ჩინეთის გზაზე ევროპა დიდ “აერობუსს“ აყენებს
ფოლკსვაგენი Renault და Stellantis იკვლევენ მჭიდრო თანამშრომლობის შესაძლებლობას. ეს მათ საშუალებას მისცემს ერთობლივად აწარმოონ იაფფასიანი ელექტრომობილები და წარმატებით დაუპირისპირდნენ ჩინეთის ეკონომიკურ საფრთხეს. ასეთი გაერთიანება - ჩინურ ავტოინდუსტრიასთან კონკურენციაში გადარჩენისთვის ერთადერთი გზაა, თვლიან ეკონომისტები.
იმის პარალელურად თუ როგორ ჩინელი კონკურენტები და Tesla ავლენენ ევროპის უმსხვილესი ავტომობილების მწარმოებლების ნაკლოვანებებს, ძველი სამყაროში აცნობიერებენ ახალი ბიზნეს-სტრატეგიების შემუშავების აუცილებლობას, რომელსაც მოიგერიებს საავტომობილო შემოჭრას აღმოსავლეთიდან, აღნიშნავს Blomberg.
"სისხლიანი აბაზანის" წინ
უკვე “არსებობს აბსოლუტური გაგება, რომ მომავალში ჩინეთის მხრიდან კონკურენციისთვის მოუმზადებელი კომპანიები პრობლემის წინაშე აღმოჩნდებიან“, - ამბობს კარლოს ტავარესი, 2021 წელს Fiat Chrysler Automobiles-ის (FCA) ფრანგულ Groupe PSA-სთან შერწყმის შედეგად შექმნილი კომპანია Stellantis-ის მთავარი აღმასრულებელი დირექტორი.
ადრე მან განაცხადა, რომ ევროპის საავტომობილო ინდუსტრია "სისხლიანი აბაზანა" ელის, თუ ის ვერ მოერგება მსოფლიო ავტო ბაზრის რეალობას. დღეს სიტუაცია კიდევ უფრო გამწვავდა ელექტრომობილების დანერგვის შენელების გამო.
ბაზრიდან „ბენზინის მწურბელების“ გაძევება ვერაფრით ხერხდება, უკვე აშკარაა, რომ ელექტრომობილების გაყიდვები 2019 წლის შემდეგ მიმდინარე წელს ყველაზე ნელი ტემპით გაიზრდება.
Tesla-სთვის ასეთი შენელება აქციების 20%-იანი ვარდნით დასრულდა; ამავდროულად, კომპანიამ დაკარგა საბაზრო კაპიტალიზაციის $150 მილიარდი (VW-ის ღირებულებაზე ორჯერ მეტი თანხა).
ჩინეთთან კონკურენცია ფაქტიურად ჩვენს თვალწინ აძლიერებს ევროპელი ავტომწარმოებლების განვითარების დინამიკის შემცირებას.
ევროპული პასუხის ძიებაში
ამასთან დაკავშირებით, ევროპული საავტომობილო კომპანიების ხელმძღვანელები განიხილავენ სხვადასხვა იდეებს: საწარმოო და კვლევითი რესურსების გაერთიანებიდან სხვა კონტინენტებზე ერთობლივი საწარმოების შექმნამდე. ცხადია, უახლოეს თვეებში გამოცხადდება ევროპული პასუხი ჩინეთს.
მაგრამ წარმატების ფორმულის მოძიება მყიდველების/მწარმოებლების სტიმულის კლების ფონზე უკიდურესად რთულია. ვითარებას ართულებს გაქირავების კომპანიების პოლიტიკა, რომლებიც უარს ამბობენ ელექტრომობილებზე სარემონტო ხარჯების მკვეთრი ზრდის გამო, ისევე როგორც მომხმარებლების ქცევა, რომლებიც სულ უფრო მეტად არიან იმედგაცრუებულნი მათ საფულეებზე გავლენის მქონე კლიმატის პოლიტიკით.
არჩევნებმა აშშ-სა და ევროპაში შეიძლება კიდევ უფრო გააძლიეროს მიუღებლობას ელექტრომანქანების მიმართ.
შეგახსენებთ, რომ 2025 წლიდან ევროკავშირში (EU) ამოქმედდება ემისიების უფრო მკაცრი ნორმები . მწარმოებლებს მოუწევთ აკუმულატორის ბატარეებზე მომუშავე მეტი მანქანის გაყიდვა, წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ ფინანსური სანქციები დაემუქრებათ.
მარეგულირებელი ორგანოების მონაცემებზე დაფუძნებული Bloomberg-ის გაანგარიშების თანახმად, უარეს შემთხვევაში, Volkswagen AG-ს შეიძლება დაეკისროს 2 მილიარდ ევროზე მეტი (2,2 მილიარდი დოლარი) ოდენობის ჯარიმა.
იმავდროულად, სახელმწიფოს მიერ მხარდაჭერილი ჩინელი მწარმოებლები შემოდიან ბაზარზე უფრო იაფფასიანი მოდელებით, რომლებიც ხშირ შემთხვევაში რიგი პარამეტრით ევროპულებზე მოდელებზე უკეთესია.
მაგალითად, BYD-ის Dolphin დაახლოებით 7000 ევროთი ნაკლები ღირს, ვიდრე ანალოგიური კომპლექტაციის მქონე VW ID.3, რომელსაც გერმანული ავტომწარმოებელი თავდაპირველად პოზიციონირებდა, როგორც "ელექტრომანქანების ეპოქის Beetle".
ჩინელმა მწარმოებელმა დაადასტურა თავისი ევროპული ამბიციები ჟენევის ბოლო საავტომობილო შოუზე რამდენიმე ელექტრო მოდელის, მათ შორის ძვირადღირებული ყველგანმავლის ჩვენებით, რომელიც მიზნად ისახავს Mercedes-Benz G-Class-თან კონკურენციას.
ევროპელი ავტომწარმოებლების უუნარობამ შეიმუშავონ მოქმედი გეგმა B, შეიძლება გამოიწვიოს არეულობა ინდუსტრიაში. ეს სერიოზული საფრთხეა, ვინაიდან ავტომშენებლობა დასაქმებულია დაახლოებით 13 მილიონი ადამიანი; მასზე ევროკავშირის ეკონომიკის 7% მოდის.
„ჩვენ მილიარდები დავხარჯეთ იმისთვის, რომ ელექტრომობილობა შესაძლებელი ყოფილიყო“, - ამბობს ჰოლგერ კლაინი, გერმანული სათადარიგო ნაწილების მწარმოებელი ZF Friedrichshafen AG-ის აღმასრულებელი დირექტორი, სადაც დასაქმებულია დაახლოებით 165,000 ადამიანი მთელ მსოფლიოში. - მაგრამ ახლა ჩნდება კითხვა: გვაჩვენეს კი სწორი გზა?”
საავტომობილო Airbus
Renault SA-ს გენერალური დირექტორი ლუკა დე მეო მხარს უჭერს ევროპული თვითმფრინავების მწარმოებლების მიერ შექმნილი ალიანსს, რომელმაც გააერთიანა აქტივები გერმანიაში, საფრანგეთში, ესპანეთსა და ბრიტანეთში, რათა Boeing-სთვის გაეწიათ კონკურენცია.
ის ამტკიცებს, რომ „საავტომობილო აერობუსი“ ხელს შეუწყობს იაფფასიანი ელექტრომობილების შექმნის უზარმაზარი ხარჯების გაზიარებას და ამავდროულად მომგებიანი იქნება ფართომასშტაბიანი ვაჭრობისათვის.
ინტერესი დანახარჯების განაწილებისადმი გაიზარდა გასული წლის ბოლოს, როდესაც Renault-მა წარმოადგინა ქალაქის ელექტრომობილის კონცეფცია, რომელიც ეღირება 20000 ევროზე ნაკლები - VW ID.3-ზე ორჯერ იაფი.
დე მეოს შემოქმედება შთაგონებულია კეი-ქარებით ( K-cars ). ამ პოპულარულ მინი-ავტომობილებს აწარმოებენ იაპონიაში რამდენიმე მწარმოებელი და მათ აქვთ სახელმწიფო მხარდაჭერა.
ტავარესი Stellantis-დან ღიად განიხილავს შერწყმასა და შთანთქმას. სხვა კომპანიების ხელმძღვანელები ყურადღებას ამახვილებენ თანამშრომლობის ნაკლებად რთულ ფორმებზე.
გასულ კვირას დე მეომ Renault-დან დაადასტურა, რომ მოლაპარაკებები ელექტრომობილის ერთობლივ პლატფორმაზე მიმდინარეობს "ყველა მიმართულებით".
„ჩვენ ღია ვართ წინადადებებისა და ინვესტიციებისთვის, რადგან ძალიან რთულია ფულის შოვნა პატარა ავტომობილებზე“, - ამბობს დე მეო, რომელიც ადრე მუშაობდა როგორც Volkswagen-ში, ასევე Fiat-ში.
ჩინური „ავტოვირუსი“, რომელიც აწუხებს ევროპას, შესაძლოა გავრცელდეს აშშ-ში, სადაც General Motors და Ford Motor ასევე ამცირებენ ინვესტიციებს ელექტრო ავტომშენებლობაში და უკვე განაცხადეს, რომ გახსნილები არიან პარტნიორობისთვის.
მეტიც, აშშ-ს პრეზიდენტის ჯო ბაიდენის ადმინისტრაცია, როგორც ამაზე ახლახან New York Times-მა გაავრცელა ინფორმაცია, განიხილავს შესაძლებლობას მწარმოებლებს მეტი დრო მისცეს ელექტრომობილების  წარმოებაზე გადასვლისთვის.
Volkswagen ცვიკაუში: რა ტანჯვაა!..
საინვესტიციო გეგმების შემცირებით, ავტომწარმოებლებმა მეტი ფული დაუბრუნეს აქციონერებს. GM-მა, Ford-მა და Stellantis-მა გასულ წელს საერთო ჯამში დახარჯეს $22.7 მილიარდი აქციების გამოსყიდვასა და დივიდენდების გადახდაზე, ხოლო Renault-მა ერთი კვირის წინ შესთავაზა აქციონერებს უმსხვილესი გადახდა ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში. ამრიგად, პრობლემა არა რესურსების ნაკლებობაა, არამედ საინვესტიციო კლიმატი.
არსებობს მთელი რიგი მიზეზი, რომლებიც აუარესებს განწყობილებას ელექტრომობილების მიმართ. მომხმარებლებმა მიიღეს მცდარი პროგრამული უზრუნველყოფით და მოულოდნელად მაღალი საოპერაციო ხარჯები. ტექნიკური მომსახურების სირთულიდან გამომდინარე, ელექტრომობილის დაზღვევა უფრო ძვირია,  ჩვეულებრივ მანქანასთან შედარებით - მაგალითად, დიდ ბრიტანეთში - ეს თანხა ორჯერ მეტია. მაგრამ მთავარი პრობლემა - ავტომობილის ხელმისაწვდომობაა. უფრო სწორად, "ელექტრომანქანების" მიუწვდომლობა მასობრივი მყიდველისთვის.
მოლოდინებსა და რეალობას შორის შეუსაბამობა მტკივნეულია. Volkswagen-მა (VW) დაითხოვა 200-ზე მეტი თანამშრომელი ელექტრომობილების წარმოების ცენტრში ცვიკაუში და შეამცირა ცვლა ერთ-ერთ ასაწყობ ხაზზე. მიუხედავად იმისა, რომ ევროპაში მსუბუქი ავტომობილების საერთო გაყიდვები იანვარში 11%-ით გაიზარდა, ანალიტიკოსები ვარაუდობენ, რომ ელექტრომობილების წილი მთლიან ავტო ინდუსტრიაში წელს შემცირდება მომხმარებელთა აპათიის გამო.
მოლაპარაკებები ელექტრომობილების ერთობლივ წარმოებაში თანამშრომლობის შესახებ შეიძლება გადამწყვეტი აღმოჩნდეს Volkswagen-ისთვის, რადგან უზარმაზარი ინვესტიციების მიუხედავად ავტო გიგანტი სირთულეებს განიცდის.
VW-მ წარმოადგინა, ალბათ, ყველაზე ამბიციური პროექტი ელექტროავტომშენებლობის დარგში გენერალური დირექტორის ჰერბერტ დისის ხელმძღვანელობით. მაგრამ პროგრამული უზრუნველყოფის შეცდომებმა შეაყოვნა საკვანძო  ელექტრო მოდელების გამოშვება, რის გამოც დისა დაითხოვეს სამსახურიდან 2022 წელს.
მისმა მემკვიდრემ, ოლივერ ბლუმმა VW-ს მუშაკებს ურჩია მომზადებულიყვნენ შემცირებისთვის.
თუ ევროპელი ავტომწარმოებლები ვერ დააბრუნებენ განვითარების სტრატეგიას სასურველ კალაპოტში, შესაძლოა სამუდამოდ ჩამორჩნენ.
ევროპის ბოლო შანსი?
შესაძლოა, საუბარია ევროპის ბოლო შანსზე, წერს Bloomberg.
VW, Stellantis და Renault დამოუკიდებლად მუშაობენ მოდელებზე, რომელთა ფასი 25000 ევროს ან უფრო დაბალია, ხოლო Mercedes და BMW გეგმავენ ათწლეულის შუა პერიოდში გამოუშვან რამდენიმე ახალი ელექტრომობილი გაუმჯობესებული ტექნოლოგიით.
ვაჭრობისა და ნორმატიული დაცვის გაძლიერება მათ წარმატების მიღწევაში დაეხმარება. ევროკავშირმა უნდა გადახედოს თავის ჩვეულებრივი ავტომობილებზე ეტაპობრივად გაუქმების გეგმებს. ამ საკითხში გათვიცნობიერებული ადამიანების თქმით, მწარმოებლები უკვე ამზადებენ კოორდინირებულ ძალისხმევას ივნისში ევროპარლამენტის არჩევნების შემდეგ საჭირო გადაწყვეტილებების ლობირებისთვის.
ამავდროულად, ევროკომისია იძიებს რამდენად უჭერს მხარს ჩინეთი ელექტრომობილების ინდუსტრიას, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ჩინურ ავტომობილებზე დამატებითი ტარიფების შემოღება უკვე ივლისის დასაწყისში.
მიუხედავად იმისა, რომ შიდა წვის ძრავის ავტომობილების წარმოების შეწყვეტის გადავადებამ შესაძლოა შესვენება მისცეს, მაგრამ ის ვერ გადაჭრის კონკურენციის პრობლემებს, რომლებიც აფერხებენ ევროპის ელექტროეპოქაზე გადასვლას.
„ამიტომ ევროპული საავტომობილო კომპანიების დირექტორთა საბჭოს სხდომათა დარბაზებში მომატებული ნერზოვულობა სუფევს“, - ამბობს პარიზში AlixPartners-ის მმართველი დირექტორი ალექსანდრე მარიანი.

Европа поставит на пути Китая большой «аэробус»
Volkswagen, Renault и Stellantis изучают возможность тесного сотрудничества. Оно позволит им совместно производить дешевые электромобили и успешно противостоять китайской экономической угрозе. Такой союз – единственный способ выжить в конкуренции с автопромом Поднебесной, считают многие экономисты.
По мере того, как китайские конкуренты и Tesla вскрывают недостатки крупнейших европейских производителей автомобилей, в Старом Свете наступает осознание необходимости разработки новых бизнес-стратегий, способных отразить автомобильное нашествие с Востока, отмечает Blomberg.
Накануне «кровавой бани»
Уже «существует абсолютное понимание того, что в будущем компании, не подготовленные к конкуренции со стороны Китая, окажутся в беде», — говорит Карлос Таварес, главный исполнительный директор Stellantis — компании, образованной в 2021 году в результате слияния Fiat Chrysler Automobiles (FCA) с французской Groupe PSA.
Ранее он заявлял, что европейскую автомобильную промышленность ждет «кровавая баня», если она не сумеет адаптироваться к реалиям мирового авторынка. Сегодня ситуация еще более обострилась в связи с замедлением темпов внедрения электромобилей.
Оттеснить с рынка «пожирателей бензина» никак не удается, уже очевидно, что продажи электромобилей в этом году будут расти самыми медленными темпами с 2019 года.
Для Tesla такое замедление обернулось падением акций на 20%; одновременно компания лишилась $150 млрд рыночной капитализации (вдвое больше стоимости VW).
Конкуренция с Китаем усиливает спад в динамике развития европейских производителей авто буквально на глазах.
В поисках европейского ответа
В связи с этим руководители автомобильных компаний Европы обсуждают самые разные идеи: от объединения производственных и исследовательских ресурсов до создания совместных предприятий на других континентах. Очевидно, уже в ближайшие месяцы европейский ответ Китаю будет оглашен.
Но найти формулу успеха на фоне снижения стимулов для покупателей/производителей крайне нелегко. Усугубляет ситуацию политика арендных компаний, отказывающиеся от «электричек» из-за резкого роста затрат на ремонт, а также поведение потребителей, все более разочарованных климатической политикой, влияющей на их кошельки.
Выборы в США и Европе могут еще больше усилить неприятие электромобилей.
Напомним, что в 2025 году в Европейском Союзе (ЕС) вступят в силу более жесткие нормы выбросов. Производителям придется продавать больше машин на аккумуляторных батареях, в противном случае им грозят финансовые санкции.
Согласно расчетам Bloomberg, основанным на данных регулирующих органов, при наихудшем сценарии Volkswagen AG может столкнуться с штрафом в размере более 2 миллиардов евро (2,2 миллиарда долларов).
Тем временем китайские производители, поддерживаемые государством, выходят на рынок с моделями, которые дешевле и зачастую лучше европейских по ряду параметров.
Например, Dolphin от BYD стоит примерно на 7000 евро меньше, чем VW ID.3 с аналогичной комплектацией, который немецкий автопроизводитель первоначально позиционировал как «Beetle эпохи электромобилей».
Китайский производитель подтвердил свои европейские амбиции, продемонстрировав на недавнем автосалоне в Женеве несколько электрических моделей, в том числе роскошный внедорожник, призванный конкурировать с Mercedes-Benz G-Class.
Неспособность европейских автопроизводителей разработать работающий План Б может привести к потрясениям в отрасли. Это серьезная угроза, поскольку в автомобилестроении занято около 13 млн человек; на ее долю приходится 7% экономики ЕС.
«Мы потратили миллиарды, чтобы сделать возможным электрическую мобильность, — говорит Хольгер Кляйн, генеральный директор ZF Friedrichshafen AG, немецкого производителя запчастей, в котором работает около 165 000 человек по всему миру. – Но теперь возникает вопрос: а правильно ли нам указали путь?».
Автомобильный Airbus
Генеральный директор Renault SA Лука де Мео выступает за альянс, аналогичный тому, который создал европейскую авиастроительную компанию, объединившую активы в Германии, Франции, Испании и Великобритании, чтобы конкурировать с Boeing.
Он утверждает, что «автомобильный аэробус» поможет разделить огромные затраты на создание дешевых электромобилей, одновременно извлекая выгоды из широкомасштабной торговли.
Интерес к распределению затрат вырос в конце прошлого года, когда Renault представила концепцию электрического городского автомобиля, который будет стоить менее 20 000 евро — вдвое дешевле, чем VW ID.3.
Детище Де Мео вдохновлено кей-карами (K-cars). Эти популярные мини-автомобили производятся в Японии несколькими производителями и поддерживаются государственными льготами.
Таварес из Stellantis открыто обсуждает слияние и поглощение. Руководители других компаний сосредоточены на менее сложных формах сотрудничества.
Де Мео из Renault на прошлой неделе подтвердил, что переговоры о совместной платформе электромобилей ведутся «налево и направо».
«Мы открыты для предложений и инвестирования, потому что очень сложно зарабатывать деньги на маленьких автомобилях», — говорит де Мео, который ранее работал как в Volkswagen, так и в Fiat.
Китайский «автовирус», от которого лихорадит Европу, может перекинутся на США, где General Motors и Ford Motor также сокращают инвестиции в электромобилестроение и уже заявили, что открыты для партнерства.
Более того, администрация президента США Джо Байдена рассматривает возможность предоставления производителям больше времени для перехода на выпуск «электричек», о чем на днях сообщила New York Times.
Volkswagen в Цвиккау: какая боль!..
Свернув инвестиционные планы, автопроизводители вернули акционерам больше денег. GM, Ford и Stellantis потратили в общей сложности $22,7 млрд на выкуп акций и выплату дивидендов в прошлом году, а Renault неделю назад предложила крупнейшую выплату акционерам за пять лет. Таким образом, проблема не в нехватке ресурсов, а в инвестклимате.
Есть ряд причин, которые ухудшают настроения в отношении электромобилей. Потребители получили «глючное» программное обеспечение и неожиданно высокие операционные расходы. Из-за сложности обслуживания страхование электромобиля стоит дороже, чем обычного — например, в Великобритании в два раза. Но главная проблема – в доступности авто. Вернее, недоступности «электричек» массовому покупателю.
Несоответствие между ожиданиями и реальностью причиняет боль. Volkswagen (VW) уволил более 200 рабочих своего центра по производству электромобилей в Цвиккау и сократил смену на одной из своих сборочных линий. Хотя общие продажи легковых автомобилей в Европе в январе выросли на 11%, аналитики ожидают, что доля «электричек» в общем пироге автопрома этом году снизится из-за апатии потребителей.
Переговоры о сотрудничестве в области совместного производства электромобилей могут оказаться решающими для Volkswagen, поскольку автогигант испытывает трудности, несмотря на сделанные в него огромные инвестиции.
VW представил, пожалуй, самый амбициозный проект в области электромобилестроения под руководством генерального директора Герберта Дисса. Но ошибки в программном обеспечении задержали выпуск ключевых электрических моделей, за что Дисса был уволен в 2022 году.
Его преемник Оливер Блюм посоветовал работникам VW готовиться к сокращениям.
Если европейским автопроизводителям не удастся вернуть стратегию развития в нужное русло, они рискуют отстать навсегда.
Последний шанс Европы?
Возможно, речь о последнем шансе Европы, пишет Bloomberg.
VW, Stellantis и Renault независимо работают над моделями стоимостью 25 000 евро или ниже, а Mercedes и BMW планируют выпустить несколько новых электромобилей с улучшенными технологиями к середине десятилетия.
Помочь им добиться успеха может усиление торговой и нормативной защиты. ЕС должен пересмотреть планы по поэтапному отказу от производства обычных автомобилей. По словам людей, знакомых с этим вопросом, производители уже готовят скоординированные усилия по лоббированию необходимых решений после выборов в Европейский парламент в июне.
Одновременно Европейская комиссия расследует, в какой мере Китай поддержал свою индустрию электромобилей, что может привести к введению дополнительных тарифов на китайские авто уже в июле.
Хотя отсрочка прекращения выпуска автомобилей с двигателями внутреннего сгорания может дать передышку, она не решит проблемы с конкуренцией, которые тормозят переход Европы в электрическую эру.
«Поэтому в залах заседаний советов директоров автомобильных компаний Европы царит повышенная нервозность», — говорит Александр Мариан, управляющий директор AlixPartners в Париже.