ხუთი ავტომობილი, რომელიც არ იჟანგება VS ხუთი "ჟანგიანი ტაშტი"
გეყოთ ოხვრა ბაბუის «ვოლგა»-ზე, რომელიც არ იჟანგება «მოკალული ძარას» და «მილიმეტრიანი» ლითონის გამო. თანამედროვე მოდელებსაც აქვთ სიამაყის მიზეზი. თუმცა აქვთ სირცხვილის მიზეზიც. მაგრამ მივყვეთ რიგრიგობით.
საავტომობილო პორტაი Hotcars.com-ის ჟურნალისტებმა შეამოწმეს ავტომობილების ბაზარი და 5 მანქანა, რომელიც იჟანგებოდა, იჟანგება და დაიჟანგება, როგორც გინდათ მოუაროთ მას. და კიდევ 5 ავტომობილი, რომელიც პრაქტიკულად არ განიცდის ჟანგვას, ვინაიდან მწარმოებლებმა იზრუნეს მისი ძარის დაცვაზე.
დავიწყოთ. როგორც წესია, ცუდი ამბებით, ანუ "ჟანგიანი ტაშტებით".
1. Saturn Relay
კომპანია General Motors აწარმოებდა Saturn Relay-ს სულ რაღაც ორი წლის განმავლობაში –2005-დან 2007 წლამდე პერიოდში. ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც ავტომობილი ასე ცოტა ხნით იყო კონვეიერზე არის მისი ძარას პირდაპირ წარმოუდგენელი მიდრეკილება ჟანგვისადმი. დაახლოებით $22 ათ. ღირებულების მანქანა იფარებოდა ჟანგვის ლაქებით სულ რაღაც რამდენიმე თვეში. ზომიერი ფასიც კი ვერ გახდიდა მიმზიდველს ამ სწრაფად ჟანგვად ტაშტს, რომელმაც გაანადგურა მყიდველების ნდობა ამ მოდელის მიმართ.
2. Ford Ka
როდესაც ამერიკულმა მწარმოებელმა დაიწყო Ford Ka-ს დაპროექტება, ის აპირებდა პატარა, მარტივი და საიმედო ქალაქის ავტომობილის შექმნას. მაგრამ გამოვიდა ვიწრო, შეუხედავი და: 1,3-ლიტრიანი ძრავი ავითარებდა "ასს" მთელ 13 წამში. გარდა ამისა, ლოკოკინა-ავტომობილი საკმაოდ სწრაფად იჟანგებოდა, ვინაიდან მწარმოებელმა დაზოგა ძარას ანტიკოროზიულ დამუშავებაზე (პაწუკა იგეგმებოდა მაქსიმალურად იაფფასიანი).
3. Ford Focus
Ford ყველაფერი კარგად აქვს პიკაპების და ტრადიციულად ცუდად სედანების ანტიკოროზიულ მედეგობისთან. აშშ მომხმარებელთა კავშირის ჟურნალი Consumer Reports უკვე რამდენიმე წელი ზედიზედ რთავს Focus-ს ყველაზე ნაკლებად საიმედო ავტომობილების სიაში. კვანძებისა და აგრეგატების ექსპლუატაციის ვადასთან დაკავშირებული პრობლემები ერთადერთ არ არის, რასაც აწყდებიან Focus-ის მფლობელები. როგორც ბევრ სხვა Ford-ის იაფფასიან მსუბუქ ავტომობილს ამას აქვს დაბალი ანტიკოროზიული მედეგობა. ასე რომ Focus-ის შეძენისას, ნუ გიკვირთ, თუ აღმოაჩენთ ჟანგს ავტომობილის ზარას ქვედა ნაწილებში (მცირე გარბენიან ავტომობილებშიც კი). მანქანა ზიანდება კიდევ ერთი არასასიამოვნო პრობლემის: ლაქსაღებავის საფარის აქერცვლის გამო. სავარაუდოდ დეფექტი დაკავშირებულია ძარას პანელების შეღებვის ქარხნული ტექნოლოგიების არასრულყოფილებით.
4. Toyota RAV-4
Toyota მრავალი წელია აწარმოებს საიმედო ავტომობილებს. იგი რეგულარულად ფიგურირებს Consumer Reports-ის ყველაზე საიმედო ავტომობილების სიაში, რაც გახადა ის ერთ-ერთი ყველაზე გაყიდვადი ავტომობილი აშშ-სა და კანადაში. და მაინც RAV-4-ის ანტიკოროზიულ დამუშავებას ვერ დაარქმევთ სანიმუშოს, განსაკუთრებით, თუ ეს ეხება 2-4 თაობებს. ყველგანმავლები ზიანდება კოროზიისაგან შედარების «ახალგაზრდა» ასაკში. იჟანგება «საფარი» რადიატორის გისოსის ქვეშ, უკანა კარის ზესადები, ზღურბლი, რომლებიც მუშავდება «სილაჭავლურ დამუშავებას». თუ პრობლემურ ზონებს დროულად არ შეღებავთ, ჩნდება ჟანგვის უამრავი კერა.
5. Land Rover Range Rover Sport
ის, ვისაც ბევრი ფული აქვს უამრავ პლუსს პოულობს ამ მანქანაში, რომლის გამოიშვება 2005 წლიდან. თუმცა მოდელის ყველაზე გულწრფელი თაყვანისმცემლებიც კი აღიარებენ: RRS აქვს სუსტი ქარხნული ანტიკოროზიული მომზადება, განსაკუთრებით ეს მანქანის ძირს ეხება. რასაკვირველია, მანქანა ბოლომდე არ იჟანგება, მაგრამ ჟანგის მსხვილი კერები ასაკოვან (10 წელი +) ეგზემპლარებზე პრაქტიკულად გარანტირებულია.
Range Rover Sport ჟანგისგან ზიანდება თვლის თაღი, საბარგულის კარი, სახურავის პირაპირი საქარე მინასთან და კარის ქვედა პირი. მართალია, გარე ალუმინის პანელებთან დაკავშირებით (თუ არ დაირღვა ტექნოლოგია მათი შეღებვის (შეკეთებისას)), ჩვეულებრივ, პრობლემები არ არის.
უხილავი ფრონტის მებრძოლები
ეხლა კი გავიცნოთ ის ხუთი მოდელი, რომელიც გვაოცებს თავისი ანტიკოზორიული მედეგობით.
1. Lexus LS
ყველაზე უკეთ ანტიკოროზიულ მედეგობასთან დაკავშირებული საკითხი გადაწყვეტილ აქვთ "იაპონელებს". ასე რომ, თუ გინდათ მანქანა, რომელიც ჟანგთან დაკავშირებულ ზედმეტ პრობლემებს არ მოგაყენებთ, შეგიძლიათ დააკვირდეთ იაპონურ ბრენდებს. რასაკვირველია, ნებისმიერი წესიდან არსებობს გამონაკლისი მაგრამ წარმოგიდგენთ ნამდვილ მოწინავეს Lexus LS – წარმომადგენლობითი კლასის სრული ზომის სედანი (LS სწორედ ასე იშიფრება – Luxury Sedan) – ბრენდის ლიდერი მოდელი, რომელმაც 1989 წლიდან უკვე ხუთი თაობა გამოუშვა. არც ერთმა მათგანმა არ გამოიწვია სერიოზული ჩივილები ჟანგვაზე.
2. Volvo S60
ის, რომ შვედებმა იციან უსაფრთხო ავტომობილების შექმნა - ჩვენ ვიცით. ხოლო ის, რომ მისი ავტომობილები საიმედოდ არის დაცული ჟანგვისგან - ნაკლებად ცნობილი ფაქტია. შეგახსენებთ, რომ 2000 წელს Volvo-მ წარმოადგინა  S60 - კომპაქტური და კომფორტაბელური სედანი, რომელმაც ჩაანაცვლა S70. მას შემდეგ გამოიცვალა მანქანის სამი თაობა. უკანასკნელს შვედები აწყობენ თავი ქარხანაში აშშ-ში (რიჯვილი, სამხრეთ კაროლინა). დღესდღეობით ეს არის S60-ს ერთადერთი გლობალური მიმწოდებელი მას შემდეგ, რაც 2019 წელს შეწყდა ამ მოდელის ჩინეთში წარმოება. მაგრამ მნიშვნელოვანი ეს კია არა, არამედ ის, რომ არც S60 ორ პირველ “ჩინურ“, არც “ამერიკულ“ თაობას არ აქვს ჟანგვასთან დაკავშირებული პრობლემები ძარას ხარისხიანი ანტიკოროზიული დამუშავების გამო.
3. Volkswagen Golf
Volkswagen-მა გამოუშვა თავისი MK1, რომელიც აშშ-ში ცნობილია როგორც Volkswagen Rabbit, 1974 წელს. ავტომობილი მაშინვე გახდა წარმატებული. იაფი, ეკონომიური 8,6 ლ/100კმ ხარჯი მიზერულად ითვლებოდა) და მარტივი – მეტი რა უნდა ისურვო?
ევროპაში მანქანა საერთოდ გახდა ჰიტი, რომელიც ორჯერ იყო აღიარებული ევროპის წლის ავტომობილად (European Car of the Year ჯილდო).
კონვეიერზე ლეგენდარული «ჟუკის» შეცვლისას, Golf უბრალოდ ვალდებული იყო ბევრი მაჩვენებლით მის გაუმჯობესებას - და მას ნამდვილად გამოუვიდა ეს. Golf-მა აჯობა ვეტერანს ჟანგვისადმი მედეგობის საკითხშიც ძარას უმრავლესი ელემენტების სავალდებულო მოთუთიების წყალობით.
4. KIA Forte (К3)
სამხრეთ კორეის ბაზარი იცნობს Forte-ს K3 სახელწოდებით და გზებზე გვხდება 2008 წლიდან. თავდაპირველად KIA-მ განაცხადა, რომ შეიმუშავა Forte ახალგაზრდა მყიდველების მოზიდვისთვის, რომლებსაც სჭირდებოდათ ავტომობილი თვალში საცემი დიზაინი. გარეგნული იერის გამო მოუწიათ მანქანის რამდენიმე ტექნიკური მახასიათებლების (მაგალითად, ძრავის სიმძლავრე) მსხვერპლად შეწირვა.
სამაგიეროდ, იმისათვის, რომ ავტომობილი რაც შეიძლება დიდხანს ახარებდეს თავის პატრონს, კომპანიამ დიდი ყურადღება მიაქცია ანტიკოროზიულ დაცვას. KIA Forte ძარა მოთუთიებულა და ნამდვილად დიდხანს გემსახურებათ.
5. Hyundai Accent
იაფფასიანი ავტომობილებიც წარმატებით უმკლავდებიან ჟანგვას, რაც დაამტკიცა ჩრდილოკორეული მწარმოებლის მოკრძალებულმა სედანმა Accent, რომელიც იწარმოება 1994 წლიდან. 2008 წელს კომპანია JD Power and Associates-მა დაასახელა იგი როგორც წლის ყველაზე საიმედო ავტომობილი. მათ შორის მათ შორის სხეულის ანტიკოროზიული დაცვის წყალობით Accent-ის ძარას ანტიკოროზიული დაცვის წყალობით, რომელიც ექვემდებარება ელექტროლიტურ მოთუთიებას. შემდეგ მასზე დაიტანება გრუნტი და შესაბამის ადგილებში კი (მაგალითად, თვილს წაღოში) ქარხნული წესით დაიტანება ანტიკოროზიული მასტიკა.

Пять авто, которые не ржавеют VS пять "ведер со ржавчиной"
Хватит вздыхать по поводу дедушкиной «Волги», которая не ржавела из-за «луженого кузова» и «миллиметрового» металла. Современным моделям тоже есть чем гордится. Как, впрочем, и есть чего стыдиться. Но – обо всем по порядку.
Журналисты автопортала Hotcars.com прошерстили рынок автомобилей и отыскали 5 машин, которые ржавели, ржавеют и будут ржаветь, как вы их не обхаживайте. И еще 5 автомобилей, которые практически не подвержены коррозии, поскольку производители позаботились о защите их кузова.
Начнем, как положено, с плохих новостей. То есть, с "ведер со ржавчиной".
1. Saturn Relay
Компания General Motors производила Saturn Relay всего около двух лет – с 2005 по 2007 год. Одна из причин, по которым автомобиль недолго продержался на конвейере, – прямо-таки выдающаяся подверженность его кузова коррозии. Машина стоимостью около $22 тыс. покрывалась бурыми пятнами ржавчины буквально за считанные месяцы. Даже умеренная цена не могла сделать привлекательной эту быстро превращающуюся в сито машину, полностью уничтожившую доверие к себе покупателей.
2. Ford Ka
Когда американский производитель проектировал Ford Ka, он намеревался создать маленький, простой и надежный городской автомобильчик. Но получился тесный, невзрачный и неспешный: 1,3-литровый двигатель разгонял Ка до "сотни" аж за 13 секунд. Кроме того, этот автомобиль-улитка довольно быстро ржавел, поскольку производитель сэкономил на  антикоррозионной обработке кузова (малыш планировался максимально дешевым).
3. Ford Focus
У Ford все традиционно хорошо с коррозионной стойкостью пикапов, и традиционно плохо – седанов. Журнал Союза потребителей США Consumer Reports уже несколько лет подряд включает Focus в список наименее надежных автомобилей. Проблемы со сроком службы узлов и агрегатов – не единственные, с которыми сталкиваются владельцы Focus. Как и у многих других недорогих легковушек Ford, у этой низкая коррозионная стойкость. Так что покупая Focus, не удивляйтесь, обнаружив ржавчину на нижних частях кузова автомобиля (даже с небольшим пробегом). Страдает машина и от еще одного неприятного недуга: отшелушивания лакокрасочного покрытия. По-видимому, дефект связан с несовершенством заводских технологий окраски кузовных панелей.
4. Toyota RAV-4
Toyota много лет производит надежные автомобили. Они регулярно фигурируют в списке самых надежных авто Consumer Reports и считаются безопасными, что сделало их одними из самых продаваемых автомобилей в США и Канаде. И все же антикоррозионную обработку RAV-4 нельзя назвать образцовой, особенно 2-4 поколения. Внедорожники страдают от коррозии в сравнительно «молодом» возрасте. Ржавеет «фартук» под радиаторной решеткой, задняя дверь под накладкой, пороги, подверженные «пескострую». Если проблемные зоны вовремя не подкрашивать, появляется множество очагов коррозии.
5. Land Rover Range Rover Sport
У кого много денег, находит в этой машине, выпускающейся с 2005 года, массу плюсов. Однако даже самые заядлые фанаты модели признают: у RRS слабая заводская антикоррозийная подготовка, особенно днища. До скелета, конечно, авто не сгнивает, но крупные очаги ржавчины на экземплярах в возрасте (10 лет +) практически гарантированы.
В Range Rover Sport страдают от ржавчины колесные арки, дверь багажника, стыки крыши с лобовым стеклом и нижние кромки дверей. Благо, с внешними алюминиевыми панелями, если не была нарушена технология при их покраске (ремонте), проблем обычно не бывает.
Бойцы невидимого фронта
Теперь познакомимся с теми пятью моделями, которые удивляют своей антикоррозионной стойкостью.
1. Lexus LS
Лучше всего с антикоррозионной устойчивостью обстоят дела у "японцев". Так что, если хотите машину, которая не доставит хлопот со ржавчиной, можно присмотреться к японским именитым брендам. Конечно, из всех правил есть исключения, но вот действительно передовик.  Lexus LS – полноразмерный седан представительского класса (LS так и расшифровывается – Luxury Sedan) – флагманская модель бренда, с 1989 года пережившая выпуск уже пяти поколений. Ни одно из них не собрало серьезных жалоб на коррозию.
2. Volvo S60
Шведы умеют делать безопасные автомобили, это мы знаем. То, что они надежно защищены от коррозии – менее известный факт. Напомним, Volvo представила в 2000 году S60, компактный и комфортабельный седан, пришедший на смену S70. C тех пор на конвейере сменились три поколения машины. Последнее шведы собирают на своем заводе в США (Риджвилл, Южная Каролина). Сейчас это единственный глобальный поставщик S60 после того, как в 2019 году прекратилось производство этой модели в Китае. Но важно не это, а то, что ни первые два «китайских» поколения S60, ни третье «американское» не имеют проблем со ржавчиной из-за качественной антикоррозионной обработки кузова.
3. Volkswagen Golf
Volkswagen выпустил свой MK1, известный в США как Volkswagen Rabbit, в 1974 году. Автомобиль сразу стал успешным. Недорогой, экономичный (в те времена расход 8,6 л/100км считался мизерным) и легкий в управлении – что еще желать?
В Европе машина и вовсе оказалась хитом, став одной из немногих, дважды признанных европейским автомобилем года (награда European Car of the Year).
Сменяя на конвейере легендарного «Жука», Golf просто обязан был превзойти его по многим показателям – и это ему удалось. Превзошел Golf ветерана и по стойкости к коррозии, благодаря обязательной оцинковке большинства элементов кузова.
4. KIA Forte (К3)
Южнокорейский рынок знает Forte под именем K3 и видит его на дорогах с 2008 года. KIA изначально заявила, что разработала Forte, чтобы привлечь молодых покупателей, которым нужен автомобиль с ярким дизайном. В угоду внешнему виду пришлось пожертвовать некоторыми техническими характеристиками машины (к примеру, мощностью мотора).
Зато, чтобы автомобиль как можно дольше радовал глаз, компания уделила внимание его антикоррозионной защите. Кузов KIA Forte оцинкован, и наверняка прослужит долго.
5. Hyundai Accent
Недорогие авто могут успешно сопротивляться коррозии, что доказал скромный седан Accent от южнокорейского производителя, выпускаемый с 1994 года. В 2008 году компания JD Power and Associates назвала его самым надежным автомобилем года. В том числе и благодаря антикоррозионной защите кузова Accent, панели которого подвергаются гальванической оцинковке. Затем поверх нее наносят грунт, и в соответствующих местах (например, в колесных нишах) заводским способом – антикоррозионную мастику.