მადლობა, SUV! ფურგონები კვლავ მოდაშია
ბოლო ათწლეულში ფურგონები გაყიდვები არც ისე სახარბიელოდ მიდიოდა. თუმცა დღეს ისინი კვლავ განიცდიან პოპულარობის ზრდას და რაოდენ გასაკვირი არ არის, ამისთვის ყველგანმავლების მადლიერები უნდა ვიყოთ.
1980-იან და 1990-იან წლებში მინივენები დე-ფაქტო საოჯახო სატრანსპორტო საშუალება იყო. მაგრამ პოპულარობის (და ტევადობის) ზრდასთან ერთად ავტომობილების სულ უფრო მეტი მყიდველი უპირატესობას SUV-ს ანიჭებდა. "რა საჭიროა იყო დედა, თუ შეიძლება იყო სუპერმენი-დედა, გესმის?" – ასე აღწერა ეს ტენდენცია აშშ-ში პოპულარულმა საინფორმაციო რესურსმა Аutoblog.com.
მოდური ვარცხნილობა
–90-იან წლებში ყველგანმავლების პოპულარობა გაიზარდა ცხოვრების აქტიური სტილის დაპირების ფონზე. მიზეზი მარტივია: ეს მანქანები გამოიყურებოდა საიმედოდ და იძლეოდა მხიარული დროის გატარების გარანტიას — თვლის ედ კიმი, AutoPacific-ის პრეზიდენტი და მთავარი ანალიტიკოსი.
ძვრა აჩქარდა 2000-იან წლებში, როდესაც სეგმენტში მოთამაშეთა რაოდენობა შემცირდა რამდენიმე საკვანძო ფიგურამდე.
პარალელურად ტერმინი «ყველგანმავალი» სულ უფრო კარგავდა თავის მნიშვნელობას, ვინაიდან მისი გამოყენება დაიწყეს ყველა ფორმისა და ზომების სატრანსპორტო საშუალებების აღწერისთვის.
ბევრი ავტომწარმოებელი დღესაც არგებს ამ "მოდურ ვარცხნილობას " სედანებს და უნივერსალებსაც კი, რადგან ცდილობს მყიდველთა თვალში მათი მიმზიდველობის ამაღლებას.
მაგალითისთვის შორს წასვლა არ მოგიწევთ. ბოლო Kia Carnival-მა ნაწილობრივ მიაღწია წარმატებას იმიტომ, რომ აქვს უფრო ვერტიკალური, ბლოკური დიზაინი ტიპიურ “მარმელადის“ მიკროავტობუსთან შედარებით. ჩრდილოეთ ამერიკაში ჭეშმარიტად პოპულარულ უნივერსალად რჩება  Subaru Outback – მისი შთამბეჭდავი საგზაო ღრეჩოთი და ზესაიმედო კონსტრუქციით.
Kia-ს თავხედობა
შეგახსენებთ, რომ 2021 წელს წარმოებაში გაშვებულმა Кia Carnival-მა ჩაანაცვლა ძველებური მინივენი Sedona. მაგრამ გაშვების დროს Carnival Kia-მა არც ერთხელ არ გამოიყენა სიტყვა  «ფურგონი» ან «მინივენი» და ამის ნაცვლად უწოდებდა Carnival-ს «მრავალმიზნობრივ სატრანსპორტო საშუალებას».
Kia ამით არ შემოიფარგლა და განაცხადა, რომ Carnival-მა შეავსო «თავისუფალი სივრცე ყველგანმავალსა და საოჯახო ფურგონს შორის » — ნიშა, რომლს არსებობის შესახებ ჩვენ ადრე არ ვიცოდით . კომპანია თავხედურად ახდენდა «ყველგანმავლის მაგვარი ფურგონის თამამი და კვადრატულ დიზაინის» რეკლამირებას.
საოცარია, მაგრამ ამგვარმა მიწოდებამ მიაღწია თავის მიზანს. 2021 წლის განმავლობაში Kia-მ გაყიდა 25 155 ავტომობილი Carnival, რაც აღემატება 2020, 2019, 2018 და 2017 წლებში რეალიზებული Sedona-ს ავტომობილების რაოდენობას.
– დიზაინმა გახადა ავტომობილი უფრო შესამჩნევი, — თქვა ჯოზეფ ჩოიმ, Kia-ის მენეჯერი Carnival-ის სასაქონლო სტრატეგიის მიმართულებით. – ჩვენ ავიღეთ ყველაფერი, რაც ხდის ავტომობილის ამ ტიპს უფრო მიმზიდველს, მაგრამ ჭეშმარიტად წინ წავიწიეთ, როდესაც ყურადღება გავამახვილეთ ფურგონის გარეგნულ იერს. რაოდენ შთამბეჭდავად არ გამოიყურებოდეს იგი დღეს, მე უკვე ვფიქრობ ამ დიზაინის მომდევნო იტერაციაზე.
"ტყის მოხეტიალის" თავგადასავლები
ზოგადი ტენდენციის შესაბამისად, 2021წ. Toyota-მ გამოაცხადა Sienna – Woodland-ის ახალი მოდერნიზაციის შესახებ, რომელიც მოიცავს მინივენისთვის ყველგანმავლის ნაკვეთების შემძენი სალონის ახალ მიპორკეთებასაც.
ცვლილებები მინიმალური, მაგრამ საკმარისი იყო, რომ მოეხდინა “ტყის მოხეტიალის“ რეკლამირება: საგზაო ღრეჩო მატება 0,6 დუიმით, რეილინგები სახურავზე ტრავერსით, მძლავრი ბუქსირების გადასაბმელი, ცვალებადი დენის 120-ვოლტიანი დენცქვიტა მცირე ტურისტული აღჭურვილობის კვებისთვის. Woodland მიეწოდება სტანდარტული სრული ამძრავით, რომელიც იყო და რჩება არასავალდებულო Sienna-ს სხვა მოდელებისათვის.
თეორიულად Woodland-ის მოდერნიზაცია შედგა, მაგრამ სინამდვილეში ყველაფერი სხვაგვარი აღმოჩნდა. როდესაც Аutoblog-მა გამოსცადა ავტომობილი წლის დასაწყისში, აღმოჩნდა, რომ Woodland არ ამართლებს თავის შედარებით მაღალ ფასს, რომელიც 2023 წლის მოდელის შემთხვევაში შეადგენს $47 530.
მოკლედ, ბოლო წლების განმავლობაში ავტომწარმოებელი არაერთხელ სცადეს წაეშალათ ზღვარი ფურგონებს და სატვირთო ავტომობილებს შორის (ამ მხრივ განსაკუთრებით აღსანიშნავია ფურგონი Volkswagen Syncro, მაზდა MPV-ს პირველი თაობა და ა. შ.). მაგრამ ეს ცვალებადი წარმატებით ხდებოდა.
წარმატებული შეჯვარება
ფურგონის და ყველგანმავლის შეჯვარების ყველაზე წარმატებული შეჯვარება მოხდა ოვერლენდინგის - საბოლოო მიზნის გარეშე მოგზაურობის გაზრდილი პოპულარობის გათვალისწინებით. ადრე #VanLife-ს და ავტო მოგზაურთა სხვა გაერთიანებების ენთუზიასტები ყიდულობდნენ სრული ზომის ფურგონებს და გარდაქმნიდნენ მათ თავისი მოგზაურობის ფან-ბარჟებად. ახლა ბევრი ავტომწარმოებელი ცდილობს მათი გულის მოგებას.
მაგალითად, Mersedes-მა წარმოადგინა დასვენების დღის კემპერის კონცეპცია Metris-ის (რომელიც მოგვიანებით გადაირქვა Getaway-დ) მოდელის საფუძველზე.
Ford-მა შარშან გამოიყვანა Transit Trail - ძალიან მაგარი სრული ზომის ფურგონი ჭეშმარიტი ყველგანმავლის შესაძლებლობებით. Trail აერთიანებს Transit-ის 310-ძალურ თვინ-ტურბო V6 ძრავს სრული ამძრავით, 3,5 დიუმით გაზრდილ საგზაო ღრეჩოს, 16-დუიმიან თვლებს 31-დუიმიანი Goodyear-ის "ყველგანმავალი ფეხსაცმლით". დამატებითი ბუქსირების პაკეტით აღჭურვა აძლევს Trail-ს შესაძლებლობას გაიყოლოს 6500 ფუნტამდე (თითქმის 3 ტონა) ტვირთი.
– პერსპექტივაში ყველგანმავლები განაგრძობენ გავლენას ავტომობილების დიზაინსა და გზის თვისებებზე, ვინაიდან რჩებიან ყველაზე პოპულარულ სატრანსპორტო საშუალებად ჩრდილოეთ ამერიკაში, — აჯამებს კიმი. – ამის წყალობით შანსები უჩნდება მიკროავტობუსებასაც, განსაკუთრებით აღსანიშნავია ელექტრო მოდელები, რომელთა მხარეს მომავალია.

Фургоны снова в моде. Спасибо, SUV!
Продажи фургоны в последнее десятилетие шли ни шатко, ни валко. Однако сегодня они переживают всплеск популярности, и благодарить за это нужно, как ни странно, внедорожники.
В 1980-х и 1990-х годах минивэны были де-факто семейным транспортным средством. Но по мере роста популярности (и вместительности) внедорожников все больше покупателей авто отдавали предпочтение SUV. "Зачем быть мамой, если можно быть крутой мамой, понимаешь?" – так описал эту тенденцию популярный в США информационный ресурс Аutoblog.com.
Стильная прическа
– В 90-х годах популярность внедорожников влетела на  обещании активного образа жизни. Причина проста: эти машины выглядели прочными и гарантировали  веселое времяпровождение  — считает Эд Ким, президент и главный аналитик AutoPacific.
Сдвиг ускорился в 2000-х годах, сократив количество игроков в сегменте минивэнов до нескольких ключевых.
Параллельно термин «внедорожник» все более утрачивал смысл, поскольку его начали употреблять для описания транспортных средств всех форм и размеров.
Многие автопроизводители и сегодня прикрепляют эту "стильную прическу" даже к седанам и универсалам, пытаясь повысить их привлекательность в глазах покупателей.
За примерами далеко ходить не надо. Последний Kia Carnival добился успеха отчасти потому, что имеет более вертикальный, блочный дизайн, чем типичный "мармеладный" микроавтобус. А по-настоящему популярным универсалом в Северной Америке остается Subaru Outback – с его внушительным дорожным просветом и сверхнадежной конструкцией.
Нахальство Kia
Напомним, что запущенный в производство 2021 году Кia Carnival заменил старый минивэн Sedona. Но ни разу во время запуска Carnival Kia не использовала слова «фургон» или «минивэн», вместо этого называя Carnival «многоцелевым транспортным средством».
На этом Kia не остановилась, заявив, что Carnival заполнил «незанятое пространство между внедорожником и семейным фургоном» — нишу, о существовании которой мы прежде не подозревали. Компания нахально рекламировала «смелый и квадратный дизайн фургона, похожего на внедорожник».
Удивительно, но эта подача достигла цели. В течение 2021 года Kia продала 25 155 автомобилей Carnival, что превышает количество автомобилей Sedona, реализованных в 2020, 2019, 2018 и 2017 годах.
– Дизайн помог сделать автомобиль более заметным, — сказал Джозеф Чой, менеджер Kia по продуктовой стратегии Carnival. – Мы взяли все, что делает этот тип автомобиля привлекательным, но по-настоящему рванули вперед, когда уделили внимание внешнему виду фургона. Как бы он сегодня замечательно ни выглядел, я уже думаю о следующей итерации этого дизайна.
Приключения "лесного бродяги"
Следуя общей тенденции, Toyota в 2021 г. объявила о новой модернизации Sienna – Woodland, включающей и новую отделку салона, которая придала минивэну черты внедорожника.
Изменения были минимальными, но достаточными, чтобы рекламировать "лесного бродягу": увеличение дорожного просвета на 0,6 дюйма, рейлинги на крыше с поперечинами, мощная буксировочная сцепка, 120-вольтовая розетка переменного тока для питания небольшого туристического снаряжения. Woodland поставляется со стандартным полным приводом, который был и остается необязательным для других моделей Sienna.
В теории доводка Woodland удалась, но в реальности все оказалось иначе. Когда Аutoblog испытал автомобиль в начале года, оказалось, что Woodland не оправдывает свою относительно высокую цену, которая для модели 2023 года составляет $47 530.
В общем, на протяжении последних лет автопроизводители не раз пытались стереть грань между фургонами и грузовыми автомобилями (особенно в этом смысле примечателен фургон Volkswagen Syncro, первое поколение Мазда MPV и т.д.). Но – с переменным успехом.
Удачное скрещивание
Наиболее удачные попытки скрестить фургон и внедорожник были реализованы с учетом возросшей популярности оверлендинга – путешествия без конечной цели. Ранее энтузиасты #VanLife и прочих сообществ автопутешественников покупали полноразмерные фургоны и переоборудовали их в фан-баржи для своих походов. Сейчас многие автопроизводители стараются им угодить.
К примеру, Mersedes представил Концепцию кемпера выходного дня на основе модели Metris (позже переименована в Getaway).
Ford в прошлом году выкатил Transit Trail, очень крутой полноразмерный фургон с настоящими внедорожными возможностями. Trail сочетает в себе 310-сильный твин-турбо V6 от Transit с полным приводом, увеличенный на 3,5 дюйма клиренс, 16-дюймовые колеса с 31-дюймовой "вездеходной обувью" Goodyear. Оснащение дополнительным буксирным пакетом позволяет Trail тащить за собой до 6500 фунтов (почти 3 тонны) груза.
– Внедорожники будут продолжать влиять на дизайн и дорожные качества автомобилей в перспективе, поскольку остаются самым популярным транспортным средством в Северной Америке, — резюмирует Ким. – Благодаря этому появляются шансы и у микроавтобусов, особенно электрических, за которыми будущее.