорожники желтого цвета – Jeep Wrangler и Jeep Wrangler Unlimited, – продаются по цене выше рекомендованной розничной даже после трех лет использования, – сообщает Брауэр. – То же можно сказать о Subaru Crosstrek, который часто встречается в оранжевом цвете, и зеленом Subaru Forester».
Амортизация пикапов по цвету
А вот среди пикапов, как ни странно, лучше всего сохраняет свою ценность бежевый цвет, а хуже всего – зеленый.
Пикапы всех цветов обесцениваются меньше, чем у легковушки, при этом менее всего теряют в цене машины бежевого цвета.
«Должно быть, начало моде положила Toyota, представив бежевый оттенок «зыбучие пески» для пикапов TRD Pro в 2016 году, а затем и для других машин, – говорит Брауэр. – Именно у Toyota больше всего пикапов бежевого цвета и они очень медленно теряют в цене».
Еще один цвет пикапов с низкой амортизацией – оранжевый.
«Оранжевый сохраняет цену пикапов, потому что это новый цвет в сегменте; раньше он практически не использовался, – считает Брауэр. – Но он, что называется, пришелся ко двору. Часто покупатели готовы платить за него дополнительные деньги, как в случае с Ford Ranger, у которого доплата за этот цвет составляет целых $595!».
Амортизация седана по цвету
Для седанов самый выигрышный цвет – фиолетовый, а самый невыгодный – черный.
Кроме фиолетового, наименее обесценивающимся у седанов является красный цвет.
«Это еще раз доказывает, что даже в относительно консервативном сегменте транспортных средств есть спрос на необычные расцветки, – отмечает Брауэр. – При этом фиолетовый – один из наименее распространенных цветов седанов. Могу назвать только одну модель, которая массово окрашивается в него – Dodge Charger. И это явно один из секретов его популярности!».
Амортизация кабриолетов по цвету
Для кабриолетов чем ярче цвет, тем лучше, а чем спокойнее и нейтральнее – тем невыгоднее с коммерческой точки зрения.
Можно сказать, что желтый цвет – идеален для кабриолетов.
«Он лучший с точки зрения остаточной стоимости, что демонстрируют многие модели Porsche и Chevrolet Corvette, сохраняющие свою цену в течение ряда лет, – говорит Брауэр. – Люди, которые покупают подобные автомобили, хотят выделиться, поэтому заурядные цвета для этого сегмента – табу».
Амортизация купе по цвету
Сегмент купе в основном состоит из спортивных автомобилей и маслкаров.
Как и пикапы, купе любых цветов сохраняют свою цену лучше, чем прочие автомобили.
«В этом сегменте предложение не очень большое, поэтому спрос на вторичном рынке высокий. Соответственно, все цвета обесцениваются меньше, чем в среднем по рынку».
Тем не менее, всегда в цене оранжевые авто. «Речь о классических американских спортивных автомобилях – Chevrolet Camaro, Ford Mustang и Chevrolet Corvette», – приводит примеры Брауэр.
Амортизация минивэнов по цветам
Среди минивэнов наиболее выигрышным является зеленый цвет. А вот красный – не лучший выбор.
Минивэны обесцениваются стремительнее, чем любой другой тип автомобиля. Но зеленые минивэны – все же чуть меньше остальных.
«Вообще, минивэны – это разумный выбор. Однако, если вы хотите сделать приобретение еще более выгодным, выбирайте фургончики зеленых оттенков, – говорит Брауэр. – Пожалуй, это одно из немногих исключений, когда сдержанный цвет помогает продажам. Часто люди думают, что смелые или редкие цвета уменьшат стоимость автомобиля при перепродаже. Но в жизни все часто происходит с точностью до наоборот!».