Forbes 2024: ყველაზე მეტყველი ციფრები აშშ-დან ავტომობილების შესახებ
ამერიკელებს ჯერ კიდევ უყვართ ავტომობილები და დიდ მნიშვნელობას ანიჭებენ მათ ფლობას.  ალბათ, ეს არის საავტომობილო სტატისტიკის კვლევის არის მთავარი დასკვნა, რომელიც ახლახან ჩაატარა ცნობილმა გამოცემა Forbes-მა. ის ასევე შეიცავს უამრავ სხვა ინფორმაციას/ციფრებს, რომელიც სასარგებლოა მათთვის, ვინც სწავლობს აშშ-ს საავტომობილო ბაზარს. გამოქვეყნებულია შემოკლებული ვერსიით.
რამდენი ავტომობილია აშშ-ში?
• სულ 2022 წელს აშშ-ში მძღოლებზე დარეგისტრირებული იყო 278,870,463 პირადი და კომერციული სატრანსპორტო საშუალება.
• სატვირთო ავტომობილები - სატრანსპორტო საშუალების ყველაზე პოპულარული ტიპია, 2022 წელს დარეგისტრირდა 170,239,357 კერძო და კომერციული სატვირთო მანქანება, 98,573,935 მსუბუქი ავტომობილის რეგისტრაციასთან შედარებით.
• 2022 წელს ოჯახების 91.7% ფლობდა მინიმუმ ერთ სატრანსპორტო საშუალებას. ოჯახების მხოლოდ 8.3%-ს არ ჰყავდა სატრანსპორტო საშუალება.
• აიდაჰოსა და ვაიომინგს აქვთ ავტომობილების ფლობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები ქვეყნის მასშტაბით, ორივე შტატში ოჯახების 96.2% განაცხადა 2022 წელს მინიმუმ ერთ სატრანსპორტო საშუალებაზე წვდომის თაობაზე.
• 2022 წელს კოლუმბიის ოლქში ოჯახების მხოლოდ 64.3% ფლობდა მინიმუმ ერთ ავტომობილს, რაც ყველაზე დაბალი პროცენტია ქვეყანის მასშტაბით.
• ვაიომინგის მაცხოვრებლები ყველაზე ხშირად ფლობენ სამ ან მეტ სატრანსპორტო საშუალებას (33.6%), მათ მოსდევენ აიდაჰოსა და იუტას მაცხოვრებლები (32.7%).
• Ford F-150 - ყველაზე გაყიდვადი მეორეული ავტომობილია ქვეყანაში 2023 წელს გაყიდვების მოცულობის მიხედვით.
რამდენ ამერიკელს ჰყავს ავტომობილი?
ამერიკაში ავტომობილების მფლობელთა რიცხვი იზრდება. 2022 წელს შინამეურნეობების მხოლოდ 8.3%-ს არ ჰყავდა სატრანსპორტო საშუალება, რაც 4.6%-ით ნაკლებია 2018 წელთან შედარებით, როდესაც სატრანსპორტო საშუალება არ ჰყავდა შინამეურნეობების 8.7%-ს.
• 2022 წელს შინამეურნეობების უმრავლესობა (91.7%) ფლობდა მინიმუმ ერთ ავტომობილს, 2018 წელს ამ მაჩვენებლის არსებულ 91.3% შედარებით.
• 2022 წელს შინამეურნეობების 37% ფლობდა ორ ავტომობილს, რაც 0,8%-ით ნაკლებია 2018 წელთან შედარებით (37,3%).
• 2022 წელს შინამეურნეობების 22.1% ფლობდა სამ ან მეტ სატრანსპორტო საშუალებას, რაც 5.2%-ით მეტია 2018 წელთან შედარებით (21%).
ელექტრომობილების ფლობა
საავტომობილო დილერების ეროვნული ასოციაციის მონაცემებით, ელექტრომობილების (EVs), ჰიბრიდული ელექტრომობილების და მიერთებული ჰიბრიდების (PHEVs) გაყიდვებმა შეადგინა 2023 წელს ყველა გაყიდული ახალი ავტომობილის 16.7%.
• კალიფორნიას აქვს ელექტრომობილების ფლობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, 2022 წლის მდგომარეობით ელექტრომობილები შეადგენენ შტატში რეგისტრირებული სატრანსპორტო საშუალებების საერთო რაოდენობის 2.5%-ს.
• მისისიპს, ჩრდილოეთ დაკოტას, სამხრეთ დაკოტას, დასავლეთ ვირჯინიას და ვაიომინგს ელექტრომობილების ფლობის ყველაზე დაბალი მაჩვენებლები აქვთ, 2022 წლის მდგომარეობით, ხუთივე შტატში რეგისტრირებული სატრანსპორტო საშუალებების 0.1%-ს შეადგენენ ელექტრომობილები.
ხუთი ქალაქი, ყველაზე მეტი სატრანსპორტო საშუალებით ერთ ოჯახში
2022 წელს აიდაჰო-ფოლსში, აიდაჰოს შტატში იყო სამი ან მეტი სატრანსპორტო საშუალების მქონე შინამეურნეობების ყველაზე მაღალი პროცენტი: შინამეურნეობების 38.8%. ამ ქალაქს მოსდევს:
• ლოგანი, იუტა (ოჯახების 38,2%).
• პროვო-ორემი, იუტა (ოჯახების 36,7%).
• ბისმარკი, ჩრდილოეთ დაკოტა (ოჯახების 36,4%).
• გრილი, კოლორადო (ოჯახების 36.3%).
ყველაზე პოპულარული მეორეული ავტომობილები აშშ-ში
Ford F-150 - ყველაზე პოპულარული მეორეული ავტომობილია ქვეყანაში 2023 წელს გაყიდვების მონაცემების მიხედვით. ერთიდან ხუთ წლამდე ასაკის ყველა მეორეული ავტომობილის გაყიდვების სამ პროცენტზე მეტი სწორედ ამ პიკაპებზე მოდის. ავტომობილების სხვა მოდელები, რომლებიც 2023 წელს ყველაზე პოპულარულთა რიცხვში შედიოდნენ:
• Chevrolet Silverado 1500 (გაყიდვების 2,6%).
• Chevrolet Equinox (გაყიდვების 2,1%).
• RAM 1500 (გაყიდვების 2,1%).
• Toyota Camry (გაყიდვების 1,8%).
ავტომობილების ყველაზე პოპულარული ფერები
აშშ-ს გზებზე ავტომობილების მეოთხედზე მეტი (26.2%) თეთრია, რაც მას ყველაზე პოპულარულ ფერად აქცევს ქვეყანაში, რასაც მოსდევს:
• შავი (21,8%).
• რუხი (19.2%).
• ვერცხლისფერი (11.7%)
• ლურჯი (9.7%)
თეთრი, შავი, ნაცრისფერი და ვერცხლისფერი მანქანები შეადგენენ გზებზე არსებული ყველა სატრანსპორტო საშუალების 78,9%-ს.
რა ღირს მანქანის ფლობა?
AAA-ს მონაცემებით, 2023 წელს აშშ-ში ახალი ავტომობილის ფლობა/ექსპლუატაცია წელიწადში $12,182 ჯდებოდა, ანუ $1,015 თვეში. ეს 13.6%-ით მეტია 2022 წელთან შედარებით, როდესაც საშუალო წლიური დანახარჯები შეადგენდნენ $10,728 წელიწადში ან $894 თვეში. AAA ამას უკავშირებს ახალი ავტომობილების ღირებულების მატებას.
აქ მოყვანილია ახალი ავტომობილებით ფლობის დამატებითი სტატისტიკა:
• 2023 წელს ახალი ავტომობილის საშუალო გასაყიდი ფასი შეადგენდა $47,331, ხოლო მეორეული ავტომობილის საშუალო გასაყიდი ფასი იყო $29,586.
• ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში ახალი ავტომობილი საშუალოდ $41,531 ღირდა, ხოლო მეორეული - საშუალოდ $26,042.
• 2019 წლიდან 2023 წლამდე ახალი ავტომობილები 30%-ით გაძვირდა, ხოლო მეორეული - 40.3%-ით.
ყველაზე ძვირადღირებული შტატები ავტომობილის შეკეთებისთვის
კონექტიკუტი არის ყველაზე ძვირადღირებული შტატი ავტომობილის ძრავის შეკეთებასთან დაკავშირებული ხარჯების მიხედვით ($418,37 საშუალოდ), რომელსაც მოსდევენ:

Forbes-2024: самые говорящие цифры об авто из США
Американцы все еще любят автомобили и придают большое значение владению ими. Пожалуй, это главный вывод исследования автомобильной статистики, недавно проведенного известным изданием Forbes. Есть в нем и масса других cведений/цифр, которые будут полезны тем, кто изучает авторынок США. Публикуется с сокращениями.
Сколько автомобилей в США?
• Всего в 2022 году на водителей в США было зарегистрировано 278 870 463 личных и коммерческих транспортных средства.
• Грузовые автомобили – самый популярный тип транспортных средств: в 2022 году было зарегистрировано 170 239 357 частных и коммерческих грузовиков по сравнению с 98 573 935 регистраций легковых автомобилей.
• В 2022 году 91,7% домохозяйств имели хотя бы одно транспортное средство (ТС). Лишь 8,3% домохозяйств не имели ТС.
• Айдахо и Вайоминг имеют самый высокий уровень владения автомобилями по всей стране: 96,2% домохозяйств в обоих штатах сообщили о доступе хотя бы к одному транспортному средству в 2022 году.
• В 2022 году только 64,3% домохозяйств в округе Колумбия имели хотя бы один автомобиль, это самый низкий процент по стране.
• Жители Вайоминга чаще всего владеют тремя и более транспортными средствами (33,6%), за ними следуют жители Айдахо и Юты (32,7%).
• Ford F-150 — самый продаваемый подержанный автомобиль в стране по объемам продаж в 2023 году.
Сколько американцев владеют автомобилем?
Число владельцев автомобилей в Америке растет. В 2022 году только 8,3% домохозяйств не имели транспортных средств, что на 4,6% меньше, чем в 2018 году, когда транспортных средств не было у 8,7% домохозяйств.
• В 2022 году большинство домохозяйств (91,7%) имели хотя бы один автомобиль по сравнению с 91,3% в 2018 году.
• В 2022 году 37% домохозяйств имели два автомобиля, что на 0,8% меньше, чем в 2018 году (37,3%).
• В 2022 году 22,1% домохозяйств имели три и более транспортных средств, что на 5,2% больше, чем в 2018 году (21%).
Владение электромобилями
По данным Национальной ассоциации автомобильных дилеров, продажи электромобилей (EV), гибридных электромобилей и плагин гибридов составили 16,7% всех новых автомобилей, проданных в 2023 году.
• Самый высокий уровень владения электромобилями в Калифорнии: по состоянию на 2022 год электромобили составляют 2,5% от общего числа зарегистрированных транспортных средств в штате.
• В Миссисипи, Северной Дакоте, Южной Дакоте, Западной Вирджинии и Вайоминге самый низкий уровень владения электромобилями: электромобили составляют 0,1% от общего числа транспортных средств, зарегистрированных во всех пяти штатах по состоянию на 2022 год.
Пять городов с наибольшим количеством транспортных средств на семью
В 2022 году в Айдахо-Фолс, штат Айдахо, проживал самый высокий процент домохозяйств, имеющих три или более транспортных средств: 38,8% домохозяйств. За этим городом следуют:
• Логан, Юта (38,2% домохозяйств).
• Прово-Орем, Юта (36,7% домохозяйств).
• Бисмарк, Северная Дакота (36,4% домохозяйств).
• Грили, Колорадо (36,3% домохозяйств).
Самые популярные подержанные автомобили в США
Ford F-150 — самый популярный подержанный автомобиль в стране по данным продаж в 2023 году. Более трех процентов всех продаж подержанных автомобилей возрастом от одного до пяти лет приходилось на эти пикапы.  Другие модели автомобилей, которые входили в число самых популярных в 2023 году, включают:
• Chevrolet Silverado 1500 (2,6% продаж).
• Chevrolet Equinox (2,1% продаж).
• RAM 1500 (2,1% продаж).
• Тоyota Camry (1,8% продаж).
Самые популярные цвета автомобилей
Более четверти (26,2%) автомобилей на дорогах США белые, что делает этот цвет самым популярным в стране, за ним следуют:
• Черный (21,8%).
• Серый (19,2%).
• Серебряный (11,7%)
• Синий (9,7%)
Белые, черные, серые и серебристые авто составляют 78,9% всех транспортных средств на дорогах.
Сколько стоит владеть машиной?
По данным AAA, в 2023 году владение/эксплуатация нового автомобиля стоила в США $12 182 в год или $1015 в месяц. Это на 13,6% больше, чем в 2022 году, когда средние годовые затраты составляли $10 728 в год или $894 в месяц. ААА связывает это с увеличением стоимости новых автомобилей.
Вот дополнительная статистика владения новыми автомобилями:
• В 2023 году средняя цена продажи нового автомобиля составила $47 331, а средняя цена продажи подержанного автомобиля — $29 586.
• За последние пять лет новые автомобили стоили в среднем $41 531, а подержанные — $26 042.
• С 2019 по 2023 год новые автомобили подорожали на 30%, а подержанные — на 40,3%.
Самые дорогие штаты по ремонту авто
Коннектикут — самый дорогой штат по ремонту автомобилей (в среднем $418,37) за ремонт автомобиля, связанный с проверкой двигателя, за которым следуют: