იდეალური ავტომობილები ამერიკიდან Uber-თან მუსაობისთვის
მანქანების ჩამოყვანა აშშ-დან და კანადიდან არის სწორი გადაწყვეტილება მათთვის, ვინც გეგმავს მუშაობას Uber-ის მობილურ აპლიკაციასთან. Columbus-ის ექსპერტთა გუნდმა დაასახელა მათი აზრით საუკეთესო მანქანები სხვადასხვა ფასთა კატეგორიაში ამ და სხვა ტაქსის სერვისებთან მუშაობისათვის.
როგორც ცნობილია, კომპანია Uber იტოვებს მგზავრების მიერ მგზავრობაში გადახდილი თანხის 20-25% და მხოლოდ 80% – 75% რჩება მძღოლს. ზოგიერთ ქვეყანაში საკომისიოს თანხა ღწევს 33%. ეს საკმაოდ მნიშვნელოვანი პროცენტია. რომ არ გაკოტრდეს ტაქსისტი კარგად უნდა დაფიქრდეს თუ რომელი სატრანსპორტო საშუალებით დაკავდეს ამ საქმიანობით. სულ მცირე ეს უნდა იყოს ეკონომიური და მგზავრისთვის კომფორტული ავტომობილი.
გონივრული გადაწყვეტილება იქნება აშშ-ში გარბეინიანი მანქანის შეძენა: ამერიკის აუქციონებზე ის 30-40%-ით ნაკლები ღირს ანალოგიურ მოდელებზე არსებულ ფასთან შედარებით. გრჩებათ მხოლოდ შეარჩიოთ შესაფერისი ეგზემპლიარი სხვადასხვა ფასთა კატეგორიაში. ქვემოთ მოყვანილია Columbus-ის სპეციალისტების არით ტაქსში მუშაობისთვის ავტომობილის საუკეთესო მოდელები ამერიკიდან.
მიკრო- და მცირე ბიზნეს კლასის ავტომობილები
-
Mitsubishi Mirage –Mitsubishi Colt-ის ტყუპისცალი, კომპაქტური ხეჩბეკი, რომელიც შესანიშნავად იმართება, აქვს მყარი საკისარი, ჩუმი ძრავი და ქალაქში ხარჯავს მხოლოდ 4-4,5 ლ/100 კმ ბენზინს.
Chevrolet Spark – A კლასის მოდელი, ჩვენთან ცნობილი Daewoo Matiz-ის მოდიფიკაცია. საწვავის ხარჯი ქალაქის ციკლში შეადგენს 7,3 ლ/100 კმ (ძრავი 0.8 ლ). მანქანის მცირე ზომები საუკეთესოდ გამოდგება თბილისის ძველი ვიწრო ქუჩებისათვის.
Honda Fit – საქართველოს საავტომობილო ბაზარზე ეს მოდელი ცნობილია Jazz-ის სახელწოდებით. თუმცა ნუ მოგატყუებთ «პაწიას» გარეგნობა. ის ბაზრობის ჩანთას ჰგავს: თითქოს არ იკავებს დიდ ადგილს, მაგრამ უამრავი რამეს ჩატევა შეიძლება. საჭე მანქანაში ზუსტია, საკისარი კომფორტული, გადამეტებითაც იტანს დატვირთვას. საფირმო სისტემა i-VTEC თითქოს ხსნის 100 ცხ.ძ. ძრავში მეორე სუნთქვას.
Volkswagen Jetta – მოდური და საკმაოდ ეკონომიური სედანი (საწვავის ხარჯი 2.0/115 ცხ.ძ. ძრავის შემთხვევაში შეადგენს ქალაქში 9.3 ლ/100 კმ, ხოლო გზატკეცილზე კი – 6.7 ლ/100 კმ). მანქანას აქვს მარტივი და ფუნქციონალურობის თვალსაზრისით სრულიად გამართლებული ძარის კონსტრუქცია, დიდი საგზაო ღრეჩო, კარის გაღების ფართო კუთხე. უკანა საკისარი უზრუნველყოფს სვლის «პრემიალურ სიმდოვრეს».
Chevrolet Cruze – აკურატული და ადვილად მოსახმარი ხეჩბეკი, რომელიც კარგად იტანს ხანგრძლივ ექსპლუატაციას. Cruze-ის ბენზინის ძრავები მოიხმარენ 8-8,3 ლიტრამდე ბენზინს ქალაქის ციკლში (გადაცემათა მექანიკური კოლოფი). მყიდველებისთვის საკმაოდ მნიშვნელოვანია მისი უსაფრთხოების შესანიშნავი დონე. Euro NCAP-ის ქრაშ-ტესტებში მანქანამ მიიღო ყველაზე მაღალი ქულები და ცნობილია ერთ-ერთ ყველაზე საიმედო მანქანად თავის კლასში 2009 წელს. საბარგულის მოცულობა (425 ლ) იძლევა რამდენიმე ჩემოდნის გადატანის შესაძლებლობას.
საშუალო და ბიზნეს-კლასის ავტომობილები
Ford Fusion – პირველი სერიული სედანი ოთხ ვარიანტში: ბენზინის ძრავით, EcoBoost ძრავით, ჰიბრიდული მოდელის და მიერთებული Ford Fusion Energi ჰიბრიდული ვერსიის სახით. Fusion-ის ავტომობილებს ყოველთვის აქვს რბილი საკისარი, კარგი ხმის იზოლაცია, ტევადი საბარგული. მათ აფასებენ საიმედოობის, მანევრირების, სალონის მოხერხებული ტრანსფორმაციის, კარგი საგზაო ღრეჩოს გამო. მაგრამ რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია - მათ არასდროს აქვთ სათადარიგო ნაწილებთან დაკავშირებული არავითარი პრობლემები!
Toyota Corolla – იაპონური ბრენდის სამოდელო რიგის ერთ-ერთი ყველაზე გაყიდვადი ავტომობილი. შეიძლება ითქვას სახალხო. ავტომობილს აქვს ტავის კლასში ერთ-ერთი საუკეთესო მახასიათებლები: მწარმოებლური ძრავა (132 ცხ.ძ.-მდე), საწვავის ხარჯი დაახლოებით 6,2 ლ სვლის შერეულ ციკლში, საბარგულის განყოფილების მოცულობა 471 ლ, საკმარისი საგზაო ღრეჩო (150 მმ). ყველა გაგებით კომფორტული ავტომობილი, რომელიც შესანიშნავად გამოდგება ტაქსისთვის.
Honda Accord (ჩვეულებრივ, VIII თაობის) – ვარიანტი მათთვის, ვინს გეგმავს მუშაობას მაღალი ტარიფით. ავტომობილს აქვს პრეზენტაბელური სალონი, რომელიც პასუხობს ყველაზე პრეტენზიული მგზავრების მოთხოვნებსაც კი. მანქანა გახარებთ სვლის მდოვრე აკრეფით, სათანადო მოვლის პირობებში საიმედოა (ავტომატური გადაცემათა კოლოფი გადის 200-300 ათ.კმ, თუკი დროულად გამოცვლით სოლენოიდებს), ტაქსისტებს ნამდვილად გაახარებს 464ლ. მოცულობის Accord-ის საბარგული.
BMW მე-5 სერიის. არ საჭიროებს დამატებით ქებას. ამერიკულ აუქციონებზე ხვდებიან ექსკლუზიური კომპლექტაციით, “პროფესიული“ კოკპიტით, სხვადასხვა ასისტენტით, სპორტული მოდერნიზაციით. მანქანების აწყობა ხდება მხოლოდ გერმანიაში, ასე რომ მათი ხარისხი გარანტირებულია.
Lexus ES – დახვეწილობის, წარმადობისა და მანევრირების კომბინაცია. ავტომობილს აქვს დეტალურად გააზრებული დიზაინი, შესანიშნავი აეროდინამიკური მახასიათებლები, ტევადი სალონი. 2018 წელს Lexus ЕС-მ აჩვენა თავის კლასში საიმედოობის საუკეთესო შედეგები Euro NCAP-ის ტესტში.
"ელექტრომობილი" для Uber-ში მუშაობისათვის
Nissan Leaf – შესაძლოა, საუკეთესო არჩევანი მათთვის, ვინც გეგმავს Uber-ში სრული დატვირთვით მუშაობას. სვლის მარაგი ეყოფა დაახლოებით 230-250 კმ-ზე. მოდელის ღირსებებს შეიძლება მივაკუთვნოთ ხმის დაბალი დონე, მედეგობა გზაზე (ბატარეის დაბალი განლაგების წყალობით), 100 კმ/სთ-მდე სწრაფი აკრეფა 9 წამში. აშშ-დან საქართველოში ჩამოაქვთ 80-85% ტევადობის საავტომობილო ბატარეებით – ისინი კიდევ დიდი ხნის განმავლობაში მოუტანენ შემოსავალს ტავის მფლობელებს.
Volkswagen E-Golf – გამოდგება მათთვის, ვისაც არ მოსწონს Nissan Leaf-ის ძარას ნოვატორული დიზაინი. რიგი პარამეტრით ელეტრო გოლფი არ განსხვავდება კლასიკური ბენზინის ვერსიისაგან. მაგალითად, აქვს ასეთივე მახვილი საჭე. ავტომობილი Tesla 3-ზე უფრო რბილია, თითქმის ისეთივე სწრაფი, იძლევა საწვავზე მნიშვნელოვნად დაზოგვის შესაძლებლობას. ერთი დამუხტვით მანქანა გადის 190 კმ-მდე.
ჰიბრიდული ავტომობილები
Toyota Prius – ჭეშმარიტად ლეგენდარული ჰიბრიდი. გარბენიანი ავტომობილების ბაზარზე, როგორც წესი, წარმოდგენილია მანქანის III თაობა. სვლის 100 კმ-ზე Prius ხარჯავს დაახლოებით 4 ლ საწვავს. მას აქვს სიცოცხლისუნარიანი ბატარეა, მარტივი და საიმედო ტრანსმისია, პრაქტიკული სალონი. გასაკვირიც კია, რომ ავტომობილი არ არის შექმნილი გერმანიაში.
Chevrolet Malibu – დიდი ხნის განმავლობაში რჩებოდა Chevy-ის ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული ავტომობილი. მისი კაშკაში ოდნავ დაჩრდილეს კონკურენტებმა – Honda Accord და Toyota Camry. გამოდგება, თუკი ტაქსისტი აპირებს მუშაობას უფრო ძვირადღირებულ შეკვეთებზე. 2019 წლიდან Malibu გახდა ჰიბრიდი. მანქანას აქვს ახალი საინფორმაციო-გასართობი სისტემა, ვარიატორმა შეცვალა ექვს საფეხურიანი გადაცემათა ავტომატური კოლოფი. მანქანა იძლევა დაზოგვის შესაძლებლობას: 1,5-ლიტრიანი ოთხცილინდრიანი ძრავი ტურბოჩაბერვით ხარჯავს ქალაქში სულ რაღაც 8,1 ლ/100 კმ. სულაც არ არის ცუდი მძლავრი (250 ცხ. ძ. ძრავით), კომფორტული და ფართო ავტომობილისთვის.
Chevrolet Volt. მფლობელთა დაკმაყოფილების ხარისხით ეს Plug-in Hybrid უსწრებს General Motors-ის ნებისმიერ გაყიდულ ავტომობილს, რაზეც მოწმობს Statista-ის მონაცემები. ბატარეის განმუხტვისას ჩართული 1,4 ლ შიდა წვის ძრავის ხარჯზე II თაობის მანქანის სვლის მარაგი შეადგენს 480-500 კმ-ს. ელექტრომობილის რეჟიმში ავტომობილი მარტივად გაივლის 65 კმ-მდე მანძილს. კიდევ რა უნდა ტაქსის მძღოლს?
SUV და ყველგანმავლები
Ford Escape – Ford-ის ლეგენდარული და პოპულარული კროსოვერი. იაფი სერვისი, მაღალი ჩასმა, ტევადი საბარგული და ფართო სალონი არის ავტომობილის უდაო პლუსები. ძრავი მადიანად მიირთმევს А92 ბენზინს (სხვათა შორის, მექანიკოსები აქებენ ავტომობილს კაპოტის ქვეშ აგრეგატების განლაგების გაო). აღჭურვილი საჭირო თანაშემწეებით, ადვილად ერგება საგზაო პირობებს. 1,5-ლიტრიანი ძრავა გადის 400 ათ. კმ-მდე. გაითვალისწინეთ, რომ წინა ამძრავი კომპლექტაცია უფრო ეკონომიურია.
Chevrolet Equinox — აშშ-ში ძალიან პოპულარული საშუალო ზომის კროსოვერი. 2017 წელს შესამჩნევად "გახდა", დაკარგა წონა და გაბარიტები, სამაგიეროდ თავიდან ბოლომდე განახლდა (ძალური აგრეგატების ნაკრებიდან დიზაინსა და ელექტრონულ შიგთავსამდე). შიდა წვის ძრავის ხაზი სრულად შედგება ტურბოჩაბერვიანი ძრავებისაგან. ორლიტრიანი მანქანისათვის განკუთვნილია ცხრა საფეხურიანი «ავტომატი», დანარჩენი ორისთვის — ექვს საფეხურიანი. მანქანაშია თანამედროვე ავტომობილის ფუნქციების სრული ნაკრები CarPlay-სა და კამერებიდან სრულ ამძრავამდე და სტაბილიზაციის სისტემამდე. ამას აუცილებლად შეაფასებენ როგორც მძღოლები, აგრეთვე მგზავრები.
***
Columbus-ის გუნდი დაგეხმარებათ ამერიკულ საავტომობილო აუქციონებზე ჩამოთვლილთაგან ნებისმიერი ავტომობილისა და აგრეთვე ჩვენს ტოპ-10-ში შესული ავტომობილის მოძიებაში.
კომპანიის თანამშრომლებთან დაკავშირება შესაძლებელია ტელეფონის ნომერზე +(995) 596 00 00 45 ან Columbus-ის ქართული საიტის ონლაინ-ჩათში.

Идеальные автомобили из Америки для работы с Uber
Пригон машин из США и Канады – правильное решение для тех, кто планирует работать с мобильным приложением Uber. Команда экспертов Columbus назвала лучшие, по их мнению, машины в разных ценовых категориях для работы с этой и другими службами такси.
Как известно, компания Uber оставляет себе 20-25% от суммы, уплаченной пассажиром за поездку и только 80% – 75% достаются водителю. В некоторых странах сумма комиссии и вовсе достигает 33%. Это довольно значительный процент. Чтобы не прогореть, таксисту нужно трижды подумать, на каком транспортном средстве заниматься извозом. Как минимум, это должен быть экономичный и комфортный для пассажира автомобиль.
Разумным решением может стать приобретение машин с пробегом в США: на аукционах в Америке они на 30-40% дешевле, чем аналогичные модели в Грузии. Остается выбрать подходящий для работы экземпляр в разных ценовых категориях. Ниже представлены лучшие модели авто из Америки для работы в такси, по мнению специалистов Columbus.
Авто микро- и малого класса
• Mitsubishi Mirage – брат-близнец Mitsubishi Colt, компактный хэтчбек, который отлично управляется, обладает стойкой подвеской, тихим двигателем и потребляет в городе всего 4-4,5 л/100 км бензина.
• Chevrolet Spark – модель класса A, модификация известного у нас Daewoo Matiz. Потребление топлива в городском цикле составляет 7,3 л/100 км (двигатель 0.8 л.). Небольшие размеры машины как нельзя лучше подходят для узких улочек старых польских городов.
• Honda Fit – на автомобильном рынке Польши эта модель известна под названием Jazz. Внешность «малыша» обманчива. Он похож на сумку-авоську: вроде много места не занимает, а поместить в нее можно много. Руль в машине точный, подвеска комфортная, терпит даже загрузку с "горкой". Фирменная система i-VTEC словно открывает в двигателе на 100 л.с. второе дыхание.
• Volkswagen Jetta – стильный и довольно экономичный седан (расход топлива с двигателем 2.0/115 л.с. в городе 9.3 л/100 км, на трассе – 6.7 л/100 км). У машины простая и полностью оправданная с точки зрения функциональности конструкция кузова, больший клиренс, широкий угол открывания дверей. Задняя подвеска обеспечивает «премиальную плавность» хода.
• Chevrolet Cruze – аккуратный и легко обслуживаемый хэтчбек, неплохо переносящий длительную эксплуатацию. Бензиновые двигатели Cruze потребляют до 8-8,3 л топлива в городском цикле езды (МКПП). Немаловажен для покупателей отличный уровень безопасности "хэтча". В краш-тестах Euro NCAP машина получала самые высокие баллы и была признана одной из самых надежных в своем классе в 2009 году. Объем багажника (425 л) позволяет перевозить несколько чемоданов.
Авто среднего и бизнес-класса
• Ford Fusion – первый серийный седан в четырех ипостасях: с бензиновым двигателем, двигателем EcoBoost, в виде гибридной модели и подключаемой гибридной версии Ford Fusion Energi. У автомобилей Fusion  всегда мягкая подвеска, хорошая шумоизоляция, вместительный багажник. Их ценят за надежность, маневренность, удобную трансформацию салона, приличный клиренс. Но, главное, у них никогда не бывает никаких проблем с запчастями!
• Toyota Corolla – один из самых продаваемых автомобилей в модельном ряде японского бренда. Можно сказать, народный. У авто одни из лучших характеристик в своем классе: производительный мотор (до 132 л.с.), расход горючего около 6,2 л в смешанном цикле езды, объем багажного отделения 471 л, достаточный дорожный просвет (150 мм). Во всех смыслах комфортный автомобиль, отлично подходящий для такси.
• Honda Accord (обычно VIII поколения) – вариант для тех, кто планирует работать по высокому тарифу. Салон у авто презентабельный, отвечает требованиям к комфорту даже самых привередливых пассажиров. Машина радует плавным набором скорости, при должном уходе надежна  (коробка-автомат проходит 200-300 тыс.км, если вовремя заменять соленоиды), таксистов наверняка порадует багажник Accord на 464 л.
• BMW 5 серии. Не нуждается в дополнительном расхваливании. На американских аукционах встречается  в эксклюзивных комплектациях, с "профессиональным" кокпитом, всевозможными ассистентами, со спортивным обвесом. Машины собираются только в Германии, так что качество гарантировано.
• Lexus ES – сочетание изысканности, производительности и маневренности. Авто имеет продуманный до мелочей дизайн, отличные аэродинамические характеристики, вместительный салон. В 2018 году Lexus ЕС продемонстрировал лучшие показатели надежности в тесте Euro NCAP в своем классе.
"Электрички" для работы в Uber
• Nissan Leaf – возможно, лучший выбор для тех, кто планирует работать в Uber полный день. Запаса хода хватит примерно на 230-250 км. К достоинствам модели относится низкий уровень шума, устойчивость на дороге (благодаря нижнему расположению батареи), быстрый разгон до 100 км/час за 9 сек. Из США в Польшу привозят авто с емкостью АКБ 80-85% – они еще долго будут приносить доход своим  владельцам.
• Volkswagen E-Golf – подойдет тем, кому не нравится новаторский дизайн кузова Nissan Leaf. По ряду параметров электрический гольф не отличается от классической бензиновой версии. К примеру, обладает таким же острым рулем. Авто мягче Tesla 3, почти столь же резвое,  позволяет существенно экономить на топливе. На одном полном заряде машина проезжает до 190 км.
Гибридные авто
• Toyota Prius – поистине легендарный гибрид. На рынке авто с пробегом представлено, как правило, III поколение машины. На 100 км пути Prius потребляет около 4 л топлива. У него живучая батарея, простая и надежная трансмиссия, практичный салон. Даже удивительно, что автомобиль сделан не в Германии.
• Chevrolet Malibu – долгое время оставался одним из самых популярных автомобилей Chevy. Его судьбу несколько омрачили  конкуренты – Honda Accord и Toyota Camry. Подойдет, если таксист намерен работать с более дорогими заказами. С 2019 года Malibu стал гибридом. У машины новая информационно-развлекательная система, вариатор заменил шестиступенчатую АКПП. Машина позволяет экономить: 1,5-литровый четырехцилиндровый двигатель с турбонаддувом расходует в городе всего 8,1 л/100 км. Совсем неплохо для мощного (с мотором на 250 л.с.), комфортного и просторного авто.
• Chevrolet Volt.  Этот Plug-in Hybrid  по степени удовлетворенности владельцев превосходит любой автомобиль, проданный General Motors, о чем свидетельствуют данные Statista.  Запас хода машины II поколения за счет 1.4 литрового ДВС, который включается, когда батарея разряжена, составляет 480-500 км. В режиме электрокара авто может легко пройти до 65 км пути. Что еще надо водителю такси?
SUV и внедорожники
• Ford Escape – легендарный и популярный кроссовер от Ford. Недорогое обслуживание, высокая посадка, вместительный багажник и просторный салон – несомненные плюсы авто. Мотор с аппетитом поглощает бензин А92 (к слову, механики хвалят автомобиль за расположение агрегатов под капотом). Оснащен необходимыми помощниками, легко адаптируется под разные дорожные условия. 1,5-литровый двигатель выхаживает до 400 тыс. км. Учтите, что переднеприводная комплектация более экономична.
• Chevrolet Equinox — среднеразмерный кроссовер, очень популярный в США. В 2017 году заметно "похудел", утратив вес и прежние габариты, зато  обновился сверху донизу, от платформы и до набора силовых агрегатов, от дизайна и до электронной начинки. Линейка ДВС полностью состоит из моторов с турбонаддувом. Двухлитровой машине положен девятиступенчатый «автомат», двум другим — шестиступенчатый. В машине – полный набор функций современного автомобиля, начиная от CarPlay и камер, заканчивая полным приводом и системами стабилизации. Наверняка это оценят как водители, так и пассажиры.
***
Команда Columbus поможет Вам найти на американских автомобильных аукционах любой автомобиль из перечисленных, а также тех, что не вошли в наш ТОП.
Связаться с сотрудниками компании можно по телефону +(995) 596 00 00 45 или в онлайн-чате грузинского сайта "Коламбуса".