10 ავტომობილი აშშ-დან ყველაზე დაბალი დაგაყიდვის ღირებულებით
ზოგიერთი ავტომობილი სხვადასხვა მიზეზით სხვა ავტომობილებზე  უფრო სწრაფად იკლებს ღირებულებას. ზოგიერთ ეს დაიცავს მათი შეძენისაგან, ზოგს კი პირიქით - შთააგონებს შენაძენს. მით უმეტეს, რომ ღირებულებაში სწრაფად კლებად ავტომობილებს შორის არის შესანიშნავი თანამედროვე და საიმედო ეგზემპლარები.
ამბობენ, რომ მოქცევა ყველა ნავს მაღლა წევს, მაგრამ იმის მიუხედავად, რომ ჩვენ დროში მეორეული ავტომობილები იყიდება უპრეცენდენტოდ მაღალ ფასად, ყველა ახალი მოდელი ვერ ინარჩუნებს დიდხანს მაღალ ღირებულებას.
სტაბილურ პერიოდშიც კი რთულია იმის განსაზღვრა, თუ რა ეღირება კონკრეტული მანქანა  მისი სალონიდან გაყვანიდან სამ-ხუთ წელიწადში იყო არქირთული ამოცანა. სანდო მონაცემების მისაღებად 2022 წელს საავტომობილო საიტი CarEdge.com-ს ექსპერტებმა გაანალიზეს მილიონობით მონაცემები. ამან მისცა მათ შესაძლებლობა განესაზღვრათ თუ რომელ ახალი ავტომობილი უკეთ (ან უარესად) ინარჩუნებს თავის თავდაპირველ ღირებულებას. რვა წლის წინ ასეთივე სამუშაო ჩაატარა ფინანსურმა პორტალმა GOBankingRates. Columbus-ის სპეციალისტებმა შეაჯამეს ამ ორი წყაროს მონაცემები. ვიმედოვნებთ, რომ მკითხველებისთვის საინტერესო იქნება მათი შედარება.
10 ავტომობილი, რომელიც სხვებზე უფრო სწრაფად დაიკლებს თავის ღირებულებას: CarEdge-ის მონაცემები, 2022 წ.
სატრანსპორტო საშუალება, რომელიც, როგორც მოსალოდნელია, ყველაზე ნაკლებად გაუფასურდება ხუთწლიან პერიოდში არის საკულტო სპორტული ავტომობილი Porsche 911. CarEdge-ის პროგნოზების მიხედვით, საშუალოდ იგი ინარჩუნებს თავდაპირველი ღირებულების 85%. ყველაზე მეტად უფასურდება ყველგანმავალი Mercedes-Benz GLS-Class (შეინარჩუნებს მისი ღირებულების მხოლოდ 37,75% პირველი გაყიდვისას).
აღსანიშნავია, რომ ფასში სწრაფად კლებადი 10 მოდელიდან ერთის გარდა ყველა მიეკუთვნება ლუქს-ბრენდებს. დიდ წილად, ეს დაკავშირებულია მეორეულ ავტომობილებზე მყიდველთა მგრძნობელობასა და მაღალი კლასის ავტომობილების უფრო მაღალ დანახარჯებთან შეკეთებასა და ტექნიკურ მომსახურებაზე.
ამ სხვაობის ილუსტრირებისათვის CarEdge.com გვაცნობებს, რომ გადაყიდვისას ყველაზე დაბალი ღირებულება, საშუალოდ 63,15%  აქვს Buick-ის მარკას. მდიდრულ ავტომობილებს შორის სპეციალისტები აღნიშნავენ Land Rover-ს, რომელიც 5 წლის შემდეგ ინარჩუნებს თავდაპირველი ღირებულების მხოლოდ 53,08%.
შედარებისთვის: მაღალია ალბათობა, რომ Subaru-ს მოდელები გადაყიდვისას იმავე პერიოდში დაიბრუნებს თავდაპირველი ღირებულების მაქსიმალურ 78,65%.
ქვემოთ – 10 მოდელის დასახელება, რომლებიც, როგორც მოწმობენ CarEdge.com-ს მონაცემები, 5 წელიწადში კარგავენ მისი ღირებულების მაქსიმალურ პროცენტს. ყველა მონაცემები მოყვანილია კარგ მდგომარეობაში მყოფი ავტომობილებისათვის საშუალოდ გარბენით 12 000 მილი/წელი.
1. GLS-კლასის «Mercedes-Benz»
GLS — S-კლასის ყველგანმავალი, ანუ დიდი და ლამაზი, ელეგანტური ინტერიერით, დატვირთული უამრავი უჩვეულო ფუნქციით. ის მიეწოდება რამდენიმე კომპლექტაციით, მათ შორის მარალი წარმადობის AMG ვერსიით, და აგრეთვე "ულტრა-სათამასო" მოდიფიკაცია Maybach GLS 600. სამწუხაროდ, დროთა განმავლობაში თითოეული მათგანი მკვეთრად იკლებს ფასში.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $116 680.
• ხუთი წლის შემდეგ: $44 047.
• ნარჩენი ღირებულება: 37,75%
2. Land Rover Range Rover
Land Rover-ის ხაზის ლიდერი იყო აშშ-ში გაყიდული პირველი ლაქშერი-ყველგანმავალი. ის ერთდროულად მდიდრული და უგზოობაზე ნამდვილი გმირობის ჩადენის შემძლეა. თუმცა, უნდა იყო ძალიან ეგზალტირებული ტიპი, რომ გააფუჭო ასეთი ძვირადღირებული მანქანა ქვებსა და გუბეებში სიარულისთვის. იმის მიუხედავად ახალია თუ მეორეულია ავტომობილი, მისი ფასი წარმოუდგენლად მაღალია.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $131 111.
• ხუთი წლის შემდეგ: $57 623.
• ნარჩენი ღირებულება: 43,95%
3. 7 სერიის BMW
ბრენდის ლიდერი სედანი მშვენიერია შიგნიდან და გარედანაც შესანიშნავია და აგრეთვე საკმაოდ ტევადია, რათა გამოიყენოთ ის წარმომადგენლობითი კლასის ავტომობილის სახით. სხვა ავტომობილებთან შედარებით უფრო სპორტული, ის აღჭურვილია რიგო მძლავრი ძრავით, მათ ღორის V-12 ძრავით ორმაგი ტურბოჩაბერვით. სამწუხაროდ, დროთა განმავლობაში ეს მშვენიერი "თვითმფრინავი" მნიშვნელოვნად იაფდება.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $107 657.
• ხუთი წლის შემდეგ: $50 297.
• ნარჩენი ღირებულება: 46,72%
Infiniti QX80
სრული ზომის Infiniti QX80 კომფორტით იტევს რვა მგზავრამდე და სრული ამძრავის შემთხვევაში შეუძლია უგზოობის გადალახვა. საკმაოდ ტექნოლოგიური, კარგად აჩქარდება, თუმცა ასევე სწრაფად კარგავს თავის ღირებულებას.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $77 737.
• ხუთი წლის შემდეგ: $36 642.
• ნარჩენი ღირებულება: 47,38%
5. Jaguar XF
ერთადერთი სედანი Jaguar ინარჩუნებს კლასიკური სტილისადმი ერთგულებას. ეს არის დიდი ავტომობილი მდიდარი სალონითა და ძრავის კარგი არჩევანით. თუმცა ის იკარგება აურზაურში, რომელიც განპირობებულია იმ გარემოებით, რომ სიმდიდრის ბაზარი იხრება ყველგანმავლებისა და პრემიუმ-კლასის ელექტრომობილეებისაკენ.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $50 086.
• ხუთი წლის შემდეგ: $29 289.
• ნარჩენი ღირებულება: 49,57%
6. Porsche Cayenne
საშუალო ზომის ყველგანმავალი Porsche Cayenne ახარებს თვალს მარკის დიზაინის ცნობადი ელემენტებიანი ძარას ფორმით. ავტომობილის სალონში თავისუფლად ეტევა ხუთი მგზავრი. მანქანამ მემკვიდრეობით მიიღო Porsche 911-ს დნმ: ძალური აგრეგატები იწვევენ პატივისცემას, არსებობენ ჰიბრიდებიც. ამის მიუხედავად, Cayenne ვერ ინარჩუნებს თავის ღირებულებას ისევე დამაჯერებლად, როგორც 911 მოდელი.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $103 367.
• ხუთი წლის შემდეგ: $55 219.
• ნარჩენი ღირებულება: 53,42%
7. Audi А6
მდიდრული საშუალო ზომის სედანი Audi A6 - მდოვრე და მოდური ავტომობილი სტანდარტული სრული ამძრავით და უამრავი მაღალტექნოლოგიური ფუნქციით. S6 და RS6 — ყველაზე სწრაფი მოდელები ხაზში, აღჭურვილი V8 ძრავით ორმაგი ტურბოჩაბერვით. მაგრამ მათი მომსახურება საკმაოდ ბევ დანახარჯს მოითხოვს.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $66 377.
• ხუთი წლის შემდეგ: $35 744.
• ნარჩენი ღირებულება: 53,85%
8. S-კლასის Mercedes-Benz
Mercedes-Benz S-კლასის ფლაგმანი მოდელი არის ფუნქციებით ყველაზე "დატვირთული" და გაბარიტული სედანი Rolls-Royce-ის შემდეგ და შეიძლება აღჭურვილი იყოს უამრავი დამატებითი ფუნქციებით. სიმძლავრე უზრუნველყოფილია ექვს ცილინდრიანი, V8 ძრავით ტურბოჩაბერვით. და მთელი ეს ფუფუნება საკმაოდ ძვირი ჯდება.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $127 503.
• ხუთი წლის შემდეგ: $68 852.
• ნარჩენი ღირებულება: 54,00%
9. Porsche Panamera
ოდესღაც ოთხკარიანი Porsche-ს სედანი იდეა სისულელედ აღიქმებოდა. მაგრამ, საბედნიეროდ, დიდი და მძლავრი Panamera არ გტოვებთ იმედგაცრუებულს. ერთადერთი გადაყიდვისას მისი დაბალი ღირებულების თვალსაზრისით. ფართო სამოდელო რიგი შეიცავს ოთხ კარიან ჰეჩბეკს, მოგრძო წარმომადგენლობით მოდელებსა და "უნივერსალურ" Sport Turismo-ს. ყველა აღჭურვილია მძლავრი ძრავებით და საკმაოდ ძვირადღირებულია მომსახურებაში.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $142 700.
• ხუთი წლის შემდეგ: $77 058.
10. Nissan Leaf
საწვავის გაზრდილი ფასის გამო ელექტრომობილებზე მაღალი მოთხოვნის მიუხედავად, Nissan Leaf-ის ფასი ხუთ წელიწადში თითქმის ორჯერ დაიკლებს. იმ დროისათვის მისი ტექნოლოგიები და განსაკუთრებით სვლის მარაგი (149–226 მილი, ვერსიიდან გამომდინარე) ახალ მოდელებში უფრო მიმზიდველი იქნება.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $38 839.
• ხუთი წლის შემდეგ: $21 575.
• ნარჩენი ღირებულება: 55,55%
10 ავტომობილი, რომლებიც სხვაზე სწრაფად დაიკლებს ფასში: GOBankingRates-ის მონაცემები, 2014 წ.
მაშ ასე, ყველა ავტომობილი არ უფასურდება თანაბრად. ზოგიერთი მათგანი ინარჩუნებს ღირებულების 62%-მდე ხუთი წლის განმავლობაში. მდიდრულ ავტომობილებს ხშირად აქვს ამორტიზაციის უფრო ტემპი ვიდრე სხვა ავტომობილებს - უპირველეს ყოვლისა იმიტომ, რომ აშშ-ში მიღებულია მათი გაქირავება და არა გაყიდვა, რაც იწვევს სამი-, ოთხწლიანი ავტომობილების ნაკადს გარბენიანი ავტომობილების ბაზარზე. ხანდახან ავტომობილების ღირებულებას აქვეითებს მომხმარებელთა გამოხმაურება წინა წლების მოდელების შესახებ, რომელიც ძალიან შორსაა თანამედროვე ავტომობილების რეალური პლიუსებისაგან. რა მიზეზიც არ უნდა იყოს, შემდეგ 10 ავტომობილს აქვს საავტომობილო ბაზარზე ყველაზე დაბალი ღირებულება გადაყიდვისას.
1. Lincoln MKS
2014 წლის Lincoln MKS ხელმისაწვდომია ღირებულებით. თუმცა, ამ ავტომობილის შექმნისას გამოყენებული თანამედროვე ტექნოლოგების (ორზონიანი კლიმატ-კონტროლის, პრემიუმ კლასის ტყავის სალონის და კომფორტის გაფართოებული პარამეტრების ჩათვლით) მიუხედავად, ავტომობილი ვერ ინარჩუნებს კარგად თავის ღირებულებას. ბევრი ახალგაზრდა თვლის  Lincoln-ს "ძალიან მოძველებულად", და უპირატესობას ანიჭებს მოდურ და დინამიურ ავტომობილებს. ეს იწვევს დაბალ საბაზრო მოთხოვნას.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $19 710-დან $34 090-მდე.
• 36 თვეში: 58%
2. Dodge Avenger
2014 წლის Dodge Avenger - კიდევ ერთი ხელმისაწვდომი ავტომობილი, მაგრამ უფრო პოზიტიური  გამოხმაურებით. მაგალითად, JD Power and Associates-გან მან მიიღო შეფასება "ორი ხუთიდან". საიმედო საშუალო ზომის სედანის იმიჯის მიუხედავად, ავტომობილი სწრაფად კარგავს ფასში.
ექსპერტები ბევრი რამის გამო აკრიტიკებდნენ ავტომობილს, მათ შორის ბენზინის დიდი ხარჯის, კომფორტის არარსებობისა და ზოგადი "გაუთლელობის" გამო. სამართლიანობისთვის უნდა ითქვას, რომ სწორედ ასეთი კორიფეების მოსაზრებამ გავლენა მოახდინა Dodge Avenger-ის ღირებულებაზე გადაყივისას. ჩვეულებრივი მომხმარებლები კარგად ახასიათებენ ამ ავტომობილს.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $10 007-დან $17 219-მდე.
3. Jaguar XJ
Jaguar XJ 2014 – ძვირადღირებული ავტომობილია. “რჩეულთათვის“ განკუთვნილი ავტომობილის რეპუტაციის მიუხედავად კატისებრთა ოჯახის ეს წარმომადგენელი სწრაფად უფასურდება.
პრობლემა შეიძლება დაკავშირებულია იმ გარემოებასთან, რომ მომხმარებლები არ მიიჩნევენ "Jaguar"-ს საიმედო ავტომობილად. ეს ფერხებს ბევრ მომხმარებელს მეორეული Jaguar-ის შეძენისაგან. ადამიანებს არ სურს ძვირის გადახდა ავტომობილის შეძენაში და შემდეგ კი მრავალრიცხოვანი შეკეთების მომსახურების ანგარიშების ანაზღაურება.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $35 056-დან $75 012-მდე
4. Volkswagen Touareg
ზოგადად, 2014 წლის Volkswagen Touareg-ს აქვს დადებითი გამოხმაურება, მაგრამ ის არ არის უნაკლო, რომელსაც უპირველეს ყოვლისა მიეკუთვნება ავტომობილის მაღალი ღირებულება.
უდავოდ, ეს საიმედო ავტომობილია, თუმცა მეორეული ავტომობილების მომხმარებლები (ყოველ შემთხვევაში აშშ-ში) არ არიან მზად გადაიხადონ ზედმეტად ბევრი მისი დამატებითი ფუნქციების სანაცვლოდ. მწარმოებლის მიერ თავდაპირველად რეკომენდირებული საცალო ფასი კი საერთოდ ძალიან მაღალი იყო.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: от $21 812 до $44 784.
5. Mercedes-Benz CL-Class
2014 წლის Mercedes-Benz CL-Class არის სიაში ყველაზე ძვირადღირებული ავტომობილი. მაგრამ ეს არ იძლევა მისი ღირებულების სამი წლის შემდეგ შენარჩუნების გარანტიას. რაოდენ უცნაურად არ უნდა ჟღერდეს მიზეზი იმაშია, რომ ავტომობილი ზედმეტად კარგია საშუალო და არასაკმარისად - შეძლებული მომხმარებლისათვის.
ვინაიდან ავტომობილი მაღალტექნოლოგიურია, მისი შეკეთება ძვირი ჯდება; საშუალო მომხმარებლისათვის აღდგენის ღირებულება შეიძლება ძალიან ძვირი აღმოჩნდეს, ხოლო უფრო შეძლებულისთვის, სავარაუდოდ, მიმზიდველი იქნება უფრო მაღალი ლასის ავტომობილი, მაგალითად SL.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $49 562-დან $78 566-მდე.
6. Kia Sedona (ევროპაში – Kia Carnival)
ერთ-ერთი ყველაზე ხელმისაწვდომი ავტომობილი ამ სიაში. 2014 წლის Kia Sedona-მ მიიღო საშუალო შეფასება JD Power and Associates-გან — არც მხოლოდ დადებითი, არც უარყოფითი. თავის თავად ეს ფაქტი არ არის ავტომობილის სწრაფი ამორტიზაციის მიზეზი, მაგრამ მაინც ახდენს მასზე.
გადაყიდვისას დაბალი ღირებულების კიდევ ერთი მიზეზი შეიძლება იყოს Sedona-ს საწვავის მაღალი ხარჯი – 100 კილომეტრზე 12,5 ლიტრი ქალაქის ციკლში. ამასთანავე, Kia-მ ვერ მიაღწია ცნობადობის ისეთ დონეს როგორც BMW, Jaguar ან ნებისმიერმა სხვა კომპანიამ ამ სიაში.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $12 479-დან $22 371-მდე.
7. Nissan Titan
2014 წლის პიკაპი Nissan Titan უფასურდება დაჩქარებული ტემპებით. ნაწილობრივ ამაში ავტომობილის შესახებ მომხმარებელთა არც ისე სადიდებელი გამოხმაურება. გადაყიდვისას დაბალი ღირებულების სხვა მიზეზს წარმოადგენს ბენზინის დიდი მოხმარება - Titan ძალიან “მადიანი“ V-8 ძრავის პიკაპების ფონზეც კი. გარდა ამისა, პიკაპის მოდიფიკაციების შექმნისას Nissan-ის ინჟინერები არ იყენებენ ახალ იდეებს - ფაქტობრივად მრავალი წლის განმავლობაში კონვეიერიდან გამოდის ერთი და იგივე ავტომობილი.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $20 678-დან $36 662-მდე.
• 36 თვეში: 59%
8. Ram
შესაძლოა, სიაში ყველაზე იაფფასიანი ავტომობილი. 2014 წლის Ram სწრაფად კარგავს ფასში, თუმცა ექსპერტები ზოგადად დადებითად აფასებენ ამ პიკაპს (ან უფრო, მსუბუქ სატვირთო მანქანას). მანქანის აშკარა მინუსებიდან შეიძლება აღნიშნულ იქნას არასაკმარისი ხედვა კაბინიდან. ქალაქში საწვავის საშუალო ხარჯი - საკმაოდ მისაღებია ზემძლავრი მუშა აპარატისთვის (12,4 ლ/100 კმ).
არაფერი ამ პიკაპში არ ჭრის თვალს და არაფერი ახარებს. სავარაუდოდ, ამაში მდგომარეობს Ram-ის გაუფასურების მიზეზი.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $6 955-დან $19 155-მდე.
• 36 თვეში: 60%
9. Chevrolet Impala Limited
2014 წლის გამოშვების Chevrolet Impala Limited ცუდად ინარჩუნებს თავის ღირებულებას. ამ სრულიად რიგით ავტომობილს ხშირად ქირაობენ აშშ-ში – მით უმეტეს, რომ მასზე დამონტაჟებულია 2,5-ძიანი ძრავი ხარჯავს ქალაქის ციკლში მისაღებ 10,7 ლ საწვავს 100 კილომეტრზე.
Chevrolet ადანაშაულებენ, რომ თანამედროვე Impala-მ დაკარგა უწინდელი ქარიზმა და პრაქტიკულად არ შეიცვალა 80-იანი წლებიდან. ნამდვილად, ავტომობილი მოძველებული ჩანს და ეს იწვევს პრობლემებს მის გამყიდველები.
• ახალი ავტომობილის რეკომენდირებული ფასი: $14 934-დან $28 054-მდე.
10. Chevrolet Captiva Sport
2014 წლის Chevrolet Captiva Sport-ს, შესაძლოა, აქვს გარბენიანი ავტომობილების ბაზარზე ყველაზე დაბალი ღირებულება გადაყივისას. ფასის შემცირების ცხადი მიზეზები არ არსებობს, მაგრამ ბევრ მიმოხილვაში თქვენ წაიკითხავთ,  რომ ამერიკელებს უყვართ ეს ავტომობილი. თუმცა, რაციონალური მყიდველები აუცილებლად დააფასებენ მის საუკეთესო თვისებებს, რომლებსაც შეიძლება მივაკუთვნოთ მისი დაბალი ღირებულებაც.

10 автомобилей с самой низкой стоимостью перепродажи
Кое-какие автомобили теряют в цене быстрее, чем другие, и за это могут быть разные причины. Некоторых покупателей это отпугивает, в то время как других мотивирует приобрести машину. Среди автомобилей, которые теряют свою рыночную стоимость быстрее, есть достаточно шикарные – современные и надежные – модели.
Как говорят, все лодки поднимаются на приливе. Однако, несмотря на то, что подержанные автомобили в наши дни имеют довольно высокие ценники, не все недавние модели сохраняют свою стоимость со временем. Даже в более стабильные времена предсказать, как изменится цена на определенный автомобиль через три или пять лет, нелегкая задача, чтобы не сказать больше. Для получения достоверной статистики эксперты портала CarEdge.com проанализировали миллионы данных. Это позволило им выявить, какие новые автомобили лучше (и хуже всего) сохраняют свою первоначальную стоимость. Восемь лет назад, финансовый ресурс GoBankingRates сделал нечто очень похожее. Профессионалы из Columbus подвели итоги данных обоих упомянутых источников. Надеюсь, читатели найдут это сравнение интересным и информативным.
10 автомобилей, которые потеряют в цене быстрее, чем другие: данные от CarEdge, 2022
Один автомобиль, который, предположительно, меньше всего потеряет в цене за пять лет, – культовый классический Porsche 911. По данным CarEdge, он сохранит до 85% своей первоначальной цены. Mercedes-Benz GLS SUV потеряет больше всего, оставаясь примерно на 37,75% от первоначальной цены после первой продажи. Стоит отметить, что все автомобили из списка, кроме одного, относятся к сегменту люкс. Это в значительной степени связано с чувствительностью покупателей к ценам на подержанные автомобили и довольно дорогим техническим обслуживанием и ремонтными работами высококлассных автомобилей. Для подтверждения этого факта CarEdge.com сообщает, что самая низкая цена перепродажи среди производителей автомобилей – Buick, в среднем 63,15%. Что касается роскошных автомобилей, автомобильные профессионалы выделяют Land Rover, который сохраняет только 53,08% своей цены после пяти лет. Для сравнения: очень вероятно, что автомобили Subaru сохранят около 78,65% начальной цены за пять лет. Ниже вы можете увидеть названия 10 автомобилей, которые, согласно CarEdge.com, потеряют наибольшую часть своей первоначальной цены в течение пяти лет. Вся информация касается автомобилей в хорошем состоянии с средним пробегом 12 000 миль в год.
Mercedes-Benz GLS
GLS – это внедорожник класса S, что означает, что он большой и красивый, с элегантным интерьером, наполненным различными полезными функциями. Он выпускается в нескольких версиях, включая высокопроизводительную версию AMG и «сверхмягкий» Maybach GLS 600. К сожалению, каждый из них со временем потеряет в цене значительную сумму. Рекомендуемая цена для нового: 116 680 долларов
• Цена через пять лет: 44 047 долларов
• Остаточная стоимость: 37,75%
Land Rover Range Rover
Флагман линейки Land Rover был первым настоящим роскошным внедорожником, продаваемым в Соединенных Штатах. Он и роскошен, и способен справиться с вызовами настоящего бездорожья. Однако для того чтобы разрушить такой дорогой автомобиль, необходимо иметь очень высокий уровень эксцентричности, поднимаясь по скалам и преодолевая траншеи. Неважно, это совершенно новая машина или подержанная, цена будет высокой в любом случае. Рекомендуемая цена для нового: 131 111 долларов
• Цена через пять лет: 57 623 долларов
• Остаточная стоимость: 43,95%
BMW 7 Series
Флагманский седан немецкого бренда имеет одинаково потрясающий внешний вид и интерьер, с изобилием места внутри, чтобы использоваться как автомобиль премиум-класса. Более спортивный, чем другие автомобили, он поставляется с выбором мощных двигателей, включая двойной турбированный V-12. Этот элегантный "ракета" со временем потеряет свою стоимость, к сожалению. Рекомендуемая цена для нового: 107 657 долларов
• Цена через пять лет: 50 297 долларов
• Остаточная стоимость: 46,72%
Infiniti QX80
Полноразмерный QX80 может удобно вместить до восьми пассажиров и справляется с бездорожьем при наличии полного привода. Довольно технологичный, он быстро набирает скорость, но теряет в цене так же быстро, как и движется. Рекомендуемая цена для нового: 77 737 долларов
• Цена через пять лет: 36 642 долларов
• Остаточная стоимость: 47,38%
Jaguar XF
Единственный седан, оставшийся верным классическому стилю. Это большой автомобиль с роскошным интерьером и достаточно хорошим выбором двигателей. Но он теряется в суете, вызванной уходом рынка "роскошных на колесах" в сегменты внедорожников и электромобилей премиум-класса. Рекомендуемая цена для нового: 50 086 долларов
• Цена через пять лет: 29 289 долларов
• Остаточная стоимость: 49,57%
Porsche Cayenne
Среднеразмерный внедорожник, Porsche Cayenne, приятен глазу благодаря своим изогнутым линиям кузова с узнаваемыми чертами дизайна немецкого производителя. До пяти пассажиров могут удобно разместиться внутри автомобиля. Автомобиль унаследовал Porsche DNA: мощные двигатели вызывают уважение, также доступны гибриды. Тем не менее, Cayenne не столь стабилен в сохранении своей рыночной стоимости, как 911. Рекомендуемая цена для нового: 103 367 долларов
• Цена через пять лет: 55 219 долларов
• Остаточная стоимость: 53,42%
Audi A6
Роскошный седан среднего размера, Audi A6 – это элегантный и стильный автомобиль со всеми приводами и руками полные высоких технологий. S6 и RS6 – самые быстрые модели в этой линейке, оснащенные двигателями с двойным турбонаддувом V8. Техническое обслуживание такого зверя имеет цену. Рекомендуемая цена для нового: 66 377 долларов
• Цена через пять лет: 35 744 долларов
• Остаточная стоимость: 53,85%
Mercedes-Benz S-class
Флагман Mercedes-Benz S-class – один из самых технологичных и крупных седанов после Rolls-Royce, и может быть оснащен изобилием дополнительных функций. Не хватает лошадиных сил ни в V6-двигателе, ни в двойном турбированном V8. Все эти роскоши обходятся вполне приемлемой ценой. Рекомендуемая цена для нового: 127 503 долларов
• Цена через пять лет: 68 852 долларов
• Остаточная стоимость: 54,00%
Porsche Panamera
Несколько лет назад мысли о 4-дверном седане Porsche звучали смехотворно. К счастью, большой и мощный Panamera не разочаровывает. Ну, может быть, с точки зрения его низкой рыночной стоимости. Широкая модельная линейка включает в себя 4-дверный хэтчбек, удлиненные премиальные модели и "универсальный" Sport Turismo. Они все поставляются с мощными двигателями и ничуть не дешевы в обслуживании. Рекомендуемая цена для нового: 142 700 долларов
• Цена через пять лет: 77 058 долларов
Nissan Leaf
Несмотря на высокий спрос на электромобили из-за взрывного роста цен на топливо, стоимость Nissan Leaf уменьшится почти на 50% за пять лет. К тому времени его технологии и дальность хода (от 149 до 226 миль в зависимости от комплектации) уже будут превзойдены более новыми моделями. Рекомендуемая цена для нового: 38 839 долларов
• Цена через пять лет: 21 575 долларов
• Остаточная стоимость: 55,55%
10 автомобилей, которые потеряют в стоимости быстрее других: данные от GOBankingRates, 2014
Так вот, не все автомобили теряют в стоимости одинаково. Некоторые могут сохранить до 62% своей первоначальной цены в течение пятилетнего периода. Часто роскошные автомобили подвергаются более высоким темпам депрециации по сравнению с другими автомобилями; это в первую очередь связано с тем, что они обычно арендуются в США, а не покупаются, что приводит к поступлению трех- и четырехлетних автомобилей с пробегом на рынок. Иногда цены падают из-за отзывов покупателей о моделях предыдущих лет, которые далеки от достоинств современных автомобилей. Как бы там ни было, вот топ-10 автомобилей с самой низкой рыночной ценой.
Lincoln MKS
Lincoln MKS 2014 года доступен. Однако, несмотря на использование в дизайне автомобиля последних технологий, включая двухзонный климат-контроль, премиальную кожаную отделку и продвинутые настройки комфорта, автомобиль не слишком хорошо сохраняет свою стоимость. Возможно, дело в восприятии. Многие молодые люди считают Lincoln "древним", предпочитая модные и динамичные бренды. Это приводит к низкому спросу на рынке.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 19 710 до 34 090 долларов
• Через 36 месяцев: 58%
Dodge Avenger
Dodge Avenger 2014 года - еще один доступный автомобиль, но с меньшим положительным откликом. Например, он получил "два из пяти" звезд от JD Power & Associates. Несмотря на репутацию надежного среднеразмерного седана, этот автомобиль быстро теряет в стоимости.
Автомобильные эксперты высказали свою критику по многим вопросам, включая высокий расход бензина, недостаток комфорта и общую "грубость". Справедливости ради, именно мнение опытных профессионалов повлияло на рыночную цену Dodge Avenger. Отзывы от обычных потребителей довольно положительные.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 10 007 до 17 219 долларов
Jaguar XJ
Jaguar XJ 2014 года - дорогой автомобиль. Несмотря на свою репутацию "автомобиля для избранных", эта фелинская инкарнация быстро депрецирует.
Потребители не считают "ягуар" надежным автомобилем, что может быть корнем проблемы. Это может отпугнуть многих покупателей от подержанных Jaguar. Люди не хотят платить много за автомобиль, а затем покрывать множество дорогих ремонтов.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 35 056 до 75 012 долларов
Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg 2014 года в целом имеет много положительных отзывов, хотя у него есть и недостатки, высокая цена среди них.
Это надежный автомобиль, но покупатели не готовы платить кругленькую сумму на вторичном рынке (по крайней мере, в США). Начальная розничная цена от производителя была изначально завышена.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 21 812 до 44 784 долларов
Mercedes-Benz CL-class
Mercedes-Benz CL-class 2014 года - самый дорогой автомобиль в этом списке. Однако это не гарантирует, что его цена не упадет через три года. Как ни странно, автомобиль слишком хорош для среднестатистического покупателя и недостаточно хорош для богатого покупателя.
Поскольку автомобиль технологически продвинут, для его поддержания требуется немалая сумма; стоимость ремонтов может быть слишком высока для среднестатистического автолюбителя. Что касается более обеспеченных клиентов, они, вероятно, будут привлечены к чему-то более стильному, например, модели SL.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 49 562 до 78 566 долларов
Kia Sedona (в Европе - Kia Carnival)
Один из самых доступных автомобилей в этом списке. Kia Sedona 2014 года получила смешанные отзывы от JD Power & Associates - не очень плохие, не очень хорошие. Этого одного факта недостаточно, чтобы вызвать депрециацию автомобиля, но он оказывает влияние.
Еще одной причиной снижения цены при перепродаже является значительный расход топлива - 12,5 литра на 100 километров в городе. Кроме того, Kia не такая узнаваемая марка, как BMW, Jaguar или любой другой бренд в этом списке.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 12 479 до 22 371 долларов
Nissan Titan
Пикап Nissan Titan 2014 года быстро депрецирует. В частности, виноваты в этом не слишком положительные отзывы покупателей. Еще одной причиной низкой рыночной цены, по-видимому, является избыточный расход топлива: Titan кажется "жадным" даже рядом с пикапами с V8-моторами. Кроме того, инженеры Nissan, кажется, не заморачивались над внедрением новых идей при проектировании вариаций этого грузовика; на протяжении многих лет он остается по сути тем же самым автомобилем, который сходит с конвейера.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 20 678 до 36 662 долларов
• Через 36 месяцев: 59%
Ram
Возможно, самый дешевый автомобиль в этом списке. Ram 2014 года быстро теряет в стоимости, хотя автомобильные эксперты довольно высоко оценивают этот пикап (в основном, полноразмерный грузовик). Очевидным недостатком является недостаточная видимость из кабины. Средний расход топлива в городе вполне приемлем для такого мощного рабочего коня (12,4 литра на 100 км).
Ничто не раздражает во внешности этого пикапа, как и ничто не восхищает. Возможно, именно это и является причиной такой высокой скорости депрециации Ram.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 6 955 до 19 155 долларов
• Через 36 месяцев: 60
Chevrolet Impala Limited
Chevrolet Impala Limited 2014 года не очень хорошо сохраняет свою стоимость. Этот совершенно посредственный автомобиль часто является автомобилем проката в США, учитывая, что его двигатель объемом 2,5 литра расходует разумные 10,7 литра в городе.
Люди часто высказывают недовольство Chevrolet из-за того, что нынешняя версия Impala утратила свой харизм и на самом деле не изменилась с 1980-х годов. Верно, автомобиль кажется устаревшим, и это само по себе вызывает проблемы его продавцам.
• Рекомендуемая цена при покупке: от 14 934 до 28 054 долларов
• Через 36 месяцев: 60%
Chevrolet Captiva Sport
Chevrolet Captiva Sport 2014 года, скорее всего, имеет самую низкую цену перепродажи на рынке подержанных автомобилей. Не существует явных причин для такого резкого снижения цены, и вы можете наткнуться на много благоприятных отзывов от американских владельцев автомобиля. Однако он слишком функциональный и скучный. С другой стороны, разумные покупатели определенно оценят его преимущества, а разумная цена будет одним из них.