Lexus კვლავ #1ა JD Power-ის სანდოობის რეიტინგში
იაპონური კორპორაციის Toyota Motor-ის მიერ წარმოებული პრემიუმ-კლასის ავტომობილების Lexus-ის ბრენდმა ზედიზედ მეორედ დაიკავა უმაღლესი პოზიცია JD Power-ის ავტომობილების საიმედოობის ყოველწლიურ კვლევაში. ხოლო კორპორაცია Toyota გახდა მასობრივი ბაზრის საუკეთესო ბრენდი საიმედოობის თვალსაზრისით და დაამარცხა Kia, რომელიც ამ ტიტულს ზედიზედ სამი წლის განმავლობაში ატარებდა.
ავტომობილის პრობლემების საშუალო რაოდენობა JD Power-ის უახლეს კვლევაში გაიზარდა 190-მდე, 2023 წელს დასახელებულ 186 შემთხვევასთან შედარებით. ავტომწარმოებლები მრავალ პრობლემას აწყდებიან: აშშ-ში მსუბუქი და სატვირთო ავტომობილების ავტოპარკის ასაკის მატება; მუდმივი პრობლემები საინფორმაციო-გასართობ და მოწინავე ტექნოლოგიებთან. კერძოდ, საუბარია მძღოლის დამხმარების სისტემებთან დაკავშირებულ პრობლემებზე, ისეთი ფუნქციების გაუმართაობაზე, როგორიცაა მოძრაობის ზოლიდან გადასვლის და მოძრაობის ზოლის შენარჩუნებაში დახმარება და ა.შ შესახებ გაფრთხილების სისტემები.
„აშშ-ს გზებზე ავტომობილის საშუალო ასაკი 12 წელს შეადგენს. ჩნდება კითხვა: ახალი ტექნოლოგიები, რომლებიც უკვე დღეს ქმნიან პრობლემებს, დააკმაყოფილებენ თუ არა მომხმარებლების მოთხოვნებს ავტომობილის გამოშვებიდან 12 ან თუნდაც სამი წლის შემდეგ?“ - სვავს კითხვას ფრენკ ჰენლი, JD Power-ის საავტომობილო ტესტირების უფროსი დირექტორი.
ჰენლიმ აღნიშნა, რომ საიმედოობის საგანზე შემოწმებული ბევრი ავტომობილი აწყობილი იყო კონვეიერებზე 2020 და 2021 წლებში, როდესაც COVID-19 პანდემიამ შეცვალა გლობალური საწარმოო გრაფიკები, სათადარიგო ნაწილების მიწოდების ხაზები და ლოჯისტიკა.
სათადარიგო ნაწილების, განსაკუთრებით კომპიუტერული ჩიპების დეფიციტმა აიძულა ბევრი ავტო მწარმოებელი გათიშონ ან შეზღუდონ გარკვეული ფუნქციები, რამაც გავლენა მოახდინა ავტომობილის სამომხმარებლო თვისებებზე.
ყველაზე საიმედო ბრენდი
შეგახსენებთ, რომ სატრანსპორტო საშუალებების საიმედოობის კვლევა JD Power აკონტროლებს ავტომობილის პრობლემებს შემდეგი პირობების დაცვით: 1) გამოკითხვაში მონაწილეობს ავტომობილის 100 მფლობელი; 2) იკვლევა მათ კუთვნილ მანქანებში 12 თვის განმავლობაში წარმოქმნილი პრობლემები; 3) ავტომობილის ასაკი არ აღემატება 3 წელს.
შემაჯამებელი ცხრილის სათავეში Lexus დადგა (პირველი ადგილი პრემიუმ-ბრენდებს შორის). Toyota-მ დაიკავა პირველი ადგილი მასობრივი ბაზრის ბრენდებს შორის.
*Tesla რჩება რეიტინგის მიღმა, რადგან ბრენდი არ აძლევს JD Power-ს წვდომას შტატებში მფლობელის შესახებ ინფორმაციაზე, სადაც ასეთი ნებართვა კანონით არის მოთხოვნილი.
ყველაზე საიმედო ავტომობილები
რას ეკითხებოდნენ ავტომობილების მფლობელებს?
JD Power-ის კითხვარში 9 პუნქტია: კლიმატი-კონტროლი, დახმარება მართვისას, მართვის გამოცდილება, ავტომობილის გარეგნული იერი, ფუნქციები/მართვის ორგანოები/დისპლეები, საინფორმაციო-გასართობი სისტემა, ინტერიერი, ტრანსმისია და სავარძლები.
ყველაზე მეტი პრობლემა საინფორმაციო-გასართობმა ტექნოლოგიამ აჩვენა. მთავარი არის Android Auto-სა და Apple CarPlay-ის მიერთებისა და ხმის ამოცნობის პროგრამული უზრუნველყოფის დაკავშირების სირთულეები.
კვლევამ აჩვენა, რომ ელექტრო მანქანები უფრო მეტ პრობლემას ქმნიან, ვიდრე მიერთებული ჰიბრიდული და ბენზინზე მომუშავე ავტომობილები. საბურავები - განსაკუთრებით მტკივნეული ადგილია, მანქანების მფლობელების 39%-მა განაცხადა, რომ მათ შეცვალეს ისინი მფლობელობის სამი წლის განმავლობაში (შიდა წვის ძრავიანი ავტომობილების მფლობელთა 20%-თან შედარებით).
გამოკითხვამ ასევე გამოავლინა მძღოლის დახმარების სისტემებთან დაკავშირებული პრობლემების ზრდა.
პრობლემები ყველგანაა
მანქანების მფლობელების მიერ JD Power-ისთვის მოხსენებული პრობლემების რაოდენობა გაიზარდა გამოკითხული ბრენდების თითქმის ორ მესამედში. საუკეთესო გაუმჯობესება: Porsche, Mercedes-Benz და Toyota.
მიუხედავად იმისა, რომ Lexus დარჩა ნომერ №1 და საშუალოდ მას შარშანდელთან შედარებით ორი პრობლემით მეტი აქვს: 135 - 100 ავტომობილზე.
Kia-მ, რომელმაც 2022 წლის JD Power-ის ჯილდო მოიგო, ხუთი პოზიციით დაიწია უკან და მე-8 ადგილი დაიკავა, საშუალო მაჩვენებლით 187 პრობლემა 100 ავტომობილზე. კომპანია Genesis-მა, რომელიც გასული წლის გამოკითხვაში მეორე ადგილი დაიკავა, მე-16 ადგილზე ჩამოვიდა, საშუალო მაჩვენებლით 200 პრობლემა 100 ავტომობილზე.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წელს Hyundai Motor Group-ის სამივე ბრენდი – Hyundai, Kia და Genesis – საუკეთესოთა ხუთეულში მოხვდა. წლევანდელ TOP 10-ში მხოლოდ Kia აღმოჩნდა; Hyundai-იმ მე-13 ადგილი დაიკავა. ფრენკ ჰენლი ამას აკავშირებს იმ გარემოებასთან, რომ 2021 წელს "სამივე" ბრენდისთვის ახალი მოდელების გამოშვების მნიშვნელოვანი წელი“ გახდა.
”მთელს დარგში ჩვენ ვხედავთ, რომ ავტომობილის [ახალი გაშვება] ზრდის პრობლემების რაოდენობას,” - აღნიშნა მან.

Lexus опять №1 в рейтинге надежности JD Power
Марка премиальных автомобилей Lexus, производимых японской корпорацией Toyota Motor во второй раз подряд занял высшую позицию в ежегодном Исследовании надежности автомобилей JD Power. А корпорация Toyota – стала лучшим брендом массмаркета по надежности, свергнув Kia, которая удерживала этот титул три года подряд.
Среднее количество проблем с автомобилями в свежем опросе JD Power выросло до 190 по сравнению со 186 в 2023 году. Автопроизводители сталкиваются с множеством проблем: увеличение возраста парка легковых авто и траков в США; постоянные проблемы с информационно-развлекательными и передовыми технологиями. В частности, речь о неполадках в системах помощи водителю, сбоях таких функций, как предупреждения о выходе из полосы движения и помощи в удержании полосы движения и др.
«Средний возраст автомобиля на дорогах США составляет 12 лет. Возникает вопрос – будут ли новые технологии, уже сегодня доставляющие проблемы, удовлетворять потребности клиентов через 12 лет или даже спустя три года после выпуска авто?» – вопрошает Фрэнк Хэнли, старший директор по автомобильному тестированию в JD Power.
Хэнли отметил, что многие автомобили, проверенные на предмет надежности, были собраны на конвейерах в 2020 и 2021 годах, когда пандемия COVID-19 изменила глобальные производственные графики, линии поставок запчастей и логистику.
Нехватка запчастей, особенно компьютерных чипов, побудила многих автопроизводителей отключить или ограничить определенные функции, что сказалось на потребительских свойствах авто.
Самый надежный бренд
Напомним, что Исследование надежности транспортных средств JD Power отслеживает проблемы авто, соблюдая следующие условия:  1) в опросе участвуют 100 владельцев авто; 2) исследуются проблемы, возникшие у принадлежащих им машинах за 12-месяцев; 3) возраст авто не превышает 3 года.
Итоговую таблицу возглавил Lexus (первое место среди брендов премиум-класса). Toyota заняла первое место среди брендов массового рынка.
* Tesla остается вне рейтинга, поскольку бренд не позволяет JD Power получать доступ к информации о владельце в штатах, где такое разрешение требуется по закону.
Самые надежные автомобили
Что спрашивали у владельцев авто?
В опроснике JD Power 9 пунктов: климат-контроль, помощь при вождении, опыт вождения, внешний вид авто, функции/органы управления/дисплеи, информационно-развлекательная система, интерьер, трансмиссия и сиденья.
Информационно-развлекательные технологии выявили наибольшее количество проблем. Главные из них – сложности с подключеним Android Auto и Apple CarPlay и программным обеспечение для распознавания голоса.
Исследование показало, что электромобили создают больше проблем, чем подключаемые гибриды и автомобили с бензиновым двигателем. Шины – особенно больное место: 39% владельцев машин заявили, что заменили их в течение трех лет владения (по сравнению с 20% владельцев автомобилей с ДВС).
Анкетирование также выявило рост проблем, связанных с системами помощи водителю.
Проблемы повсюду
Количество проблем, о которых сообщили JD Power владельцы авто, увеличилось почти у двух третей опрошенных брендов. С наибольшим улучшениями: Porsche, Mercedes-Benz и Toyota.
Хотя Lexus остался №1, и у него в среднем на две проблемы больше, чем в прошлом году: 135 на 100 авто.
Kia, завоевавшая награду JD Power в 2022 году, опустилась на пять позиций и заняла 8-е место со средним показателем 187 проблем на 100 авто. Компания Genesis, занявшая второе место в прошлогоднем опросе, опустилась на 16-е со средним показателем 200 проблем на 100 автомобилей.
Напомним, в 2022 году все три бренда Hyundai Motor Group — Hyundai, Kia и Genesis — вошли в пятерку лучших. В нынешнем в ТОП-10 оказалась только Kia; Hyundai заняла 13 место. Фрэнк Хэнли связывает это с тем, что 2021 год стал «важным годом запуска новых моделей для всех трех» брендов.